Kartınızın 3D Secure Güvenlik Doğrulaması Yapılamadı HATASI

Kartınızın 3D Secure Güvenlik Doğrulaması Yapılamadı HATASI
Kartınızın 3D Secure Güvenlik Doğrulaması Yapılamadı HATASI

İnternet üzerinden yapılan alışverişler için, çiple veya altınla oynanan oyunlar için, cep telefon faturalarımızı ödemek veya kontör attırmak için gibi bir sürü işlem için kredi kartlarını kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Kredi kartı veya banka kartı olmadan internet üzerinden hiçbir işlemi gerçekleştiremezsiniz. Yalnızca yapılan alışverişlerin kapıda ödeme olanları için kredi kartına gereksinim duymayız. Kredi veya banka kartı ile yaptığınız alışverişlerde ödeme işlemine geçilmesinden sonra 3d Secure ekranı karşımıza gelmektedir. Gelen ekrandaki 3d Secure işlemi bazen hata vermektedir.

İnternet alışverişleri sırasında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, İş Bankası gibi bankalar 3d Secure doğrulama hatası vermektedir. Peki bu verilen 3d Secure, hataları ne demektir? 3d Securenin ne demek olduğunu, hatalarını ve çözüm yollarını haberimizde inceleyelim.

3d Secure Nedir?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenlik açısından konulan bir sistemdir. İnternet sitelerinde kredi veya banka kartları ile yapılan alışverişlerde mevcut kartı güvence altına almak adına bankalar ve alışverişin gerçekleştirildiği firmanın ortak olarak yaptığı bir çalışmadır. Alışveriş veya fatura ödeme gibi işlemler bittiğinde ödeme ekranına gidilir. Ödeme ekranında kart bilgileri doğru olarak girildikten sonra ekrana 3d Secure ekranı gelmektedir. Bu ekranda kişinin kart bilgileri ve cep telefon numarası yer alır ve güvenlik açısından yıldızlı olarak görünmektedir. Ödeme işlemini bitirmek ve alışverişi tamamlamak için ekranda bir onay kodu yeri bulunmaktadır. Bu şifre yalnızca kart sahibinin bankaya kayıtlı cep telefon numarasına gitmektedir. SMS olarak gelen şifreyi ekrandaki verilen süre içerisinde “şifre butonuna” yazdıktan sonra işlem onaylanır veya hata verilir.  Bu uygulama çalıntı bir kart ile alışveriş yapılmasının önüne geçmiştir. Kredi kartından provizyon alınamamasının sebeplerini ve çözüm yolları hakkında bilginiz var mı?

3d Secure Nedir

3d Secure Ekranını görselden inceleyebilirsiniz.

3d Secure Hata Vermesi

Alışveriş işlemlerini tamamlamak için istenen 3d Secure kodu hatalarından birçok vatandaş şikayet ediyor. Bu hataların sebeplerini sizler için araştırdık. Verilen sebepler doğrultusunda çözüme kavuşturarak alışveriş ve diğer işlemlerinizi tekrar edebilirsiniz. 3d Secure alışverişlerinize onay verilmiyor ise;

  1. Kredi veya banka kartınızın 3d Secure işlemine uyumlu olup olmadığına bakmalısınız. Eğer kartınız bu işleme kapatılmış durumda ise kart sahibi olan bankadan bu işlem için onay istemelisiniz.
  2. Ödeme sayfasına girdiğiniz kredi kartı bilgileriniz ve cep telefon numaranızın bankaya kayıtlı numara ile aynı olması gerekmektedir. Siteye verdiğiniz numara ile bankaya kayıtlı numaranız aynı olmaması halinde 3d Secure işleminden onay alamazsınız. Çünkü numaranıza onay kodu SMS olarak gelemez.
  3. Cep telefonunuza gelen onay kodunu yanlış girmeniz halinde de bu işlem için onay alamazsınız.
3d Secure Hata Vermesinin Sebepleri

3d Secure Hata Vermesinin Sebepleri.

3D Secure’nin Kart Sahiplerine Sağladığı Yararlar

Bu sistem sayesinde sitelere verdiğiniz bilgiler sabit kalır ve koruma altına alınır.  3d Secure kart kullanıcılarına şu şekilde faydalar sağlamaktadır;

  • Yalnızca sizin bildiğiniz şifreler, güvenlik resimleri veya soruları ile açılır.
  • Bu sistem sayesinde internet üzerinden yapılan alışverişlerde başka bir kimse sizin kartlarınız ile alışveriş işlemi gerçekleştiremez. Alışveriş ödemelerinde şifrenizi yalnızca kendiniz bilirsiniz.
  • Kullanımı çok kolay bir sistemdir. Tek yapmanız gereken alışveriş ve ödeme işlemi gerçekleştikten sonra cep telefonunuza gelen şifreyi site tarafından belirlenen saniye içerisinde ekrandaki onay kodu butonuna girmek olacaktır.
  • Bu sistem sayesinde kartınız çalınarak başkasının eline geçse bile hiçbir şekilde alışveriş işlemi gerçekleştiremeyecektir. İnternetten alışveriş yapmak için zorunlu olacak faktörü inceleyebilirsiniz.

3D Secure’nin Firmalara Sağladığı Yararlar

Eski sistemde vatandaşlar yaptıkları alışverişten sonra herhangi bir sebepten dolayı “bu ürünü ben almadım, bu işlemi ben gerçekleştirmedim” tarzı cümleler ile itiraz etme işleminde bulunuyorlardı. Yeni sistem ile alışveriş siteleri için de kolaylık sağlanmış oldu. Alışveriş yapan kişiler birebir onay vermesi dolayısı ile itiraz etme gibi bir lüksü de kalmadı. Bu durum da firmaların işine yaramış oldu.

Ziraat Bankası 3D Secure Hatası

Ziraat Bankası bütün müşterilerin sistemde kayıtlı numaraları için güvenlik kodu sistemini onaylamıştır. Alışverişinizi Ziraat Bankası kartlarından biri ile gerçekleştiriyorsanız ve hata veriyor ise sisteme kayıtlı olan cep telefon numaralarınızın güncel olmamasından kaynaklı bir sıkıntı olmuş olabilir. Güvenlik sistemi banka tarafından onaylanmış olabilir fakat yine de bunu kontrol etmenizde fayda olacaktır. 0850 220 00 00 ya da 444 00 00 numaralarından birini tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlanabilir ve buradan 3d Secure’yi aktif hale getirebilirsiniz. Sistemde kayıtlı olan numaranızın güncel olmaması adına hata veriliyor ise; en yakın Ziraat Bankası şubesine veya ATM’lere giderek yeni numaranızı güncel hale getirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde 3d Secure işlemine doğru kodu girene kadar yapacağınız alışverişlere izin verilmeyecektir. Kodu 3 defa yanlış girmeniz halinde banka sizin farklı biri olduğunuzu düşünerek bir saat süre ile işlemi kilitleyecektir.

Ziraat Bankası 3d Secure Hatası

Ziraat Bankası 3d Secure Hatası

Garanti Bankası 3D Secure Hatası

Yapacağınız alışverişlerin ödemesini Garanti Bankasından olan kredi veya banka kartları ile yapmak istiyorsanız kart bilgileri, iletişim numaraları ve kişisel bilgilerinizi girdikten sonra açılan ekrandaki pencereden sistemde kayıtlı olan numaranızı seçerek devam tuşuna basmanız olacaktır. Devam butonuna bastığınızda karşınıza 3d Secure işlemi için kod ekranı gelecektir. Altta verilen süre dolana kadar cep telefonunuza gelen kodu boş kod butonuna girmeniz gerekmektedir. Eğer hata veriliyor ise bunların birinci sebebi bankadaki numaranız güncel değildir. Alışverişi tamamlamak için kullandığınız numara ile bankadaki numaranın aynı olması gerekmektedir. Bankadaki numaranız güncel değil ise ilk işiniz size en yakın şubeye müracaat ederek numaranızı değiştirmek olmalıdır. Eğer 3d Secure aktif halde değilse 0850 222 0 333 numarasını tuşlayarak müşteri hizmetlerinden aktif hale getirebilirsiniz.

Garanti Bankası 3d Secure Hatası

Garanti Bankası 3d Secure Hatası için çözümler.

İş Bankası 3d Secure Hatası

İnternet sitelerinden yaptığınız alışverişlerin güvenli olması ve başkaları tarafından yapılamaması adına İş Bankası şahısların kayıtlı cep telefonlarına tek kullanımlık şifre göndermektedir. Bu tek kullanımlık şifreyi alışveriş tamamlandıktan sonra güvenlik ekranına yönlendirildiğiniz de oradaki butona girmeniz talep edilir. Gelen şifreyi kod yerine doğru girmemeniz halinde alışverişin tamamlanmasına onay verilmez. İş Bankası 3D Secure hatalarına göre; bu sistemi aktif hale getirmek için 0 850 724 0 724 numarasını tuşlayıp müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Eğer banka sisteminde kayıtlı numaranız güncel değil ise yenisini bankaya kaydetmek veya var olanı güncellemek adına şubelere müracaat etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde İş Bankası kredi veya banka kartlarınız ile internet üzerinden alışveriş yapamazsınız.

Yapı ve Kredi Bankası 3D Secure Hatası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun geçen yıl yayımladığı yazısındaki verdiği karara göre kredi veya banka kartları ile internet üzerinden yapılan alışverişlerde 3D Secure uygulamasına doğrulama kodunu yanlış girenlerin alışverişleri onaylanmayacaktır ve alışverişlerini tamamlayamayacaklardır. 3D ekranında verilen hataları kart sahipleri bir şekilde çözüme kavuşturmaya çalışıyor. Yapı ve Kredi Bankasının kredi veya banka kartını kullanan kullanıcıların internet üzerinden alışveriş yaparken gelen hatalarda yapması gerekenler şunlardır;

  • Ödeme sonrası ekrana gelen pencerede verilen hata telefon numaranız ile ilgili ise bankadaki numaranızı en yakın Yapı Kredi şubesine giderek güncel hale getirmeniz gerekmektedir.
  • İkinci bir şık olarak ise; kartınızın 3D‘sini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Genelde banka tarafından otomatik olarak aktif hale getirilir fakat getirilmemişse  444 0 444 numarasını tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlanabilir ve buradan aktiflik işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • 3D sistemini aktif hale getirmek için bir diğer yol ise internet bankacılığıdır.

Yeni kayıt olmak veya mevcut bilgilerinizi güncellemek için linke tıklayabilir bilgilerinizi girerek aktiflik işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı ve Kredi Bankası 3d Secure Hatası

Yapı ve Kredi Bankası 3d Secure aktiflik ekranı

Bankaların 3D Secure hataları ve çözüm şekilleri bu şekildedir. İnternet üzerinden gerçekleştirmek istediğiniz işlemlerde bu hatalar ile karşılaşıyorsanız kredi veya banka kartınızın aktiflik durumlarını kontrol edebilir, bankalardaki numaralarınızı güncel hale getirebilirsiniz.

Sende Yaz