Anasayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Hatası Kolay Çözümü (Basit Yol)
Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Hatası Kolay Çözümü
Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Hatası Kolay Çözümü

Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Hatası Kolay Çözümü (Basit Yol)

İnternet üzerinden veya günlük hayatta kredi kartını kullanmaktayız. Bazı alışverişlerde kredi kartımızda limit olduğunu biliriz fakat yine de provizyon hataları ile karşılaşabiliriz.  Ziraat Bankası, Garanti gibi diğer birçok bankaların kredi kartlarını kullanıyor olabilirsiniz ve alışverişlerinizde provizyon alınamadı hatası ile karşılaşabilirsiniz. Kredi kartınızın limiti yeterli mi? Kredi kartınız kullanılabilir durumda mı? Çalıntı mı? gibi soruları içermektedir. GittiGidiyor‘dan yapılan alışverişlerde site kart bilgilerinizi kabul etmeyebilir ve provizyon hatası vermektedir. Kart bilgilerinizi güncellediğiniz halde ve ya yeni üyelik yapmanız halinde de düzelme göstermeyebilir. Normal kredi kartlarının haricinde ininal kartlar da provizyon alınamadı hatası vermektedir. Zula gibi oyunlara ininal kart ile yükleme yaparken de provizyon alınamadı hatası ile karşılaşabilirsiniz. Kredi kartı provizyonu almak ne demek? Kredi kartı provizyonu nasıl alınmaktadır ve bu hataya nasıl çözüm getirileceği hakkında detaylı bilgi haberimizde..

Provizyon ve Provizyon Vermek

Günümüzde yapılan alışverişlerin çoğunu kredi kartları ile gerçekleştirmekteyiz. Gerçek hayatta POS cihazlarının olduğu yerlerde, sanal ortamda ise internet alışverişlerinde kullanmaktayız. İnternetten yaptığımız alışverişlerde olsun dışarıda yaptığımız alışverişlerde olsun ödeme işleminde bazen “Provizyon alınamadı” hatası ile karşılaşabiliyoruz. İnternetten ödeme işlemlerinde kart bilgilerini ve kendi bilgilerimizi girdikten sonra, normal hayatta yaptığımız alışverişlerde ise kartı verip şifreyi girdikten sonra bir süre onaylanmasını beklemek zorunda kalırız. Bunun sebebi kartınız için güvenli bir işlem sağlamak ve içerisindeki limitin harcamanıza yetip yetmeyeceği hususlarında bilgilenmektir. Bu süreç bittiğinde bankadan ya onay alırsınız ya da hata verilmektedir. İşte bu verilen onay veya hataya provizyon denilmektedir. Provizyon vermek ise bankanın ön onayı ve kontrol işlemi diyebiliriz.

TAVSİYE:  Mazot Alımı İçin Yüksek Limitli Avantajlı Kredi Kartları 2021

Provizyon Alınamamasının Sebepleri

İnternet veya normal hayatta yapacağınız alışverişlerde çıkan provizyon hatasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kartınızın ön tarafında bulunan son kullanma tarihinin doğru olduğundan emin olun. Son kullanma tarihi geçmiş kartlar ile ödeme işlemi gerçekleştiremezsiniz. POS cihazlarında veya internet ekranında provizyon hatası ile karşılaşabilirsiniz.
 • İnternet alışverişlerinizde kartınızın bütün bilgilerini doğru girdiğinizden emin olmalısınız. Örneğin; kart numaranızın ilk dört rakamı 1453’tür ve siz buna 1234 girerseniz provizyon hatası kaçınılmaz olacaktır.
 • Kartınızın içerisindeki mevcut limit harcamalarınıza yeterli değilse, hata verilmesine sebep olabilir. Limitinizi kontrol ederek tekrar deneyebilirsiniz.
 • Diyelim ki kredi kartınızı yurt dışından aldınız ve yurt içinde bir POS cihazında kullanıyorsunuz. Bankanızdan bunun için onay almanız gerekmektedir. Aksi taktirde yine provizyon hatası ile karşılaşabilirsiniz.
 • Kartınızın mail order çekimine kapalı olması da bu sebeplerden biridir.
Provizyon-alınamadı
Provizyon alınamamasının sebeplerini inceleyebilirsiniz.

İninal Provizyon Alınamadı Nedir?

İninal Kart; Bu karta birçok satış mağazasından sahip olabilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Örneğin; ilinizde veya ilçenizde bulunan PTT şubelerinden, seçkin gazete satış noktalarından, Kipa, Teknosa, Vatan Bilgisayar gibi birçok mağazaya müracaat ederek bu karttan talep edebilirsin. Daha sonra bu karta Migros, PTT, ParaMara uygulaması ve ING ATM‘leri gibi yerlerden istediğiniz zaman yükleme yapabilir ve her yerde dilediğinizce harcayabilirsiniz. İninal kartınıza EFT yapabilir, kredi veya banka kartınız ile yükleme yapabilirsiniz. Bu kart ile faturalarınızı ödeyebilir veya TL yüklemesi yapabilirsiniz. Yurt içi, yurt dışı veya internet üzerinden her yerde harcama yapabilirsiniz. Borcunuz ve faiz sistemi olmadan kullanılan bir alışveriş kartıdır. Yapacağınız alışverişlerde kullanacağınız bu kart için de provizyon hatası sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Kartınıza provizyon hatası verilmesinin sebeplerini yukarıda belirttik bu sonuçlara göre kartınızı kontrol ettikten sonra tekrar alışveriş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartından nakit avans çekmenin bankalardaki faiz oranlarını biliyor muydunuz?

