E-İhracat Seferliğinde Hedef Büyük

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, e-ticaret seferberliğine ilişkin basın mensuplarından gelen sorulara yanıt verdi. Ekonomi Bakanlığı adına 2 yıl önce başlatılan elektronik ticaret sitelerine üyeliği yüzde yüz şekilde Bakanlık kapsamına aldıklarını belirten Zeybekçi, bunun Türkiye için son derece önemli olduğunu ve 10 binin üzerinde ihracatçının elektronik ticaret sitelerine üye olmasını sağladıklarını ifade etti. Bu hedefin gerçekleştirildiğinden söz eden Bakan, şu anda gelinen rakamın 16 bin olduğunu yeni hedeflerinin ise 100 bin olduğunu onayladı.

Zeybekçi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen “e-ihracat seferberliği tanıtım toplantısı” sırasında yapmış olduğu konuşmada, elektronik ticaret konusunda bir adım atmanın onlar için büyük bir mutluluk olduğuna değindi. Dünyada daha önceki zamanlarda buna ilişkin pek çok durumun keşfedildiğini belirten Bakan, altyapısı için uygun zamanın beklendiğine değinerek elektronik ticaret için büyük bir dalganın geldiğini ifade etti. Hedeflerinin elektronik ticaret alanındaki gereklilikleri yerine getirmek olduğundan söz eden Bakan, daha önceki zamanlarda hedefledikleri ihracatçı rakamlarına hızlı adımlarla ulaştıklarını ve bu yolda kendileri için yeni hedefler belirlediklerini kaydetti.

Elektronik Ticarette Bütün Doğrular Değişiyor

Bakan aynı zamanda e-ticaretteki bütün dengelerin değiştiğini ve bayan girişimcilere yönelikte desteğin katlanarak devam edeceğini kaydetti. İhracatta en yaygın kuruluşlardan biri olan TOBB’un devreye girdiği ve bu konu hakkındaki tüm gerekli işlemlerin yine ayrı kuruluş tarafından yapıldığı Bakanın gündeme getirdiği maddeler arasında bulunuyordu. Yeni sisteme göre kadınlar e-ticaret konusunda daha aktif bir şekilde kendine yer bulurken, küçük çaplı işletmeler bile ihracat konusunda kendilerine iyi bir yer edinmiş olacaklar.

Elektronik Ticarette Bütün Doğrular Değişiyor

Elektronik Ticarette Bütün Doğrular Değişiyor

İki Kişilik Mikro Ölçekli Üreticiler Bile İhracatçı Olacak

Öte yandan toplantı sırasında elektronik ihracat konusunda mikro kobi alanında oluşturulan yeni hedeflerden söz edildi. Bir iki kişilik üretim gerçekleştirmekte olan tesisler dahil olmak üzere, en ücra yerlerde üretime devam eden isimlerin bile artık dünyaya ihracatçı olarak hizmet vermesinin mümkün olabileceği ele alındı. 2011 yılındaki e-ticaret alanında küresel perakende alanında satışların payı yüzde 3.6 civarında bulunurken, 2016 yılında ise bu oranın yüzde 8,5’e yükseldiği günümüzde ise bu oranların yüzde 10’a yükseldiği kaydedildi. Çin’de bu oranların yüzde 17 civarında bulunduğuna dikkat çeken Bakan, dünyanın her yerinden sipariş alınabilecek bir e-ticaret sistemi üzerinde çalışmaya başladıklarını ve diğer kuruluşlarla birlikte ortaklaşa bir iş birliği alanı oluşturacaklarına dikkat çekti.

Küçük bir işletme için organik tarım, sanat veya cam işleme alanında iş yapmakta olan bir kadın bile olsa,  bunun ihracat yapabilmesi mümkün hale gelecek diyen Bakan Zeybekçi, üreticinin derhal parasının ödeneceği bir sistem oluşturulacağı ve ihracat işlevlerine dair her türlü konunun bizzat kendileri tarafından verileceğini açıkladı. Sistemin oldukça kolay ve hızlı bir şekilde kurgulanacağına değinen Bakan, bu alanda rehberlik yapacaklarını ve oldukça avantajlı bir sistemin oluşturulacağından söz etti.

Sende Yaz