Anasayfa / Kredi Kartı / Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları (Güncel Faiz Oranları)
Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları

Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları (Güncel Faiz Oranları)

Bankalar memura, emekliye, öğretmene, tarım işçilerine ve ticari alanda hizmet verenler gibi hemen hemen her alanda vatandaşlara düşük veya yüksek limitli kredi kartı imkanı sağlıyorlar. Bu meslek dallarının yanı sıra öğrencilerin eğitim hayatlarında ihtiyaçlarını giderebilmeleri adına TEB, İş Bankası, Akbank, Garanti, Halkbank gibi bankalar kredi kartı veriyor. Sizler için öğrencilere verilen kredi kartlarının limitlerini ve bankaların öğrenci kartları için belirlediği şartları araştırdık. Detayları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Limit Hesaplaması

Kişilere kredi kartı ya da kredi imkanı sağlarken bankalar tarafından belirlenen mevzuatlar gereğince aylık bir geliri olmayanlara bankanın inisiyatifine göre maksimum 1.000 TL. limitli olarak kredi kartı verilebilmektedir. Bu kapsama göre öğrenciler de sigortalı bir işte çalışıyor olmadıklarından dolayı aylık geliri olmayan kişiler olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden de bankalardan maksimum 1000 TL. limiti olan kredi kartı alabilirler.

Ancak sigortalı çalışılıyor ise kredi kartı alımını ilk defa gerçekleştiriyor ise ilk yıl için kredi kartları için belirlenecek olan toplam limit, belgelenecek olan gelirin maksimum 2 katı, daha sonraki senelerde de kredi kartlarının toplam limiti, belgelenecek olan gelirin maksimum 4 katı olabilmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Limit Arttırma

Öğrenci kredi kartları kullanım süresince alındığı limit gibi kalmak zorunda değildir. Tıpkı kredi notunda olduğu gibi kredi kartlarının limitleri de düzenli ve eksiksiz ödeme gerçekleştirildiğinde, bankadan limit arttırma işlem için talepte bulunulabilir. Kredi notunuzu yükseltmek de bir nevi kredi kart limitinizi etkileyecektir. Faturalarınıza verdiğiniz otomatik ödeme talimatları ve vaktinde ödenen borçlar kredi notunuzu yükselteceğinden limit arttırma işleminiz de bu yönde kolaylaşacaktır.

Öğrenci Kredi Kartı Limit Arttırma
Öğrenci Kredi Kartı Limit Arttırma

Öğrenciye Verilen Kredi Kartlarının Avantajları

Öğrenci kredi kartlarının limitleri genel anlamda düşük olup, 500 ile 1.000 TL. arasında değişmektedir. Bu öğrencilerin çok hoş olarak  karşılamadıkları ve dezavantaj olarak gördükleri bir durum gibi görünse de bir yandan iyi bir avantajdır. İlk olarak öğrencilerin fazla miktarda borçlanmamalarına öncülük edilmektedir. Kredi limitleri düşük olacağından gecikmelerde ve nakit çekimlerde uygulanan faiz oranları da bu yönde düşük olacaktır. Bu özelliklerin dışında da öğrencilere verilen kredi kartlarına ek indirimler ve kampanyalar uygulanmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrenciye kredi kartı veren bankaları, kartların özelliklerini ve limitlerini sizler için araştırdık. Hepsini tek tek anlatacağız.

 1. Akbank,
 2. İş bankası,
 3. TEB,
 4. Yapı ve Kredi Bankası,
 5. Ziraat Bankası, 
 6. Garanti Bankası,
 7. Vakıflar Bankası,
 8. QNB Finansbank,

Akbank Exi-26

Akbank’ın öğrencilere yönelik hazırladığı bir kredi kartıdır. Kartın en önemli özelliği ilk 2 yıl boyunca kart aidatı alınmamasıdır. Ancak iki yılın bitiminde kullanıcılar kredi kartı için bir yıllık 20 TL. aidat ödemek zorunda kalacaklardır. Kredi kartının özellikleri ve avantajları aşağıdaki gibidir;

 • Exi-26 kredi kartını kullanmak için öncelikli olarak başvuru tarihinde 16-26 yaş aralığında olunması gereklidir. 26 yaşını doldurmuş bireyler kredi kartından faydalanamaz.
 • Axess üye iş yerlerinde yapılan alışverişlerden para puan kazanılır ve bir sonraki alışverişlerde yapacağınız ödemeleri bu puanlar eşliğinde ödeyebilirsiniz.
 • Exi-26 hesabına havale yapılırken herhangi bir ücret ödenmez.
 • Exi-26 sayesinde kişinin ailesine uygun faizler ile eğitim kredisi verilir.
 • Anlaşmalı üye işyerlerinden yapılan alışverişlerde taksitlendirme yapılır ve erteleme seçeneği ile bir sonraki aylarda ödenebilir.
 • Axess kredi kartlarında geçerli olan bütün özellikler Exi-26 kredi kartında da bulunmaktadır.
 • Alışveriş anında peşin ödeme yapılmanın zorunlu olduğu durumlarda Akbank Direkt Mobili cep telefonunuza indirip giriş yaparak Kartlar=>Taksit İste adımına devam ederek 50 TL ve üzeri alışverişinizi faizsiz olarak 3 ay taksite böldürebilirsiniz.
 • Telefon, elektrik, doğalgaz gibi faturalar için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
 • Nakde sıkışılan anlarda ücretsiz olarak 500 TL. SMS Para alabilirsiniz. Daha sonra 3 taksit ve uygun faiz oranları ile geri ödeyebilirsiniz. SMS Para özelliğinden faydalanmak için “PARA” yazıp bir boşluk bırakarak kredi kartının “son 6 hanesini” yazmanız ve 5990‘a göndermeniz yeterli olacaktır.
 • Kredi kartı limitleri ise öğrencilerin gelir belgesi sunma ihtimali bulunmadığı için 500 TL ile 1.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.
TAVSİYE:  Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? (2021)

Kredi Kartı Faiz Oranları

 • Taksit ve ertelemelerde 4 aydan sonrası 12 aya kadar faiz oranları %1,59 olacaktır.
 • Otomatik ödeme talimatlarında, Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom faturalarının haricindeki faturalar için otomatik ödeme talimatı verildiğinde aylık %1,84 oranında faiz uygulaması yapılmaktadır.
 • Nakit avans, taksitli nakit avans ve alışverişlerde uygulanan faiz %1,59 oranındadır.

Kredi kartı başvurusunda bulunmak için en yakın Akbank şubesine nüfus cüzdanınız ile müracaat edebilirsiniz. 

Akbank Exi-26
Akbank Exi-26

İş Bankası İş’Te Üniversiteli

İş Bankası 18 yaş üstü bireylere Lisans üstü eğitim aşamasına bile gelseler kredi kartı imkanı sağlıyor. Üniversitelilere özel verilen kredi kartı ile Maximum dünyasında sunulan bütün fırsat ve avantajlardan yararlanılabilmektedir. Kartın önemli özelliklerinden biri ise ilk yıl boyunca kart ücreti ödenmeyecek olmasıdır. İlk yıldan sonra ise 20 TL kart ücreti alınmaktadır. Kredi kartının özellikleri ve avantajları aşağıdaki gibidir;

 1. Maximum üye iş yerlerinde geçerli yaptığınız alışverişlerden MaxiPuan kazanabilir ve bir sonraki alışverişlerinizde harcayabilirsiniz.
 2. Anlaşmalı işyerlerinden yapılan alışverişlerde taksitlendirme yapabilirsiniz.
 3. Kredi kartını temassız özellikli alabilir ve üzerinde temassız ödeme ambleminin bulunduğu yerlerde kredi kartı ile kolay ve hızlı bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.
 4. Temassız özellikli kredi kartı ile yapacağınız alışverişlerin en üst limiti her bir ödeme için 50 TL toplamda ise 100 TL olmaktadır. 100 TL’yi aşan alışveriş işlemlerinde kartınız temassız ödeme yapmak için şifre isteyecektir.
 5. Kredi kartı ile faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
 6. Karekod özelliğini kullanarak kartınız yanınızda bulunmasa bile bütün Bankamatiklerden gün içinde 3 bin TL‘ye kadar para çekebilirsiniz.
 7. Kredi kartı sayesine emekliliğinize katkı sağlayabilirsiniz. Genç bireyler için hazırlanan Avantajlı Genç Emeklilik Planı ile 18-25 yaş arasındaki bireyler aylık 125 TL‘den başlayan ödemeler yaparak geleceklerine ve emekliliklerine katkı sağlayabilirler. Yatırılan her katkı payı ücret tutarın %25‘i kadar devletin sağladığı katkılardan yararlanabilirsiniz.
 8. Nakit avanslarda, taksitli nakit avanslarda ve alışverişlerde uygulanan faiz oranları %1,40‘tir.
 9. Kredi kartının limiti 400-500 TL civarındadır.
TAVSİYE:  En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi? Tavsiyesi