TAVSİYE:  Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları (Güncel Faiz Oranları)
İninal Provizyon Alınamadı
İninal Provizyon alınamamasının sebeplerini inceleyebilirsiniz.

Hangi Firmalarda Provizyon Hatası Yaşanmaktadır?

Provizyon hatası insanların kartları konusundaki dikkatsizliklerinden dolayı birçok firmada yaşanmaktadır. Sanal alışveriş sitelerinde veya alışveriş merkezlerinde bu sorunla karşılaşılmaktadır. GittiGidiyor, çip veya altın ile oynanan internet oyunları, marketler, giyim mağazaları gibi kredi kartının kullanıldığı bir çok yerde provizyon hatası olmaktadır. Provizyon hatasının sebeplerini inceledikten sonra internet alışverişlerinizi ve normal hayatta yapacağınız alışverişlerinizi kredi kartınız ile tekrar gerçekleştirebilirsiniz.

GittiGidiyor Provizyon Alınamadı Hatası

GittiGidiyor küçük bir tokadan beyaz eşyaya her şeyi rahatlık ile bulabileceğiniz popüler bir sanal alışveriş sitesidir. Kapıda ödeme seçeneği bulunmaması sebebi ile insanlar bu siteden alışveriş yaparken mecburen kredi veya banka kartı kullanmak zorunda kalıyorlar. Yapılan alışverişlerde bazen kartlarda hata verilebiliyor. Bu hataların sebepleri kart limitinin yetersizliği, kredi kartı bilgilerinizin yanlış olması veya kredi kartınızın güncel olmamasından dolayı olabiliyor. Aynı zamanda bu sitelerden alışveriş işlemi gerçekleştirirken, kartınızın internet alışverişlerine açık olup olmadığına da bakmanız gerekmektedir. Kartınıza internet alışverişleri için onay vermemeniz halinde hiçbir sanal alışverişi gerçekleştiremezsiniz. Kartınızın mail order sistemini kabul edip etmediğini de kontrol edebilirsiniz. Verilen hata kartınızın mail order çekimine kapalı olmasından dolayı da hata oluşabilir.

GittiGidiyor Provizyon Alınamadı
GittiGidiyor Provizyon Alınamadı hatası verebilir.

Mail Order Nedir?

Mail Order işlemi, alışverişlerde kartın yanında bulunmaması halinde kart bilgilerinin POS cihazına el ile girilmesi işlemidir. POS cihazından kartın “son kullanma tarihi, CVV kodu, kart numarası” bilgileri girilir ve alışveriş bu şekilde tamamlanmış olur. Çok güvenli bir alışveriş seçeneği değildir. Güven vermeyen mağazalardan veya ne olduğunu bilmediğiniz yerler de bu seçeneği kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz. Bu işlem için POS cihazından yalnızca bir tane slip çıkmaktadır ve bu slip iş yerlerinden merkez ofislere gönderilmesi için firmalarda kalmaktadır. Bu slipler çok gizli dosyaların içerisinde saklanmaktadır.

TAVSİYE:  Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar (100.000TL)

Provizyon Hatasını Çözmek İçin Yapılabilecekler

Alışverişlerinizde karşınıza gelen provizyon hataları için;

 • Kredi kartınızda limit olup olmadığına dikkat edin ve limiti yok ise yapacağınız alışveriş tutarı kadar para yükleyip işleminizi tekrar gerçekleştirin.
 • Kartınızın son kullanma tarihinin güncel olmasına bakın ve tarihi olduğunuz günün tarihinden eski ise bankadan yeni bir kredi kartı talebinde bulunun.
 • Kartınızın internet alışverişlerine açık olup olmadığına bakın ve eğer açık değilse mobil bankacılık üzerinden, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak veya kısa bir mesaj ile bankadan internet alışverişleri için onay alın.
 • Kartınızın mail order çekiminde olup olmadığına bakın ve değilse bankadan bunun için onay talep edin.
 • İnternet alışverişlerinizde provizyon hatası veriliyorsa kredi kart bilgilerini tekrar tekrar kontrol edin ve daha sonra alışveriş işleminizi bir kez daha tekrarlayın. Kartınızın ön yüzündeki kart numarası, arka yüzündeki CVV kodu ve son kullanma tarihi bilgilerini kontrol ettikten sonra tekrar deneyin.
 • Kredi kartınızı eğer yurt dışından aldıysanız kartınız yurt içinde yapacağınız alışverişlerde provizyon hatası verebilir. Bu hatayı önlemek için de bankanızı arayarak onay verilmesi konusunda talepte bulunabilirsiniz.

Provizyon hatasının sebepleri ve çözümleri bu şekildedir. Kartınız ile yaptığınız alışverişlerde ‘provizyon hatası’ ile karşılaşmanız halinde, sorun firmada veya internet sitelerinde değildir. Kartınızı kontrol edip sorunu çözüme kavuşturduktan sonra ödemeyi tekrar edebilirsiniz.


Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir