Anasayfa / Hayvan Kredisi / Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplama 2022 Faiz Oranları
Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplama 2022 Faiz Oranları
Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplama 2022

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplama 2022 Faiz Oranları

2022 yılı itibari ile bankalar hayvan kredileri sunmaya devam edecektir. Geçen yıllarda hayvansal kredi faiz oranları %5, %6 olarak değişmekteydi. Ziraat  Bankası bu yıl faiz oranı %9 olarak belirlenmiştir. Ziraat Bankası bu yılda hayvansal üretim yapmakta olan gerçek ve tüzel kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kampanyalar düzenlemeye devam etmektedir. Hayvan alımı, yem, sigorta, kira gibi giderlerin karşılanması için işletme kredileri sağladığı gibi, ahır yapımı, ekipman alımları için yatırım kredileri sunmaktadır. Resmi Gazete‘de yer alan hükümler gereğince Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifi ile birlikte kredi imkanı sunduğunu duyurdu. Resmi Gazete’ de yer alan düşük faizli tarımsal kredileri sizler için araştırdık. Kooperatif bu alanlarda yaptığı düzenlemeler ile belirttiği oranlarda indirim yaparak kredi imkanı sunmaktadır.

Krediden Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredilerden yararlanabilmek için bazı şartlar ve gerekli evraklar bulunuyor;

 • Ortaklık isteğinizi belirten dilekçeniz,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İkametgah,
 • Tarımsal üretim yaptığınızı kanıtlayan belgeler ya da bu belgelerden herhangi birini hazırlayıp müracaat etmeniz durumunda sizde kooperatife ortak olabileceksiniz. Kooperatif ortağı olduktan sonra kooperatifin sunduğu tarımsal desteklemelerden faydalanabileceksiniz.
  ziraat
  Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifi ile ortaklaşa hayvancılık alanında işletme ve yatırım kredileri sunmaya devam ediyor.

Tarım Kredi Kooperatifi tarafından;

 • Gübre, yem, ilaç,mazot alımı için kredi,
 • Farklı ihtiyaçlarınız için size sunulabilecek nakit kredi,
 • Hayvan alımı, tarımsal makineler, 2.el traktör alımı için kredi, yatırım kredisi gibi seçenekler sunulmaktadır. Ana Sözleşmeye göre kredi limitlerine göre ortaklık payı talep edilir.
hayvancılık-kredileri
Resmi Gazetede yayımlanan hükümler gereğince belirlenen tutarlarda indirim yapılması söz konusu olmaktadır.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal üretim dahilinde düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin kararın yürürlüğe girmesi ile oldu. Tarımsal üretim yapanların gerek duydukları kredi ihtiyaçlarının düşük faizler ve uygun şartlar dahilinde sağlanması için Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri usullere uymak kaydı ile gerçek ve tüzel kişilere 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu dahilinde bazı oranlarda indirim ve limitleri aşmamak sureti ile tarımsal kredi sunmaktadır.

Birden fazla üretim yapıyor ve bu nedenle birden fazla talepte bulunmak istiyorsanız size kullandırılacak üst kredi limiti, üretim yaptığınız ve en yüksek kredi limiti kullanacağınız ürün dikkate alınarak belirlenir. Yani kişisel menfaatleriniz esas alınır. Bahsi geçen oran, Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besiciliği ile ilgili kurallara uymak şartı ile yem üretimi konusunda maddi destek sağlanması için bu limit aşılabilir. Kredi üst limitlerinin hesaplanması yapılırken Bakanlar Kurulu kararları dikkate alınır.

Tarımsal üretim yapanlar ile bu üretim sonrası oluşan ürünü almayı taahhüt etmek koşulu ile gerçek ve tüzel kişilere maddi imkan sağlamak amacı ile 10 milyon TL’ye kadar sözleşmeli üretim kredi imkanı sunulabilir.

türkiyede-hayvancılık
Kredi limitleri ve indirim oranları Resmi Gazetede belirtilmiştir.

Bankacılık kanunu gereği risk grubuna dahil olan işletmelere kullandırılacak kredi tutarının toplamı, belirlenen kredilerin üs limitlerini aşamaz. İndirim oranlarından yararlanma koşulu kullanılacak kredi miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Tarım Kredi Kooperatifinin sunduğu krediler ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Konularına Göre Kredi Üst Limitleri ve İndirim Oranları

Sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliğinde kredi üst limiti 25 milyon TL olarak belirlenmiştir. Damızlık düve yetiştiriciliğinde 10 milyon TL, büyükbaş 10.000.000 TL ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde 15 milyon TL, arıcılık sektöründe 3 milyon TL, kanatlı sektöründe 5 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Üretim Konuları Yatırım Dönemi İşletme Dönemi Kredi Üst Limiti
Sütçü, etçi komine sığır yetiştiriciliği 50 50 25.000.000
Damızlık Düve 75 75 10.000.000
Büyükbaş Hayvan 50 50 10.000.000
Küçükbaş Hayvan 75 75 15.000.000
Arıcılık 50 50 2.500.000
Kanatlı 25 50 5.000.000
Damızlık(Kanatlı) 75 75 10.000.000
Su ürünleri 50 50 10.000.000

Bu karar dahilinde yararlandırılacak kredi miktarlarının ve kriterlerinin belirlenmesi, yatırım döneminin ne kadar olacağı, özkaynak oranlarının tespiti, geri ödeme şartlarının ortaya koyulması, kredi borçlandırılması ve kredinini kullandırılmasına dair tüm işlemler Ziraat Bankası ve TKK’ nın kendi bünyesindeki şartlar dikkate alınarak ifa edilmektedir.

Tasfiye Olunacak Alacaklar hesabına borcu olan kişilere kredi açılması mümkün olmamaktadır. Tasfiye olunacak Alacaklar hesabına borçlu olan fakat ertelenmiş borcu bulunanlar için yapılandırma yoluna gidilir. Tekrardan kredi açılabilir. Taksitlerin vadelerinde ödenmemesi durumunda geciken tutar için gelir kaybının hesabı yapılmaz.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından herhangi bir destek alanlara kooperatif tarafından tekrar kredi kullandırılması mümkün olmamaktadır. Banka ve Kooperatif kendi iştiraklerine bu karar üzerinden kredi kullandırılmaz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplama

 • 1 ay ve 12 aylık vade seçenekleri ile kredi başvurusu yapacakların yıllık ödeyecekleri faiz oranı %8 olmaktadır.
 • 1 yıl ve 4 yıl arasında değişen vade seçeneklerinden faydalanmak istiyorsanız kredinize uygulanacak faiz oranı %10 olacaktır.
 • 4 yıldan daha uzun vadelerle kredi çekmek istediğinizde yıllık ödemeniz gereken faiz oranı %11 olmaktadır.
ziraat havancılık kredileri
Faiz oranları  yıllık %9 olarak belirlenmiştir. Fakat bu oran vadelere göre değişkenlik göstermektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi’nin yaptığı indirim oranları tabloda gösterilmektedir. Örneğin arıcılık sektöründe  kredi çekmek isteyen birine %50 oranında kredi indirimi uygulanmaktadır. Bu limitler Bakanlıkça yapılan düzenlemeler neticesinde belirlenmiştir. Faiz oranının %9 olduğunu tekrar hatırlarsak %50 indirimden yıllık faiz oranı %4,5’e düşüyor. Yıllık %4,5 faiz oranı aylık olarak hesaplandığında aylık faiz oranı (4/12’den ) %0,37 olmaktadır. Bu faiz oranı ile 1 yıl vadeli olarak 15.000 TL kredi kullanacak olan bir kişi aylık 1,281,41 TL ödeyecektir.

Kanatlı sektöründe kredi kullanacak biri için işletme dönemi indirimi %25’dir. Bu nedenle bu sektörde 10,000 TL kredi kullanmak isteyen biri %25 indirim ile yıllık %6 oranında faiz ödeyecektir. (6/12) Aylık faiz oranı olarak %0,5 ödemesi gerekmektedir. Bu faiz oranını dikkate alarak kredi çekmeniz gerekiyor. Tarım Kredi Kooperatifi Hayvan Kredi faiz oranları hesaplamaları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Ayrıca Ziraat Bankası 2 yıl geri ödemesiz hayvan kredisi imkanı da sunmaktadır. Kredi çekmek isteyen müşteri hemen ödemeyi taahhüt ederse çektiği andan itibaren ödemeye başlayabilir. Fakat genelde kredi çeken çiftçiler 2 yıl kendilerini toparlamak ve ilk 2 yıl ödeme yapmak istemiyorlar. Bu sebeple kredi 5 yıllık süreye yayılarak toplamda 7 yılda ödenmesi planlanıyor.

2 Yıl Ödemesiz Hayvan Kredisi Ziraat Bankasında!

7 yıl vadeli krediden faydalanmak istiyorsanız yıllık %5 civarındaki faiz oranına katlanmak zorunda olacaksınız. Bu sizin kredi notunuza göre de değişiklik gösterebilir. Yıllık faiz %5 olduğunda aylık faiz oranı %0,41 oluyor. Yıllık %6 faiz olduğunda ise aylık ödeme yapmanız gereken faiz oranı %0,5 oluyor. Tarım ve hayvancılık alanlarında en uzun vade ve en düşük faiz oranı ile size kredi sunan belki de tek banka Ziraat Bankası olacaktır.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.