Anasayfa / Hayvan Kredisi / Arıcılık Kredisi ve Devlet Destekleri Şartları
Arıcılık kredisi Devlet desteği

Arıcılık Kredisi ve Devlet Destekleri Şartları

Arıcılık alanında faaliyet göstermek isteyenlere kredi veren özel ve devlet bankaları. Arıcılık yapmak adına gerekli finansal desteği düşük faizli arıcılık kredisi imkanları ile temin edebilirsiniz. Düşük faiz oranı ve uzun vade imkanı ile sizde gerekli olan finansal desteği alabilirsiniz. Devlet destekli arıcılık kredisi imkanları hakkında ayrıntılı bilgi. En düşük faizli arıcılık kredisi veren bankalar hakkında ayrıntılı bilgi. Arıcılık ve Arıcılık destekleri hakkında tüm merak ettiklerinizi Arıcılık Kredisi Veren Bankalar başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Şekerbank Arıcılık Kredileri

Bir çok hayvancılık alanında faaliyet gösteren yetiştiricilerimize kredi veren Şekerbank Arıcılık alanında faaliyet gösterenlere kredi desteği vermeye devam ediyor. Sizde arıcılık alanında ihtiyaç duyduğunuz parayı bu bankanın vermiş olduğu düşük faizli krediler ile karşılayabilirsiniz. Bankanın vermiş olduğu arıcılık kredisi imkanından yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartların neler olduğunu kısaca belirtmek gerekirse;

 • İl Arı Yetiştiricileri Birliğine en az 1 yıllık üyeliğinizin bulunması
 • Arıcılık faaliyetlerinde 1 yılın üzerinde faaliyet gösteren tüzel kişiler
 • Tarımsal işletme sahipleri
 • Arıcılık faaliyetlerine ilişkin giderlerin karşılanması adına kredi kullanabilirsiniz
 • 36 aya kadar vade imkanı tanınmaktadır
 • Birlik üyesi arıcılık bu kredi imkanından yararlanabilirler

Sizde yukarıda belirtilen şartlar dahilinde 36 ay vadeli olarak verilen Şekerbank Arıcılık Kredisi imkanları için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurular banka şubelerine şahsen yapılmaktadır.

Şekerbank arıcılık kredisi
Şekerbank arıcılık kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Ülkemizde hayvancılık alanında faaliyet gösteren yetiştiricilere en büyük kredi desteği veren banka Ziraat Bankası olarak bilinmektedir. Özellikle Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılık alanında vermiş olduğu krediler ile dikkat çeken bu banka arıcılık faaliyetinde bulunan yetiştiricilere de en büyük desteği vermeye devam ediyor. Bankanın vermiş olduğu düşük faizli arıcılık kredisi imkanlarından faydalanarak sizde arı ve arıcılık malzemeleri alımını  rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Uzun ve dönemsel vade imkanı ile alacağınız krediyi bal hasatına uygun olarak ödeme kolaylığı tanınmaktadır. Bu imkanlar dahilinde Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi İmkanları ile sizde gerekli olan finansal desteği bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası arıcılık kredisi
Ziraat Bankası arıcılık kredisinden yararlanabilirsiniz.

TEB Arıcılık Kredileri

Arıcılık faaliyetlerinde bulunanlara destek veren bir diğer banka TEB Bankası olarak dikkat çekmektedir. Arıcılık alanında faaliyet gösterenlerin ihtiyacı olan Kovan, Petek, Şeker ve Nakliye ihtiyaçlarını karşılamaları adına kredi desteği vermektedir. Belirttiğimiz ihtiyaçların karşılanması adına finansal destek almak isteyenlere 12 aylık vade imkanı tanınmaktadır. Bu kredi imkanından yararlananlara vade sonunda ana para ve faiz ödeme imkanı da tanınmaktadır. Bu imkanlar dahilinde TEB Arıcılık Kredisi imkanlarından yararlanmak isteyenlerden istenilen belgelerin neler olduğunu belirtmek gerekirse;

 • Arıcılar Birliğinden alınacak Arıcı Kimlik Belgesi
 • ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak
 • İkametgah senedi
 • Nüfus cüzdanı
 • Tapu fotokopisi
TEB Arıcılık Kredileri
TEB Arıcılık Kredilerine başvuru yapabilirsiniz.

