Anasayfa / Maddi Yardımlar / Fakirlere Yardım Yapan Kurum ve Kişiler (Güncel)
Fakirlere Yardım Yapan Kurum ve Kişiler (Güncel)

Fakirlere Yardım Yapan Kurum ve Kişiler (Güncel)

Günümüzde ekonomik olarak dalgalanmalar yaşanmaktadır. Komşu ülke Suriye’den ülkemize göç olması sebebiyle hem o ülkenin vatandaşları hem de Türkiye vatandaşları mağdur olmaktadır. Bu şekilde yardıma muhtaç insan sayısı oldukça fazladır. Maddi yardıma muhtaç aileler için bir çok yardım kuruluşu bulunmaktadır. Devlet ailelere yiyecek, içecek, barınma, giyecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yapmaktadır. Bu yazımızda yoksullara yapılan yardım kuruluşlarını sizlerle paylaşacağız. Gerekli kurum ve kuruluşlara siz de bağış yaparak yardıma muhtaç ailelere yardım yapabilirsiniz.

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar

Maddi durumu yeterli olmayan ev geçindirmek için ve hayatın devamı için temel gereksinimlerini karşılayamayan aileler için birçok kampanya düzenlenmektedir. Yardım kuruluşları bu görevi üstlenmekte Türkiye’de maddi ihtiyaç sahiplerine destek olunmaktadır. Aile toplumun temel yapı taşıdır. Toplum  aile denen küçük birliklerden meydana gelmektedir ve toplumun refaha kavuşması, gelişmesi için en küçük biriminden düzeltmeye başlamak sağlıklı bireyler yetiştirmek gerekmektedir. Bu nedenle destek sağlayan kurum ve kuruluşlar çok büyük önem arz etmektedir. Daha iyi ve yaşanılır bir dünya için bunun bilincinde olmak gerekiyor. Maddi ve manevi destek kurumları aşağıda sıralanmıştır.

bu saydığımız kurumlar sağlık, giyecek, yiyecek gibi pek çok temel gereksinimi karşılanmasında önemli rol oynamaktadır.

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar
Fakirlere Yardım Eden Kurumlar

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Sağladığı Destekler Nelerdir?

Maddi durum bakımından yetersiz aileler için yardım fonu düzenlenmektedir. İhtiyaç sahiplerine destek veren kurumların başında gelmektedir. Başbakanlık bünyesinde çalışan bu kurum gerçekten ihtiyaç sahiplerine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Başvuran kişilerin gerçekten maddi açıdan zor durumda olmaları gerekmektedir. Bunun için zaten ev adreslerine gidip gerekli önizlemeler yapılmaktadır, kontrol edilmektedir. Gerekli görüldüyse yardım fonu tarafından destek verilmektedir. Düzenli olarak para takviyesi yapılmaktadır.

TAVSİYE:  Ankara Maddi Yardım Dernekleri ve Vakıfları İletişim Bilgileri (Güncel)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Düzenli bir işe sahip olmayan gelir konusunda sıkıntılar yaşayan insanlar için Aile ve sosyal politikalar bakanlığı çok önemli bir yere sahiptir. Muhtaç ailelerin tespiti yapıldıktan sonra mahalle muhtarları ve bakanlıklar tarafından belirlenen yardım miktarına karar verilir ve bu her ay düzenli şekilde ailelere ulaştırılır. Sosyal yardım talebi dolayısıyla bakanlığa ulaşmak için 144’ü arayabilirsiniz. Gıda yarımları, maddi destek. yakıt ihtiyaçları, sağlık yardımları ve eşi vefat edenlere yapılan yardımlar için bilgilendirme yapılan sosyal destek hattıdır.İşitme engelliler için de çağrı merkezi hizmet vermektedir hafta içim sabah 8 ve akşam 9 arasında 3G ile görüntülü konuşarak yardım talebinde bulunabilir bilgi alabilirsiniz.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Bu kurum özel olarak bilinse de aslında yarı özel yarı devlet kurumu olma özelliğini taşımaktadır. Aileleri tarafından sokağa bırakılmış mendil satarak ya da ayakkabı boyayarak bütçeye katkı sağlamaları istenen çocuklar toplumun kanayan yarası haline gelmiştir. Okul çocuklarının okula gitmeyip sokaklarda gül satıp araba camlarını silmeleri gerçekten yaşadığımız yeri sorgulamamız gerektiğini göstermektedir. Maddi güçlükler yaşayan aileler çocuklarını okutamamak da ve dışarı salmaktadır. Çocuklar geleceğin büyükleri olacak onların sokak köşelerinde değil okul duvarları içerisinde eğitimle meşgul olması gerekmektedir. Farkındalık sahibi olmayı amaçlayan bu kurum sokak çocuklarını okula ve eğitim yuvalarına bağlama çalışmaları sürdürmektedir. Bu konuyla alakalı olarak kişiler dışarıda çalışan çocuklarla diyalog içerisinde olarak aileleriyle görüşme sağlamakta, gerekli yardımların yapılacağı sözünü vermektedir. Aileleri bu konuda ikna etmek oldukça zor olmaktadır. Ailesi olmayıp sürekli sokaklarda bulunan, çalışan çocuklar için yemek, giysi, sağlık konusunda destek olunmaktadır. Amaç sokaklarda kimsesiz çocuk bırakmamak ve en iyi şekilde hayatlarını idam ettirebilmelerini sağlamaktır.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Destek Vakfı

Devlet tarafından maddi yardıma muhtaç kişilerin belirlenmiş ve onlara gıda, yiyecek, yakıt, eğitim barınma gibi imkanları sağlamak amacıyla kurulmuştur. Durumu yeterli olmayan öğrencilere de burs imkanı tanımaktadır.

TAVSİYE:  Adana'da Fakirlere Yardım Eden Dernek ve Kurumlar (Güncel)

Maddi Yardımlardan Nasıl Yararlanabilirim?

Ülkemizde ekonomik anlamda gerçekten çok zor günler geçirmekteyiz. Asgari ücretle geçinen ailelerin yanı sıra düzenli bir gelire sahip olmayan aileler de mevcut. Üniversiteden mezun olup iş bulamayan birçok insan bulunmaktadır. Ekonomik sıkıntılar yüzünden işine son verilen binlerce vatandaş geçinme derdine düşmüş durumda. Hal böyle olunca bankalara olan borçlar ödememek de faiz üstüne faiz binmekte günden güne geçim sıkıntıları artmaktadır. Hiçbir gelire sahip olmayan geçim zorluğu çeken vatandaşlarımız için yukarıda yardım eden kuruluşlardan bahsettik peki maddi destek almak için ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle bir dilekçe yazarak durumunuzu arz etmeniz gerekmekte ve ilgili kurumlara götürmelisiniz. İhtiyaç sahibi olduğunuzu gösteren belgelerini de aldıktan sonra başvurabilirsiniz. Muhtaç belgeleri durumunuza göre konulara ayrılmaktadır. Size uygun belgeyi doldurup dilekçeyi de ilettikten sonra başvurunuz değerlendirilecek bilgilerin doğruluğu araştırılacak ve evinize de kontrol için gelinecektir.

Gıda ve Yakacak Yardımları

Gelir sıkıntısı çeken aileler için kışı rahat atlatabilmeleri için yakacak temin edilmektedir. Başvuruda bulunan vatandaşlar için 500 kg’a kadar kömür ve odun verilmektedir bunun yanı sıra kolilerle yiyecek de gönderilmektedir. Bu yardımlardan yararlanmak istiyorsanız başvuru formunu doldurarak gerekli makamlara iletmeniz gerekmektedir. Başvurunuz değerlendirildikten 1 ay sonra yakacak ve gıda yardımı almaya başlayacaksınız.

Gıda ve Yakacak Yardımları
Gıda ve yakacak yardımlarından faydalanabilirsiniz.

Eğitim Yardımları

Eğitim konusunda devletin bir çok desteği bulunmaktadır. Üniversite kazanmış ama gerekli maddi desteği sağlayamayan öğrenciler için burs imkanı tanımaktadır. Üniversite öğrencilerine okudukları yıl kadar geri ödemesiz kredi sağlanmaktadır. Eğitim desteği olarak burs dışında kırtasiye masrafları, harç paraları, ve engelli olan öğrencilere ücretsiz servis gibi bir çok  olanak sağlamaktadır.

Sağlık Yardımları

Başvuruda bulunan ailelerin sağlık alanında tüm ihtiyaçlarını karşılanması baz alınır. Sağlık yardımları 3 kategoride değerlendirilir.

TAVSİYE:  İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım ve Destekler

Engelli İhtiyaç Yardımları

Engelli vatandaşlara yönelik engellilerin topluma kazandırılması ve refahlarının en üst seviyeye çıkarılması amacı güden programlardır.

Genel Sağlık Sigortası (GSS)

Yeşil kartla karşılanmayan veya yeşil kartı bulunmayan hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar için sağlıklarına kolaylıkla kavuşma ve tedavi olma imkanı tanıyan programdır. Önceden belirli kişiler için başvurma olacağı varken 2012 den sonraki yıllarda değişen kanunlarda birlikte tüm vatandaşlar başvurabilir ve muhtaç olanlar tespit edilerek yararlanmaları sağlanır.

Şartlı Sağlık Yardımı

Nüfusun en yoksul olduğu kesimlerde yer alan aileler ve 0-6 yaş arası çocuklarını sağlık ocaklarına düzenli olarak götürmeleri şartı ile nakit para desteği yapılmaktadır. Ziraat Bankası ve PTT den anne adına hesap açılarak oraya yatırılmaktadır. Aylık ödeme 30 TL. olarak belirlenmiştir. Program kapsamına 0-6  yaş arası çocuk sahibi olanlar ve gebeler girmektedir. Ayrıntılar ve başvuru için gerekli belgeler görselimiz de.

