Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Tarla İpotekli Kredi Veren 5 Banka 2021
Tarla İpotekli Kredi Veren 5 Banka 2022
Tarla İpotekli Kredi Veren 5 Banka 2022

Tarla İpotekli Kredi Veren 5 Banka 2021

Bankalar kişilere bireysel kredilerinden kullandırmak için artık ipotek talep ediyorlar. Kullanılacak olan kredi karşılığında araç, konut veya arsasını ipotek ettirene yüksek limitli kredi kullandırabiliyorlar. Ziraat Bankası tarafından tarla ipotekli kredi verilmemektedir. Ancak imarlı olan arsa ipoteğine kredi kullandırılmaktadır. Ancak kullandırılan kredi faizsiz olarak verilmemektedir.

İçeriğimiz de sizlere ipotekli kredi veren bankaları, bu bankaların tarla teminatına kredi verip vermediğini ve ipotekli kredilerin hesaplaması hakkında bilgiler vereceğiz.

Tarla İpotekli Kredi Verilir mi?

Bazı bankalar kişilere kredi kullandırmak için teminat olarak taşıt, konut veya arsa ipoteği talep etmektedir. Özellikle yüksek miktarlı olarak çekilecek olan kredilerde banka, geri ödemeleri güvence altına almak adına elinizde bulunan, şahsınıza veya birinci dereceden akrabanızın üzerine olan gayrimenkulü ipotek ettirmenizi talep ederler. Şayet siz borcunuzu geri ödemezseniz ipotek ettirdiğiniz malınıza el konulur. Vatandaşlar arasında tarla ve arsa maalesef ki bir olarak göründüğü için bankacılık sisteminde de tarla ipotekli ve arsa ipotekli kredinin aynı olduğu sanılmaktadır. Arsa kredisi her banka tarafından verilmemektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren bazı bankalar arsa ipotekli olarak kredi kullandırsa da tarla ipoteğine kredi verilmemektedir. Arsanın ise ekspertiz değeri hesaplanarak  %50’sinden %80’ine varan oranlarda kredi kullandırılmaktadır. Bu oran bankadan bankaya farklılık gösterecektir.

İpotekli krediden faydalanmak için aşağıdaki koşulların sağlanması gereklidir;

 • Kredi başvurusu yapacak olan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir.
 • İpotek olarak gösterilecek olan gayrimenkulün başvuru sahibinin üzerine olması gereklidir. (Eşinin, anne- babasının, çocuğunun veya kardeşinin üzerine de olabilir. Ancak bu durumda taşınmazın sahibinin rızasının olup olmadığı banka tarafından aranmaktadır.)
 • İpotek olarak gösterilecek yer arsa ise imarlı olması gereklidir. İmarsız araziler ipotek kapsamına girmez.
 • Arsanın belediye sınırları içerisinde yer alması gerekmektedir.
 • İpotek edilecek arsanın daha evvelden ipotek edilmemiş olması gereklidir. Aynı zamanda üzerinde icralık ve hisseli bir ortağının bulunmamalıdır.

İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotekli krediler daha çok uzun vadeli ve yüksek limitli krediler için talep edilmektedir. Banka, kredi başvurusunda bulunan kişilerden bazı durumlarda kefil ipotek gibi teminatlar talep etmektedir. Krediye karşılık olarak konut, taşıt ve arsa ipotek olarak gösterilebilmektedir. Konut ipotekli kredi hemen hemen her banka tarafından verilse de taşıt ipotekli kredi ve arsa ipotekli kredi yalnızca belli başlı bazı bankalar tarafından verilmektedir. Ancak tarla ipotekli kredi bulunmamaktadır. Kişilerin üzerine kayıtlı olan arsa üzerine kredi almaları için de arsanın imarlı olması ve belediye sınırları içerisinde bulunması şartı aranmaktadır.

İpotekli kredi veren bankalar;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • İş Bankası,
 • Qnb Finansbank,
 • Burgan Bank,
 • HSBC,
 • Garanti Bankası,
 • TEB

Üzerinize kayıtlı bir gayrimenkul var ise bu bankalara müracaat ederek ipotekli kredi başvurusu yapabilir, yüksek limitli ihtiyaçlarınız veya konut alımlarınız için kredi alabilirsiniz. İpotekli kredi için gerekli olan temel evraklar ise şu şekildedir;

 • Bankadan alınacak olan başvuru formu,
 • T.C kimlik belgesi, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi,
 • Gelir durumunu gösteren belge,
 • Bankaya teminat yani ipotek olarak gösterilecek gayrimenkulleri teşvik edici belgeler (tapu, araç ruhsatı vb.)
  İpotekli Kredi Veren Bankalar
  İpotekli Kredi Veren Bankalar

Taşıt İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotekli kredi almak için bazı koşulların sağlanması gerektiğini biliyoruz. Bunların başında kredi notunun ve sicilinin iyi olması gerekiyor. Ama bazı bankalar kredi notuna bakmayabiliyor. Kredi notuna bakmayan bankalar genel olarak yüksek faizli olabiliyor. Bunun yanı sıra başvuru yapacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş ve düzenli bir gelire sahip olması gereklidir. Taşıt ipotekli olarak kullandırılan kredilerden faydalanmak için başvuru sahibin üzerine kayıtlı bir aracının olması gerekiyor. Şayet başkasının aracı ipotek olarak gösterilecek ise araç sahibinin rızasının alınmış olması şartı banka tarafından aranıyor.

Taşıt ipotekli kedi bir tek Vakıfbank tarafından veriliyor. Kredinin özellikleri ise şu şekilde belirlenmiştir;

 • Kredinin maksimum vadesi 36 ay, faiz oranı ise %1,59’tür.
 • İpotek edilen aracın Kasko Sigortası Vakıfbank tarafından yapılmaktadır.
 • Sağlanacak olan kredi limiti, ipotek edilecek aracın markası ve modeline göre belirlenerek %50’si oranında verilecektir.
 • Krediden faydalanan kişilere Hayat Sigortası yapılmaktadır.
 • Krediden faydalanacak olan kişilerin kredi notunun yüksek, sicilinin olumlu olması gereklidir.

Başvuru için T.C kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve ipotek edilecek aracın ruhsat fotokopisi ile birlikte en yakın Vakıfbank şubesini ziyaret edebilirsiniz.

1- Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

Ziraat Bankası tarafından verilen ipotekli kredi Yasa kapsamında verilmekte olup şartlar da buna göre belirlenmiştir. Yüksek tutarlardaki ihtiyaçlarınız için Ziraat Bankası ipotekli finansman kredisine başvuru yapabilirsiniz. Banka uzun vadeli ve düşük faizli ihtiyaç kredisine karşılık olarak ev, arsa ve işyeri ipoteği kabul etmektedir. Kişilerin kullanabileceği kredinin limiti ipotek olarak gösterilecek olan arsanın ekspertiz değerinin %50’si kadar olmaktadır.

Krediye uygulanacak olan azami vade 36 ay olup %1,53 faiz oranı üzerinden hesaplanmaktadır. Krediye karşılık gösterilecek olan arsanın imarlı olması şartı aranmaktadır. Şayet arsa imarlı değil ise ve belediye sınırları içerisinde bulunmuyor ise ipotek olarak kabul edilmeyecektir. Kredi kullanacak olan kişiye vade süresince Zorunlu Deprem Sigortası, Konut Sigortası ve Hayat Sigortası yapılmakta olup banka gerekli gördüğü durumlarda ilave bir güvence de talep etmektedir.

2- Vakıfbank İpotek Karşılığı Taksitli Kredi

İpotekli olarak yüksek limitli kredi imkanı sağlayan bankalardan bir tanesi de Vakıfbank’tır. Üzerinize kayıtlı olan taşınır veya taşınmaz gayrimenkulü ipotek ederek karşılığında talep ettiğiniz krediyi alabilirsiniz. Kullandırılacak olan kredi limiti ipotek edilecek olan gayrimenkulün ekspertiz değerinin %80’i kadar olmaktadır. Kredinin diğer özellikleri ve banka tarafından talep edilen koşullar şu şekildedir;

 • Alınacak olan kredinin maksimum vadesi 36 ay olup geri ödemeleri aylık, 3 aylık ya da değişken taksitler şeklinde olabilmektedir.
 • Kredinin aylık faiz oranı %1,59’tür.
 • Arsa ipotekli olan kredilerde ekspertiz ücreti 950 TL olarak belirlenmiştir.
 • Arsa ipotekli krediden faydalanılması için arsanın imarlı olması gerekli olup belediye sınırları içerisinde bulunması gerekmektedir.
 • Talep edilecek olan tahsis ücreti toplam kredi tutarının %0,5’i (binde beşi) kadar olmaktadır.
 • Krediden yalnızca sicili temiz ve kredi notu yüksek olan kişiler faydalanabilmektedir.
 • Krediden faydalanmak isteyen kişilere Hayat Sigortası yapılmaktadır. Aynı zamanda Konut Paket Sigortası yapılarak her sene yenilenir.

Üzerinize kayıtlı bir gayrimenkul var ise bankaya ipotek göstermeniz halinde belirlenen koşulları karşılıyor iseniz en yakın Vakıfbank şubelerine yukarıda belirttiğimiz evraklar ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.

3- Akbank İpotek Karşılığı İhtiyaç Kredisi

İhtiyaçlarınız fazla ve kredi notunuz veya gelir durumunuz istediğiniz limitte kredi almanıza müsaade etmiyorsa hemen en yakın Akbank şubesine giderek ipotek karşılığı ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz. Banka tarafından arsa ve taşıt ipotekli olarak kredi verilmese de kendinize ya da akrabanıza, eşinize, dostunuza ait bir evi kredi karşılığı güvence olarak göstererek nakdi ihtiyaçlarınızı uygun faizler ve vadeler ile geri ödeyebilirsiniz.

 • Kişinin kredi başvurusu yapması için 18 yaşını doldurmuş yetişkin bir birey olması,
 • Kredi notu ve kredi sicili hususunda olumsuz bir veriye rastlanmaması, 
 • Düzenli bir gelirinin olması ve başvuru esnasında bu gelirin belgelenmesi,
 • Güvence olarak gösterilebilecek, kişinin veya yakının üzerine kayıtlı bir işyeri ya da konut ipoteği gerekli olup bankaya bu ipoteğin tapusu belgelenmelidir.
Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Kredi başvurusu yapan kişilerin bu koşulları sağlaması gerekmekte olup kredi taksitlerinin ödemeleri başvuru sahibinin yaşadığı hanenin aylık ortalama gelirlerinin %50’sini geçmeyecek şekilde ayarlanmaktadır. Aynı zamanda kredi vadesi süresince kişilere Hayat Sigortası yapılmaktadır. Kredi için maksimum 36 ay vade yapılmakta olup faiz oranı vadelere göre değişiklik gösterecektir. Detaylar.

Faiz oranları;

 • 12 ay vadede; %1,68
 • 24 ay vadede; %1,61
 • 36 ay vadede; %1,53

4- Denizbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Acil ihtiyaçlar bazen ufak çaplı olmayabiliyor. Ancak bankalar da kredi notu riskli grupta yer alan kişilere kredi vermeye pek yanaşmazlar. Yüksek limitte kredi almak için aylık geliriniz yeterli bulunmuyor ise bankalar tarafından verilen ipotekli kredilere başvuru yapabilirsiniz. Denizbank evini kredi karşılığı güvence olarak gösterenlere 36 ay vadeli bireysel ihtiyaç kredisi veriyor. Kredinin limiti ipotek olarak gösterilen evin ekspertiz değerinin %80’ine kadar verilmektedir.

Denizbank tarafından verilen ipotekli ihtiyaç kredisinin maksimum vadesi 36 ay olup faiz oranı tüm vadelerde sabittir. Aylık faiz oranı %2,14 olarak belirlenmiştir. Kredi tahsis ücreti olarak toplam kredi tutarının %0,5’i kadar ücret alınmaktadır. Konut için alınacak olan taşınmaz rehin ücreti 148,68 TL, Ekspertiz Ücreti ise 700 TL olarak alınmaktadır. Detaylar.

5- HSBC İpotekli Kredi

HSBC yüksek limitli bireysel ihtiyaç kredisi kullandırmak için konut ipoteği talep ediyor. İkamet edilen konut ipotek olarak gösterilerek 36 aya varan vadeler ile kredi kullanımı yapabilirsiniz. Teminat olarak gösterilecek olan konutun ekspertiz değerinin yüzde 65’i oranında kredi imkanı sağlanmaktadır. Kredi için başvuru sahibinin talep etmesi halinde Kredili Hayat Sigortası imkanı sağlanmaktadır. Kredi için maksimum vade 36 ay olup vade süresince geçerli olan bir seferde ve düşük miktarlarda sigorta prim ödemesinden faydalanabilirsiniz.

 • Kredi için uygulanacak faiz oranı aylık %1,90 olup tüm vadelerde sabit kalarak hepsinde aynı oran üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Krediye uygulanacak tahsis ücreti toplam kredi tutarının %0,5’i olup, ekspertiz ücreti 950 TL, ipotek tesis ücreti 190,09 TL olarak tahsis edilmektedir. Kredi başvurusu için il veya ilçenizde bulunan en yakın HSBC Bankasına müracaat edebilirsiniz. Detaylar.

İpotek edecek bir gayrimenkulünüz var ise bankaya ipotek göstererek yüksek limitli kredi başvurusu yapabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.