Kredi kartına SMS yolu ile başvuru yapmak için “ÜNİK yazıp bir boşluk bırakarak T.C Kimlik Numaranızı” yazdıktan sonra 4402′ye SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Ya da İş Bankası şubelerine müracaat ederek de başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası İş'te Üniversiteli
İş Bankası İş’te Üniversiteli

TEB- ÜniversiTEB Bonus Card

Türkiye Ekonomi Bankası’da öğrencilere destek vererek kredi kartı imkanı sağlıyor. Hem ihtiyaçlarınızı kredi kartı sayesinde karşılayabilir hem de avantajlar dünyasından siz de faydalanabilirsiniz. Üniversite kredi kartının özellikleri, sağladığı avantajlar ve başvuru seçenekleri aşağıdaki gibidir;

 • Kredi kartınız ile yapacağınız Bonus üyesi işyerlerinde yapılacak olan alışverişlerde taksit seçeneğini kullanabilir, bonus puanlar kazanabilir ve daha sonra bu puanları bir sonraki anlaşmalı üye işyerlerinde harcayabilirsiniz.
 • Öğrenci kredi kartının limit 400 ile 500 TL arasındadır. Kredi kartı borcunuzun düzenli ödenmesi halinde limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz.
 • Gönderme ücreti olmaksızın hediye, konser bileti ve çiçek gönderebilirsiniz.
 • Kredi kartı için ödenecek olan kart ücreti 9 TL‘dir.
 • Alışveriş, limit aşım faiz oranı %1,40′dir.

Kredi kartına başvuru yapmak için linke tıklayınız.

TEB- ÜniversiTEB Bonus Card
TEB- ÜniversiTEB Bonus Card

Yapı ve Kredi Bankası Play Kart

Play Karta başvuru yapmak isteyen öğrenciler şubeye bile gitmeye gerek kalmadan bu işlemi kısa bir sürede İnternet üzerinden, Mobil Şube, Telefon Bankacılığı ile veya SMS Bankacılığı ile halledebilirler.

Bankanın öğrenci kredi kartı için sunduğu imkanlar ve kartın özellikleri aşağıdaki gibidir;

 1. Üniversite öğrencileri değerlendirmeye alınacak olup maksimum 1.300 TL. limit belirlenmiştir.
 2. Kredi kartına öğrenci belgesi ile başvuruda bulunan öğrenciler Play karta yıllık ücret ödemek zorunda kalmazlar.
 3. Diledikleri zaman Play Harçlık özelliği sayesinde nakit para çekebilir ve 2 gün süreli olarak faiz ve ücret ödemek zorunda kalmazlar.
 4. Anlaşmalı World üyesi olan işyerlerinde yapılan alışverişlerde puan kazanabilir ve bir sonraki alışverişlerde bu puanları kullanarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Kartınız sayesinde Turkcell ve Vodafone hatlarınıza TL yüklemesi yapabilirsiniz.
 6. World amblemi bulunan yerlerde taksitli alışverişler yapabilirsiniz.
 7. Taksit yapılmayan yerlerde peşin ödemek zorunda kalındığında sonradan taksitlendirme işlemi yapabilir, uygun faizlerle geri ödeyebilirsiniz. (Taksitlendirme özelliği yalnızca POS cihazları üzerinden yapılan alışverişlerde geçerlidir.
 8. Peşin yapılan alışverişlerinizin ödemelerinizi 3 aya kadar erteleyebilirsiniz. Erteleme faiz oranları ve detaylı bilgi için tıklayınız. 
 9. Kartınızın temassız özelliğini açtırarak 90 TL.‘ ye kadar olan alışverişlerinizi şifresiz, 90 TL’nin üzerindeki alışverişlerinizi temassız şifreli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartına online başvuru yapmak için tıklayınız. 

SMS ile başvuru yapmak içinPLAY yazıp bir boşluk bırakarak T.C Kimlik Numaranızı” yazarak 4421‘e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Ya da şubeye nüfus cüzdanınız ile müracaat ederek başvuruda bulunabilirsiniz. 

