Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi (SIFIR FAİZLİ)

Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi (SIFIR FAİZLİ)
Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi (SIFIR FAİZLİ)

Hayvancılık ve tarım faaliyetlerini destekleyen bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Bilindiği üzere çiftçilere verilen hayvancılık kredileri ve kampanyaları daha avantajlı olmaktadır. Banka hayvancılık kredisi için sıfır faizli kredi vermeye bu yılda devam etmektedir. Ziraat Bankasının hayvan kredisinden faydalanmak için gerekli şartları ve kredi hesaplamaları gibi bütün bilgileri sizler için araştırdık.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Banka çiftçilere ve hayvan yetiştiriciliği yapan kişilere kredi vermekte öncü olarak bilinmektedir. Küçükbaş hayvandan büyükbaşa, arıcılığa, kanatlı hayvanlara kadar birçok konuda yetiştiricilere destek sağlamakta ve kredi kullanımına izin vermektedir. Hayvan yetiştiriciliğinde ihtiyaç duyulan makinelerin bakımında, yem, gübre, sigorta, kira gibi giderlerinizi, belirli üretim hususlarında ve küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvan alımında bankanın verdiği işletme kredilerinden, ağıl ve ahır yapımında gerekli ekipmanların alımında ve belirli üretim malzemelerinin tedariğinde, arsa veya tarla alımlarında, tarla alanı için gerekli malzemelerin alımında, küçükbaş ve büyükbaş hayvan alımına ilişkin giderleriniz de ise yatırım kredilerine başvuru yapabilirsiniz. Bakanlar Kurulu tarafından yayımlanan kanunlardaki şartlara uygun olmanız halinde düşük veya sıfır faizli kredilerden faydalanmanız mümkün olacaktır.  Ziraat Bankasının iki yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi hakkında bilginiz var mı?

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası hayvancılık faaliyetlerini desteklemek için kredi imkanı sunuyor.

Hayvancılık Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankasının çiftçilere sunduğu sıfır faizli hayvancılık kredisinden faydalanabilmek için hayvan yetiştiricilerinin bazı evrakları tamamlamaları gereklidir. Bu evrakların tümünü tamamlamayanlara kredi verilmeyecektir. Başvuru için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • İlk olarak Çiftçi Kayıt Sisteminin bir üyesi olduğunuza dair kayıt belgesi gereklidir. Çiftçi Kayıt Sistemine üye olmadan bu krediden faydalanamazsınız.
 • Üzerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızın da bulunduğu nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi olmalıdır.
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait güncel bilanço ve gelir tablosu istenmektedir.
 • Geri ödemelerde sıkıntı olmayacağına dair bankaya bir teminat göstermeniz gerekmektedir. Bunu bir gayrimenkulün ipoteği ve kefil sayesinde yapabilirsiniz.
 • Hayvancılık işletmeciliğinin yapılacağı alana dair kira sözleşmesi veya tapu senetleri de talep edilebilir.

7 Yıl Vadeli Gebe Düve Kredisi

Finansbank, Halkbank, Odeabank, HSBC gibi bankalar 5 yıl vadeli hayvancılık kredisi imkanı sunarken Ziraat Bankası çıtayı yine yukarılara taşıyarak yedi sene vade ve iki yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi vermekte olduğu biliniyor. 2 yıllık süreç banka tarafından çiftçilerin kendilerini toparlamaları için bir çeşit imkan olarak sağlanmaktadır. Geriye kalan 5 yıllık süreçte çiftçilerimiz kredi borcunu ödemeye başlayacaktır. Bu krediden faydalanabilmek yine siz değerli vatandaşlarımızın elindedir. Krediden faydalanabilmek için kredi notunuzun ve göstereceğiniz teminatların yüksek olması gerekmektedir. Hayvancılık kredisinin dışında 18 ay vade imkanı ile de yem kredisi verilebilmektedir. Gebe düvelerin dağıtımı Tarım Kredi Kooperatiflerince yapılacak olup hayvanların beslenmeleri için gerekli olan yem ihtiyaçları da yine kurum tarafından karşılanacaktır. Ziraat Bankası Hayvan Kredisi 2023 yılına ait faiz oranlarını biliyor musunuz?

https://www.youtube.com/watch?v=QYJpjxpC3IY

Ödenecek kredi taksitlerine uygulanacak olan faiz oranları kişilere göre farklılık gösterecektir. Şahısların mali durumuna, başvuru koşullarını sağlamalarına ve kredi notlarına göre değişiklik gösterebilir. Bunların dışında göstereceğiniz teminatlar da alacağınız kredi de etki yaratacaktır. Geri ödeme için ne kadar büyük bir teminat ile bankaya giderseniz bankadan da o yönde kredi alabileceksinizdir. Örneğin; 100 baş hayvanınız için kredi talebinde bulunacaksanız bankaya o yönde bir ipotek göstermeniz gerekecektir. Mesela ev, arsa, tarla gibi. Göstereceğiniz teminatların dışında bir diğer önemli husus ise kredi notunuz olacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması halinde de bankadan kredi alabilirsiniz. Bu husustaki en doğru ve net bilgileri Ziraat Bankasının müşteri danışmanını arayarak veya şubeye müracaat ederek öğrenebilirsiniz.

Hayvancılık kredisinden faydalanabilmek için gerekli koşullar aşağıdaki gibidir;

 • Bu haktan faydalanabilmek için yetiştiriciliğini yapacağınız hayvanların yaşamını sağlayacağı alanın bulunduğu yerde ikamet etmeniz gerekmektedir.
 • Başvuru yaptığınız tarihten önce süt hayvancılığı yapıyor olmanız gerekmektedir.
 • İkinci bir kural olarak ise Tarım Kredi Kooperatiflerine kayıtlı ve ortak olmanız gerekmektedir.
 • Maksimum 15 baş hayvan alacak kapasitede bir ahır tedarik etmeniz gerekmektedir.

Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Bu kredinin vadesi yukarıda da belirttiğimiz üzere 7 yıldır. İlk 2 yıl çiftçilere kolaylık sağlanmakta ve geri ödeme talep edilmemektedir. İki yılın sonunda ödeme başlayacak ve ödemeler başladığında uygulanacak faizler aşağıdaki gibidir;

 • İlk 18 ay boyunca bu krediden faiz alınmayacaktır.
 • 18 ay yani bir buçuk yılın sonunda krediye faiz uygulaması başlayacak olup yıllık %5,7 faiz uygulanacaktır. Bu hesaplamalara göre aylık ise %0,45 oranında faiz uygulaması yapılacaktır.
 • Banka, kredi hesaplamasını alınacak hayvan başına fiyatlar ile belirlemektedir.
 • Ziraat Bankası alınacak hayvanların %75‘ine kadar kredi kullandırabilmektedir. Geriye kalan yüzde 25’lik kısmın çiftçiler tarafından karşılanması gerekiyor.
 • Kredinin taksit ödemeleri bir aylık, üç aylık, altı aylık ve 12 aylık olarak vadelendirilebiliyor.
 • Genel olarak çiftçiler yılda bir kez hasat zamanında ödeme yoluna gitmeyi tercih ediyor. Çünkü vade uzadıkça faizler de o yönde artıyor.

Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi

Bu kredi hibe amaçlı bir kredi değildir. Çiftçilere hayvancılık konusunda destek verilmek amacı ile Ziraat Bankası tarafından verilen geri ödemeli bir kredidir. Kredinin en üst limiti 7.500.000 TL‘dir. Yatırım dönemi kredileri yüzde 100 faizsizdir. İşletme dönemi kredisinde ise uygulanan faiz oranı yüzde 75 indirimli uygulanmakta olup iki seçenekteki paketlerde avantajlı paketlerdir. Kuracağınız işletmenin içerisindeki hayvan sayısının 50 baş ve üzeri olması gerekmektedir. Damızlık düvelerin damızlık belgesine sahip olmaları, damızlık dişi danaların ise Hayvan Bilgi Sistemine kayıtlı olması koşulu bulunmaktadır. Damızlık düvelerin 4 aylık ile 13 aylık olması gereklidir. Ziraat Bankası düve kredisinin faiz oranları ve üst limitleri aşağıdaki gibidir;

Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği için; kredinin üst limiti 12.500.000 TL‘dir. 750.000 TL‘ye kadar olan limitte yatırım dönemindeki faiz indirim oranı yüzde 100, işletme döneminde ise yüzde 50‘dir. 750.000 TL‘den 5.000.000 TL‘ye kadar olan limitte yatırım dönemindeki faiz oranı yüzde 75, işletme döneminde ise yüzde 50 faiz indirimi olmaktadır. 5.000.000 TL‘den 7.500.000 TL‘ye kadar olan limitte ise yatırım dönemin kredilerinde yüzde 50, işletme dönemi kredilerinde yüzde 25 faiz indirimi uygulanmaktadır.

Bankanın desteklediği sütçü ırklar; Jersey, Avrupa Kırmızıları ve Holsteindir. Bankanın desteklediği kombine ırklar; Simental, Montbeliard, Brown Swissdir. Etçi ırklar ise; Limuzin, hereford, angus ve şaroledir. 

Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi

Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi veriyor.

Gebe Düve Kredileri Değerlendirilme Süreci

Gebe düve kredileri Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince düzenlenmekte olup değerlendirmelerini de onlar yapmaktadır. Sağlanacak olan Hayvancılık destekleme kredileri; kredi tahsis tutarı, krediye uygulanacak vade, kredi için gösterilecek teminat, kredi çeken şahıs için belirlenen geri ödeme şartları gibi hususlar değerlendirmeye alınıp incelendikten sonra kişilere kredi verilmesine karar verilir. Kişilerin bu krediden faydalanmaları için banka sicilinin temiz ve kredi notunun olabildiğince yüksek olması gerekmektedir. Ayrıca bankaya güvence olarak göstereceği bir ipoteğinin bulunması da şart görülmektedir.

Ziraat Bankasının çiftçilere sunduğu gebe düve destekleme kredileri bu şekildedir. Verdiğimiz bilgilerin dışında merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. Detaylı bilgi ve kesin hesaplamalar için Ziraat Bankası şubelerine müracaat etmenizi öneririz. Ziraat Bankası 2023 yılında da hayvan kredisi vermeye devam etmektedir. Banka şubelerine müracaat ederek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sende Yaz