Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Kurban Bayramı Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?
emekli-bayram-ikramiyesi
2018 Kurban Bayramı Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?

Kurban Bayramı Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?

Ülkemizde erken seçime gidilmesi ile hükumetin emeklilere bir vaadi ve bayram hediyesi olarak belirlediği bayram ikramiyesi uzun zamandır gündemdeydi. Emeklilere Ramazan Bayramı ikramiyeleri verilmeye başlandı. Bu süreçte Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilerin kafalarındaki soru işaretlerini gidermek adına bir broşür yayınladı. Broşür 7 maddeden oluşuyor. Bayram ikramiyeleri SGK mevzuatı kapsamında iki bayram yani Ramazan ve Kurban bayramlarında verilmesi kararlaştırılmıştı. İkramiye gelir ve aylık alan hak sahiplerine verilecekti.

bayram ikramiyesi ramazan - Kurban Bayramı Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?
Ramazan Bayramı ikramiyesi emeklilerin hesaplarına yatırıldı.

Ödemenin gerçekleşeceği tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli ve yaşlılık maaşları, malullük aylığı, ölüm ve sürekli iş görememezlik geliri ile ölüm geliri alanlara, Kurumdan aylık olmakta olan şehit yakınları ve gaziler, korucular, şampiyon olan sporcular ve terörden zarar gören vatandaşlar ile bu kişiler üzerinden hak elde edilen kişilere bayram ikramiyesi ödeneceği kararlaştırılmıştı. İkramiyelerden herhangi bir kesinti yapılamayacak ve ikramiyeler haczedilemeyecekti. Ancak buna rağmen bazı aylık ya da gelir hak sahiplerinin ikramiyeleri eksik yattı.Muhalefet cephesi ise ikramiye hesaplamalarında maaş miktarlarının göz önünde bulundurulduğunu ifade ettiler. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek için Kurumca yapılan açıklamada dul ve yetim maaşı alanların, iş görememezlikten dolayı gelir sahibi olanların ne kadar ikramiye alacaklarının örnekleri yer alıyor.

İşte Sosyal Güvenlik Kurumunun yayınladığı o broşür;

emekli ikramiyesi broşür - Kurban Bayramı Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?
Sosyal Güvenlik Kurumu ikramiyeler ile ilgili kafalarda oluşan soru işaretlerinin giderilmesi adına bir broşür yayınladı.

Bayram İkramiyesi Kaç TL Ödenecek?

Bayram ikramiyeleri Bakanlığın yaptığı açıklamalar neticesinde 1. 000 TL‘dir ve emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları için yılda 2 defa ödenir. Ayrıca kanunda yapılan değişiklikte her yıl ibaresi geçiyor. Yani Türkiye’de bulunan 12 milyon emeklinin yıllık gelirleri 2.000 TL tutarında artış gösterdi. Peki ikramiye hangi bankadan ödenecek? Başvuru yapmaya gerek var mıdır? Emekli ikramiyelerini almak için bankalara giden vatandaşların herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek yoktur. İkramiyeler maaş almakta olduğunuz bankaya ve şahsi emekli maaş hesaplarınıza yatırılacaktır. İkramiye müjdesinin ardından Başbakan Yıldırım emekli maaşlarına zam müjdesini de ilave ederek emeklilere çifte bayram yaşattı. Emekli maaşı zamlarını öğrenmek için tıklayınız.

Ne Zaman Ödenecek?

Sosyal Güvenlik Kurumunun yayınladığı mevzuat maddelerince ikramiye Ramazan ve Kurban bayramı öncesinde hükumet tarafından duyurulan tarihte ve maaşlardan ayrı bir şekilde ödenir. Ramazan Bayramı için ödemeler  Emekli Sandığı için 7 Haziran’da, SSK emeklileri için ise 8 Haziran‘da yapılacağı Hükumet Sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından duyurulmuştu. Emekliler ikramiyelerini çekmeye başladılar. Kurban Bayramı ise geçen yıl 21 Ağustos tarihinde icra edilmiştir. Ramazan Bayramı’nda ikramiyelerin 1 hafta evvelden yapıldığını göz önünde bulundurursak Kurban Bayramında ödemelerin 1 hafta önce yapılacağını düşünmekteyiz. Bakanlık tarafından yapılan herhangi bir açıklama sonrası tarihleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.



emekli ikramiyesi 2018 - Kurban Bayramı Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?
Birden fazla aylık ya da geliri olanların hangi şarta göre ikramiye alabileceği merak ediliyor.

