Anasayfa / Kredi Kartı / E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
E Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019 660x330 - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019

E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019

Bankalar kişilere kredi vermek için ilk olarak Kredi Kayıt Bürosunda bulunan kredi notu durumlarını incelemeye alırlar. Şayet kişinin kredi notu riskli grupta yer alıyor ise bankalar talep edilen krediyi vermekte güçlük çekeceklerdir. Kredi notunu öğrenmek için birden fazla alternatif seçenek bulunuyor. Bankaların geliştirdiği uygulamalar, Findeks Kredi Notu sorgulaması, BKM Express, T.C ile kredi notu sorgulama gibi yollar ile kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Ancak bunlar için belli bir miktar ücret ödemeniz gerekmektedir. 2019 yılında e-devlet kapısında yeni bir uygulamaya imza atılmış ve faaliyete geçmiştir. E-devlet şifresi ile kredi notu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. İçeriğimiz de sizler için e-devletten kredi notunun nereden öğrenildiğini, e-devlet kara liste sorgulaması gibi hususlarda bilgi vermeye çalışacağız. E-devlet KKB notuna ilişkin tüm detayları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Kredi Kayıt Bürosu

E-devlet vatandaşların devlet ile arasındaki bağlantı olması sebebi ile birçok işlem bu sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kişilerin bankalar ile arasındaki ilişkinin iyi veya kötü olduğunu anlamak için ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüm bilgileri kayıt altına alınmaktadır. Bu sistemde kişilerin aldığı kredilerin, kredi kartlarının ödediği veya ödemediği borçları, yasal takip süreçleri, kara liste, kırmızı kalem gibi hususları yer alacaktır. Tüm bunların sonucunda da kredi notu oluşacaktır.

E Devlet Kredi Kayıt Bürosu - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
E-Devlet Kredi Kayıt Bürosu

Kişilerin bütün finansal geçmişinin toplandığı Kredi Kayıt Bürosunda bulunan kredi notu kişilerin bankalardan tekrar kredi alıp alamayacaklarını belirlemektedir. KKB tarafından elde edilmiş olan bu puanlama bireysel vatandaşların öğrenmek istemesi halinde ücretli olarak verilmektedir. Banka uygulamaları, T.C ile sorgulama gibi tüm alternatifler için belirli bir miktar ücret ödenmesi gereklidir. Belirttiğimiz finans kuruluşlarında puanlama uygulamaları geliştirilmiştir. Ancak bu sistemlerden kişilerin bütün bilgilerine ulaşılamamaktadır. Bu sebeple de Kredi Kayıt Bürosuna üye olunması gerekmektedir. Bu kuruluşlardan verilen kredi notu sayesinde bankalar risk durumunu çıkartmaktadır. Şayet risk raporunuz düşük çıkar ise banka ürünlerinden yararlanamazsınız.

KKB’da bulunan risk raporunuzu ücretsiz olarak öğrenmeniz e-devlet aracılığı ile bir sistem geliştirilmiş olup sisteme giriş yapmak ücretsizdir. E-devlete T.C kimlik numarası ve şahsınıza ait şifre ile giriş yaparak bankalarda bulunan tüm geçmişinizi raporla görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Şifresiyle Kredi Notu Öğreniliyor mu?

Vatandaşın tüm işlemlerini kolaylaştırmak adına devlet tarafından pek çok yeni çalışmalar gerçekleştiriliyor. Kredi notu öğrenmek için ödenmesi gereken ücretler vatandaşlara doğal olarak gereksiz bir harcama olarak geliyor. Sonuçta nasıl olsa kredi risk durumu kredi başvurusunda bankalar tarafından öğrenilebiliyor. Ancak unutulmaması gerekiyor ki bu işlem için de dosya masrafı alınıyor. Cümlelerin başında vatandaşın işlerini kolaylaştırıcı çözümler üretildiğinden bahsetmiştik. KKB ve e-devlet arasında oluşan bağlantı neticesinde kredi notunuzu çok kısa zaman içerisinde birkaç adımda basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden Risk Merkezi Raporu vatandaşlar tarafından uzun bir zamandır beklenmekte idi. Herkesin beklediği uygulama artık faaliyete geçirildi. E-devlet sistemine kendi oluşturduğunuz şifre ile giriş yaparak kredi ya da kredi kartı borçlarınızı öğrenebilirsiniz. Ancak sistem yeni açılması sebebi ile talep yoğunluğu olabilir. Taleplerin Türkiye Bankalar Birliğine iletilmesi halinde raporlar düzenlenecek ve raporun hazır olduğuna dair tüketiciler kısa bir SMS ile bilgilendirilecektir. İşlem yalnızca ayda bir defa yapılabilmektedir.

E-Devlet Kredi Sicil Sorgulama

Hazırlanmış olan yeni sistem ile vatandaşların bankalarda yer alan kredi notu durumları ücretsiz öğrenilebilecektir. Ama sistem tarafından kişilerin adına oluşturulan raporda yalnızca kredi notu bilgileri yer almayacaktır. Mevcut olan tüm borçlarına hazırlanan raporda yer verilecektir. Raporun içerisinde;

 • Bütün bankalarda bulunan kredi kartı borçları ve limitleri
 • Çekilen kredilerin limitleri ve kalan borçları,
 • Ödenmeyen faizler,
 • Banka ve finans kuruluşları tarafınca yasal takibe düşmüş kapalı ya da açık halde bulunan borçlar,

Maddelerde belirtildiği üzre yasal takibe düşmüş, sicili kötü etkilemiş ve bu sebeple de kişileri kara listeye düşürmüş olan borçlar da raporda belirtilecektir. Kişilerin yasal takipteki son 10 yıllık geçmiş borçları rapora dahil edilmiştir. Sistem sayesinde tüm borçlarınıza ulaşabilir, bankalar tarafından kredi almasında herhangi bir risk teşkil edip etmediği rapor tablosunun en altında belirtilmektedir.

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

E-devlet sistemi ile kredi notunun nasıl sorgulanacağını bilmeyenler aşağıdaki adımları tek tek takip ederek borçların görüntülendiği rapora kısa bir zamanda ulaşabilirler.

 •  İlk olarak e-devlet sistemine kendinize ait T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir.
E devlete şifre ve T.C ile giriş - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
E-devlete şifre ve T.C ile giriş ekranı.
 • İkinci adımda ise karşınıza işleminizi kolaylaştırmak adına yardım kutucuğu açılacaktır. Bu kutucuktan “Risk Merkezi Raporu” sekmesine tıklayınız.


Risk Merkezi Raporu - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
Risk Merkezi Raporu
 • Bu sekmeye tıklamanız halinde karşınıza aşağıdaki görsel açılacaktır. Bu adımda sağ orta kısımda bulunan “Yeni Başvuru” butonuna tıklamanız gereklidir. Yeni başvuru butonuna tıklamanız halinde rapor işlemlerine başlamış olacaksınız.
E devlet Risk Merkezi Raporu Yeni Başvuru - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
E-devlet Risk Merkezi Raporu Yeni Başvuru
 • Yeni başvuru butonuna tıkladığınızda karşınıza iki seçeneğin bulunduğu bir pencere açılacaktır. Borç bilgilerinizi öğrenmek için “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” seçeneğini, çek bilgilerinizi öğrenmek için “Çek Bilgileri Raporu” seçeneğini tıklayınız.
Rapor seçeneği - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
Rapor Türü Seçenekleri
 • Bireysel müşterilerin kredi notunu öğrenebilmeleri için “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” seçeneğini tıklaması gereklidir. Bu seçeneği seçip “Devam Et” butonuna tıkladığınızda bilgi ekranı açılacaktır. Cep telefonunuzun aktif kullandığınız numara olduğundan emin olmalısınız. İşlemin devamını cep telefonunuza gelecek olan mesaj ile yapacaksınız. Bilgilerinizi kontrol edip “Başvur” butonuna basınız.
Rapor Sahibinin Bilgileri - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
Rapor Sahibinin Bilgileri
 • Butona basmanız halinde kayıtlı cep telefonunuza mesaj gelecektir. Gelecek olan mesajın içeriğinde raporu açmanız için gerekli olan şifre de yer alacaktır.
Risk Raporu Bilgilendirme Mesajı - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
Risk Raporu Bilgilendirme Mesajı
 • Mesajda bulunan şifreyi görselde bulunan ekrandaki “Rapor Şifresi” kutucuğuna doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gereklidir. Resimde bulunan metni de doğru bir şekilde girmeniz ve “Rapor Görüntüle” butonuna basmanız halinde diğer adıma yönlendirileceksiniz.
ifre Girişi Ekranı - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
Şifre Girişi Ekranı
 • Karşınıza gelecek olan ekrandan rapor durumunuzu kontrol ediniz. Rapor hazırlandı ise “Raporu Görüntüle” butonuna tıklayın. Butona tıklamanız halinde tekrar şifre ekranı ile karşılaşacaksınız.
Raporu Görüntüleme Ekranı - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
Raporu Görüntüleme Ekranı
 • Bu şifre kutucuğu bilgilerinizin gizliliğini korumak amaçlı olarak uygulanmaktadır. Buraya da yine cep telefonunuza gönderilen mesajda bulunan şifreyi girmeniz gerekecektir. Şifreyi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz ve “Gönder” butonuna basmanız halinde tüm bilgileriniz ekrana yansıtılacaktır.
Raporu Görüntüleme Şifresi - E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019
Raporu Görüntüleme Şifresi

E-devlet üzerinden kredi notu ve borç bilgilerinizi öğrenebileceğiniz sistemin adımları görsellerde anlatıldığı gibidir. Bu adımları takip ederek kredi, kredi kartı borç bilgilerinize, ödenmemiş faizlerinize ve yasal takipte olan 10 yıl süreçteki borçlarınıza ulaşabilirsiniz. Bu sistem ile ayda bir defa rapor görüntüleyebileceğinizi unutmayınız. Cep telefonunuza gelen mesajda bulunan şifreyi kaybetmemenizi öneririz.

T.C İle Kredi Notu Sorgulama

T.C kimlik numarası, kredi notunuzu sorgulamanız için bütün uygulamalarda talep edilmektedir. Bankaların uygulamalarında giriş için, Findeks Kredi Risk Raporunda ve BKM Express’te kayıt olmak için, SMS aracılığı ile sorgulamada ise mesaj göndermek için gereklidir. T.C ile kredi notu öğrenmek için Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom hatlarından;

 • T.C Kimlik Numarası ve Doğum Yılı” aralarında bir boşluk bırakarak “1122” ye kısa bir mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.

Bu işlem için sizden 9 TL gibi bir ücret tahsis edilecektir. Ücret karşılığı mesaj göndermeniz halinde kısa zaman içerisinde cep telefonunuza kredi notunuz iletilecektir. Kredi notunuz riskli grupta yer alıyor ise iyileştirmek adına çalışmalar yapmalısınız. Aksi taktirde bankalardan bir daha kredi alamayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden kredi notunuzu ve mevcut borçlarınızı sorgulamak işte bu kadar kolay olmaktadır. Rapor ayda bir kere alınmakta olduğundan ay içerisinde işlemi tekrarlayamazsınız.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!