Anasayfa / Hayvan Kredisi / Tarım Kredi Faiz Oranları Hesaplama (Güncel)
Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar
Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Tarım Kredi Faiz Oranları Hesaplama (Güncel)

Tarım ve hayvancılık sektöründe düşük faizli kredi imkanları için Tarım Kredi Kooperatifleri ”Hasat ödemeli kredi” imkanları sağlamaktadır. Tarım alanında faaliyete geçmek isteyen çiftçilerimiz için hayvan ve çiftçi kredi imkanları sağlanırken oldukça düşük faiz oranları ve uygun ödeme seçenekleri de sunulmaktadır. 1863 yılında kurulmuş olan tarım kredi kooperatifleri çiftçilerimize özel kredi imkanları sağlamaktadır. Bu kooperatiflerin amacı tarımsal alanda üretim yapan çiftçilerimizin ve hayvancılık ile ilgilenen vatandaşlarımızın ve aynı zamanda kooperatife üye olan girişimcileri korumak ve ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş olmasıdır. Bu sebeple de Tarım kredi kooperatifleri çiftçilerimize özel kısa ve orta vadede uygun faiz oranları ile kredi imkanı tanımışlardır.

Tarım Kredisi Faiz Oranları

Girişimcilerin kullanmış oldukları tarım kredileri için kesilen faiz oranları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • 1 ve 4 yıldan uzun vade ile kredi başvurusunda bulunan vatandaşlarımız için yıllık ödeyecekleri faiz oranları %17,04 civarında olacaktır.

Ziraat Bankası Ertelemeli Tarım Kredisi

Tarım kredi kooperatiflerine ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasına borcu olan çiftçilerin borçlarının ertelenmesi ve 6824 sayılı kanun nezdinde alacakların yeniden yapılandırılması durumda kanun hükmünde kararname de yapılacak değişikliklerin Resmi Gazete’de yayınlanmış olması durumunda Ziraat Bankası & Tarım Kooperatifleri tarafından kullanılmış olan borcu olan vatandaşlarımızın hesaplarının izlenmesi ile tarımsal kredi alacaklarını erteleme kararı alınmıştır. Detaylar.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden Kredi Çekmek İçin Ne Yapılır?

Tarım Kredi Kooperatiflerinin sunmuş olduğu olanaklardan yararlanmak için bazı şartlara uyum saplıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartların başında ise tarım kredi kooperatiflerine üye olmanız gerekmektedir. Bunun sebebine bakıldığı zaman ise, sadece bu kooperatife üye olan üreticilerin kredi kullanabileceği dikkatleri çekmektedir. Ve Tarım Kredi Kooperatiflerine üye olmak için hayvancılık, balıkçılık gibi alanlarda faaliyet gösterilmesi veya tarımsal bir işletmeye sahip olunması gerekmektedir.

TKK Finansman Şartları Nelerdir?

Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi alabilmek için öncelikle bu kooperatifte üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Üye olan her bir girişimci aşağıdaki maddelere uyum sağlamış olduğu taktirde sunulan kredi imkanlarından yararlanabileceklerdir.

TKK Finansman Şartları aşağıdaki gibidir:

 • Tarım Kredi Kooperatifleri talep edilen kredi için kefalet şartı aramayabilir. Böyle bir durumda kredi talebinde bulunan üyenin ihtiyaç duymuş olduğu nakit karşılığının üç katı değerinde taşınmaz mal ipoteği göstermek zorundadır. Aynı zamanda teminat mektubu ve araç rehini göstermesi zorunlu hale getirilmiştir.
 • Ödeme gücü bulunan en az 2 ortak ile çalışıyor olmak gerekmektedir. Bu iki ortak kredi karşılığında müşterek borçlu olarak kabul edilirler. Ve müteselsil kefaleti ile imkanı sağlanır. Gösterilecek olan kefil sayısı en az iki olurken en fazla 4 olmalıdır. Kefil dışında ise teminat olarak araç rehini, taşınmaz mal ipoteği ve teminat mektubu gösterilebilir.
 • Başvurulan kredi limiti 20.000 Türk Lirasının üzerinde olduğu taktirde müteselsil ortağın dışında birde taşınmaz mal ipoteği istenmektedir.  Kredi limiti 40.000 Türk Lirasının üzerinde olmuş olduğu taktirde verilecek olan kredi tutarının 2 katı değerinde teminat vermek zorunludur.
 • Alınacak olan kredilerde 1 yıllık vade için ödenecek faiz oranı %17,04 oranında olurken 1 yıl ile 4 yıl arasındaki vadelerde ise %17,04 oranında faiz istenecektir. Sübvansiyon oranları ile birlikte oldukça uygun faiz oranları ile kredi kullandırılacaktır.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Hesaplama

Ertelemeli hasat dönemi kredilerinden yararlanan çiftçiler çekmiş oldukları kredilerin ödemelerini hasat dönemlerinin tarihi ile orantılı olarak yaparlar. Çiftçinin üretmiş olduğu ürünün hasat döneminde kredi ödemesini yapmış olması oldukça avantajlı bir seçenek olacaktır. Bu kredi türünü hemen hemen her banka çiftçilerimiz için sağlamaktadır. Hasat ödemeli çiftçi kredisi veren bankaların listesi ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası
 • İş bankası
 • Halk Bankası
 • Finansbank
 • Yapı kredi
 • Garanti bankası
 • TEB

Tarımsal krediler devlet destekli krediler oldukları için kesilen faiz indirim oranları daha sonra devlet tarafından ödenmektedir.

Ayrıca hayvan kredisi veren bankalar sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu sebeple ayrıntılı bilgi almak için linke tıklayınız.

2 Yıl Ödemesiz Tarım Kredisi

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından kredi verilmez. TKK ve Ziraat Bankası Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğnamede yer alan şartlar dahilinde finansman sağlarlar. Tarımsal kredi imkanlarından yararlanmak isteyen girişimcilerimiz ilk olarak Ziraat Bankasını tercih etmektedir. Çünkü Bankanın sunmuş olduğu kredi faiz oranları diğer bankaların sunmuş olduğu faiz oranlarına göre daha düşük oranda olmaktadır. Avrupa Birliğinin destek vermiş olduğu tarım ve çiftçi kredilerinde koyun, inek, manda, sığır, keçi, arıcılık gibi hayvancılık alanlarında besicilik, süt  ve damızlık hayvancılık sektörleri içinde kredi imkanları verilmektedir.

Ziraat Bankası ve TTK arasında yapılan işbirliği neticesinde verilen 7 yıl vadeli 2 yıl ödemesiz kredi 2022 yılına kadar devam edecektir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.