Birden Fazla Aylık Ya da Geliri Olanlarda Hangi Dosya Esas Alınacak?

Birden fazla dosya üzerinden gelir elde eden ya da aylık geliri olan emeklilerin ikramiye ödemelerinin hangi dosya üzerinden yapılacağı Kurum tarafından netlik kazandı. Ödemede esas alınacak kriter hangi dosyanın daha çok gelir getirdiğidir. Hakkınızın yenmemesi adına verilen karar neticesinde hak sahiplerine en fazla ödeme gerçekleştirilebilecek aylık ya da gelir kriter olarak belirlendi. Mesela vefat eden eşinizin emekli aylığı bulunmakta idi. Bu süreçte eşinizden ölüm aylığı aldınız. Hesaplanan tutarlara göre size ödenmesi planlanan tutarlardan hangisi yüksek ise o aylık üzerinden 1000 TL olmak üzere bayram ikramiyenizi alabileceksiniz. Ya da %45 oranında iş görememezlik geliri elde eden bir emekli, kendisine en fazla ödeme yapılabilecek dosya üzerinden 1000 TL bayram ikramiyesi alacak. Hak sahibi ya da emekli olan şahsın bu süreçte vefatı neticesinde ikramiye ödemesi mirasçılarına yapılacak.

Dul ve Yetim Aylığı Üzerinden İkramiye Hesabı

Sigortalının vefatı dolayısı ile aylık alan ya da herhangi bir gelir elde eden hak sahiplerinin ikramiye ödemeleri hisseleri oranınca ödenir. Yani eşinizin vefatı dolayısı ile %50 oranında hak sahibi iseniz yetim çocuğunuza düşen hisse ise %25 oranında olmak koşulu ile 1000 TL ikramiyenin 500 TL’sinden siz, 250 TL’sinden ise yetim çocuğunuz faydalanacaktır.

1000*50/100=500 (Sizin alacağınız tutar)

1000*25/100=250 (Çocuğunuzun alacağı tutar)

ikramiye - Kurban Bayramı Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?
Ödemeler hisseler oranında yapılacak.

İş Görememezlik Aylığı Alanlar İçin İkramiye Hesabı

İş kazası geçirenler ya da meslek hastalığı neticesinde sürekli olmak koşulu ile iş görememezlik geliri alanlara, iş görememezliklerine sebep olan derece oranında ikramiye ödemesi yapılır. Mesela meslekte kazanç elde etme kaybınız %50 oranında ise tarafınıza 1000 TL’nin %50’si  tutarında ikramiye ödemesi gerçekleştirilecektir.

1000*50/100=500,

Ya da iş görememezlik oranınız %25 ise

1000*25/100 olmak koşulu ile tarafınıza 250 TL ikramiye ödemesi yapılacaktır.

Yeni Emekli Olan Kişiler İkramiyeden Yararlanabilecek Mi?

Ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık almak koşulu ile yeni emekli olanlar da ikramiye alma hakkına haizdir. Şayet Ramazan bayramından önce emekli olduysanız, Ramazan ve Kurban bayramları öncesi emeklilere verilen ikramiye hakkından faydalanabileceksiniz. Fakat Kurban bayramından önce emekli olacaksınız ikramiyeniz Kurban bayramında hesabınızda olacaktır.

Kurban Bayramında emeklilerin ne zaman ve hangi tarihte ikramiye alacakları belli değildir. Tarih konusunu kesinleştirmek için hükumetin yapacağı açıklamayı beklemek gerekiyor. Fakat Ramazan Bayramında yapılan ödemeler göz önünde bulundurulursa bayramdan 1 hafta evvel (21 Ağustostan önce) ödeme gerçekleştirileceğini düşünmekteyiz. İyi bayramlar dileriz. 🙂

Kurban Bayramı emekli ikramiyeleri her yıl olduğu gibi 2019 yılında da verilmeye devam edecektir.



1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!