Arıcılık İçin Devlet Destekli Krediler

Özellikle kırsal alandaki nüfusun artırılması ve bu bölgelerin daha verimli kullanılmaları adına bir takım destekler verilmektedir. Bu destekler arasında hayvancılık alanında değerlendirilen arıcılık için de hibe kredi desteği verilmektedir. Arıcılık İçin Devlet Destekli Krediler verilmeye devam edilmekte olup bu destek 30 bin lira olarak verilmektedir. Sizde bu imkandan yararlanarak arıcılık faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Bunun ile birlikte geçtiğimiz yıllarda da verilen arılı kovan desteklemeleri 10 lira olarak verilmeye devam ediliyor. Ayrıca Ana Arı Destekleri kapsamında 15 liralık ana arı desteği de verilmeye devam edilmekte.  Arıcılık Kredisi Veren Bankalar imkanlarında yararlanmak isteyenler isterlerse bu belirttiğimiz devlet desteklerinden de yararlanabilirler.

Arıcılık alanında faaliyet gösteren ve arıcılık yapmak isteyenlere verilen hibe ve destekler hakkında merak ettikleriniz. Arılı kovan desteği başvuruları ve verilen destek miktarı. Verilecek olan Ana arı desteği başvurusu hakkında tüm merak ettikleriniz. Arıcılık ve arı destekleri başvuruları ne zaman yapılacak. Kimler arılı kovan desteği imkanlarından yararlanabilir. Arı Hibesi ve Destekleri Başvuruları hakkında tüm merak ettikleriniz.

TAVSİYE:  Tarım Kredi Gübre ve İlaç Fiyatları 2021 Listesi (Güncel)

Arılı Kovan Desteği Başvurusu

Arıcılık alanında faaliyet gösteren kayıtlı arıcılara verilen arılı kovan desteği başvuruları ne zaman başlıyor. Kovan başına verilen destek ödemeleri ne zaman yapılıyor. Arılı kovan desteği başvurusunda bulunmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler için araştırdık. Kırsal alanın desteklenmesi kapsamında hayvancılık faaliyetlerinde bulunanlara verilen desteklerden bir tanesi de arılı kovan desteği olarak dikkat çekmektedir. Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olan arıcılara yıllık olarak verilen bir destek ödemesi olan arılı kovan desteğinin miktarı 10 lira olarak belirlenmiştir. Kayıtlı olarak arıcılık yapan arı yetiştiricilerine arılı her kovanı için on lira destek ödemesi yapılmaktadır. Bu alanda faaliyet gösterenler bağlı bulundukları Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüklerine giderek hemen başvuruda bulunabilirler. Bu kapsamda arılı kovan desteği başvurusu yapmak isteyenlerin taşıması gereken şartları hatırlatmak istiyorum.

Arılı kovan desteği
Arılı kovan desteğine başvuru yapabilirsiniz.

Arıcılık Desteği Şartları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi arıcılık faaliyetlerinde bulunanlara verilen en dikkat çekici destek arılı kovan desteği ödemeleridir. Arılı kovan başına alacağınız 10 liralık destek ile arıların bahar ayında gerekli olan beslenme ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile verilmektedir. Arıcılık yapanların bin kovana kadar destek almaları sağlanmaktadır. Bunun ile birlikte geçen yıl ana arı desteği de verilecek olup bunun miktarı ise 15 lira olarak belirlenmiştir. Ana Arı ve Arılı Kovan Desteği başvuruları başladı. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin aşağıdaki şartları taşıması halinde bulundukları bölgedeki İl ve İlçe müdürlüklerine giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu imkanlardan yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartları belirtmek gerekirse;

Arı Hibesi ve Destekleri Başvuru Şartları

 • Arıcıların (AKS) Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı arı yetiştiricisi olması gerekmektedir.
 • AKS’ye kayıtlı olan arıcıların en az 30 kovanlık bir koloniye sahip olmaları gerekmektedir.
 • Kayıtlı olan arıcıların alacakları arılı kovan desteği en fazla 1.000 kovan ile sınırlanmıştır
 • Destekten yararlandırılacak olan kovanların plakalı olmaları gerekmektedir
 • Başvuruda bulunmak isteyen arı yetiştiricilerin bilgilerinin güncel olması ve AKS sistemindeki dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Sizde yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyorsanız Arı Hibesi ve Destekleri Başvuruları için bağlı bulunduğunuz Tarım ve Orman İl-İlçe Müdürlüklerine dolduracağınız dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Arıcılık Hibeleri Başvurusu

Yukarıda belirttiğimiz Ana Arı Desteği ve Arılı Kovan Desteği imkanlarının dışında Arıcılık Hibe Destekleri de bulunmaktadır. Özellikle gençlerin arıcılık faaliyetlerinde bulunmalarını teşvik etmek ve kırsal alandaki nüfusun artırılması amacı ile Arı Hibesi Destekleri devam ediyor. Bir diğer adı Genç Çiftçi Arıcılık Hibesi Desteği olarak da bilinen bu uygulama verilmeye devam edecektir. 40 yaşının altında desteklenen kırsal alanda yaşayan veya yaşamak isteyenlere 40 kolonilik arı desteği verilmektedir. Diğer hayvancılık desteklerinde hayvanlar TİGEM tarafından verilmektedir. Arıcılık alanında bu uygulama biraz daha farklılık göstermektedir. Arıcılık Hibesi almak isteyenlere 30 bin lira nakit desteği verilerek 40 kolonilik arı ve gerekli ekipmanları almaları sağlanmaktadır. Sizde bu imkanlar dahilinde arıcılık yapmak istiyorsanız başvurularının başlaması halinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Arıcılık Hibesi Başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak İnternet Üzerinden Genç Çiftçi Kaydınızı oluşturmanız gerekmektedir. Arı Hibesi ve Destekleri Başvuruları ile sizde arıcılık alanında gerekli olan arı, ana arı ve gerekli tüm ekipman ihtiyaçlarınızı hibeler ile temin edebilirsiniz.

Arıcılık alanında faaliyet gösterenlere devlet desteklemeleri devam edeceği söyleniyor. Bilindiği üzere arılı kovan başına 10 lira destek verilmektedir. Bu destek aynı oran ile verilmeye devam edileceği düşünülüyor. Bunun ile birlikte Ana arı desteği uygulamaya tekrar alınacağı söyleniyor. Ana Arı ve Arı Kovanı Destekleri imkanlarından yararlanma şartları başvurular hakkında merak ettikleriniz yazının devamında ayrıntılı olarak belirtilmektedir.

TAVSİYE:  Çiftçi Kredisi Veren 7 Banka ve Şartları

Arılı Kovan Destekleri

Arı yetiştiricilerine destek olanarak verilen arılı kovan desteği başvuruları Ocak ve Şubat aylarında yapılmıştır. Bu imkandan yararlanarak arılı kovanları için kovan başına 10 lira destek almak isteyenlerin yapması gerekenler ve şartlar aşağıda belirtilmiştir. Sizde bu alanda faaliyet gösteriyorsanız bu imkandan yararlanmak adına başvuruda bulunmalısınız. Yapacağınız başvurular şahsen dilekçe ile birlikte bağlı bulunduğunuz Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacaktır. Başvurular Ocak ayının ortasında başlayıp şubat ayının sonuna kadar devam etmiştir. Bu destekten yararlanmak isteyenler gerekli belgeleri bir an önce hazırlamalıdır. Bu imkandan yararlanacak olanlar için bu işlemin nasıl gerçekleştiği ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek gerekirse;

 • Üreticiler şahsen veya bağlı oldukları arıcılar birliği kanalı ile bağlı bulundukları bölgedeki İl veya İlçe müdürlüklerine başvuruda bulunurlar.
 • Başvuru yapılan müdürlükler tarafından arı kovanları tespit edilir.
 • Gezgin arıcılık yapanlar bunu belirterek bulundukları bölgeyi belgelemek zorundadır
 • Destekleme yapılacak olan kovan sayısı, üretim bilgileri ve AKS arıcılık kayıt sistemine işlenir
 • Destekleme alacak olan üreticiler belirlenerek paraları hesaplarına yatırılır

Sizde Ana Arı ve Arı Kovanı Destekleri imkanlarından yararlanmak adına bu işlemlere tabi tutularak destek almanız sağlanacaktır.

Ana Arı Desteği

Arılı kovan desteğinden sonra verilen bir diğer destek Ana Arı Desteği geçen yıl uygulanmaya başlamıştır. Geçtiğimiz yıllarda bir dönem de verilen bu destek 15 lira olarak tekrar verilmesi halinde ne kadar tutar üzerinden verileceği bilinmiyor. Üreticilerin ana arı yetiştiriciliği için verilen bu destek imkanından yararlanmaları için arılı kovan desteklemesi ile aynı şekilde başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu destek imkanı için de başvuru süreleri aynı anda geçerli olacaktır. Sizde bu imkanların ikisinden de yararlanmak adına şubat ayının sonuna kadar bağlı bulunduğunuz İl veya İlçe Müdürlüklerine giderek işlemlerinizi yaptırmalısınız.

Arıcılık Destekleri Başvurusu Şartları

Yukarıda belirttiğimiz arıcılık desteklemesi imkanlarından yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıda belirtilmiştir. Bunları taşıyanlar yukarıda belirttiğimiz desteklerden yararlanabilmek için belirtilen tarihler arasında başvuruları yapmak zorundadır. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen arı yetiştiricilerinin taşıması gereken şartların neler olduğunu belirtmek gerekirse;

 • Yetiştirdiği arıları Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olması gerekmektedir
 • En az 30 arılı kovana sahip arı yetiştiricisi olması gerekmektedir
 • En fazla 1 000 arılı kovana sahip olanlar bu imkandan yararlanabilir
 • AKS bilgilerinin güncel olması gerekmektedir
 • Desteklenecek arılı kovanlar plakalı ve AKS sisteminde kayıtlı olmalıdır
 • Başvuruda bulunacak olan yetiştiriciler AKS sisteminde bulunan dilekçeyi doldurarak başvuruda bulunabilir.

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar Ana Arı ve Arı Kovanı Destekleri imkanları için başvuruda bulunabilirler. Başvurular bağlı bulunulan İl ve İlçe Müdürlüklerine AKS sistemi üzerinde bulunan dilekçe ile şahsen yapılmaktadır. Bu imkanların dışında Arıcılık faaliyetlerinde bulunanlara verilen Destekler için  Devlet Destekli Arıcılık Hibe ve Kredileri başlıklı yazımızı okuyabilirler.

Arıcılık yapmak isteyenlerin öncelikli olarak dikkat etmesi gerekenler. Arıcılık faaliyetlerinde bulunacak olanların katılması gereken kurslar ve sahip olması gereken belgeler. Bal üretiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Arı ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi. Arıcılığa başlamak için en uygun zaman ve arıcılık için en uygun bölgenin tespit edilmesi hakkında önemli bilgiler. Devlet destekli arıcılık yapmak isteyenlere verilen destekler. Kimler arıcılık belgesi ve hibesi alabilir. Arıcılık faaliyetleri hakkında tüm merak ettikleriniz Arıcılık Nasıl Yapılır? Arıcılık Hibesi Nasıl Alınır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır

Arıcılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenler Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından açılan kurslara katılarak belge alabilirler. Bu belgeyi alanlar arıcılık yapanlara verilen tüm imkanlardan yararlanabilirler. Bu işi isteyenler tek bir iş olarak yapabileceği gibi boş vakti olan çalışanlar da rahatlıkla bir kaç kovanlık bir koloniye bakabilirler. Bu neden ile öncelikli olarak belirlemeniz gereken bu işi ek bir uğraş olarak mı yoksa başlı başına bir iş olarak mı yapacağınıza karar vermeniz olacaktır. Buna karar verdikten sonra bu işe kaç adetlik bir koloni ile başlayacağınıza karar vermeniz olacaktır. Daha önceden bu iş ile yakından uzaktan bir bilgi ve tecrübeye sahip olmayanlar için en ideal koloni sayısı 3 olarak belirlenmiştir. 3 adet arılı kovan alarak bu işe başlayabileceğiniz gibi isteği bağlı olarak daha fazlada alabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken hangi bölgede bu işi yapacağınız ve bölgenize uygun arı cinsini tespit etmeniz olacaktır.

TAVSİYE:  Ziraat Bankası 7 Sene Vadeli Sübvansiyonlu Hayvan Kredisi

Arıcılık Nerede Yapılırsa Daha Verimli Olur

İlk defa arıcılık yapacak olanların öncelikli olarak bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bunu da en iyi yukarıda da belirttiğimiz gibi kurslara katılarak elde edebilirler. Bir çok insan kulaktan duyma bilgiler ile bu işi yapmaya çalışmakta ve sonunda hüsrana uğramaktadır. Buda belirli bir miktar para, emek ve zamanın boşa heba olmasına neden olmaktadır. Bu neden ile öncelikli olarak bu konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Kursların dışında bu konuda önemli bilgilerin verildiği kitapları okuyun ve imkanınız varsa arıcıların arılıklarını ziyaret edin. Bunun ile birlikte bu işi yapmak isteyenlerin her şeyden önce arı sokmalarına karşı alerjisinin olup olmadığını öğrenmesi olacaktır. Bunun en basit yöntemi en yakın bir sağlık kurumuna gidilerek alerji testi yaptırması olacaktır.

Arıcılık
Arıcılık yapmak için öncelikle bu iş hakkında fikir edinmelisiniz.

Arıcılık Nasıl Yapılır? Arıcılık Hibesi Nasıl Alınır?

Eğer arı sokmasına karşı bir alerjiniz varsa sağlınız için bu işi yapmaktan vazgeçmeniz olacaktır. Bu bilgileri verdikten sonra arıcılık faaliyetlerinin nerede yapılması gerektiğini belirlemeniz olacaktır. Bu noktada Ülkemiz bu işi yapmak için çok büyük bir potansiyele sahiptir. Farklı iklimlerin yaşandığı ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinde bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bu işi yapacağınız bölgeye uygun olan arı cinsini belirlemeniz olacaktır. Bu önemli olaya dikkat ettikten sonra nerede olursanız olun belirli oranlarda bal ve diğer arı ürünlerini elde edebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz bölgede çiçek bakımından en verimli alanları tercih etmeniz daha fazla bal ve diğer bal ürünleri almanızda yardımcı olacaktır.

Arıcılık İçin Devlet Destekleri Nelerdir

Ülkemizdeki arı ve arıcı sayısının beklenenin çok altında olduğundan dolayı devlet bir takım destekleme ve hibe desteği vermektedir. Bu işi yapmak için hevesli fakat sermayesi bulunmayan özellikle gençlere birbirinden farklı destekler verilmeye devam edecektir. Arıcılık alanında devlet tarafından verilen hibe ve faizsiz krediler hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyenler Arıcılık Hibe Kredileri başlıklı yazımızı okuyabilirler. Bunların dışında bu işi yapanlara arılı kovan ve ana arı desteklemeleri yapılmaktadır. Arıcılık faaliyetinde bulunan ve en az 30 kovana sahip olan arıcılara kovan başına 10 lira arılı kovan desteği ve 15 lira ana arı desteği verilmektedir. Bunlar ile birlikte bu işi yapmak isteyenlere bankalarda kredi imkanı sunmaktadır. Düşük faizli arıcılık kredileri bu işi yapmak isteyenlere finansal destek vermeye devam edecek. Bu belirttiğimiz destek ve kredi imkanlarından istediğinizi alarak bu iş için gerekli olan finansal desteği bulabilirsiniz.

Arıcılık Yapmak İsteyenlere İp Uçları

Arıcılık yapmak isteyenlerin akıllarından çıkartmamaları gereken balı arının yaptığı ve sizin sadece buna imkan hazırlamanız gerektiğidir. Bunun yanında bu işi yapmak isteyenler sadece bal değil diğer arı ürünlerini de almaya çalışmaları olacaktır. Arı sütü, polen ve propolis üretimine de önem vermeniz daha fazla kazanç elde etmenize ciddi destek verecektir. Çünkü bu belirttiğimiz arı ürünleri baldan daha fazla para etmektedir. Bunun ile birlikte daha fazla ürün almak adına farklı uygulamalardan kaçınmanız olacaktır. Bu işi yapacak olan arkadaşlar doğal ve organik ürün almak için çaba göstermek zorundadır. İyi niyet ile yapacağınız arıcılık faaliyetleri karşısında hem kendiniz kendi ürününüzü keyifle tüketecek hemde bu iş sayesinde güzel paralar kazanacaksınız.

Arıcılık için verilen TKDK desteklerine başvuru yapabilirsiniz. Bankaların arıcılık kredilerine başvuru yaparak düşük faizler ve uygun vadeler ile kredi kullanabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir yorum

 1. islam reşat reyhan

  Değerlı yetkılı arkadaşlar ben 15 yıl arıcılık yapdım kurse gıttım arıcılık sertıfıkamı aldım emeklıyım ıyıda ben neden 30000tl hıbeden yararlanamıyorum ızmırlı bır çıfte verılmış onlarda yaşlı ış yok boşdeyım bu arıcılığı ıyı bılıyorum ne olur bu ımkandan benı mahrum etmeyın abdullah akın dıye bu arkadaşa 30000tl hıbeyıle 45 kovnla başlamış şımdı 450 kovanı varmış neden bewnımda olmasın yanı ben oldukden sonra 30000tlda batsın boşde sokaklarda gezeceğıme benı bu ımkandan yaralandırmanızı canı gonulden ıstıyorum emın olunkı allahın ıznıyıle sızı mahcup etmeyeceğım en ıyı şekılde yapacağım sıze soz verıyorum bu tlfonla bana ulaşmanızı bana yardımcı olmanızı çok rıca edıyorum sayğılar sunuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir