Anasayfa / Hayvan Kredisi / Ziraat Bankası Koyun Kredisi Hesaplama 2022
Ziraat Bankası 100 Koyun Kredisi Hesaplama 2022

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Hesaplama 2022

Ziraat bankası hayvancılık yapmak isteyenlere özel hayvancılık kredilerini işletme ve yatırım dönemi olmak üzere iki ayrı kredi adı altında finansman desteği sağlamaktadır. İlk defa hayvancılık işi ile uğraşmak isteyenlere yatırım kredisi adı altında kredi tahsis etmektedir. Alınacak olan havyanın cinsine göre de faiz oranı uygulanmaktadır.

Ziraat bankası, küçükbaş hayvancılık besi, süt hayvancılığı, damızlık hayvancılık konularında yapılan yatırım ve üretim faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan finansmana yönelik hayvansal üretim kapsamında;

Hayvansal Üretim Kredileri veriyor. Kredinin özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

 • İşletme kredisi kapsamında yem, ilaç, yakıt, makine bakım-onarım, sigorta, kira vb. giderler ile belirli üretim konularında ve özelliklerde büyükbaş, küçükbaş kanatlı hayvan alımına ilişkin giderlerinizi karşılayabilirsiniz.
 • Yatırım kredisi kapsamında ahır, ağıl yapımı, süt soğutma tankı, ekipman alımı harcamaları ile işletmeye lazım olacak orantılı güneş, rüzgar, bio gaz yatırımları, yatırımın yapılacağı tarla, arsanın alımı dahil yatırım harcamaları ile belirli üretim konularında ve özellikle büyükbaş, küçükbaş hayvan alımına ilişkin giderlerinizi bu krediler ile karşılayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2022 Devam Ediyor

Ziraat bankasından Hayvancılık kredisi kullanmak isteyen gerçek kişilerden istenen evraklar ve belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru yapan çiftçinin Kimlik  belgesi,
 • ÇKS Çiftçi Belgesi,
 • Tarımsal işletmesine ait tapu kaydı, kira kontratı, belgesi,
 • Krediye karşılık gösterilecek ipoteğe ait istenen belgeler,
 • İşletmeye ait son 3 yılın bilançosu ve gelir tablosu istenen evraklardır.

Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatiflerince Kullandırılacak olan Hayvancılık Kredisi faiz indirim oranları belli oldu. Buna göre; Ziraat bankası işletme ve yatırım dönemi olmak üzere hayvancılık işi yapmak isteyen çiftçilere özel faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. 3 Ocak tarihinde Resmi gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyenler Ziraat bankasına başvuruda bulunarak hayvancılık yapabilirler.

03/01/2020 tarihinde yayımlanan ve yayımlanma tarihinden 31.12.2022 tarihine kadar geçerli olan bu tebliğ ile artık çiftçilerimiz 15 milyon üst limitli olarak faizsiz olarak kredi alarak hayvancılık yapmaya başlayabilmektedirler. Daha önceki yıllarda sektör ayrımı yapılmadan yıllık %17,04  olarak belirlen faiz oranları 2022 yılında yüzde 17,04 aylık 1,42 olarak ve bir çok sektörde % 100 faiz indirimli olarak verilmeye devam edecektir.

9 başlık altında işletme ve yatırım dönemleri için verilen faiz desteklemeleri resmi gazeteye göre tablonun şekildedir.

Tablodan sektöre göre faiz destekleme oranları inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları 2022

Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçiler 100 baş ve üzeri hayvan alımı yaparak üretime başlamalı yada mevcut hayvan sayılarını 100 başın üzerine çıkarmak istemeleri halinde küçükbaş hayvan kredisi alabilirler. 100 baş koyun almak isteyen çiftçiler yatırım ve işletme döneminde Ziraat bankasından kullanacakları kredilere uygulanacak olan faiz indirim oranları ise aşağıdaki tablodaki gibidir.

Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere 15.000.000 TL üst limitli işletme ve yatırım dönemi için % 75 oranında faiz indirimi uygulanacak olup gerekli şartları yerine getirmeleri halinde bu oran % 100 ‘ e çıkacaktır.

Uygulanabilecek en yüksek indirim oranı olan % 100 faiz indiriminden yararlanmak için diğer tüm şartların yerin getirilmesi gerekmektedir.

 • Öncelikli bölge yatırımında  işletme ve yatırım döneminde % 10
 • Atıl işletme alımı yatırım dönemi için % 10
 • Yerli doğum işletme ve yatırım dönemi için %10
 • Kendi yemini üretme mera kullanımında işletme dönemi için % 10
 • 40 yaş altındaki genç çiftçi ve girişimci işletme ve yatırım dönemi için % 10
 • Kadın çiftçi ve girişimci işletme ve yatırım dönemi için % 10 ilaveler söz konusu olduğunda tüm bu şartlara haiz olan çiftçilere % 100 faiz indirimi uygulanacaktır.

100 koyun yılda kaç para kazandırır öğrenmek için tıklayınız.

Tarım Kredi Kooperatifi Koyun Kredisi

Örnek vermek gerekirse Küçükbaş hayvancılık için tüm şartların yerine getirilmesi halinde bankadan hayvancılık kredisi kullanacak olan bir çiftçimize %75 faiz desteklemesi yapılacaktır. Ziraat bankası yurtiçinde doğan koyun alarak küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçilere yerli hayvan alımı şartını yerine getirmeleri şartıyla işletme ve yatırım dönemine ilaveten % 10′ luk faiz indirimi uygulayacak olup yukarıdaki şartların tümünü yerine getiren işletme sahiplerine % 100 faizsiz kredi kullandıracaktır.

100 Koyun Kredisi Hesaplaması

Barınak yapımı, yem hazırlama üniteleri alımı ve yıllık yem ihtiyacı giderleri için Ziraat bankasından hayvancılık kredisi almak isteyen çiftçiler  alacakları koyunların Koyun-Keçi Kayıt Sistemine kayıt ettirmeleri ve en az 6 aylık olması şartını taşımaları halinde krediden yararlanabilirler.

Tarım Kredi Kooperatiflerince Ziraat bankası tarafından kullandırılacak olan hayvancılık kredisinde küçükbaş hayvancılıkta tabloda da görüldüğü üzere pozitif ayrımcılık söz konusu olmuştur. Büyükbaş hayvancılıkta % 50 olarak sunulan faiz oranı küçükbaş hayvancılıkta % 75′ e çıkarılmıştır. Ülkemizde orman vasfı taşıyan arazilerde otlatmanın yasaklanması gibi nedenlerle küçükbaş hayvancılıkta düşüş söz konusu olmuştu. Yasaklamalar nedeniyle küçükbaş hayvancılıkta eskiye nazaran düşüş gözlemlenmiş ve devletimiz hayvancılığın teşvik edilmesi kapsamında faiz indirim oranlarını da yukarıya çekmiştir. 15 milyon liraya çıkarılan kredi üst limitinde dikkatleri çeken bir ayrıntıda söz konusu çiftçilerin haricinde de büyük işletme sahiplerinin de küçükbaş hayvancılığa teşvik edilmesinin önü açılacaktır.

2020-2022 tarihleri arasında geçerli olacak faiz indirimlerinden yararlanabilmek için çiftçiler diğer tüm şartları da yerine getirmeleri halinde % 100 faizsiz kredi alabilecektir.

Ziraat bankasından 100 adet koyun alımı için verilecek olan kredinin hesaplaması ise şu şekilde olacaktır.

2020- 2022 tarihleri arasında 3 yıllık dönem ödemeli olarak kullandırılacak olan hayvancılık kredisine uygulanacak olan faiz oranı yıllık % 17,04 olarak belirlenmiştir. Buda aylık % 1,42’e denk gelmektedir. Hesaplamalarda aylık 1,42 faiz oranı baz alınarak yapılacak olup 3 yıl 36 ay vadede talep edilen kredini aylık taksit ve toplam vadede ödeme tutarı aşağıdaki gibidir.

Bankadan 100 koyun maliyetinde alacağınız 15 milyon üst limitlere kadar talep edeceğiniz kredi miktarına uygulanacak olan faiz oranı yıllık % 17,04 olarak belirlendiğine göre

Banka tarafından çekeceğiniz hayvancılık kredinize % 75 oranında faiz indirimi yapılacak 17,04 % 75: 4,26 (4,26/12=0,35)  faizli aylık olarak uygulanacaktır.

Koyun fiyatlarını incelemek için tıklayınız.

Yaklaşık 1 koyun için 1000 TL tutarı baz alacak olursak;

100 koyun içinde 1000 x 100: 100.000 TL tutarında kredi talep eden çiftçiye uygulanacak olan aylık faiz oranı % 1,06 olacaktır. Buna göre;

 • 100.000 TL tutarında kredi 36 ay vadede aylık taksit tutarı 2.902 TL olurken; toplam vadede ödenecek olan tutar ise; 104.472 TL olacaktır.
 • 100.000 TL tutarında kredi 48 ay vadede aylık taksit tutarı 2.208 TL olurken; toplam vadede ödenecek olan tutar ise; 105.984 TL olacaktır.
 • 100.000 TL tutarında kredi 60 ay vadede aylık taksit tutarı 1.791 TL olurken; toplam vadede ödenecek olan tutar ise; 107.460 TL olacaktır.

Bu hesaplama yaklaşık tutar üzerinden yapılmıştır asıl ödeme tutarlarını Ziraat bankası şubelerini ziyaret ederek güncel ödeme tablosu oluşturabilirsiniz.

İlk defa küçükbaş hayvancılık yapmak için yatırım dönemi için 100 koyun sahibi olmak ve işletme dönemi için de mevcut koyun sayısını 100 ün üzerine çıkarmak isteyenler Ziraat bankasından hayvancılık kredisi alarak faaliyetlerini sürdürebilirler.


Hakkında Seda Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.