Anasayfa / Maddi Yardımlar / PTT Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu
PTT Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu
PTT Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu

PTT Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu

Yardıma muhtaç olan ailelerin elektrik faturasının 150 kiloWatt saate kadar kısmı yani 80 TL‘sinin devlet tarafından karşılanacağı Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmış, Resmi Gazete’ de yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Mevcut yardımdan faydalanacak olan kişilerin başvuruyu nasıl yapacağını, ücretlerin nereden yatırılacağı, desteğin PTT aracılığı ile kimlere verileceği hususunda bilgiler vereceğiz.

Elektrik Tüketim Desteği Başlıyor

Sosyal yardım kapsamında verilen desteklerden faydalanan ihtiyaç sahibi ailelere bedava elektrik yardımı yapılacağı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar neticesinde başlatılmıştır. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan elektrik desteğinin tüm detayları belli oldu. Elektrik faturası yardımı hanede bulunan kişi sayısına göre verilmektedir.  Destekten yaklaşık 2 milyon hane faydalanacaktır. Elektrik faturası yardımına ilişkin tüm detaylara içeriğin devamında yer vereceğiz.

Elektrik Yardımı Şartları 2021

Sosyal yardım kapsamında verilecek olan bu destek proje Resmi Gazete‘de “İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Karar” yayımlanarak yürürlüğe girmesine karar verilmiştir. Ancak destekten faydalanmak için ailelerin bazı koşulları sağlamaları gerekiyor.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ilk şart olarak aranmaktadır.
 • İkinci ve zorunlu olan koşullardan bir tanesi de maddi yardıma ihtiyacı olan ve sosyal yardım alıyor olması gereklidir. Yani daha evvelden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru gerçekleştirmiş olmalıdır.
 • Elektrik faturası yardımından faydalanacak olan ailelerin destek süresince Sosyal Yardımlardan faydalanıyor olması gerekmektedir.
Elektrik Desteğinden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?
Elektrik Desteğinden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Koşulları sağlayan kişilerin ilgili yerlere başvuru yapmaları gereklidir. Belirlenmiş olan koşullar neticesinde destekten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve ülkenin bütün il ve ilçelerinde yaşamını devam ettiren, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanan yardımlardan faydalanan ve yardım süresince de faydalanmaya devam edecek olan ihtiyaç sahibi aileler faydalanabilecektir.

Elektrik Faturası Destek Tutarı Ne Kadar?

Yapılan açıklamalar ve Resmi Gazete kararı ile açıklanan yardımın en üst limiti 150 kiloWatt saat olmaktadır. Ancak koşulları sağlayan herkese 150 kiloWatt saatlik elektrik yardımı yapılmayacaktır. Yapılacak yardım hanede bulunan kişi sayısına göre belirlenmektedir. Destekten faydalanacak olan kişilerin hane içerisinde bulunan kişilerin;

 • Sayısı 2 ya da daha az ise aylık 75 kilovatsaat,
 • 3 kişilik ailelerin 100 kilowatt saat, 
 • 4 kişilik ailelerin 125 kilowatt saat, 
 • 5 kişi ve fazla sayısı bulunan ailerin ise 150 kilowatt saat elektrik tüketimleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Elektrik Faturası Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Yardımın yapılacağına dair yürürlüğe giren kararın Resmi Gazete‘de yayımlandığını belirtmiştik. Bu karar yayımlandığı tarihte yürürlüğe girmiştir. İhtiyaç sahibi aileler elektrik faturası yardımından faydalanacak olup yardımlar 40 TL ile 80 TL arasında değişiklik gösteren yardımlar yapılacaktır. Yardımdan faydalanacak ailelerin destek boyunca sosyal yardım alması ve ihtiyaç sahibi olması gerekiyor. Şayet kişi ihtiyaç sahibi niteliğini ne zaman kaybeder ise aynı doğrultuda elektrik tüketim desteği de kesilecektir.

Elektrik Faturası Destek Tutarı Ne Kadar?
Elektrik Faturası Destek Tutarı Ne Kadar?

Yardım 1 Mart 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu tarihe göre hesaplama yapılacak olup desteğe konu olacak faturanızın 01.03.2019 tarihi ve daha evvelki 3 döneme ait olması gereklidir. Destek için yapılan açıklamalarda geçmişe dönük 3 adet faturanın ödenebileceği belirtildi.

Elektrik Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Fatura yardımından faydalanacak olan ailelerin eğer sosyal yardım almıyor ise ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuru yapmaları gerekmektedir. İl veya ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne müracaat ederek şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri hakkında gerekli incelemelerin yapılmasının ardından ihtiyaç sahibi oldukları tespit edilmesi halinde desteğin verilmesine karar verilecektir. Başvuru için;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım almıyorsanız ilk olarak bu Vakfa giderek kaydınızı oluşturmanız ve yardım istediğinize dair başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 • Başvuruda gerekli evrakları eksiksiz olarak doldurarak ihtiyaç sahibi olduğunuzu beyan etmeniz ve başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde PTT şubelerine başvuru yapmanız gerekecektir.
 • Şayet kişiler normal şartlarda devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan düzenli olarak faydalanıyor iseler direkt olarak en yakın PTT şubelerine başvuru yapabileceklerdir.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Ödemeleri

Elektrik faturası desteğinden faydalanmaya hak kazanan ihtiyaç sahibi aileler desteğe tabi olan tutarları PTT üzerinden alabilecek. Kişiler T.C kimlik belgesi ve elektrik faturası ile birlikte en yakın PTT şubelerine müracaat ederek ödemelerini PTT üzerinden alabilecekler. Yapılacak olan ödemelere göre basit bir hesaplama yapacak olursak yardım tutarları şu şekilde olacaktır;

Tek Zamanlı Tarife için hesaplama formülü: Tüketim Miktarı= Aktif Kullanılan Tüketim (kWh) * Aktif Birim Fiyatı (0,5375)

 • 100 kiloWatt X 0,5375 = 53,75
 • 150 kiloWatt X 0,5375 = 80,625

Üç Zamanlı Tarife için hesaplama formülü:

 • Gündüz: Tüketilen elektik- Gündüz X Gündüz Birim Fiyatı 
 • Puant: Tüketilen elektrik- Puant X Puant Birim Fiyatı
 • Gece: Tüketilen elektrik- Gece X Gece Birim Fiyatı 
 • Tüketilen Miktar= Gündüz+Puant+Gece 

Buna göre 150 kiloWatt saat elektrik tüketiminde gündüz, puant ve gece tarifelerinde 50 TL elektrik tüketimi olduğunu var sayar isek;

 • Gündüz= 50 kiloWatt saat X 0,5445 = 27,225 TL
 • Gece= 50 kiloWatt saat X 0,3405= 17,025 TL
 • Puant= 50 kiloWatt saat X 0,7997= 39,985 TL
 • Gündüz+ Gece+ Puant= 27,225+ 17,025+ 39,985= 84, 235 TL elektrik faturası gelecektir. Vergiler de dahil olmak üzre 90 TL civarını bulacaktır.
Elektrik Faturası Ödemeleri Nereden Yapılacak? 
Elektrik Faturası Ödemeleri Nereden Yapılacak?

Elektrik faturaları için örnek birim fiyatlarına göre hesaplamalar yaptık. Ancak bu hesaplamalara vergiler dahil edilmemiştir. Vergiler dahil edildiğinde fatura tutarları yükselecektir. Devlet yardımları hanedeki kişi sayısına göre ödenecektir. Kilowatt saat hesaplaması yapıldığında;

 • Hane içerisinde 2 kişi ve daha az kişinin yaşıyor olması halinde devlet desteği 75 kiloWatt saatten= 40 TL, 
 • Hane içerisinde 3 kişi bulunması halinde devlet desteği 100 kW saatten= 53 TL, 
 • 4 kişi bulunuyor ise devlet desteği 125 kWw saatten= 67 TL, 
 • 5 veya daha fazla ise devlet desteği 150 kW saatten= 80 TL 

Destekleme ödemeleri bu şekilde olacaktır. Yani kişilerin bu kadarlık ödemeleri devlet tarafından karşılanacak olup geri kalan tutar kendisi tarafından ödenecektir. Örneğin 3 kişilik bir ailenin 100 TL elektik faturası gelmiş ise 53 TL’si devlet tarafından otomatik olarak ödenecek olup geri kalan 47 TL’lik tutarın aile tarafından ödenmesi gereklidir.

PTT Elektrik Faturası Yardımı 2022

Düzenli olarak sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelere verilecek olan destekler için SYD Vakıflarından zaten yardım alan kişiler direkt olarak PTT şubelerine başvuru yapabileceklerdir. Ancak ihtiyaç sahibi olunması halinde bu yardımlara başvuru yapılmamış ise ilk olarak bölgede bulunan SYDV’ye başvuru yapılması, başvurunun kabulünün ardından PTT’ye başvuru yapılması gereklidir. PTT ödemeli olarak yapılan yardımlardan faydalanacak olan kişilerin;

 • Mevcut faturalarının 01/03/2019 ve evvelindeki 3 aya ait olması gereklidir.
 • Başvurunun yapılması için başvuru sahibinin T.C kimlik belgesi ve elektrik faturasının verilmesi gereklidir.
PTT Elektrik Faturası Yardımı 
PTT Elektrik Faturası Yardımı
 • Yardımlar hak sahiplerine elden nakit olarak verilmeyecek olup faturadan düşülecektir. Kişinin 100 TL elektrik ödemesi var ise kişi sayısına göre örneğin 40 TL kesilecektir.
 • PTT’de görevli memurlar kişiler hakkında sorgulama yapma hakkına sahiptir. Kişinin bilgilerine göre fatura yardımından faydalanıp faydalanmayacağı belirlenecektir. Şayet kişinin SYDV yardımları görüntülenemez ise başvuru yapamayacaktır.

Elektrik faturası yardımı PTT şubelerine başvuru yapılması halinde verilecektir. Bu yardım yalnızca düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelere verilmekte olup Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan Ağır ve Kronik Hastalara 200 TL devlet desteği ile karıştırılmamalıdır. İçerikte belirtildiği üzre yapılacak yardımların tutarları hanedeki kişi sayısına göre PTT şubelerinden yapılacaktır. Destekten faydalanacak ailelerin belirttiğimiz gibi başvuru yapmaları gerekmektedir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.