Eğitim Öğrenim Kredisi Veren Bankalar Şartları (Güncel Faiz Oranları)

Eğitim Öğrenim Kredisi Veren Bankalar Şartları
Eğitim Öğrenim Kredisi Veren Bankalar Şartları

Devlet tarafından öğrencilere gerekli yardımlar yapılsa da azımsanamayacak kadar fazlaca bir kesim bu ödemelerden yararlanamıyor. Eğitim masrafları için de desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler çareyi kredi çekmekte arıyor. Öğrenciler gelir belgesine sahip olmadığı için kredi verilmez şeklinde yorumlar yapılıyor. Öğrenciler ailelerinin sağladığı destekle ya da çalışarak geçinmeye çalışıyorlar. Ancak bankalar da öğrencilerin eğitim hayatlarına katkıda bulunabilmek adına kredi veriyor. Öğrenci kendi adına kredi çekebileceği gibi ailesi de başvuruda bulunabiliyor. Uzun vade seçenekleri ile kredinin kolay bir şekilde ödenmesi sağlanıyor. Bankaya öğrenim durumunu gösteren bir belge ile gidildiği taktirde başvuru incelenerek kredi verilip verilmeyeceği banka tarafından kararlaştırılıyor.

Aile ekonomisini ayakta tutmak için çabalayan ebeveynler aynı zamanda çocuklarını okutarak iyi bir eğitim almaları için çaba göstermektedirler. Fakat bir çok vatandaşımız çocuklarını okutmakta zorluk çektiği için eğitimine ara verebiliyor yada zorunlu eğitimi tamamladıktan sonra okula göndermiyorlar. Hükumetimiz bu durumun önüne geçmek için bir çok öğrencimize burs imkanı sağlarken aynı zamanda devlet destekli kredi imkanları da sağlamaktadır. Peki bankalar öğrencilere kredi veriyor mu? veya öğrencilere kredi veren bankalar hangileridir?

Üniversite Öğrencilerine Kredi Veren Bankalar;

 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Garanti bankası
 • İş bankası
 • Odeobank
eğitim-kredisi2

Bankalar öğrencilere eğitim masraflarını karşılamaları için kredi vermektedir.

Eğitim Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Kredi başvurusu için bankaya iletmeniz gereken evraklar vardır.

 • Kimlik fotokopisi
 • Gelirinizi gösteren belge ya da maaş bordrosu
 • Öğrenci durumunuzun aktif olduğunu gösteren belgeyi okulunuzun öğrenci işlerinden ya da e- devlet üzerinden temin edebilirsiniz.

Bankalar için kredi verirken en çok dikkat edilen konu finansal geçmiştir. Kredi notunun iyi olması gerekir. Kredi notunuz düşükse istediğiniz miktar konusunda değil kredi almak konusunda bile sıkıntı yaşarsınız.

Ziraat Bankası Eğitim Kredileri

Ziraat Bankası ders çalışmak sizden, ihtiyacınızı karşılamak bizden sloganı ile öğrencilere ihtiyaç kredisi vermektedir. Öğrencilerin geleceklerini şekillendirecekleri bir konuda süre kaybetmemeleri için dershane, kurs ve okul ücretleri için 60 aya varan vadelerle kredi imkanı sunulmaktadır. Ancak kredi öğrencinin kendi şahsına değil ailesine verilmektedir. Düzenli gelir sağlayacak bir işi olan öğrencinin kendi adına kredi alabilmesi de söz konusudur.

eğitim-öğrenim-kredi

Eğitim öğrenim kredileri ihtiyaç kredisi olarak sunulmaktadır.

Şahıs kefaleti ya da teminat yolu ile kredi kullandırılmaktadır. Ayrıca krediye hayat sigortası da yapılmaktadır. Başvuru formunu doldurarak, nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi, eğitim sürecinin devam ettiğini gösteren öğrencilik belgesi ve banka tarafından talep edilen diğer belgelerle başvuru yapılmaktadır. Vadeli, taksitli ve kredi mevduat hesabı olarak 3 şekilde kredi kullandırılmaktadır. Başvurular ise şubeler aracılığı ile kabul edilmektedir. Hesaplama aracı için tıklayınız.

Halk Bankası Öğrenciye Eğitim Kredisi

Parlak bir gelecek için krediniz sizi bekliyor sloganı ile Halk Bankası eğitim kredisi vermektedir. Kredi üst limiti 50 bin TL‘ dir. Vade ise 36 aydır. İlk taksiti 2 ay erteleme fırsatı ile, artan ya da azalan taksitli, serbest ödemeli seçeneklerden faydalanabilirsiniz. İstediğinizde krediyi değiştirme ya da dondurma hakkı banka tarafından saklı tutulmaktadır.

Lise öğrencilerinin velileri, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin kendileri kredi kullanabilmektedir.

Eğitim Kredisi
Kredi Tutarı Kredi Vadesi Aylık Faiz Oranı Tahsis Ücreti  Taksit Tutarı  Yıllık Maliyet Oranı
10.000 TL 36 ay %1,71 52,50 395,61 28,0974
%1,76 399,42 28,5054

Halk Bankası %1,71 faiz oranı ile kredi imkanı sunmaktadır. Tahsis ücretine yüzde 5 oranında sigorta muamele vergisi eklenmiştir. Detaylar.

İş Bankasından Eğitime Destek

Tüm eğitim ödemeleri için İş Bankası tarafından eğitim kredisi verilmektedir. Bu kredi özel okul ve üniversite masrafları için kullandırılmaktadır. Öğrenci belgesi ile okuldan alınacak bir belge ile tutar okulun hesabına direkt olarak aktarılacaktır. Ya da fatura göstermek şartı ile nakit olarak da alınabilmektedir. Banka şubelerine giderek başvuru formunu doldurmanız ve sizden istenen evrakları tamamlamanız halinde kredi başvurusunda bulunmuş olacaksınız.

işte-üniversiteli

İş Bankası eğitim kredisi veren bankalar arasındadır.

Banka velinin kredi çekmesi durumunda kefil istemeyecektir. Kimlik fotokopisi, geliri gösteren belge ya da maaş bordrosu, okuldan alınacak olan eğitim masraflarını gösteren çizelge ile banka şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Yine eğitim hayatında gerekli finansman ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler İşte üniversiteli kredi kartı alarak acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Yapı Kredi Bankası Üniversiteli Kredileri

Yapı Kredi eğitim masraflarının karşılanması için 50 bin TL ile 36 ay vadeli Eğitim ihtiyaç veriyor. Dosya masrafı ya da düşük faizli kullandırılacak olan kredi ile öğrencilerin rahat bir eğitim hayatı geçirmelerine katkıda bulunuluyor. Kredi hem yurt içinde hem de yurt dışında eğitim görecek olan öğrencilere kullandırılacaktır. Gelir belgesi, ikametgah belgesi ya da son 3 ay içinde ödenen bir fatura, öğrenci belgesi ile banka şubelerine giderek başvuru yapmak mümkündür. Yurt dışında eğitim görecek olan öğrenciler için öğrenci belgesi, öğrenci vizesi ve eğitim masraflarını gösteren bir belge ile başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Başvurular internet üzerinden de kabul edilmekte ve inceleme sonrasında verilecek olan olumlu yanıtlar müşteriye bildirilmektedir. Ayrıca başvuruyu kefil ya da veli yapacak ise serbest meslek erbapları için vergi levhasının bir nüshası, emekliler için maaş cüzdanı, şayet ek gelir elde edilen bir tapu ya da kontrat varsa bu belgenin de fotokopisi gerekmektedir. Yapı kredi bankası play kredi kartı başvurusu için tıklayınız.

Devletten Öğrencilere Para Yardımı yapılmaktadır.  Detaylar için haberimizi okumalısınız!

Denizbank

Denizbank kolay ödeme seçenekleri ve uygun faiz oranları ile öğrencilere eğitim kredisi vermektedir. Bu kredi özel okul, üniversite ya da özel kurs ücretleri için kullandırılmaktadır. 36 ay vade seçenekleri ile kredinizi de rahatça geri ödeyebilirsiniz. Bankanın başvuru için gerekli gördüğü evraklar;

egitim_7

Eğitim krediniz Denizbank’tan!

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Geliri gösterir belge (Maaş bordrosu ya iş yerinden alınacak olan maaş yazısı, serbest meslek erbabı olanlar için vergi levhası)
 • İkametgah belgesi ya da son aya ait su, elektrik, doğalgaz ya da telefon faturası
 • Okuldan ya da kurstan alınacak öğrenci durumunu gösterir belgenin götürülmesi gerekmektedir.
Kredi Vade Aylık Faiz Taksit Kredi Tahsis Ücretler Toplamı Toplam Maliyet
10.000 12 2,14 978,89 50 142,43 3,0794
10.000 24 2,14 563,34 50 185,76 3,0271
10.000 36 2,14 429,00 50 241,03 3,0089

Tabloda 10 bin TL kredi çekildiğinde vade ve faiz oranlarına göre ne kadar ödeme yapacağınız ve kredinin toplam maliyeti gösterilmektedir. 12 aydan 36 aya kadar vade seçenekleri mevcuttur. 12 aylık vade süresinde geçerli olacak faiz oranı %2,14′ tür. Vade arttıkça faiz oranı da doğal olarak artış göstermektedir.

Bankanın tüm kredileri için faiz oranlar ve maliyet tablosunu görmek için Denizbank Öğrenciye ihtiyaç Kredisi için tıklayınız.

Akbank Okul Aile Birliği Üyeliği ve Kredi

Akbank okul ailem birliği üyeliği sistemini geliştirmiş. Bu sisteme üye olan velilere çocuklarının tüm okul masraflarının karşılanması için kredi imkanı sunulmaktadır. Özel vade seçenekleri ve faiz oranları ile sizde Akbank’ ın sunduğu eğitim kredisinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca artı para usulü ile de nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Artı para, vadesiz mevduat hesabı ile bağlantılı olarak açılan bir kredili hesap çeşididir. Hesabınızda eğitim ödemelerinizi gerçekleştirecek kadar limit olmadığında artı para usulü bir nevi kurtarıcı görevi görmektedir. Akbank krediye sürekli eğitim sigortası yaparak velinin vefat etmesi durumunda da öğrencinin eğitim hayatına devam edebilmesi için elinden geleni yapmaktadır. Öğrenciye de ferdi kaza sigortası yapılarak okul hayatı boyunca karşılaşabileceği her türlü kazaya karşı koruma altına alınacaktır. Ayrıca ferdi kaza sigortasından okulların gruplar halinde faydalandırılması durumunda indirim de uygulanabilecektir. Akbank Eğitim Kredisi Hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Okul “Ailem” Birliği üyesi velilere, Akbank’tan öze l faiz ve vadelerle Akbank Eğitim Kredisi. Eğitim Kredisi kullandığınız anda, okul ödemelerinizin tamamı okul hesabınızda. Detaylar.

Eğitim masrafları artık dert değil. Siz de bankaların özel avantajlar, uzun vade seçenekleri ile sunduğu kredi imkanlarından faydalanarak kredi kullanabilirsiniz. Tabi ki bunun bankaya yaptığınız başvuru sonrasında bankanın olumlu karar vermesi neticesinde gerçekleşeceğini unutmayın. Kredi notunuz kötüyse de yanınızda kefil götürmeyi ya da herhangi bir teminat göstermeyi deneyin.

Öğrencilere Kredi Veren Bankaların Şartları Nelerdir?

Öğrenci Kredisi İçin Gerekli Şartlar ise;

Öncelikle yeni yapılan düzenleme ile bankaların öğrencilerden gelir belgesi istediğini belirtelim. Geçmişte yaşanan tecrübeler bankaları bu önlemi almaya itmiştir. Fakat bu gelir belgesi olmayan öğrenci kredi alamaz anlamına gelmemektedir. Velinin kefil olması durumunda yani siz ödeme yapamadığınızda kendisinin ödeme yapmayı taahhüt etmesi ile kredilerden faydalanabilirsiniz. Diğer bir koşul ise banka hesabına düzenli olarak para yatırmaktır. Hesap özetiniz incelenerek bu kanaate varılabilir.

Ülkemizde bulunan bir çok özel kuruluşlu ve kamu kuruluşlu bankalar bulunmaktadır. Krediye ihtiyaç duyan veya kredi kartı çıkartmak isteyen vatandaşlarımız bu bankalar arasından en avantajlı ve en uygun krediyi veren bankaları seçebilirsiniz. Hepimizin de bildiği gibi kredi başvurusunda bulunmuş olduğumuzda bankalar bizden maaş bordrosu isteyeceklerdir. Sabit bir gelire sahip olan ve banka kredisini ödeyebilecek güce sahip olan vatandaşlarımız talep etmiş oldukları kredileri rahatça çekebilmektedir. Bunların yanı sıra üniversite öğrencileri de bankalara kredi talebinde ve kredi kartı talebinde bulunmaktadırlar. Düşünüldüğü zaman öğrencilerin gelir belgesi olmadığı için kredi başvuruları olumsuz olarak değerlendirilecektir. Fakat günümüzde bazı bankalar öğrenciler için kredi imkanı tanımaktadır. Öğrencilere kredi veren bankalar genellikle kredi notunu göz önünde bulundurlar. Ve kredi notu yüksek olan öğrencilerin kredi talepleri belirli bir limit dahilinde kabul edilecektir. Ayrıca bazı bankalar cep telefonları üzerinden yapılan kredi başvurularına da olumlu cevaplar vererek 10 bin liraya kadar ihtiyaç kredisi imkanı sağlamaktadır.

Bankların bir çoğu öğrenciler için 500 ile 1000 Türk Lirası aralığında kredi kartı çıkartmaktadır. Bu bankaların kredi kartlarını kullanan öğrenciler ödemelerini düzenli ve zamanında yapmış olduklarında hem kredi notları yüksek kalacaktır. Hemde bankalara kredi talebinde bulunduklarında ihtiyaçları doğrultusunda başvuruda bulunmuş oldukları kredi istekleri olumlu sonuçlanacaktır.

Öğrencilere kredi veren bankaların şartları

Öğrencilere kredi veren bankaların şartları bulunmaktadır.

Garanti Bankası

Öğrencilerin ihtiyaç duymuş oldukları eğitim masraflarını karşılamaları için ihtiyaç duymuş oldukları finansmana garanti bankası aracılığı ile sahip olabilirler. Banka 25 bin Türk Lirasına kadar %1,49 faiz oranı ile 36 ay vade imkanı sağlayarak öğrencilerimizin eğitim ve öğretim masrafları için gerek duymuş olduğu nakit parayı sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Garanti Bankası şubelerine giderek yetkililer ile görüşebilirsiniz. Detaylar.

Bankaların öğrencilere sağlamış olduğu krediler bu şekilde olup ister şubelere direkt müracaat ederek isterseniz de İnternet Bankacılıkları üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Sende Yaz