Anasayfa / Ekonomi / İnternetten Alışveriş İçin Zorunlu Olacak

İnternetten Alışveriş İçin Zorunlu Olacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından e-ticaret sitelerinin tümüne güven damgasının verilmesine karar verildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yönetim kurulu üyesi Mehmet Büyüksimitçi bakanlık tarafından oluşturulan  projenin tebliğinin yayımlandığını ve önümüzdeki günler içinde bakanlık tarafından alınan yetki ile birlikte TOBB tarafından Güven damgasının verileceğini belirtti.

Büyüksimitçi internetten sürekli olarak alışveriş yapan ve banka-kredi kartlarını kullanmak zorunda kalan kullanıcılar için emniyetli bir alanın oluşturulduğunu belirtti. Özellikle sitelerde yaşanan güvensizliğin bu şekilde tamamen ortadan kaldırılacağını belirten Başkan, güven sorununun en önemli sorun olduğunu ve bu proje ile birlikte bunun bir son bulacağını belirtti.

Güven problemi tespit edildi

Dünyada ve Türkiye’de Güven damgası olan sitelerin her zaman daha hızlı büyüyeceğini belirten başkan, tüketici verilerine bakıldığında özellikle tüketicilerin %45 oranında güvenlik açısından kaygılarının bulunduğunu ve bu nedenle internetten alışveriş yapmaya yanaşmadıklarını belirtti. Bu soruna bağlı olarak resmi gazetede yayımlanan elektronik ticarette Güven damgası tebliğin kullanıcılara içleri rahat olarak alışveriş yapmalarına imkan tanıyacak. Dünyada ise internet üzerinden alışveriş yapmak üçte bir oranına denk geliyor. Diğer ülkelerde internet üzerinden ticaret oranı %8 oranlarına ulaşırken Türkiye’de bu yüzde sadece %3.5 olarak kabul görüyor. Bu düşüşlerin ise güven sorunundan olduğu ortaya çıkarken özellikle kredi kartlarında sıklıkla bu sorunun görüldüğü biliniyor.

Bir ay içinde başvurular alınıyor

Projeye yönelik düşüncelerini aktaran Başkan aynı zamanda konuşmasına şu şekilde devam etti. Şu an kendi ürününü satan ve herhangi bir portal üzerinden ürünlerini satmayan kişiler güven damgasını alabilecekler. Doğruluğun tespit edilebilmesi adına güven damgası üzerine kullanıcılar tıkladığında ilgili siteye bağlantı yapılacak. Güvenli ibaresi görülen yerler ise kişiler tarafından kullanılabilir özelliğe sahip olacak. Özellikle bu durumun internet korsanlarına karşı iyi bir önlem sağlayacağım Başkan, bundan sonraki süreçte güven damgası bulunan sitelerde kişilerin gönül rahatlığı içinde alışveriş yapması mümkün olduğunu belirtti.

Bu projeye ilişkin başvurular ise 1 aylık dönemin içinde alınmış olacak. Bu proje aynı zamanda sadece yurtiçinde değil yurt dışına olan satışlarında artmasına yardımcı olacak. E-ticarette en önemli olan konu müşteriye kesintisiz olarak memnuniyet verilmesi olduğunu belirten Başkan bu alanda çalışmaların süreceğini ve Dış Ticaret alanında da gelişmelerin var olacağını duyurdu.

Başvurular nasıl yapılacak?

Güven damgası almak isteyen ve projeye katılmak isteyen e-ticaret firmalarının sahipleri başvurularını doğrudan güven damgası sağlayıcıları ile yapmış olacak. Güven damgası sağlayıcıları tarafından de tebliğde yer alan şartlara tam olarak uygun olup olmadığı kontrol edilecek. Eğer eksik maddeler tespit edilirse bunların tamamlanması için e-ticaret firması sahiplerine ek süre tanınacak. 30 gün içinde başvurular olumlu bir şekilde sonuçlanırsa e-ticaret sitesinde kullanılmak üzere Güven damgası sağlayıcıları alınmış olacak. Ve bu sembolle birlikte sitelerin daha güvenilir olduğu ispat edilmiş olacak.


Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir