Anasayfa / Hayvan Kredisi / Ziraat Bankası 24 Ay Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık Kredisi
Ziraat Bankası 24 Ay Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık Kredisi
Ziraat Bankası 24 Ay Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası 24 Ay Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık Kredisi

Ülkemizde bulunan bankalar arasından Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası devlet tarafından 24 ay boyunca geri ödemesiz kredi imkanı sunarken 2 yıl sonunda ise 5 sene boyunca taksitlendirme işlemi yaparak hayvancılık kredisi imkanını sunmaktadır. Tabi ki Ziraat Bankası 24 Ay Ödemesiz 5 yıllık Hayvancılık Kredisi imkanlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için baka belirli şartlara uyum sağlamanızı istemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, hayvancılık ile uğraşan ve çiftçilik işi yapan vatandaşlarımıza özel geri ödemesiz hayvan kredisinin yanı sıra ertelemeli kredi imkanlarını sunmaktadır. Ziraat bankasının sunmuş olduğu bu kredilerin yanı sıra KOSGEB çiftçilik işi ile uğraşan vatandaşlarımıza özel hayvan kredisi vermeye devam etmektedir. Hayvancılık kredilerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız KOSGEB dışında TKDK, Tarım Kredi Kooperatifi, Kalkınma Ajansları ve IPARD gibi projelerden de yararlanabilmektedirler.

Ziraat Bankası 7 yıl vadeli hayvancılık kredisi
Ziraat Bankası 7 yıl vadeli hayvancılık kredisi veriyor.

Ziraat Bankası Haricinde Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası kamu kuruluşlu bir banka olduğu için uygun faiz oranları ve ödeme koşulları ile karşımıza çıkmaktadır. Fakat Ziraat bankası dışında diğer bankalarda hayvancılık kredisi imkanlarını çiftçilerimiz için sunmaktadır. Fakat diğer bankaların ödeme koşulları ve faiz oranları Ziraat bankasının olanaklarına göre daha üst limittedir.

Hayvancılık kredisi veren bankaların listesi aşağıdaki gibidir:

 • Halkbank
 • Yapıkredi bankası
 • Denizbank
 • Ingbank
 • Finansbank
 • Tekstilbank
 • Vakıfbank
Hayvancılık kredisi veren bankalar
Ziraat Bankası dışında da hayvancılık kredisi veren bankalar bulunmaktadır.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri

Ülkemiz, tarım ve çiftçilik açısından oldukça elverişli topraklara sahip olmasına rağmen bu alanda yapılan işler yok denilecek kadar azalmıştır. Bunun sebeplerine bakıldığı zaman köydeki yaşam standartlarının çok düşük olması ve geçim kaynaklarının azalması ile alakalı olduğu görülmektedir. Fakat son dönemlerde devletimiz bu durumun önüne geçmek için şehirden köye dönüş projeleri düzenlemiş ve tarım ve çiftçilik alanlarında yapılacak olan işlerde hibe ve teşvik kredi imkanları sunmuştur. Hal böyle olunca da bankalar aracılığı ile hayvancılık kredileri üzerinde yoğunlaşmış ve bir çok banka cazip ödeme koşulları ile kredi imkanları sunmuştur.

Bankaların sunmuş olduğu avantajlara bakıldığı zaman en çok dikkat çeken konunun 5 yıl veya 7 yıl geri ödemesiz ve uygun faiz koşullarının sunulmuş olması dikkatleri çekmektedir.

Hayvancılık Kredilerinin Amaçları Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı çeşitli projelere adım atarak köye dönüşü sağlamak ve hayvancılığı teşvik etmek adına ve aynı zamanda üretimi arttırarak ülke ekonomisine destek olmak için hayvancılık kredileri ve destek projeleri sayesinde bir çok çiftçi hayvancılık kredisinin imkanlarından yararlanmaktadır. Bankaların sağlamış olduğu hayvancılık kredileri 5 yıl geri ödemesiz olduğu gibi aynı zamanda uygun faiz oranları ile karşımıza çıkmaktadır. Bankaların sunmuş olduğu kredi imkanları büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık ve kümes hayvancılığına göre değişim göstermektedir.

Hayvancılık kredilerinin amaçları
Hayvancılık kredilerinin amaçları nelerdir?

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Hayvancılık kredisi başvurusu yapıldığı zaman başvuru yapan şahısların bu iş alanı üzerinde tecrübesinin olup olmadığı sorgulanmaktadır. 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi için başvuruda bulunulan vatandaşlarımızın kredi talebinden önce belirli bir hayvana sahip olması gerektiği gibi aynı zamanda hayvan sayılarına limit koyulması gerekmektedir. Ayrıca bankalar kredi vermeden önce başvuru yapan şahsın ticaret ile uğraşıp uğraşmadığınızı netleştirmenizi isteyeceklerdir. Bankalar hayvancılık kredisinde belirli cins hayvanlar için kredi imkanı sağlamaktadırlar.

Geri ödemesiz hayvancılık kredisi şartları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Küçükbaş hayvan alımları için verilen kredilerde 6 ile 24 ay şartları öne sürülmektedir.
 • En az 50 adet koyun besleme zorunluluğu bulunmaktadır.
 • En az 25 adet keçi besleme zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Bu rakamların altında küçükbaş hayvan sayısı bulunan vatandaşlarımızın hayvan sayılarını yükseltmeyi hedeflemesi konusunda da kredi imkanı sağlanmaktadır.

Belirtmiş olduğumuz şartlara uyum sağlayan vatandaşlarımız için kredi imkanı tanımlanmaktadır. Bu krediler sayesinde canlı hayvan alımı, ağıl yapımı, depo yapımı, hayvancılıkta kullanılacak makine ve ekipmanların yanı sıra genel sermaye ihtiyaçlarının karşılanması açısından kredi imkanları sağlanmaktadır.

Ertelemeli Hayvancılık Kredisini Hangi Bankalar Vermektedir

Ülkemizde bulunan çok sayıda özel kuruluşlu ve kamu kuruluşlu bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar konut kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi imkanları sağlarken aynı zamanda hayvancılık kredisi imkanlarını da sizler için sunmaktadır. Hayvancılık kredilerinde bir çok banka ertelemeli kredi imkanı sağlarken aynı zamanda 2 yıl ödemesiz kredi imkanlarını sağlamaktadır. Ertelemeli hayvancılık kredisi veren bankaların listesi aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Yapı kredi bankası
 • Vakıfbank
 • Ziraat bankası
 • HCBS
 • Garanti bankası
 • Halkbank
 • Şekerbank

Listesini vermiş olduğumuz bankalar arasında en çok tercih edilen banka Ziraat Bankası olmaktadır. Kamu kuruluşlu olan bu banka diğer bankalara göre daha düşük faiz oranları ile çalışmış olduğu için çok daha fazla tercih sebebi olmaktadır.

Hayvancılık Kredisinde Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan Çiftçi Kayıt Sistemine üye olan vatandaşlarımız bankaların sağlamış olduğu ertelemeli hayvancılık kredilerinden yararlanabileceklerdir. Bu doğrultuda ertelemeli hayvancılık kredisinden yararlanmak isteyen çiftçilerimizden istenilen belgeler aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İkametgah
 • Çiftçi kayıt sistemine üye olduğuna dair gerekli olan belge
 • Tapu bilgileri
 • Hayvan varlığı listesi

Maddeler halinde vermiş olduğumuz bu evraklar ile kredi çekmek istediğiniz bankaya giderek şahsen yapmış olduğunuz kredi talebiniz incelemeye alınacaktır. Ve başvuru sonucunuz olumlu olduğu taktirde ihtiyaç duymuş olduğunuz nakde sahip olabileceksiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık kredisi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

5 yıl geri ödemesiz olarak verilen hayvancılık kredileri 2 yıla düşürülmüştür. 7 yıl vadeli kredinin ilk 2 yılı ödemesiz olarak hazırlanmıştır. Sağlanan destek 2022 yılında da kadar devam edecektir. 2022 yılında destekten yararlanmak için Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.