Dul Maaşı Yardımları

Eşi vefat etmiş bayanların devlet tarafından her ay düzenli olarak belli bir miktar para desteği sağlanmaktadır. Dul maaşından faydalanmak için muhtaç belgesini ilgili kurumlardan aldıktan sonra bölgenizdeki  kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmanız gerekmektedir.  Başvurunuz olumlu sonuçlandığı zaman iki ayda bir 500 TL. maddi destek alacaksınız.

Memur Emeklisi Dul ve Yetimler için Muhtaç Belgesi Örneği

İhtiyaç sahibiyseniz yukarıda verdiğimiz kurumlara müracaat edebilir ve destek alabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

12 yorum

 1. Mrbllar benim 4 yasında down sendromu oglum var kiradayım herseyde zorlanıyorum oglumun ihtiyaçları nı karşilayamıyorum ortapedi ayakkabısı ve kaynaştırma okuluna gitmesi gerekiyor lütfen destek olun lütfen şimdiden teşekkür ederim

 2. Perihan durmak

  Evimin kirasını cocuklarimin ihtiyaclarini bile alamiyorum eşim çalışamıyor ayaginda platin var lütfen yardım bekliyoruz her ne yardim olursa olsun yapın allah rızası için

 3. Merabarlar hayırlı ramazanlar hayır sever büyüklerin iki çocuğum var eşim bizi bırakıp gitti hiç bir gelirim yok kıracağım onbinlira kiram oldu bugün ödeme yapamazsan cikarilcamm Allah rızası için yardım elinizi uzatan bilir misiniz ziraat hesap no yalapandanda yapmayandanda Allah’ım razı olsun

 4. merhabalar ben sibel Akdeniz benim kredi borcum var bana yardim edin ALLAH icin kredimin yarisini yatirayim hic olmazsa lutfen yemin ederim ki yalan degil arastira bilirsiniz beni arayin beni lutfen internettim olmuyor fazla numarami vericem sadece 13 bin 800 ihtiyacim var lutfen goz ardi etmeyin 05 44 lutfen arayin beklicem saygilar

 5. Melek Düzova

  Merhaba arkadaşlar 3 aylık bebeğim var durumumuz yok eşim 6 aydır çalışamıyor sütüm kesildiği için emziremiyorum durumumuz yok mama bez ve erzak yardımı istiyorum Allah rızası için yardım edin lütfen

 6. Fakire yardım

  senetle 10 bin verilir.

 7. İyi akşamlar ben 3 çocuk annesiyim iki kere evlilik yaptîn çocuğun 1ikl eşimden ve özürlü eşimi yetistiremedigi için kiredi kullandî ve 90binlira borcu oldu bankalar askeri ücrette calîsiyor maasîna piloko kodu kiredi 4aydîr kirayî ödeyeniyprum çocuğuma süt bez alamîyorum ne olur yardîm edin Bursa’da oturuyorum cocuklarîm için yardîn istiyorum saygîlarîmla

 8. Aileden akrabalardan hiçbir yardım yok gerek maddi gerek manevi çalışmayı denedim 3 yaşında oğlum var kreş masrafları ancak maaşa yetti ayrıldım önlisans mezunuyum eşim çalışıyor ama borç kira derken gıda temel gereksinimler için para kalmıyor bu durumda çocuğum için nereden yardım talep edebilirim şimdiden teşekkürler

  • Ben şiddet ve aldatılma nedeniyle eşimden ayrıldım .durumum iyi olmadığı için düzce barosundan avukat talep ettim boşanma davam içinde nafaka ve tazminat talep ettim avukatın yetersizliği takipsizliği nedeniyle davam reddedildi.boşanma öncesi nafaka davasından nafaka hakkı kazandım fakat aylık 550 olmak şartıyla kazandığım nafakadan sadece parça parça bin tl alabildim 5 yıldır ayrıyız çocuğmla yaşıyorum 14 yıl evli kaldım kiradayım işsizim ve ilkokul mezunuyum.kaymakamlıktan yardım istedim ama ayda 200 tl yi zor veriyorlar bana destek olacak hiçkimsem yok babamı kaybettim annem kanser tedavisi gördü onlarında maddi durumu yok.tekrar boşanma davası açacaktım fakat hukuka adalete hiçbir güvenim kalmadı defalarca hüsrana uğradım.olumlu hiçbir sonuç almadığım için ruh sağlığımda bu zorluk içinde bozuldu çocuğum liseyi bitirdi üniversiteye gidecekti fakat çalışmak zorunda oldugu için gidemedi.oda yaz sezonlarında çalışabiliyor bir kaç ay sadece.çok zor durumdayım.çocuğumun babası çocukla hiçbir şekilde ilgilenmiyor.ben sesimi kimseye duyuramadım beni duyun lütfen duyun ve yardım edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir