Anasayfa / Emekli / Yatmayan Emekli Maaşının Nedenleri (ÇÖZÜM)
Yatmayan Emekli Maaşının Nedenleri (ÇÖZÜM)
Yatmayan Emekli Maaşının Nedenleri (ÇÖZÜM)

Yatmayan Emekli Maaşının Nedenleri (ÇÖZÜM)

Her ay düzenli olarak yatan emekli maaşları bazı durumlar da yatmayabiliyor. Bu durumlarda emeklilerin kafasında; emekli maaşım yatmadı, emekli maaşım neden yatmadı gibi endişelere kapılabiliyor. Bazı durumlarda da emekli maaşı yatıyor ama bankalar tarafından eksik yatırılıyor. Bu gibi durumlarda emekli maaşınızın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. SSK maaşınızın yatmamasının sebeplerini ve gerekli çözüm yollarını biz sizler için araştırdık. Haberimizi inceleyerek gerekli bilgilere ulaşmanız mümkün olacaktır.

Emekli Maaşlarının Günleri

Emeklilerin maaş günleri grup grup ayrılmaktadır. İlk olarak SSK Emeklileri ve Bağ-kur Emeklileri, ikinci olarak ise tahsis numaralarının son rakamlarına göre gün gün ayrılmaktadırlar.

SSK Emeklileri Bağkur Emeklileri 
Tahsis numarasının son rakamı 9 olanlar: Her ayın 17‘sinde Tahsis numarasının sonu 9,7 ve 5 olanlar: Her ayın 25inde
Tahsis numarasının son rakamı 7 olanlar: Her ayın 18‘inde Tahsis numarasının sonu 3 ve 1 olanlar: Her ayın 26‘sın da
Tahsis numarasının son rakamı 5 olanlar: Her ayın 19‘unda Tahsis numarasının sonu 8,6 ve 4 olanlar: Her ayın 27‘sinde
Tahsis numarasının son rakamı olanlar: Her ayın 20‘sinde Tahsis numarasının sonu 2 ve 0 olanlar: Her ayın 28‘inde
Tahsis numarasının son rakamı 1 olanlar: Her ayın 21‘inde
Tahsis numarasının son rakamı 8 olanlar: Her ayın 22‘sinde
Tahsis numarasının son rakamı 6 olanlar: Her ayın 23‘ünde
Tahsis numarasının son rakamı 4 olanlar: Her ayın 24‘ünde
Tahsis numarasının son rakamı 2 olanlar: Her ayın 25‘inde
Tahsis numarasının son rakamı olanlar: Her ayın 26‘sında

Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli maaşlarınızı internet üzerinden iki farklı şekilde sorgulayabilirsiniz. İlk seçenekte Sosyal Güvenlik Kurumunun sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra açılan pencereden “Emekliler” bölümüne girerek sağ altta verilmiş olan “Emekli aylığı ve İkramiye Hesaplama” yazısına tıklayın. Sıradaki işlem de ise açılan penceren 4/A, 4/B, ve 4/C emekli maaş hesaplamalarından hangisinde yer alıyorsanız onu seçin. Açılan pencerelerdeki küçük form resmine tıklayarak asıl form sayfasına yönlendirileceksiniz. Oradan istenen bilgileri girerek işleminize devam ettiğinizde emeklilik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

TAVSİYE:  Emekli Maaşları Kaç Para Olacak
Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşı sorgulama
Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşı sorgulama ekranı.

İkinci seçenekte ise;  e-devlet sistemi ile öğrenebilirsiniz. Bu sistem ile emekli maaşlarınızı öğrenmek için e- devlete kendi bilgilerinizle girmeniz gerekecektir. E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan ekranda karşımıza gelen 5 butondan “e- hizmetler” butonuna tıklamanız gerekecektir. Tıkladığınızda karşınıza bir çok buton gelecektir. Bunlardan da “Sosyal Güvenlik ve Sigorta” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Aşağıya doğru inerek 4/A, 4/B ve 4/C emeklilik seçeneklerinden hangisine aitseniz onun “emekli aylık bilgisi” ne girerek bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Emekliye 2020 yılında verilecek promosyonlar hakkında bilginiz var mı?

Emekli Maaşları Yatmama ve Eksik Yatmasının Sebepleri

Her ay düzenli olarak emekli maaşlarını alan vatandaşlar bazı durumlarda maaşlarını alamamaktadır. Bu durumlar da hemen araştırmalara geçilir. Çünkü bir ay boyunca bu gün beklenir. Ödemeler bekler vatandaş bekler. ATM’ye ekranda maaşın yatmadığını görünce büyük bir hüsrana uğranır. Artık yatmayan emekli maaşları için site site gezerek sebep aramanıza gerek yok. Biz sizler için sebeplerini araştırdık. Maaşların yatmama sebepleri aşağıdaki gibidir;

 • Emekli maaşınızı bağ-kur üzerinden alıyor iseniz, banka kurumları tarafından iki yılda bir yapılması gereken rapor düzenlemeleri kurumca yapılmadığından dolayı maaşlarınız bir süreliğine durdurulmuş olabilir. Kuruma bir dilekçe yazarak raporların tekrar düzenlenmesini talep edebilirsiniz.
 • Emekli maaşlarınız eksik yatıyor ise bunun sebebi; ödenmemiş muayene katılım ücretleri olabilir. Muayene ücretlerinizi e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.
 • Eşinizden ayrılmışsanız ve nafaka ödemeniz gerekiyor ise siz bu nafakayı ödememişseniz ve dava edilmişseniz ödeyeceğiniz nafaka maaşınıza tekamül etmiyor veya maaşınızdan fazla ise maaşınızın tamamına el konulabilir.
 • Devlet kurumuna vergi borcunuz var ise ve bu borcunuz kurumlar tarafından takibe düşmüşse emekli maaşınızın 1/4’ü kesintiye uğrayabilir.

Emekli maaşına haciz konulabilir mi? yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Eczanelerde bulunan ilaç ve reçete borçlarınız da emekli maaşınızın kesintisine sebep olabilmektedir. İlaç ve reçete borçlarınızı e-devlet sisteminize giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.
 • Emekli olduğunuz halde hala çalışıyorsanız Sosyal Güvenlik destekleme sigorta priminiz kesilmiş olabilir. Bu durumlarda da her işlemi halledebildiğimiz e-devlete giriş yaparak sigorta bilgilerinize ulaşabilir ve primlerinizi kontrol edebilirsiniz.
 • Emekli maaşlarınızın yatmaması halinde bankadan eliniz boş geri dönmeyin. Maaşınızın bağlı bulunduğu bankanın müdürü ile görüşme sağlayarak sebeplerini öğrenme yoluna gitmelisiniz.
TAVSİYE:  Emekli Maaşına Haciz Konulur mu? Kanun Ne Diyor?
Emekli Maaşları Yatmama ve Eksik Yatmasının Sebepleri
Emekli Maaşları Yatmama ve Eksik Yatmasının Sebepleri

Emekli Maaşlarına Zam!

Türkiye oluşan enflasyon oranları sebebi ile emekli maaşlarına 2020 yılında zam geleceği bildirilmiştir. Temmuz ayında gündeme gelen maaş artışı ve iki bayramda verilen ek maaşlar emeklileri sevindirmişti. Şimdi ise emeklilerin gözü Ocak’ta verilecek olan zamma çevrildi. En düşük emekli maaşı 1923 TL olacağı açıklandı. Emekli maaşları için en belirleyici özellik yine enflasyon oranları olacaktır. Temmuz Ekim enflasyon oranları %12,26 iken Kasım ve Aralık aylarına ait enflasyon oranları henüz belirlenmediğinden maaşlara gelecek zamda kesin bir bilgi verilmemektedir. Emeklilerin meslek gruplarına göre maaşları ve enflasyon ile ilgili yapılan açıklamalar aşağıdaki gibidir;

 • En düşük bağ-kur tarım işçilerinin maaşları yüzde 12,26‘lık artışı olan enflasyon oranına göre 1079 lira 59 kuruştan 1211 lira 95 kuruşa yükselecektir.
 • 2000 yılından önce Sosyal Sigorta Kurumundan emekli olan vatandaşların maaşları yüzde 12.26 oranında artan enflasyona göre 1713 TL 56 kuruştan, 1923 TL 64 kuruşa yükselecektir.
 • 2000 yılından sonra Sosyal Sigorta Kurumundan emekli olan vatandaşlarda ise yüzde 12.26 oranında artan enflasyona göre 1021 TL 39 kuruştan, 1146 TL 61 kuruşa yükselecektir.
 • SSK ve Bağ-kur emeklileri verilen enflasyon tahminlerine göre Ocak’ta olacak olan zam ile ilgili ipucu vermektedir. 2020 yılına ait Zam Programına göre 10,65 oranında, Merkez Bankasının yaptığı tahminlere göre %13.12, Merkez Bankasının hazırladığı beklenti anketlerine göre de enflasyon oranı %13.78 olacağı bildirildi.
 • Geçen yılın ikinci yarısında belirlenen enflasyon oranı yüzde 13,12 olmuştur. Bu duruma göre Ocak ayında 6 ay öncesinin zamanında gerçekleşecek enflasyon oranı da zam alacak ve Sosyal Sigorta Kurumundan ve Bağ-kurdan emekli vatandaşların artışı yüzde 6,5 olacaktır.
 • Memurlar ve memur emeklileri belirlenen enflasyonun % 3.5‘i geçen kısmı kadar maaş farklı alacak. Yani bu durumda da %9.62 fark almış olacaktır. Bu durum neticesinde de memurların ve memurluktan emekli olan vatandaşların Ocak ayında gelecek olan zammı %9.62 olacaktır. Enflasyon farkı ise %4′lük zam ile %13.62‘ye varacaktır.
 • Memur ve memur emeklilerinin 4 aylık enflasyon oranına göre en düşük memur maaşı 3 bin 133 TL‘den 3 bin 532 TL‘ye, en düşük memur emeklisinin maaşı ise 2424 TL 19 kuruşa çıkarılacaktır.
 • Merkez Bankasının Başkanı bu senenin son enflasyon oran raporunu açıkladı. Açıklamalara göre enflasyon oranın %15,50 olacağının tahmininde bulunduklarını söyledi.
 • Emekli maaşlarında % 6.5 artışla 76,82 ile 382,67 lira arasında artış görülecek.
TAVSİYE:  Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir? (GÜNCEL ORAN)

Emekli maaşlarının eksik yatmasının sebepleri, çözümleri ve enflasyon oranlarına göre emekli maaşlarındaki hareketlilikler yukarıdaki gibidir. Emekli maaşlarınızın eksik yattığı durumu ile karşı karşıya geldiyseniz yukarıdaki sebepleri kontrol edebilirsiniz.


Hakkında Finansal Uzmanı (T)

2 yorum

 1. Vakıf bank ve ziraat bankasındaki maaşım yatmamış nedenini öğrenebilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir