Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri (Maaşın Kaç Katı?)

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri (MAAŞIN KAÇ KATI)
Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri (MAAŞIN KAÇ KATI)

İhtiyaç anlarımızda bankalara kredi veya kredi kartı başvurularında bulunabiliriz. Kredi kartlarımızın daha çok yüksek limitli olmasını isteriz. Çünkü tek bir ihtiyacımızı değil birçok ihtiyacımızı karşılamasını göz önünde bulundururuz. Fakat unutuyoruz ki kredi kartlarımızın limitlerini kendimiz belirlemekteyiz. Düşük limitli kredi kartları olduğu gibi yüksek limitli kredi kartları da bulunmaktadır. En yüksek ve en az limitli kredi kartının ne kadar olduğunu bilemeyiz. Kredi kartı limitlerinin aylık olması da kart sahibine bağlı bir durum olmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun ve diğer şekilde limit sorgulama ve öğrenme işlemlerinin nasıl gerçekleşeceği hakkındaki bilgiler haberimizdedir.

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirlenir?

Bankaya kredi kartı için müracaat ettiğinizde sizlerden sigortalı olarak çalıştığınız yerin adı ve aylık olarak sabit aldığınız maaş miktarı istenir. Banka kredi kartını sizin gelir düzeyinize göre belirlemektedir. Kredi kartı limitinizin belirlenmesinde bir diğer etken ise banka siciliniz ve kredi notunuzun düşüklüğü veya yüksekliğidir. Kredi notunuzu düşük ise kredi limitiniz de düşük olacaktır. Kredi siciliniz temiz değil ise kredi kartı bile alamayabilirsiniz. Maaş geliriniz çok yüksek olsa bile kredi notunuz düşük ise kredi limitiniz de o orantıda düşecektir. ”Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu”nun çıkardığı karara göre banka limitleri şu şekilde belirlenmiştir;

 • Kredi kartı limitlerinde, şahsın kartı kullanmaya başladığı ilk yıl ise belgeledikleri gelirin 2 katı olarak limit verilmektedir. İlk yıl için olabilecek limit örneğin; gelirinizin 3.000 TL olduğunu var sayar isek 3.000*2=6.000 TL limitli kredi kartı alabileceksiniz.
 • Kredi kartı kullanımında 2 yıl veya fazlası olduysa belgelenebilir olan gelirinizin en fazla 4 katına kadar kart limiti sağlanmaktadır. Örneğin; Yine gelirinizin 3.000 TL olduğunu var sayar isek 3.000*4=12.000 TL olmaktadır. Bunlar yasaların verdiği haklar olup bankalar kendi koşullarınca limit yükseltme işlemine engel bir durum olduğunda yüksek limiti kabul görmeyebilirler.
Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirlenir

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartı Limit Yükseltme

Kredi kartlarınızın limitlerini yükseltmek için bağlı olduğunuz bankalara otomatik limit arttırma talimatı verebilirsiniz. Bankaların limitlerinizi arttırabilmeleri için ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz olarak yapmanız gerekmektedir. Ödemelerinizi düzenli ve eksiksiz yapmanız halinde siz talep etmeden banka sizden limit arttırma konusunda talepte de bulunabilir. Bu talebe onay vermeniz halinde banka otomatik olarak kredi kartı limitlerinizi arttıracaktır. Bankanın size sormadan kredi kartı limitlerinizi yükseltmesi halinde bir hafta içinde itiraz ederek limit düşürme işlemi yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Düşürme

Her ne kadar kredi kartının limit yükseltme işi zor gibi gözükse de limit düşürme işlemi yükseltme işleminden daha zordur. Mevcut kredi kartınızın limitini düşürme talebiniz için bankanın müşteri temsilcisi ile görüşerek bu sorunu halledemeyebilirsiniz. Bankaları limit düşürme işlemi olumsuz etkilemekte ve kayıp yaşatmaktadır. Bu yüzden bu duruma pek yanaşmak istemeyebilir. Bu konuda yapabileceğiniz en sağlıklı yöntem müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek yerine kredi kartının bağlı olduğu bankaya müracaat ederek birebir görüşmeler ile limitinizi düşürmek olacaktır. Bankalar bazen müşteri limitlerini kart sahibine danışmadan düşürebiliyor. Bu gibi durumlarda da kart sahibinin limitten haberi olmadığı için ihtiyaç anında mevcut kredi kartından harcayabiliyor. Limit eskisi gibi olmadığı için kart eksiye düşebiliyor. Bu da kart kullanıcılarına faizli ödeme olarak geri dönüyor.

Eksi limitten para çekilebilen kredi kartları hakkında bilginiz var mı?

En Düşük Kredi Kartı Limitleri

Günümüzde en düşük kredi kartı 3200 TL’ye hatta daha fazlasına kadar çıkmaktadır. Asgari ücret alan bir kişi banka sicili düzgün ve kredi notu yüksek ise bu limitte veya daha yüksek limitte kredi kartı alabilecektir. Genelde düşük limitli kredi kartları öğrencilere verilmektedir. Burs veya geri ödemeli devlet kredisi alan öğrencilere verilen bankkartların bir hesap yeri yani aylık ödenen paranın yattığı yer bulunmaktadır bir de kredi kartı olarak kullanılan bölüm vardır. Kredi kartı olarak kullanılan bölümün limiti 500 TL. olmaktadır. Diğer bankaların öğrencilere verdiği kredi kartlarında ise üst limit 1.000 TL. olmaktadır. Öğrenciye kredi kartı veren bankaları görmek için tıklayınız.  

En Düşük Kredi Kartı Limitleri

En Düşük Kredi Kartı Limitleri

En Yüksek Kredi Kartı Limitleri

Yüksek limitli kredi kartlarının ise sınırı bulunmamaktadır. Belgelenebilir yüksek geliriniz ve ek gelirleriniz (ek iş, tarla, arsa, ev, dükkan kirası vb.) ne kadar fazla ise o kadar yüksek limitli kredi kartı çıkartılabilir. Kredi kartı limitleri de sizlerin elinde olmaktadır. Ödemelerinizi düzenli ve eksiksiz yapmanız halinde limit yükseltmek için bankaya limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Limitsiz kredi kartları yalnızca saygın iş adamlarına ve sanatçı gibi kişilere verilmektedir.

 Yüksek limitli kredi kartı veren bankaları görmek için tıklayabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Sorgulama

Kredi kartı limitlerinizi birçok kolay yol ile sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. Bu yollar;

 • Kredi kartınızı aldığınız bankanın İnternet Bankacılığından kredi kartı limitinizi sorgulayabilirsiniz.
 • Bankalara kayıtlı olan cep telefon numaranızdan ilgili bankaya limit sorgulamak için SMS gönderebilirsiniz.
 • Kredi kartınızı aldığınız banka şubelerine nüfus cüzdanınız ile giderek kart limitinizi öğrenebilirsiniz.
 • Kartın sahibi olan bankaların ATM’lerine kartınız ile giriş yapabilir ve bakiye sorgulama ya da para çekme butonlarından birine basarak kullanılabilir limitiniz, güncel borcunuz gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Banka tarafından kart sahibine gönderilen hesap özetinde de kredi kartı limiti yer almaktadır. Buradan da limit bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
Kredi Kartı Limit Sorgulama

Kredi Kartı Limit Sorgulaması yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Limitini Etkileyen Diğer Faktörler

Kredi kartı limitleriniz yalnızca maaşınıza ve gelir düzeyinize göre belirlenmemektedir. Gelir durumunuzun haricinde kart limitlerinin düşük olmaması adına bir takım şartları da yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir;

 • Kredi kartınızın yüksek limitli olmasını istiyorsanız kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekmektedir. Maaş geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun kredi notunuzun düşük olması halinde limitleriniz de düşük olacaktır. Kredi kartınızı aldıktan sonra limiti düşük geliyor ise kredi notunuzu yükselterek limit için de artış talebinde bulunabilirsiniz.
 • Kredi sicilinizi kötü etkileyecek; önceden gecikmiş veya ödenmemiş bir borç, ödenmeyen borçlar yüzünden icra durumu ve hakkınızda yasal işlemlerin başlamamış olması gerekmektedir. Bu koşullar olduğunda zaten otomatik olarak kredi notunuz da düşmüş olacaktır.
 • Kişinin diğer bankalara da olan toplam borcu da limitler de etki yaratmaktadır.

Bankaların Kredi Kartı Limiti Sorgulamaları

Kredi kartı limit sorgulamak ve başvuru yapmak için her bankanın kendine özgü seçenekleri bulunmaktadır. Kredi kartınızı hangi bankadan tedarik etmişseniz bu bankalardan  aşağıdaki yollar ile limitlerinizi sorgulayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Limit Sorgulama

Banka kredi veya banka kartı işlemleri, hesap hareketleri, kredi veya kredi kartı ön başvurusu, mevcut bakiye görüntüleme, limit sorgulamaları gibi işlemler için SMS Bankacılığını kullanmaktadır. Ziraat Bankasından kredi kartınız var ise limitlerini 3 şekilde öğrenebilirsiniz;

 • SMS Bankacılığı ile öğrenmek için; Cep telefonunuzun mesaj bölümüne girerek “KKLIMIT”, “Öğrenmek istediğiniz kredi kartının son 6 hanesi” ni aralarında birer boşluk bırakarak 4747‘ye mesaj gönderebilirsiniz. Örneğin: KKLIMIT 456321
 • Telefon Bankacılığından 0850 220 00 00‘ı arayıp müşteri hizmetlerine bağlanabilir ve oradan kredi kartı limitlerinizi öğrenebilirsiniz.
 • Cep telefonlarınıza Play Store veya App Store’dan Ziraat Bankası Mobil‘i indirerek giriş işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra açılan pencerelerden kredi kartınızı seçip limit bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

Garanti Bankası Limit Sorgulama

Banka müşterileri için kolay olan yolları uygulamaya koymaya devam etmektedir. Garanti Bankasından kredi kartı almış ve limitini sorgulamak veya arttırmak istiyorsanız aşağıdaki yollar ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SMS aracılığı ile kredi limitlerinizi öğrenebilirsiniz. Cep telefonlarınızın mesaj bölümünden “Bilgi”, “Kredi kartınızın son 4 rakamı”nı aralarında bir boşluk bırakarak 3340’a göndermeniz halinde; kullanabileceğiniz mevcut limit, biriktirdiğiniz bonuslar, gelecek dönemdeki ekstre kesim tarihiniz ve dönem içinde yaptığınız harcamaların tutarı cep telefonunuza gelecektir.

Cep telefonlarınıza Garanti Bankası Mobil uygulamasını indirerek de birçok işlemi şubeye gitmeye gerek kalmadan halledebilirsiniz. Müşteri numaranız veya T.C kimlik numaranız ile uygulamaya giriş yaparak kredi kartlarınızı, banka kartlarınızı kontrol altında tutabilir, limit sorgulama, öğrenme, taksitlendirme, ödeme erteleme gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon Bankacılığından da limit sorgulama, arttırma, yapılandırma, taksitlendirme veya borç ödemesi erteleme gibi işlemleri halledebilirsiniz. 0850 222 0 333 numarasını tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Bankaların kredi kartı limitleri maaşlara göre bu şekilde olmaktadır. Maaş durumunuza ve mevcut ek gelirlerinize göre yüksek limitli veya düşük limitli kredi kartı talebimde bulunabilirsiniz.

Sende Yaz