Eksi Limitten Para Çekilebilen Kredi Kartları (Güncel Limit Aşım Faiz Oranı)

Eksi Limitten Para Çekilebilen Kredi Kartları
Eksi Limitten Para Çekilebilen Kredi Kartları

Kredi kartlarınızda veya banka kartlarınızda limit kalmadığında hemen eksi hesabını açtırarak zor anlarımızda oraları kullanırız. Daha sonra kartımıza para yatırdığımızda, eksi hesaptan çektiğimiz para hesaba yeni yatan paradan tedarik edilir ve bu döngü böyle gider. Bazı kredi kartları eksi limiti kabul ederken bazıları etmemektedir. Kredi kartı kullanılabilir limiti kartın içinde var olan limit içerisinden harcama yapabileceğiniz limittir. Bu kredi kartından kullanılabilir limitten fazla harcama yaptığınızda limitini eksiye düşmektedir. Kartın kullanılabilir limiti eksi olması halinde harcamalarınıza dikkat etmelisiniz. Öğrenciye yönelik en iyi kredi kartını, kredi kart limitlerinin yenilenip yenilenmeyeceği ve eksi hesaplarının nasıl olduğunu ve en iyi kredi kartının hangisi olduğu hakkındaki bilgiler haberimizde..

Kredi Kartı Kullanılabilir Limit

Kredi kartınızın var olan limiti kullanabileceğiniz limittir. Örneğin kart başvurusu yaptınız. Maaş ve gelir durumunuza göre banka sizin için 3000 TL.’lik limiti olan bir kart çıkarttı. Bu kartın içerisindeki 3000 TL.’nin hepsi kullanılabilir haldedir. İhtiyacınız olduğu anda veya alışverişlerinizde kartınızın içinden 3000 TL.’ye kadar harcama yapabilirsiniz. Yaptığınız her harcama da kullanabileceğiniz limit düşecektir. Mesela 500 TL.’lik bir harcama yaptığınızda kullanılabilir limitiniz 2500 TL. kalacaktır. Bu limitin dışındaki harcamalarınız ise eksi hesaba dahil olacaktır.

Kredi Kartı Eksi Limit

Kredi kartları birçoğumuzun hayat kurtarıcısıdır. İhtiyaç anlarında nakde sıkıştığımızda veya alışverişlerde kullanabileceğimiz bu kartlarının banka tarafından kişilerin durumlarına göre belirli bir limiti bulunmaktadır. Şahıslar bu limitlerin dışında harcama yapamamaktadır. Şayet harcama yapmak istiyorlar ise banka tarafından eksi hesap limiti için onay verilmesi gerekmektedir. Kredi kartınızdan kullanılabilir limitin haricinde eksi limite girmeniz halinde ödeme günü geldiğinde yatırdığınız paranın hepsi o hesaba kesilmektedir. Bankadaki kredi kartınızın ödemelerini gününde yapmadığınız ve geciktirdiğiniz taktirde banka sizin limitlerinizi düşürebilir ve bunun farkında olmadan yaptığınız harcamalar da eksi hesabınıza yansımaktadır.

Ya da banka sizin adınıza farklı bir hesap açabilir borçlarınızı o hesaba yansıtıp sizden oraya ödemenizi talep edebilir. Kredi kartından provizyon alınamamasının sebeplerini öğrenmek için tıklayınız.

Kredi Kartı Limiti Her Ay Yenileniyor Mu?

Kredi kartı limitleri herkes için ayrı ayrı belirlenir. Daha sonra bu limitlerin içerisinden harcama yapmanız halinde kullanılabilirliği düşer. Harcamalarınız, alışverişleriniz ve taksitli veya nakit avanslarınız mevcut limitinizden düşer ve ödeme günü geldiğinde ya mevcut borcun hepsini kapatırsınız ya da banka tarafından belirlenen minimum yani asgari tutarını ödersiniz. Asgari tutarınız ödemeniz halinde bir daha ki ay limit yenilenmez. Ödediğiniz tutar limite göre borçtan düşer. Ancak borcunuzun hepsini kapatmanız halinde en baştaki mevcut limite kavuşabilirsiniz. Eksi limite girmeniz halinde limitinizi ilk hale getirmek için eksi hesaptan ne kadar harcama yaptıysanız onu kapatmanız gerecektir.

