Anasayfa / Hayvan Kredisi / Hayvan Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?
60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar 
60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar 

Hayvan Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde bulunan bir çok özel kuruluşlu ve devlet kuruluşlu bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar çiftçilerimize özel avantajlar sunarak devlet destekli kredi imkanları sunmaktadırlar. Hayvan kredisi veren bankalar hangileridir denildiği zaman akıllara ilk olarak devlet destekli kredi veren bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Ayrıca en düşük faizli hayvancılık kredisi imkanı için bankalar çeşitli avantajlar ile karşımıza çıkmaktadır. Avrupa Birliği her yıl katılım öncesi hibe kredi imkanları sağlamaktadırlar. Verilen bu kredilerde ise en büyük payı her zaman çiftçiler almaktadır.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri

Devlet her yıl hayvancılık kredisi imkanları sunarak bir çok kuruma destek için yetki vermiştir. Besi işletmeciliği kurmak isteyen vatandaşlarımız girişimcilik kurslarına katılarak devlet desteklerinden yararlanabileceği gibi aynı zamanda sermayesini doğru yönlerde kullanarak yüz binlerce Türk Lirası oranında devlet teşviklerinden yararlanabilirler. Bir çok çiftçi besilerini kurarak kendi sermayesi doğrultusunda işletmesini aktif hale getirmiş olduktan sonra 500 bin Türk Lirası civarında hibe desteklerinden yararlanabilmektedirler. Ayrıca küçük çiftçiler için koyun ve inek kredisi verilirken, büyük kredi olanaklarından yararlanmak isteyen girişimcilerimiz 500 adet’ten fazla koyun ve keçi beslemek zorundadırlar. Tüm bunların yanı sıra istihdam desteği almak isteyen girişimciler için ise 5 bin Türk Lirası değerinde hibe destekler verilmektedir.

Ziraat bankası 24 ay ödemesiz 5 yıllık hayvancılık kredisi imkanı sağlayarak da devlet desteklerinin yanı sıra kredi çekme olanağı vermektedir.

Genç Çiftçilere Verilen Hayvancılık Hibeleri

Geçen yıl içerisinde genç çiftçilere destek verilerek köye dönüş projeleri hazırlanmıştır. Bu projelerden yararlanan girişimcilerimiz devletin sağlamış olduğu hibe olanaklarından toplamda 30.000 Türk Lirası değerinde destek almaktadır. Devletin genç çiftçiler için sunmuş olduğu bu hibe desteklerinden yararlanmak için 40 yaşının altında olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra köye dönüş yapmış olduğunuza dair köy muhtarından onay almanız gerekmektedir. Bu hibe olanakları geçen yıl içerisinde verilmiştir ve şartlara uyum sağlayan çok sayıda genç çiftçimiz hayvancılık hibelerinden yararlanabilmişlerdir. Verilen hibe desteği devam edecektir.

Hayvan Kredisi Veren Bankaların İstemiş Olduğu Belgeler Ve Şartlar Nelerdir?

Bankaların çiftçilerimiz için sunmuş olduğu hayvancılık kredilerine başvuruda bulunacak olan çiftçilerimizden istemiş oldukları belgeler ve şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İkametgah
 • Başvuru dilekçesi
 • İnternet sayfasında hazırlanmış olan projenin çıktısı
 • SGK’dan çalışmadığınıza dair belge
 • Diploma ve okur yazar belgesi
 • Vergi dairesinden esnaf olmadığınızı gösteren bir belge
 • Noter onaylı taahhütname
 • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğunuza dair bir belge
 • Alan kiralık ise 3 yıllık kira kontrat sözleşmesi
 • Proje kapsamında istenilen diğer belgeler

Tarım Bakanlığının Desteklemiş Olduğu Hayvancılık Kredisi

Tarım bakanlığı AB projeleri doğrultusunda her yıl desteklenen alanlarda hibe imkanları sağlamaktadır. Hayvancılık kredileri, çiftlik işi üzerine kurulacak olan işletmelere verilecek olan teşvikler, tarım alanlarında faaliyet gösterecek olan girişimcilerimiz için hibe imkanları sağlanırken aynı zamanda ev hanımlarına ve gençlere bu destekler verilerek üreticilik alanın artması ve ülke ekonomisinin canlanması hedeflenmektedir. Tarım bakanlığı ile anlaşmalı olan bankaların listesi aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Halkbank
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Finansbank
 • Yapı kredi Bankası
 • ING Bank
 • Akbank
 • Teb Bankası
TAVSİYE:  Ziraat Bankası Destekleme Sorgulama 2021 Ödemeleri

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Devlet kredilerinden veya desteklerinden yararlanamıyor iseniz ve bankaların hayvancılık sektörü için sağlamış oldukları avantajlı kredi imkanlarından yararlanmak istiyorsanız eğer önceliğiniz Ziraat bankası olmalıdır. Bu banka kamu kuruluşlu bir bankadır. Bu sebeple faiz oranlarını diğer bankaların faiz oranları ile kıyaslamaya aldığımız zaman Ziraat bankasının hayvancılık kredisi için vermiş olduğu faiz oranlarının diğer bankalardan çok daha uygun olduğunu görebiliyoruz. Şuanda Ziraat bankasının vermiş olduğu faiz oranı %1 oranında olmaktadır.

Hayvancılık Kredisi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Hayvancılık Kredilerinde 30.000 Türk Lirası civarında bir destek yapılmaktadır. Bu kredi imkanlarından yararlanmak isteyen çiftçilerimizin aşağıdaki şartlara uyuyor olması gerekmektedir.

 • Genç çiftçi kredisinden yararlanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerektiği gibi aynı zamanda 40 yaşının da üzerinde olmamanız gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan şahsın mutlaka ama mutlaka çiftçi kayıt sistemine üyeliğinin bulunması gerekmektedir.
 • Kırsal alanda ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Aynı dönem içerisinde herhangi bir besi kredisinden yararlanmamak gerekmektedir.
 • Bankaların kara listesinde olmamak ve aynı zamanda kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

Besi Ve Hayvan Desteği Verilen İller Hangileridir?

Hayvancılık kredilerinden yararlanmak isteyen ve devlet teşviklerinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın teşvik verilen iller de veya civar bölgelerinde ikamet ediyor olması gerekmektedir. Besi ve hayvan desteği verilen illerin listesi ise aşağıdaki yazımızda değerlendirmeye alınmıştır.

 1. GAP Projesi için desteklenen iller: Adıyaman, Antep, Batman, Diyarbakır, Mardin, Kilis, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak
 2. DOKAP Projesi için destek verilen iller: Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Samsun, Rize, Ordu, Tokat, Trabzon
 3. KOP Projesi için destek verilen iller: Aksaray, Konya, Niğde, Karaman
 4. DAP Projesi için desteklenen iller: Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Sivas, Hakkari, Malatya, Muş, Iğdır, Tunceli, Van, Kars

Not: Hayvancılık teşvikleri ve destekleri diğer yıllara nazaran daha fazla ili kapsamaktadır. İlerleyen yıllarda ise tüm ülke genelinde teşvik verilmesi planlanmaktadır.

Besi Ve Hayvan Desteği Verilen İller Hangileridir?
Besi Ve Hayvan Desteği Verilen İller Hangileridir?

Damızlık Hayvanlarda Süt Sığırı Yetiştiriciliği

Damızlık süt yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerimiz için bir çok banka kredi imkanı sağlamaktadır. Besihane kurmak için başvuruda bulunabileceğiniz gibi aynı zamanda inek yetiştiriciliği, manda yetiştiriciliği, dana ve sığır yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlarımız angut kredilerinden yararlanabilirler. Ziraat bankası ve diğer bankalar da besi sığır kredisi vererek hayvancılık alanında faaliyete geçmek isteyen vatandaşlarımıza destek olmaktadırlar. Bu kredilerin verilmesi için kurulumu yapılacak olan besihanenin şehir merkezi dışında işletmeye açılması gerekirken süt sağma makinesi, süt tankı, yem ve diğer ekipmanlar için de hibe ve destek kredi imkanları sağlanmaktadır.

Damızlık Keçi, Koyun ve Kuzu Yetiştiriciliği

Geçen yıl içerisinde damızlık keçi, koyun yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlarımız için 30.000 Türk Lirası değerinde hibe imkanları sağlanmıştır. Verilen devlet desteklerinin yanı sıra Ziraat Bankasının önderliğini oluşturması ile diğer bankalarında ertelemeli hayvan kredisi imkanları bulunmaktadır. Hibe ve kredi olanaklarından yararlanabilmek için kurulacak olan besihanenin ruhsatlı ve izinli olması gerekmektedir. Aynı zamanda keçi kredisi için başvuru yapacak olan vatandaşlarımızın en az 100 adet keçi üretimi yapıyor olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra keçi ve koyunların başında bulunacak olan kişinin çoban sertifikasına sahip olması gerektiği gibi çobanlık yapıyor olması da gerekmektedir.

Damızlık koyun, keçi yetiştiriciliği
Damızlık koyun, keçi ve kuzu yetiştiriciliğine destek verilmiştir.

Damızlık Yetiştiriciliğinde Verilen Destek Tutarları

 1. 4 ay ve üzerindeki buzağı için 370 TL
 2. Soy kütüğü bulunan buzağı 500 TL
 3. Döl kontrolleri ve embriyo için ilave olarak 500 TL
 4. Anaç manda için 250 TL
 5. Malak için 150 TL
 6. Malak soy kütüğü için 400 TL
 7. Manda soy kütüğü için 400 TL
 8. Yetiştirici bölge illeri için ilave olarak 200 TL

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler doğrultusunda belirlenmiş olan ve karşılanacak olan destek tutarları bu yönde olmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği kredilerinde 2021 yılı içerinde yapılacak olan başvurularda damızlık et hayvan kredisi yerine büyükbaş hayvan yani inek süt ve üretim hibeleri verilmesi beklenmektedir. AB destekli projelere başvuru yapacak olan çiftçiler yem bitkisi desteği, süt sağım makinesi ve sürü yöneticiliği kredisi verilmektedir. Bunların yanı sıra mera kredisi ve besihane kredileri de verilmektedir.

TAVSİYE:  Kırsal Dezavantajlı İllere Yüzde 70-100 Hibe 2021 Desteği

Besicilik Kredisi

Besicilik kredisinin ve desteklerinin verilmesindeki asıl amacın kırsal kalkınmayı hızlandırması ve şehirlere olan göçün azalması için hazırlanmış olan ve gündeme gelerek uygulanan proje çalışması olduğu dikkatleri çekmektedir. Besicilik kredisini bankalardan çekebileceğiniz gibi aynı zamanda devlet destekli kamu kurumları tarafından da düzenlenmiş olan hibe ve desteklerden yararlanmanız da mümkün olacaktır. Besi kredisi almak isteyen çiftçilerin belirli şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir.

Arıcılık Kredileri

Ülkemizde bulunan iller arasında Hakkari, Siirt, Muğla gibi illerde arıcılık oldukça tercih edilen sektörler arasında yer almaktadır. Bunun sebebine bakılmış olduğunda ise arıcılığın oldukça fazla gelir getirmiş olduğunu görebiliyoruz. Ülkemizde bulunan iller arasında arıcılık yapmak isteyen vatandaşlarımıza %70 oranında hibe destekleri verilmektedir. Bal üretiminde teşvik devlet tarafından verilmektedir.

Kanatlı Hayvan Besleme Kredileri

Ülkemizde son zamanlarda kanatlı hayvancılık sektöründe de ciddi oranda bir artışın olduğunu görebiliyoruz. Kanatlı hayvancılık sektöründe genellikle tavuk üretimi dikkatleri çekmektedir. Devlet tarafından verilen teşvikler ve hibeler sayesinde çok sayıda vatandaşımız tavuk çiftliği kurarak gezen tavuk üretimine ağırlık vermektedir. Kanatlı hayvan beslemek isteyen vatandaşlarımız için 30.000 Türk Lirası civarında devlet tarafından hibe kredi imkanları sağlanmaktadır. Aynı zamanda Salma tavukçuluk ve köy yumurtası üretimi için de devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Su Ürünleri Besiciliği İçin Verilen Destekler

Devletin genç girişimcilerimiz için sağlamış olduğu destekler sayesinde su ürünleri besiciliğinde de yapılan işler ve kurulan işletmeler artmaya başlamıştır. Deniz kenarlarında ve denizden uzak olan iç bölgelerde tutulan tatlı su balıkçılığı için ve balık çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımız için kredi imkanları sağlanmaktadır. Balık çiftliği kredilerinde kurulacak olan tesisin şehir merkezinden uzakta olması gerektiği gibi tesisin projeye uygun bir şekilde kurulmuş olması gerekmektedir. Maliyet üzerinden belirli oranlarda kredi ve hibe destekleri verilmektedir.

Su Ürünleri Besiciliği İçin Verilen Destekler
Su ürünleri besiciliği için verilen desteklerden de yararlanabilirsiniz.

Ziraat bankası girişimci kredileri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Kaz Hindi Ördek Yetiştiriciliği Kredileri

Kanatlı hayvancılık denildiği zaman akıllara ilk olarak tavuk üretimi gelmiş olsa da kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliği de son zamanlarda oldukça talep edilen üretim alanlarından birisi olmaktadır. Bu alanlarda üretim yapmak isteyen vatandaşlarımız hibe kredisi imkanlarından yararlanabilmektedirler. Devlet tarafından verilen hibelerin yanı sıra bankalarda hindi ve kaz üretimi için kredi imkanları tanımaktadırlar. Ziraat bankası ise diğer bankalara nazaran daha düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadırlar. Bankanın sunmuş olduğu faiz oranları %1 civarında olmaktadır.

Solucan Gübresi İçin Verilen Devlet Destekleri

Doğal ve organik tarım için kırmızı Kaliforniya solucan gübresi çok fazla tercih edilmektedir. Bu sebeple de solucan gübresi için devlet destek verirken aynı zamanda özel kuruluşlu ve kamu kuruluşlu olan bankalarda uygun faiz oranları ve cazip ödeme koşulları ile kredi imkanı sunmaktadırlar. Solucan gübresi sektörüne giriş yapmış olduğunuzda özel şirketler ile anlaşma yapmış olduğunuz taktirde başlangıç aşamasındaki tüm masrafları karşılıyorsunuz ve daha sonrasında ise anlaşma yapmış olduğunuz şirket üretilen gübrelerin hepsini sizden satın alarak size destek vermiş oluyor.

Yarasa Gübresi İçin Verilen Devlet Kredisi

Yarada gübresi işi bir çoğumuzun duymadığı ve ne işe yaradığı hakkında bilgi sahibi olmadığımız bir sektör olmaktadır. Tıpkı solucan gübresi gibi yarasa gübreleri de organik ve doğal tarım açısından fazlası ile elverişli olduğu için çokça tercih edilmektedir. Burada önemli olan tesisin çok iyi kurulmuş olmasıdır. Aksi taktirde yarasa gübresi bazı hastalıklara sebebiyet verebilir. Uygun tesis ortamını hazırladıktan sonra devlet desteklerine başvuru yaparak hibe kredi olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Yarasa Gübresi İçin Verilen Devlet Kredisi
Yarasa gübresi için devlet kredisi verilmektedir.

Düşük Faiz Oranları İle Kredi İmkanı Sağlayan Bankalar

Hayvancılık sektörü için kredi imkanı sağlayan bankalar arasında en çok tercih edilen banka Ziraat bankası olmaktadır. Oldukça düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağladığı için ilk tercih edilen banka olmayı da başarmıştır. Düşük faiz oranı ile hayvancılık kredisi veren bankalar ise aşağıda yer almaktadır.

 • Ziraat bankası
 • Halkbak
 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • Yapı kredi bankası
 • Ingbank
 • Akbank
TAVSİYE:  Tarım Kredi Kooperatifi Yem Fiyatları Listesi (2021 Güncel)

Denizbank Hayvancılık Kredisi

Denizbank özel kuruluşlu bir banka olmaktadır. Konut kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi imkanlarının yanı sıra çiftçilerimiz için hayvancılık kredisi imkanlarını da sunarak çok fazla müşteri kitlesine sahip olan bir bankadır. Denizbank uygun faiz oranları ve cazip ödeme koşulları ile hayvancılık kredisi için ihtiyaç duymuş olduğunuz nakdi size sunmaktadır.

Şekerbank’ın Sunmuş Olduğu Hayvancılık Kredileri

Şekerbank hayvancılık kredisi imkanları sunarak çok sayıda çiftçimizin ihtiyaç duymuş olduğu nakdi sağlarken aynı zamanda düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile bir çok vatandaşımızın tercih etmiş olduğu bir diğer bankadır. Bankaya kredi talebinde bulunmuş olduğunuzda çiftçi kayıt sistemine üye olup olmadığınızı sorgulayacaklardır. Ve gerekli görülmüş olduğu taktirde ipotek veya kefil de isteyebilirler.

Yapı Kredi Bankası Hayvancılık Destekleri

Çiftçi kayıt sistemine üye olan ve hayvancılık sektöründe krediye ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın talep etmiş oldukları kredi imkanlarını sunan ve düşük faiz oranları ile karşımıza çıkan bu banka kredi notu yüksek olan ve bankaların kara listesinde bulunmayan vatandaşlarımızın kredi taleplerini gerçekleştirerek ihtiyaç duyulan nakdi temin etmektedir.

Hayvan Besiciliğinde Verilen Hibe Destekleri

Bankaların sunmuş olduğu kredi imkanları dışında devlet tarafından destek verilen hibe ve teşvik kredi imkanları da bulunmaktadır. Bu imkanlardan yararlanmak için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından ve kırsal kalkınmayı destekleme ajanslarına başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kuruluşlar sayesinde çok sayıda çiftçimiz hibe kredi imkanlarından yararlanmaktadır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hayvan Hibesi

Avrupa Birliği tarafından oluşturulmuş olan projeler kapsamında tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumları sayesinde bir çok çiftçimiz kredi ve hibe imkanlarından yararlanmaktadır. Kırsal alanlarda yaşayan ve hibe almak isteyen vatandaşlarımız başvuruda bulunmuş oldukları taktirde 300 bin Türk Lirası civarında hibe imkanı verilmektedir. Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı olan vatandaşlarımız hibe imkanlarından yararlanmak için başvuruda bulunabilirler. Başvuruları kabul edilen çiftçiler ilk etapta 30.000 Türk Lirası civarında hibe desteklerinden yararlanabileceklerdir.

Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi

Birçok çiftçimiz devlet desteklerinden yararlanarak işlerini büyütmüş olduğu gibi aynı zamanda sektöre yeni giriş de yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra devlet desteklerinden yararlanmayan girişimcilerimiz de geri ödemesiz hayvan kredisi veren bankaları araştırarak bu desteklerden yararlanmak istemektedirler. Geri ödemesiz hayvan kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için 30 bin TL Genç Çiftçi Kredisi uygun olarak görülmektedir. Genç Çiftçi Projesi için başvurular başlamıştır.

5 Yıl Ertelemeli Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu kredilerin içinde 5 yıl boyunca ertelemeli hayvan kredisi imkanları da bulunmaktadır. Sunulan bu kredi imkanlarında bazen sıfır faiz ile beş yıl boyunca geri ödemesi hayvan kredisi verilirken beş yıl sonunda uygun görülen ödeme koşulları ile kredi imkanı tanınmaktadır. Geri ödemesiz kredi 5 yıldan 2 yıla düşürülmüştür. 7 yıl vadeli krediler için  yıl ödemesiz geriye kalan 5 yıl ödemeli olarak değiştirilmiştir.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvan Kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığının vermiş olduğu teşvikler sayesinde genç çiftçilerimiz için Ziraat Bankası hayvancılık kredisi imkanları sunmaktadır. Bakanlığın belirlemiş olduğu dönemlerde banka geri ödemesiz hayvancılık kredisi imkanı sunmaktadır. Fakat şuan banka geri ödemesiz kredi imkanı sağlamamaktadır. Bunun yerine 7  yıl vadeli 2 yıl ertelemeli hayvan kredisi imkanı sağlamaktadır.

Kosgeb Faizsiz Hayvan Kredisi Veriyor mu?

Hepimizin de bildiği gibi Kosgeb bir çok alanda girişimcilerimizi desteklemek açısından geri ödemesiz hibe kredi olanakları sağlamaktadır. Hal böyle olunca akıllara faizsiz hayvan kredisinin verilip verilmediği gelmektedir. Fakat bu hibe ve kredi olanakları hayvancılık alanında verilmemektedir. Fakat kurulacak olan yer için kredi imkanı sağlamaktadır. Verilen Kosgeb desteği için  yılında da Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında destekler verilmeye devam edilecektir.

Kosgeb Hayvancılık Hibe Kredisi

KOSGEB bir çok alanda kredi ve hibe olanakları tanırken hayvan alımı için kredi vermemektedir. Fakat besihane kurulumu için kredi olanağı tanımaktadır. Kurulacak olan besihanenin inşası için verilen kredi olanakları için iş planın yapılması gerekmektedir. Hazırlanmış olan iş planı KOSGEB sunulduktan sonra kredi çekme olanağı doğmaktadır.

Hayvancılık adına verilen destekler bu şekildedir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir