Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi (GÜNCEL)

Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi
Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi (GÜNCEL)

Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık hususunda büyükbaş hayvanlarda çiftçilere kredi vererek destek sağladığı gibi küçükbaş hayvanlar için de bir destek programı hazırlamıştır. Ziraat Bankası ile ilişkisi olan herkes kuzulu koyun kredisine başvuru yapabiliyor. Bu kredilerin vadeleri genelde 7 yıla kadar ayarlanabiliyor. Koyun kredilerine başvuru gerçekleştirmek için bazı şartlar elbette ki bulunmaktadır.

Bankanın diğer bankalara göre sunduğu düşük faiz oranları ve başvuru koşullarını sizler için araştırdık detaylar haberimizde..

Küçükbaş Hayvan Kredileri

Ziraat Bankası büyükbaş hayvandan arıcılığa ve makine ekipmanlarına kadar her türlü konuda tarıma ve çiftçilere destek sağlayan ve en uygun faiz oranları ile kredi imkanı sağlayan bir bankadır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bankanın hayvan kredilerine başvuru yapabilirsiniz. Banka gebe düve kredisi verdiği gibi kuzulu koyun projesi için de büyük destekler sağlamaktadır. Verdiği kredinin faiz oranları yıllık yüzde 17 oranındadır. Bu yüzde hesaplamasına göre aylık düşecek oran yüzde 1,16 civarında bir oran olacaktır.

Ziraat Bankası hayvan kredisi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası genel anlamda Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte çalışmalar yürütmektedir. Resmi Gazetede yayımlanan çoğu yürütmeliğe göre uygun faiz oranları belirlenmektedir. Bankaya kredi başvurusunda bulunabilmek için başvurunun direk Ziraat Bankası şubelerine yapılması gerekmektedir. 2023 yılına ait verilen krediler genelde 7 yıl süreli olmaktadır. Yedi yıllık sürecin iki yılı geri ödemesiz olmaktadır. Bankanın bu krediyi vermek için sizden talep edeceği belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olunduğuna dair belge gereklidir.
 • İşletme sahiplerinin güncel bilanço tablosu ve gelir belgesi sunması gereklidir.
 • İşletmeyi teşvik etmek amacı ile kira kontratı veya tapu senedi gereklidir.
 • Bankaya güvence olarak göstermek amacı ile ipotek gösterilecek yerlere ait tapular gibi belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.
Küçükbaş Hayvan Kredileri

Küçükbaş Hayvan Kredileri

Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi

2023 yılı itibariyle Ziraat Bankası çiftçilere tarımsal krediler vermeye devam ediyor. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri ile arasında imzalanan protokol sonunda çiftçilere yatırım ve işletme dönemine ait düşük faizli hayvan kredisi verileceği bildirilmişti. Kredinin başvurusu 1 Ocak 2020‘de başlamış ve 31 Aralık 2023 tarihine kadar devam edecektir. Verilen kredilerden yatırım dönemine ait verilen kredinin faiz indirim oranı yüzde 100, işletme dönemine ait verilen faiz indirim oranı ise yüzde 75’tir. Kredinin en üst kullanılabilecek olan limiti 5.000.000 TL’dir. Kredi 7 yıl vadeli ve 2 yıl ödemesizdir. Çiftçilerin bu kredilerden faydalanabilmek için;

 • 100 baş keçi,
 • 250 baş koyuna sahip olmaları gerekmektedir.

Bu krediden tüzel ve ya gerçek kişiler yararlanabilmektedir. Yukarıda verilen hayvan sayısı Tebliğ‘de belirtilmiştir. Yalnızca bu sayıya ulaşmış işletmeciler kredi alabileceklerdir. Banka kredi başvurularının şahsen şubeye yapılmasını talep etmektedir. Ayrıca daha önce hayvancılık kredilerine başvuru yapmış şahıslar bu krediden faydalanamayacağı da Tebliğ’de belirtilen kanunlar arasındadır. Hayvan kredisi veren diğer bankaları da inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi

Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisinden yararlanabilirsiniz.

Bunların dışında hayvanların yetiştirilmesi ve beslenmesi için bir işletme yapılması veya mevcut bir işletmenin tadilat işlemlerinin halledilmesi, silaj makinesi, yem karma makinesi, balya makinesi, tartı sistemlerinin tedariğinde ve bunlar gibi faaliyetlerde yatırım kredisi kullanılabilecektir. Dişi hayvan alımları yatırım kredisini, erkek hayvanların alımı ise işletme kredisini kapsamaktadır. Dişi hayvanlar adına kredi alabilmek için, dişi hayvanların Bakanlık Sistemine kayıtlı olması, erkek hayvanların ise 3 yaşında ve 1 senedir sisteme kayıtlı olmaları gerekmelidir. Dişi hayvanlar için aranan yaş şartı ise 6 ile 24 aydır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Her bankada olduğu gibi Ziraat Bankasına da başvuru işlemi gerçekleştirmek için çiftçilerin bazı koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu koşulların sağlanmaması halinde banka müşterilerine kredi kullandıramayacaktır.

 • İlk olarak gerçekleştirilmesi gereken husus kredi alacak kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmaları gereklidir.
 • Bankaya evraklarınızı verdiğiniz de bir tahkikat süreci başlatılacaktır. Bu süreçte bankadan olumlu sonuçlar alamamanız halinde başvurunuz kabul görmeyecektir.
 • Banka değerlendirme sürecinde; kredi notu, kredi sicili, geri ödeme koşulları gibi hususlara dikkat edecektir.

Bu koşulları sağlayan çiftçiler Ziraat Bankasının verdiği hayvancılık kredilerinden faydalanabilecektir. Bu evrakları tamamlamanız halinde en yakın Ziraat şubesine ÇKS Belgesi, bilanço ve gelir belgesi, güvence olarak gösterilebilecek yerler ve mevcut işletmeyi teşvik edici belgeler ile birlikte müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Banka uygun gördüğü halde farklı evrakların talebinde de bulunabilir. Başvuruların son tarihi 31 Aralık olup başvurular Tarım Kredi kooperatifince kabul edilecektir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bu krediden faydalanarak kendinize finansman desteği sağlayabilirsiniz. Yatırım kredileri yüzde 100 faizsizdir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Normal şartlarda koyun ve kuzu fiyatlarının oldukça pahalı olduğunu görebiliyoruz. Ziraat Bankasının verdiği bu krediden faydalanarak temin edeceğiniz hayvanların yüzde 75′i kadar kredi alabilirsiniz. Geriye kalan yüzde 25‘lik kısmı peşin olarak ödemeniz gerekecektir. Bankalara evraklarınızı götürdüğünüzde sizin için başlatılan tahkikat sürecinde kredi notunuz düşük ise banka sizden ek bir teminat isteyebilir.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Faiz Oranları

Bankanın geçen yıl başlattığı projeyi 2023 yıllarında da devam ettirerek kredinin en üst limiti 5.000.000 TL olacağı bildirilmiştir. Bu kredi yukarıda da belirttiğimiz gibi yatırım döneminde faizsiz, işletme döneminde ise yüzde 75 oranındadır. Bankanın verdiği koyun kredilerinin güncel faiz hesaplamaları ise şöyledir;

 • 1 senelik 4 ile 5 sene arasında uygulanacak olan yıllık faiz oranı ise yüzde 17 oranındadır.

Koyun kredileri yatırım döneminde faizsizdir. Eğer çiftçiler krediyi işletme döneminde çekilmeye karar vermişse bu krediye yüzde 75 oranında faiz indirimi uygulanacaktır.

 • 1 yıllık vade yapıldığında aylık uygulanacak faiz 1,16 olacaktır.

Kuzulu Koyun Kredisi

Ziraat Bankasının haricinde Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği anaç koyun ve keçi desteklemeleri de bulunmaktadır. Bu desteklemelere de başvuruda bulunabilirsiniz. 15 ile 90 ay arasındaki dişi küçükbaş hayvanlarınızın her biri için 25 TL destek alabilirsiniz. Bu desteğe başvuru yapmak için İl Damızlık Koyun Yetiştiricilikleri Birliklerini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinin gerçekleştirdiği 300 koyun projesi de kabul görmüş ve başvuru yapan kişilerin hayvanları Ekim ayında dağıtılmıştır. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün verdiği bütün desteklere katılabilir işletmeniz için gerekli finansmanı oradan sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankasının çiftçilere verdiği krediler bu şekildedir. Krediye başvurmak için şubeleri ziyaret edebilir, kredi ve evraklar hususunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sende Yaz