Anasayfa / Hayvan Kredisi / Ziraat Bankası Tarım Hayvan Kredisi Faizleri 2022 (Güncel)
Ziraat Bankası 2022 Tarım Hayvan Kredisi Faizleri
Ziraat Bankası 2022 Tarım Hayvan Kredisi Faizleri

Ziraat Bankası Tarım Hayvan Kredisi Faizleri 2022 (Güncel)

Tarımsal Üretime Dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin karar ”3 Ocak 2020 tarihli” 2015 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren karara ilişkin kullandırılacak olan tarım kredilerindeki sübvansiyonlu faiz oranları yeniden düzenlendi ve faiz oranları yıllık % 17,04 üzerinden kullandırılıyor. 

2022 yılında Ziraat bankası tarafından esnaf ve çiftçilere kullandırılacak olan tarımsal kredilerin faizlerinin  yıllık % 17,04 ve tarım işletme sahiplerine verilen kredilerin faiz oranlarını

Buna göre 2022 yılında Ziraat bankası tarafından kullandırılacak olan tarım ve hayvancılık kredilerinde yıllık %17,04 faiz oranları geçerli olacak ve faiz indirimli olarak kredi verilecek ve çiftçilerimiz % 100, % 50 ve % 25 faiz indirimlerinde bu yılda yararlanabilecek. 2022 yılında, Ziraat bankasından tarım kredisi kullanacak olan çiftçiler % 17,04‘ a düşürülen faiz indirimlerinden yararlanarak her türlü ihtiyaçlarını bu finansman sayesinde giderebilecek.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri 2022

Ziraat bankası tarafından çiftçilere kullandırılacak olan tarım ve hayvancılık kredileri her yıl düzenlenmekte ve faiz indirimli olarak çiftçilere ve üreticilere sunulmaktadır.

% 100 faiz indirimli olarak sunulan hayvancılık kredisi ise;

 • Geleneksel yaygın hayvansal üretim için:
  • 100.000 TL. ye kadar Sıfır faizli,
  • 100.000 TL. üzeri krediler ise %50 Faizli (diğer kriterleri taşıyanlar %90 oranına kadar) indirimli sunulmaktadır.

% 50 faiz indirimli olarak sunulacak olan hayvancılık kredileri;

 • Büyükbaş hayvan besiciliği %50 Faizli,
 • Sütçü ve etçi kombine sığır yetiştiriciliği %50 Faizli,
 • Arıcılık sektöründe %50 Faizli,
 • Kümes hayvanı kanatlı yetiştiriciliği İşletme döneminde %75, Yatırım döneminde %50,
 • Su ürünleri sektöründe %50 faiz indirimli olarak sunulurken;

% 25 faiz indirimli olarak sunulan hayvancılık kredileri ise şöyledir;

 • Damızlık düve yetiştiriciliği için %25 Faizli,
 • Küçükbaş hayvancılık %25 Faizli,
 • Kanatlı damızlık sektöründe ise her iki dönemde %25 Faizli olarak sunulmaktadır.

Ziraat bankası tarafından çiftçilere ve üreticilere faiz indirimli olarak sunulan  hayvancılık kredilerine başvuru yapacak olan çiftçilerimiz, başvuru kategorisinde yer alan diğer gereklilikleri de taşıyor olması şartıyla faiz indirimi artırılmasından faydalanabilmektedir. Bu faiz indirimlerinden faydalanmak için belirtilen ”diğer gereklilik kategorileri” ise

(Her bir gerekliliği yerine getirenler için %10 ilave )

 1. Öncelikli bölgelerde ikamet ediyor olmak,
 2. Atıl durumda bulunan bir işletmenin alımı
 3. Yurt içinde doğan hayvanların satın alınması
 4. Kendi merasını kullanan veya kendi yemini üretenler
 5. Atık enerji/ jeotermal veya yenilenebilir enerji kullananlar
 6. İyi tarım ve organik tarım uygulamaları
 7. 40 yaşından küçük olan genç çiftçiler
 8. Kadın girişimciler ve çiftçiler

Bu sıraladığımız 8 kriteri taşıyan çiftçimiz ekstra olarak %80 oranında daha indirim alabiliyor.

Daha açık ifade etmek gerekirse; Ziraat bankasından hayvancılık için kredi kullanacak olan çiftçi 40 yaşından küçük bir bayan (kadın girişimci) ise ilave olarak %10+%10=%20 indirim alabildiği gibi projesini öncelikli bölgelerde ikamet ediyor olmak şartını yerin getiriyor ve burada faaliyetlerini icra ediyor ise ilave %10 daha indirim alabiliyor. %25 faizli küçükbaş hayvan kredisi çekmek isteyen bu kadın girişimci çiftçimiz, toplamda %100 yani SIFIR FAİZLİ küçükbaş hayvan kredisini alabiliyor.

Tabloyu incelemek gerekirse:

 • Damızlık düve yetiştiriciliğinde sübvansiyon oranı biraz daha artırılmış %75 yani bankanın ticari kredilerde uyguladığı faiz oranını diyelim ki % 17,04 olsun. Yıllık % 17,04 faiz oranının % 75′ i otomatik sübvanse ediliyor.
 • Süt sığırcılığında %50 iken düve yetiştiriciliğinde %75 oluyor. Türkiye’ de damızlık düve yetiştiriciliği konusunda eksikliği var olduğundan bunu tabloya yansıtarak %75 pozitif ayrımcılık yaparak ülke genelinde damızlık düve yetiştiriciliğini bir nebze olsun teşvik edici bir uygulama olmuştur.
 • Yine öncelikli bölge yatırımlarında % 10 ekstra, atıl işletme alımında %10 ekstra, yurtiçinde doğan hayvan alımı ve kullanımında işletme döneminde %10 ekstra alım var bunlar avantajlar olarak karşımıza çıkıyor. Pozitif ayrımcılık olarak da değerlendirilen diğer gereklilikler kategorisi yurtiçinde doğan hayvan alımı yerli doğum ile hayvan alımlarının daha değerli olacağı anlamına geliyor. Kendi yemini kendisi üretme ve mera kullanımı yine mantıklı bir yaklaşım olarak değerlendiriliyor.
 • Genç çiftçi 40 yaş altında olursa yatırım ve işletme döneminde % 10 ekstrası var. Yine kadın girişimci olursa% 10 ilavesi var. Burada dikkat edilmesi gereken ise zaten sübvansiyon oranı % 75 ‘ ti. Her bir gerekliliği yerine getiren çiftçilerimiz %75 ‘ ilave olarak %10 eklendiğinde % 85, % 95 olarak artış gösteriyor.

Diğer kalanlarda yüzde 100 sübvansiyonu aşması durumu ile karşılaşılıyor.

Kanunda da diyor ki sübvansiyon oranı % 100′ ü geçmez bu durumda çiftçiler tüm şartları yerine getirse dahi bankanın ekstradan para vermesi söz konusu olmuyor. Kredi üst limiti 10 milyon lira ile sınırlandırılmış ve 10 milyona kadar işletme ve yatırım dönemi maliyetleri tüm şartları yerine getiren çiftçilerimize sunulmaktadır.

Aşağıdaki videodan Ziraat bankası tarım ve hayvancılık kredisinin detaylarına ilişkin merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Videoda tablo özeti çıkarılmış ve örnek olarak tüm maddeler hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Ziraat Bankası Tarım Kredi Faiz Oranları 2022

Ziraat bankası tarım kredisi faiz oranları % 50 % 75 ve % 100 faiz indirimli olarak 2022 yılında üreticilerin hizmetine sunmaktadır.

% 100 faiz indirimli olarak sunulan tarım kredisi:

 • Yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi için % Sıfır Faizli,

Geleneksel yaygın bitkisel üretim sektörü:

 • 50.000 TL.’ye kadar Sıfır faizli,
 • 50.000 TL’nin üzerinde %50 Faizli (en yüksek %100) kredi verilmektedir.

% 75 faiz indirimli olarak sunulan tarım kredisi:

 • Yem Bitkisi Üretimi %75 faiz indimli,
 • Stratejik bitkisel üretim %75 faiz indirimi,
 • Bağcılık ve meyve yetiştiriciliği sektöründe %75 faiz indirimi,

% 50 faiz indirimli olarak sunulan tarım kredisi:

 • Kontrollü örtü altı tarım için %50 faiz indirimli,
 • Süt bitkisi üretimi %50 faizli olarak tarım kredileri sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Diğer Kredi Faiz İndirimleri

%100, % 50 ve % 25 faiz indirimli olarak Ziraat bankası tarafından çiftçilere ve üreticilere kullandırılacak olan diğer kredilerin faiz indirim oranları ise:

%100 faiz indirimli olarak:

 • Elüs karşılığı kredi yatırımlarında yatırım döneminde indirimsiz, işletme döneminde sıfır faizli kredi verilmektedir.

% 50 faiz indirimli olarak:

 • Lisanslı depoculuk %50 faiz indirimi,
 • Soğuk hava deposu yatırımları alanında %50 faiz indirimi,
 • Tarımsal ürünlerin işlenmesi sektörüne %50 indirim,
 • Sözleşmeli üretime işletme döneminde %50 indirim yapılmaktadır.
 • Özel ormancılık için %50 faizli kredi vermektedir.

%25 faiz indirimli olarak ise:

 • Arazi alımında %25 faiz indirimi uygulanacaktır.

Ziraat bankasından: 2022 yılında tarım ve hayvancılık kredisi kullanmak isteyen çiftçilerimiz yukarıda ki gibi faiz indirimlerinden yararlanarak işletmeleri için gerekli tüm finansmana sahip olabilirler.

Ziraat Bankası Tarım ve Hayvancılık Kredisi Başvurularında Gerekli Evraklar

Ziraat bankasından faiz indirimli olarak tarım ve hayvancılık kredisi kullanmak isteyen çiftçilerimizden istenecek olan belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Gerçek kişilerden istenen belgeler olan Kimlik fotokopisi,
 • Çiftçi Kayıt Sistemi kayıt belgesi,
 • Çiftçilik belgesi, işletmeye ait tapu ve kira anlaşması,
 • İpotek edilecek olan mal beyanı ve işletmeye ait son 3 yıllık gelir tablosu banka tarafından istenecek olan gerekli evraklar ve belgelerdir.

Bunun yanında tüzel kişiler için banka tarafından istenen evraklar ; çiftçi belgesi veya ÇKS’ya ait belge, yetkili kişinin (noter onaylı) imza sirküleri, bağlı bulunduğu oda belgesi, vergi beyannamesi, tarımsal işletmeye ait tapu, kira kontrat belgeleri tüzel kişilik ana sözleşmesinin kopya ve aslı, işletmeye ait son 3 yıllık bilanço ile gelir tablosudur.

2022 yılında faiz indirimli olarak Ziraat bankası tarafından verilecek olan tarım ve hayvan kredilerinden sizde yararlanarak işletmenizi bu krediler ile daha aktif duruma getirebilir tüm finansman ihtiyaçlarınızı karşılama imkanına sahip olabilirsiniz.


Hakkında Seda Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.