Özel Okullarda Bursluluk Şartları Nelerdir? (2023)

Özel Okullarda Bursluluk Şartları Nelerdir?

Tercih dönemleri başladı. Öğrenci ve veliler okulları araştırmaya başladı. Özel okul tercih etmek isteyenler de ücretleri ve şartları merak ediyor. Ancak puanı yüksek olan öğrenciler de bu okullarda belirli burs oranları ile ya ücretin belirli bir kısmı ödeyerek ya da ücretsiz olarak okuyabiliyor. Fakat burslu okumanın da Bakanlıkça belirlenen şartları var. Özel öğretim kurumlarının öğrenci sayılarının %3 ünden az olmamak şartı ile burslu olarak öğrenci almakla alakalı bir yükümlülüğü bulunuyor. Bakanlık tarafından % 10 a kadar artırılabilen oranda şehit ve gazi yakınlarına öncelik tanınıyor. Ayrıca bu oranlar her yıl Bakanlık tarafından düzenlenebilir. Bu sayı sınıf mevcudu dikkate alınarak belirlenir. bir alana yoğunluk varsa diğer bölümler burslu okumak için başvurulan öğrencilerle tamamlanır.

Ücretsiz okuyacak öğrencilerin tespiti yapılırken sayının buçuklu çıkması halinde bir üst rakama yuvarlanarak bir hesap yapılır. Kaç puanla hangi liseye girilir başlıklı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Öğrencide Aranan Şartlar Nelerdir?

Burslu okuyacak öğrencileri belirlemek için bazı kriterler konulmuştur. Eğitim kurumları bu kriterleri dikkate alarak öğrenci tercihinde bulunurlar.

 • T.C. vatandaşı olmak ya da T.C. vatandaşı olmayıp soydaş ya da akraba topluluğu olması
 • Bir önceki sınıfı başarı ile tamamlamış olması
 • Davranış notunda indirme durumu olmaması
 • Maddi yönden yoksun olan öğrencilere öncelik tanınır.
 • Şehit ve gazi yakınları da ayrıcalıklı grubun içindedir. Bunu kanıtlayan belge ile başvurulması gerekir.

  okul

  Bursluluk sınavı

Ayrıca okul seviyesine göre de dikkat edilen bazı hususlar vardır: Bunlar:

 • Anaokulu düzeyi ön görüşme ile
 • İlkokul 1. sınıflarda eğitim almaya başlamak için aranan olgunluk
 • 2 ve 3. sınıflar için başvuru sırası ve burslu öğrenci kabulü için belirlenen kontenjan dahilinde görüşme
 • 4. sınıftan 8. sınıfa kadar okulların başarı belirleme sınavlarından alınan puanlar
 • Lise için Yerleştirmeye Esas Puan dikkate alınarak öğrenci alımları yapılmaktadır.
 • Milli Eğitim Bakanlığı da belirli dönemlerde bursluluk sınavı yaparak öğrencilere burs imkanı sunmaktadır. Bursluluk sınavına başvurmak için de belirlenmiş kriterler vardır.
özel-okul

Bursluluk sınavları ile sizde tam burslu eğitim görebilirsiniz.

Bursluluk Sınavı Şartları

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Mevzuat hükümlerinde belirlenen kayıt ve sonraki aşama olan kabul şartlarına haiz olmak
 • Ortaokul öğrencileri, İmam Hatip ortaokulu öğrencileri, özel okulların ortaokul öğrencileri ile lise öğrencileri sınava girebilir.
 • Okul değiştirmeye engel teşkil edecek bir ceza almamış olmak
 • Sınıf tekrarı yapmayanlar (Uzun süren tedavi süreci varsa bu durumu sağlık raporu ile kanıtlayanlar için bu şart aranmaz.)
 • Gelirin 11 bin 600 TL.’ yi geçmemesi gerekir.

Bu şartları taşıyanlar sınav sonrası istedikleri okullara başvuruda bulunabilir. Burs ücretleri 260,40 TL. olarak belirlenmiştir. Ayrıca okulların kendi sınavlarını da yaptıkları görülmektedir. Sınav  her okul kendi belirlediği bir tarihte yapılmaktadır.

OKAN KOLEJİ

Okan Koleji sınavlarını Mart ayında yapmaktadır. 4. sınıftan 12. sınava kadar olan öğrenciler bu sınava katılabilmektedir. Lise kısmına Yerleştirme puanı esas alınarak yerleştirme yapılmaktadır. Sınav sonrasında elde edilecek olan puana göre burs imkanı sağlanacaktır. Başvuru işlemleri T.C. kimlik belgesi ile Okan Kolejine gidilerek tamamlanacaktır. Ayrıca okulun hesabına sınav için belirlenen ücret yatırılıyor. Okan Kolejinin Bursluluk Sınavı ücreti 50 TL.’ dir. Bu yolla edilen gelirler okulların bünyelerinde bulunan vakıflara aktarılmaktadır. Ayrıca sınavları online başvuru da yapılabilmektedir. Sınavda elde ettiğiniz puanlar neticesinde ücretsiz ya da belirli oranlarda yapılacak olan indirimlerle eğitim hayatınıza devam edebileceksiniz.

Özel Okullarda Bursluluk 2021

BİRİKİM OKULLARI

Birikim okulları 1996 yılında kurulmuştur. 42 okul ve 17 kampüsü ile bir marka haline gelmiştir. Bursluluk sınavı ise 5 Martta yapılmıştır. 4. sınıftan 11. sınıfa kadar olan öğrenciler sınava girebilecektir. Her sınıf 80 soruluk bir sınava tabi tutulur. Soruların % 75′ lik kısmı o eğitim öğretim yılının konuları, % 25’lik kısım ise önceki yılın konuları olmaktadır. Sınav 90 dakikadır. Online başvuru, okula gidilerek ya da telefon ile yapılan başvurular kabul edilmektedir. Sınav için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Sınava giren öğrencilerin başarıları karşılığında herhangi bir ücret talep edemezler. Sınav sonucunda öğrencilere kitapçıklar dağıtılmaz.

şartname

Tabloda elde edilen başarı sonrası vaad edilen ödüller gösterilmektedir. %25′ ten başlayarak %100′ e kadar başarı elde edilmesi koşulu ile ücrette indirim uygulanır. Örneğin Birikim Okulları lise tam burslu olarak yalnızca 1 öğrenci okutmaktadır. Ayrıca başarı indirimi yalnızca eğitim masrafları için geçerlidir. Yemek, servis, kırtasiye gibi masraflar bu indirime tabi değildir. İndirim 1 yıl için geçerlidir. Disiplin cezası alınması durumunda indirimler geçersiz kabul edilecek ve öğrenci ücret ödemek durumunda kalacaktır. Ayrıca kayıt yapılırken de belirli sebepler göz önünde bulundurularak indirim yapılmaktadır. Şayet sınavda her iki öğrenci de % 100 burs kazandıysa yaşı küçük olan öğrenci burslu olarak okutulur. Eşitlik devam edilirse noter yanında çekiliş sistemi ile burs kazanacak kişiye karar verilir.

BİLFEN OKULLARI

Bilfen Okulları 1988 yılında kurulmuştur. 28 anaokulu, 12 ilk okulu, 11 ortaokulu ve 9 tane lisesi bulunmakta ve bünyesinde 8 bine yakın öğrenci bulunmaktadır. İngilizcenin yanı sıra Almanca, Fransızca, İspanyolca dillerinde eğitim de verilmektedir. Bilfen’ in seviye tespit sınavında ilk 3′ e giren öğrencilere burs sağlanmaktadır. Bayem derneği yolu ile de her yıl başarılı olan ancak ekonomik açıdan durumu olmayan kimsesiz, yetim ve öksüz öğrencilere burs imkanı da sunulmaktadır. % 98 oranına öğrencileri iyi üniversitelere yerleştirmektedir. İnternet üzerinden online başvuru yapmak için tıklayınız.

ÇEVRE KOLEJİ

1998 yılında kurulmuştur. İlk şubesi İstanbul Anadolu yakasında olan Erenköy’ de Çevre Okulları ismi ile kurulmuştur. Anaokulu, ilk okul ve lise olarak 3 bölümden oluşmaktır. 4. sınıf öğrencilerine 45 soru, 5. sınıftan 8. sınıfa kadar olan öğrencilere ise 80 soru yöneltilmektedir. Ayrıca açıklanan kayıt süresinde kayıt yaptırmanız durumunda da erken kayıt indiriminden yararlanabilirsiniz.

DOĞA KOLEJİ

Bursluluk sınavı 4. sınıftan 11. sınıfa kadar olan öğrencileri kapsamaktadır. %100’e varan indirimlerin yapılacağı bu sınavda 4. ve 5. sınıf öğrencilerine 50 soruluk bir sınav yapılır. 6 ve 7. sınıflar için 56 soruluk sınav yapılır. 8. sınıflar ise 70 soruluk sınava tabi olurlar. Kazanılan indirim 1 yıllığına kullanılır. Bir üst sınıfa geçince öğrencinin bursu sona erer. Tüm Doğa koleji kampüslerinde sınav yapılmaktadır. Sınava girilen kampüste indirim oranından yararlanılır. Yani İstanbul Kartal Doğa kolejinde sınava girildiyse indirim sadece bu şube için geçerli olacaktır. Burslar verilen kontenjana göre dağıtılır. Kontenjan sayısından fazla öğrencilerin sınavı kazanması dahilinde yaşı küçük olan öğrenciye öncelik tanınır.

Giriş belgesi olmayan öğrenciler sınava katılamaz. Sonucunuzu öğrenmek için tıklayınız.

Sende Yaz