En İyi Kredi Kartı Hangisi?

Bankalardan kredi kartı talebinde bulunurken bütün hepsinin özelliklerini ve avantajlarını araştırıp daha sonra aralarında seçim yapmalısınız. Özellikle kart aidatı bulunmayan kredi kartlarını tercih edebilirsiniz. Kartınızı gönül rahatlığı ile kullanılabilir, diğer kartlar ile yapabileceğiniz bütün işlemleri aidatsız kart ile de gerçekleştirebilir, para puanlar kazanabilir, taksitlendirme ve borç ödeme ertelemeleri yapabilir ve tüm bunlar için kartınıza bir aidat ödemek zorunda kalmazsınız. Kredi kartınızın en iyisi olmasını istiyorsanız İş Bankası Maximum kartı veya Garanti Bankası Bonus Flexi kartını tercih edebilirsiniz. Bu kartların yıllık aidat ücreti bulunmamakta ve müşterilerine maximum avantajlar sağlamaktadırlar. Aidatsız kredi kartlarını görmek ve bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

En avantajlı kredi kartı tavsiyesi

En iyi Öğrenci Kredi Kartı

Öğrencilere yönelik hazırlanmış bir çok kredi kartı bulunmaktadır. Bu kredi kartlarında aidat ücreti alınmamak ile beraber para puan ve taksitlendirme fırsatlarından ya yararlanılabilir. Bu kartların ilk yıl kart aidat ücreti bulunmamakta ve ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Fakat diğer yıllarda öğrenciler için makul fiyatlar ile aidat ödemesi yapılacaktır. Kartlara sahip olabilmek için 18-25 yaş aralığında olmaları ve T.C vatandaşı olmaları gerekmektedir. Öğrencilerin başvuruda bulunmaları için öğrenci belgesi gerekmekte, açık öğretim okuyan öğrencilerin bu kartlara sahip olması zordur. Bankalar açıköğretim okuyan öğrencilere kredi kartı vermeyebiliyor. Öğrenciler başvuru yaparken tüketici sözleşmesini imzalamalı ve kimlik, ehliyet veya pasaport fotokopilerinden herhangi birini yanında bulundurmak zorundadır. Öğrencilere kredi kartı veren bankalar şu şekildedir;

  1. Akbank- Exi 26= İlk yıl kart aidat ücreti bulunmamaktadır. İkinci yıldan itibaren yıllık 20 TL kart aidatı vardır.
  2. Türkiye Ekonomi Bankası- ÜniversiTEB= Aidat ücreti yoktur.
  3. Ziraat Bankası- Genç Bankkart= Banka öğrencilerden 5 yıl boyunca aidat ücreti almamaktadır.
  4. Vakıfbank- Like Card= Yıllık 12 TL sabit ücreti bulunmaktadır.
  5. Garanti Bankası- Bonus Genç= Aidat ücreti talep etmemektedir.
  6. İş Bankası- İş’te Üniversiteli= Aidat ücreti bulunmamaktadır.
En iyi öğrenci kredi kartı

En iyi öğrenci kredi kartı

Eksi Limitten Para Çekilebilen Kredi Kartlar

Bazı bankalar kredi kartlarının eksi limitlerinin kullanıma açılmasına izin vermektedir. Bu bankalardan kredi kartınız var ve limiti size yetmiyor ise eksi limit hesabını aktif hale getirmelerini talep edebilirsiniz. Bazı bankalar siz bunu talep etmeseniz de sizin adınıza bunu kendileri yapabilirler. Kredi kartı limitinizden fazlasını harcamanız halinde banka sizi eksi bakiyeye düşürmüş olur. Bu eksi bakiye de yaptığınız her harcama için faizler ile ücretlendirilirsiniz.

Bankaların kredi kartı nakit aşım faiz ücretleri aşağıdaki gibidir.

Yapı Kredi Limit Aşım Ücreti

Yapı Kredi Bankası verdiği kredi kartlarında aşılan limitler için harcanan miktara göre faiz işletimini başlatmaktadır. Kredi kartınız ile yaptığınız alışverişlerde bu limiti aşmanız durumunuzda alışveriş faiz oranları üzerinden faiz hesaplaması başlatılır ve toplam oluşmuş borç bakiyesi bankanın sizin için tahsis ettiği limite ulaşana kadar faiz aşım ücreti işlenir. Borcunuzun tamamını kapatmadığınız sürece bankanın uygun gördüğü faiz uygulanmaya devam edecektir.

Yapı Kredi Limit Aşım Ücreti

Yapı Kredi Limit Aşım Ücreti

İş Bankası Limit Aşım Ücreti

Bankanın kredi kartı verdiği müşterileri için verdiği kredi kartları limitleri müşterilerin gelir durumlarına göre belirlenmektedir. Müşteriler bu limitlerin dışında harcama yapmaları halinde banka tarafından harcadıkları tutarda faiz işlenmektedir. Kredi kartının limitini aşmaları halinde uygulanacak borçlar hesap ekstrelerine yansıyacaktır. İş Bankasının faiz oranları %1,40 ‘tir. Kart sahipleri bankanın sunduğu limitin dışında kredi kartlarından harcama yaptıklarında alışveriş faiz oranı üzerinden faiz işlenecek ve mevcut borç tahsis edilen limite tamamlanıncaya kadar faiz işlemeye devam edecektir.

İş Bankası Limit Aşım Ücreti

İş Bankası Limit Aşım Ücreti

Vakıfbank Limit Aşım Ücreti

Vakıfbank kredi kartı için banka; tahsis ettiği kredi kartının bir kısmına kadar limit aşımına izin vermektedir. Banka mevcut kredi kartı limitinin %20’sine kadar limit aşımına izin vermekte ve bu kadarını da faiz sistemi üzerinden işleme koymaktadır. Aşılan limit bankanın tahsis ettiği limite gelene kadar faiz uygulaması devam etmektedir.

Vakıfbank Limit Aşım Ücreti

Vakıfbank Limit Aşım Ücreti

Garanti Bankası Limit Aşım Ücreti

Banka tarafından tahsis edilmiş olan kredi kartı limitinizi aşmanız halinde banka aştığınız ücret kadarına faiz uygulayarak hesap kesim tarihinde ekstrenize yansıtacaktır. Bankanın uyguladığı faiz oranı %1,40 ‘dir. Bankanın kredi kartı sahipleri için uygun gördüğü kart limitini tamamlayana kadar faiz işlemeye devam etmektedir.

Garanti Bankası Limit Aşım Ücreti

Garanti Bankası Limit Aşım Ücreti

Akbank Limit Aşım Ücreti

Akbank’ın alışverişlerde % 1,59, gecikmelerde % 1,59  limit aşım gibi işlemler için faiz oranları uygulamaktadır. Bankanın şahıslar için tahsis ettiği limitten fazla harcama yapıldığında limit aşım ücreti uygulanmaya başlamakta ve toplam limit fiyatına gelene kadar faiz ücretleri uygulanmaktadır.

Akbank Limit Aşım Ücreti

Akbank Limit Aşım Ücreti

Bankaların limit aşımları ve uygulanan faiz oranları bu şekilde olmaktadır. Kredi kartlarınızın limitlerinin dışında harcama yapmamaya dikkat etmeli harcamalarınızı sürekli olarak kontrol altında tutmanızı öneririz.

Sende Yaz