Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Elektrik Faturası 2019 Yardımı Nasıl Alınır?
Elektrik Faturası 2019 Yardımı Nasıl Alınır
Elektrik Faturası 2019 Yardımı Nasıl Alınır

Elektrik Faturası 2019 Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından yeni bir projeye daha imza atılıyor. Hayata geçirilen bir karar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti haftalık olağan toplantısında müjdeyi verdi! Düzenli olarak sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerine 80 TL elektrik parası yardımı yapılacak! Destek kimlere verilecek? Başvurular nereye yapılacak? Başvuru için gerekli evraklar neler? Destek hakkında tüm detaylar haberimizde..

Elektrik Faturasına Destek Verilecek

Cumhurbaşkanı Rescep Tayyip Erdoğan haftalık olağan toplantıda birçok müjde vererek yardıma muhtaç olanlardan çiftçilere, kredi kartı borcundan esnaflara kadar birçok kişinin yüzünü güldürdü. Erdoğan yaptığı konuşmalarda sosyal yardım alan ailelere elektrik faturasının yarısı devletten müjdesi verdi. Düzenli olarak sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi muhtaç ailelerin aylık 150 kilowatt saate kadar olan elektrik tüketimlerinin devlet tarafından üstlenileceğini açıkladı. Verilecek olan destekten yaklaşık 2,5 milyonun üzerinde hane faydalanabilecek ve elektrik faturasının aylık ortama 80 TL‘si devlet tarafından karşılanacak.

Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Ocak 2019 tarihinde Elektrik Tüketim Desteği Programına ilişkin koordinasyon toplantısı düzenledi. Yapılan toplantıda elektrik faturalarına destek verileceğini açıklayan Erdoğan konu ile ilgili bütün detayları açıkladı. Hazırlanan program neticesinde elektrik faturası desteğinden  Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen düzenli sosyal yardımlardan yararlanan haneler faydalanabilecektir. Aylık 150 kilowatt saate karşılık gelen elektik tüketimi fatura miktarı devlet tarafından karşılanacak.

Başvuru Nereye Yapılır?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenli olarak sosyal yardım alan ailelerin, devlet tarafından verilen elektrik desteğinden yararlanabilmeleri için talep edilen evraklar ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. Elektrik faturası desteği için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacaktır. Bulunduğunuz il veya ilçedeki Vakıflara gerekli evraklar ile müracaat ederek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra vakıf tarafından gerekli incelemeler yapılacak ve kararın olumlu olması halinde elektrik yardımı verilecektir.

Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabilir - Elektrik Faturası 2019 Yardımı Nasıl Alınır?
Elektrik desteğinden düzenli olarak sosyal yardım alanlar faydalanabilecektir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Elektrik desteğinden yararlanacak olan kişilerin hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır;

 • Başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Başvuru yapıldığına dair başvuru dilekçesi,
 • Elektrik faturası ile başvuru yapılabilecektir.

Bu evraklar ile birlikte il veya ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz.

150 Kilowatt Saat Ne Kadar?

Elektrik faturasında aylık tüketim kilowatt saat türünden gösterilmektedir. Hanelerin  ödeyeceği elektrik faturalarının birim fiyatları ve ödenecek tutar hesaplamaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenir. Elektrik için ödenecek miktarda 1 kilowatt saat birim tutarıdır. Bu iş için görevlendirilmiş olan elektrik tedarikçileri ulusal tarife üzerinden satış yapmaktadır. Tarifede belirtilen fiyatlar piyasa üzerindeki tavan fiyat olarak alınmaktadır. Tüketici olarak elektrik tedarikçinizi değiştirseniz bile daha yüksek bir fiyat ile elektrik satışı yapılamaz.

Elektrik tarifeleri tek ve üç zamanlı mesken elektrik tarifeleri olarak ikiye ayrılır. Bütün mesken aboneleri genel olarak tek zamanlı tarifeden elektrik almaktadır. Üç zamanlı tarifenin tek zamanlı tarifeden ayıran en belirgin özellik gün içerisinde elektrik kullanımının yoğunluğuna göre enerji tüketim fiyatı uygulamasıdır. Enerji bedeli; gündüz, gece ve puant olarak 3’e ayrılır. Bu zaman dilimlerine göre birim tutarlarında artış veya azalış gösterir. Üç zamanlı elektrik tarifesini daha çok gece tüketimi yoğun olan tüketiciler kullanmaktadır. Ev tüketicileri ise genel anlamda tek zamanlı tarifeyi kullanmaktadır.Tek zamanlı mesken tarifesinde 1 kilowatt saat 0,5375 TL’dir. Hesaplama yapılacak olursa 150 kilowatt= 89,58 TL elektrik faturasına yansıyacaktır.

Üç zamanlı mesken tarifesinde ise 1kilowatt saat gündüz 0,5445 TL, gece 0,3405 TL, puant ise 0,7997 TL’dir. Bu kapsamda enerji bedeli gündüz olarak kullanıldığında; 150 kilowatt saat= 90.75 TL  olacaktır.

Ağır ve Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Başlatılmıştı

Devlet tarafından belirlenen projenin adı Enerji Tüketim Desteği’dir. Verilmesi zaten kararlaştırılmış olan bu destek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük icraat programında yer alıyordu. Konu hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarda bulundu. Belirlenen proje kapsamında koşulları sağlayan kişilere 200 TL elektrik yardımı yapılacağını belirtti. Verilecek olan destekten yararlanmak isteyen hanelerin ağır ve kronik bir hastalık sebebi ile yaşamlarını bir cihaza bağlı olarak devam ettirmeleri gerekmektedir. Doğum yardımları hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Ağır ve Kronik Hastalara Elektrik Yardımı - Elektrik Faturası 2019 Yardımı Nasıl Alınır?
Ağır ve Kronik Hastalara Elektrik Yardımı veriliyor.

Elektrik Parasından Yararlanmak İçin Gerekli Şartlar

 • Verilen destekten yararlanmak isteyen hanelerde ağır ve kronik bir hastalık sebebi ile cihaza bağlı olarak yaşamını sürdürmesi gerekmektedir.
 • Hastanın 2828 sayılı kanun kapsamında devlet tarafından yardım almıyor olması gereklidir.
 • Talep edilen evraklar ve belgeler ile birlikte il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması gereklidir.
 • Destekten yararlanacak olan hastanın 3294 sayılı kanun gereğinde muhtaç durumda olduğunun tespit edilmesi gereklidir.

Devlet tarafından verilecek olan bu destek üç kategoride sağlanacağı biliniyor. Bu kategoriler;

 1. Elektrik kesintisine karşı cihaz desteği (Güç kaynağı desteği),
 2. Elektrik tüketim desteği kapsamında faturaya 200 TL destek,
 3. Hastanın cihaza bağlandığı tarihi takiben birikmiş fatura borçlarının ödenmesi ve borçların silinmesi destekleri sağlanacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ağır ve kronik hastalıklardan dolayı cihaza bağlı olarak yaşamını sürdüren kişilere, cihazın bağlanma tarihinden itibaren var olan borçlarının silineceğini de açıklamıştır. Ancak yapılan destek, doğalgaz, su vb. gibi borçları biriken vatandaşların borç ödemelerini kapsamamaktadır. Sosyal yardımlaşma tarafından verilen yardımlar halen devam etmektedir. Bu destekler ile elektrik yardım desteğinin karıştırılmaması gerekmektedir. Konu kapsamında belirtilen 200 TL destek yalnızca ağır ve kronik hastalık yüzünden makineye bağlı olarak yaşayan hastalara sağlanmaktadır. Aynı zamanda borç silinmesi hususunda yapılan açıklamada belirtildiği üzere cihazın bağlandığı tarihten sonraki borçlar silinecektir. Daha evvelki borçlar bu kapsama girmemektedir. 

Cumhurbaşkanı tarafından müjdelenen diğer destek müjdeleri ise kredi kartı borcu olanları ve esnafları ilgilendiriyor. Erdoğan yaptığı konuşmalarda kredi kartı borcu olanlara Ziraat Bankası tarafından başlatılan bir kampanya ile borçlarını 24 ay vadede yüzde 1,10 faiz ile 60 ay vadede ise yüzde 1,20 faiz oranı ile Borç Kapatma Kredisi verileceğini açıkladı. Bu müjdenin yanı sıra sevindirici bir haber de esnaflar için geldi. Halkbank tarafından verilen Sıfır Faizli Esnaf Kredisi kapsamında 350 bin esnafa %100 faiz indirimli toplamda 22 milyar TL kredi verileceği açıklandı. Esnafa sağlanacak olan faizsiz kredi kullandırılmaya 9 Ocak 2019 tarihi itibari ile başladı. 2019 yılının ilk 3 ayında 10 milyar TL, geri kalan aylarda ise toplamda 22 milyar TL kullandırılacağı belirtildi. Halkbank faizsiz esnaf kredisi şartlarını inceleyebilirsiniz.

Düzenli sosyal yardım alıyorsanız elektrik fatura desteklerinden yararlanmak için talep edilen evraklar ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat edebilir ve başvuru yapabilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir yorum

 1. YAKUP ÇETİN

  Iyi akşamlar ben de elektirik yardımı almak istiyorum ama nasil yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursaniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!