Öğrencilere Bayram Harçlığı 2023 Yılında Verilecek Mi?

Öğrencilere Bayram Harçlığı 2022 Yılında Verilecek Mi?
Öğrencilere Bayram Harçlığı 2022

Geçtiğimiz yıllarda öğrencilere Ramazan ve Kurban bayramlarında harçlık verilmesi gündemdeydi. Ayrıca çocuk sahibi olan ailelere de yardım yapılması planlanıyordu. Bu yardım ödeneğinden binlerce aile faydalandırıldı. Bu yardımlar Belediye ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından ödenmekteydi. Aynı ödemenin 2023 yılında yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Soru işaretlerinizi gidermek için bir araştırma yaptık.

Detaylar haberimizde.

Bayram Harçlığı Almak İçin Başvuru

Geçen yıl bayram harçlığı terörden zarar gören ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere verilmişti. 400 TL. olan bu yardıma bir de ailelerin çocuklarına kıyafet almaları için 100 TL. daha eklendi. Bayram harçlığından faydalanan aile sayısı 10 bine ulaştı. Yardımlar Kızılay eli yapıldı. Vatandaşların başvuruları valilikler ve kaymakamlıklarca kabul edildi. Kızılay da yardımların dağıtılmasına aracılık etti. Başvuruda bulunan ailelerdeki kadınların adına banka hesabı açıldı. Toplamda 500 TL. olan bu ödemeler banka hesaplarına aktarıldı. Ayrıca gelenek olarak Ramazan ve Kurban bayramı öncesi üniversite öğrencilerine Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen krediler de erken yatırılıyor.

bayram-harçlığı

Devlet tarafından bayram harçlığı ödemesi yapılacak mı?

Ayrıca bu tarz yardım başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile de yapılmaktadır. Verilen kararlar neticesinde başvuru yapan öğrencilere 1 hafta kala bayram harçlıkları ödenmektedir. Örneğin Niğde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başvuruları inceleyerek 2 grup oluşturdu. İlk grupta yer alan 850 kişiye 100 TL, ikinci grupta yer alan ailelere ise 75 TL bayram harçlığı dağıttı. Malatya SYDV tarafından 4 bin 700 aileye 70 TL’ lik bayram harçlığı verildi. Belediyelerin Sosyal Yardımlaşma birimleri de aynı ve nakdi yardımlar yapmaktadır.

Ancak 2023 yılı itibariyle devlet tarafından öğrencilere yönelik olarak ödenmesi planlanan bir bayram harçlığı bulunmamaktadır. Fakat belediyeler ve SYDV’ larına başvurada bulunarak bu şekilde bir ödenek talep edebilirsiniz. Miktarlar illere göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin İzmir Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarına bayram harçlığı olarak 70 TL ile 100 TL arasında değişen miktarlarda bayram harçlığı vermektedir.

Fakat eğitim öğretim masrafları için finansal destek almak istiyorsanız adınıza ya da velinize kredi veren bankalar mevcuttur. Öğrencilere eğitim öğrenim kredisi veren bankalara ulaşmak için tıklayınız. Ayrıca taksit imkanlarını kullanarak alışveriş yapmak istiyorsanız da kredi kartı veren bankalar aracılığı ile kartınızı alabilirsiniz. Böylece öğrencilere yönelik sunulan indirim ve avantajlardan faydalanabilirsiniz. Öğrencilere yüksek limitli kredi kartı veren bankalar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Geçen yıl itibariyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre karlı çıkacak olan kesim emeklilerdir. Çünkü hükumet tarafından geçen yılın Haziran ayı itibari ile emeklilere bayram ikramiyesi ödemesi yapılmıştır. Bin liralık ödemenin Kurban bayramında da 12 milyon emekliye yapılması planlanıyor.

emekli-iramiyesi

Kurban bayramında da emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesi ödenmesi bekleniyor

Emekli İkramiyesini Kimler Alabilir?

Kurban bayramında verilmesi planlanan emekli ikramiyesi;

  • SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri
  • Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ya da erbaşlar
  • Geçici köy korucuları
  • Şehit yakınları ve gaziler
  • Şeref aylığı sahipleri
  • Şampiyon sporcular
  • Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri
  • Terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri hisseleri oranında devlet tarafından verilecek olan ikramiyeden faydalanabilecek.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Emekli ikramiyesi almak için herhangi bir resmi kurum ya da kuruluşa başvuru yapılmasına gerek kalmıyor. Ödemeler emeklilerin maaş aldıkları bankalardaki hesaplarına yatırılıyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa ek olarak yapılan düzenleme ile ikramiyelerin her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda iki defa ödenmesi kararlaştırıldı. Yapılan bu ödemeden kesinti yapılmayacak ve haciz işlemi de uygulanmayacaktır.

Ramazan bayramında yapılan ödemelerde herkese 1000 TL yatmadığı fark edildi. Emeklilere ödemenin tamamı yapıldı. Ancak yetim ve dul aylığı ve malullük aylığı alanlara hisseleri oranında ödeme yapıldı. Hissesi %50 olan bir aylık sahibine ödeme yapılan bayram ikramiyesi tutarı 500 TL oldu. Emekli maaşı ve ikramiye tutarınızı öğrenmek için tıklayınız.

Kurban bayramı ikramiyeleri ne zaman ödenecek başlıklı yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

emekli

Kurban bayramında ödenecek ikramiyeler 21 Ağustostan önce hesaplarda olacak.

Ödemeler Bayramlardan bir hafta önce yapılıyor. Maaşların erken yatırılması durumunda ikramiye ve maaşlara iki ayrı tarih ayrılıyor. Bu itibarla hesabınıza kaç TL ikramiye yatırıldığını kolayca görmüş oluyorsunuz. Ayrıca ikramiyeler aynı günde herkes tarafından çekilebilirken, maaşlar emeklilik türüne göre ve tahsis numaraları dikkate alınarak ödeniyor. Ödeme yapılırken emekliliği hak etmiş vatandaşların da yeni emekli olmaları dikkate alınmadan ödeme yapılacak. Yani önemli olan ikramiyenin ödeneceği tarihte emekli olmuş olmak. Ayrıca iş görememezlik aylığı alanlar da ikramiyeden faydalanacak. Bu kişilerin alacağı ikramiye tutarı da yine payları dikkate alınarak ödenecek.

Bu nedenle ikramiye ödemelerinin bayramdan 1 hafta önce yapılması planlanıyor. Yani ikramiyeler arefe gününden önce emeklilerin hesaplarında olmuştur. İkramiye geçen yıl itibari ile biner lira olarak ödenmiştir. Ancak sonraki yıllarda yapılacak ödemeler enflasyon oranlarına göre artış gösterecek.

12 milyon 300 bin emekli bayramı iple çekiyor. Bu düzenleme ile beraber emeklilerin maaşlarında yıllık olarak 2 bin TL‘ lik bir artış yaşanıyor. Ancak bazı haberlere göre ödemelerin maaş nispetinde yapılacağı belirtiliyor. Bu haberlere itibar etmek doğru değil. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumunun herhangi bir kolundan emekli olmak ikramiyeye hak kazanmak için yeterli olmuş oluyor. Malullük aylığı ve emekli aylığı alanlara ödemelerin tamamı yapılırken diğer maaş çeşitlerinden faydalanan vatandaşlara hisseleri dahilinde ödeme yapılıyor.

Bağ-kurlulara emeklilik müjdesi. Son başvuru tarihini kaçırmayın!

Yukarı da belirttiğimiz üzere öğrencilere yönelik olarak 2023 yılı itibari ile yapılacak olan herhangi bir bayram harçlığı ödemesi bulunmamaktadır. Fakat emeklilere ikramiye ödemesi yapılacaktır. Zamlar da dikkate alındığından emekliler için 2023 yılı kazançlı bir yıl olacaktır. Olası bir bayram harçlığı ödemesinden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

Sende Yaz