Yapı ve Kredi Bankası Play Kart
Yapı ve Kredi Bankası Play Kart

Ziraat Bankası Genç Bankkart

Banka kartı ve kredi kartı olarak iki şekilde kullanımı sağlanan bir karttır. Banka kartı yerini hesap kartı yerine kredi kartını ise taksitli alışverişlerde kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey alışveriş esnasında kredi veya banka kartı seçeneklerinden birini tercih etmeniz olacaktır. Bu avantajlarla dolu karta sahip olmak için KYK üzerinden burs ya da geri ödemeli öğrenim kredisi alıyor olmanız veya 18-26 yaş aralığında Lisans, Yüksek Lisans ya da Doktora öğrencisi olmanız gerekmektedir.

TAVSİYE:  Kartın Neresinde Hesap Numarası Yazar? (BANKAMATİK)

Kredi kartının öğrencilere sağladığı avantajlar aşağıdaki gibidir;

 • 5 yıl boyunca kart aidatı alınmamaktadır.
 • Kartın banka hesabında para kalmaması durumunda burs ya da eğitim kredisi alıyor iseniz Harçlık Avans özelliği üzerinden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. (Yalnızca alışverişlerde geçerlidir.)
 • İnternet alışverişlerinde hem banka hem de kredi kartını kullanarak 3D Secure ile güvenli alışveriş yapabilirsiniz.
 • Provizyon hataları ve çözümlerini inceleyebilirsiniz.
 • Bankanın anlaşmalı olduğu üye işyerlerinde kredi kartı ile yapacağınız alışverişlere taksit yapabilir, kampanyalara katılabilir ya da puan kazanabilirsiniz. Kazanılan bu puanları yine anlaşmalı üye işyerlerinde bir sonraki alışverişlerinizde harcayabilirsiniz.
 • Kredi kartınızın temassız özelliğini kullanarak 90 TL. altındaki işlemleriniz için hızlı ve kolay bir şekilde  ödeme yapabilirsiniz.
 • Kredi kartından nakit veya taksitli nakit avans çekebilirsiniz.
 • Kredi kartı limiti 500 TL. ile 1000 TL. arasında değişmektedir.

Kredi kartı başvurusu ve evraklar için en yakın Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. 

Ziraat Bankası Genç Bankkart
Ziraat Bankası Genç Bankkart

Garanti Bankası Bonus Genç

Yalnızca 18-25 yaş aralığındakilerin faydalanabilecekleri bu kart için kart aidatı ödemek zorunda kalmayacaksınız. Kredi kartı ile alışverişler yapacak ve nakde sıkışılan anlarda para çekebileceksiniz. Kredi kartının özellikleri ve sağladığı avantajlar aşağıdaki gibidir;

 • Bonus Genç Kart ile anlaşmalı üye işyerlerinde yapılan alışverişlerinizi taksitlendirebilir ve bonus puanlar kazanabilirsiniz.
 • Taksitlendiremediğiniz ve peşin ödemek durumunda kaldığınız ödemelerinizi daha sonradan taksitlendirebilir veya bir sonraki aya erteleyebilirsiniz.
 • Nakit ihtiyacınız olduğu anda 7/24 ATM’lerden nakit veya taksitli nakit avans çekebilirsiniz.
 • 100 TL ve üzeri alışverişlerde aylık %1,59 faiz uygulaması yapılmaktadır. Taksit için ise 11 aya kadar taksit yapılabilmektedir.
 • Kredi kartının limiti 500 ile 1000 TL arasında olmaktadır. Ödemelerinizi doğru zamanda ve eksiksiz yapmanız halinde limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıntılar.

Kredi kartı başvurusunda bulunmak için linke tıklayınız. Ya da Garanti Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. 

Garanti Bankası Bonus Genç
Garanti Bankası Bonus Genç

Vakıfbank Like Card

Like Card üniversite öğrencilerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmış bir kredi kartıdır. Kredi kartını ister nakit çekiminde isterseniz de alışverişlerde kullanabilirsiniz. Kartın özellikleri ve öğrencilere sunduğu avantajlar aşağıdaki gibidir;

 • Kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerde WorldPuan kazanır ve diğer alışverişlerinizde bu puanlar ile alışveriş ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her 10 TL’lik alışveriş 1 puan ile eşdeğerdir.
 • Kampanya kapsamında sinema biletlerini %50 indirimli olarak alabilirsiniz.
 • Kredi kartının limiti 500 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Düzenli ödemelerinize karşın limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz.
 • Peşin ödemek zorunda kaldığınız 100 TL ve üzeri ödemelerinizi sonradan taksitlendirebilirsiniz. Taksit sayısına göre uygulanacak olan faiz oranı 1,59’dir.
 • Temassız ödeme seçeneği bulunan bir kredi kartıdır. Bu özellik sayesinde ödemenizi kolay ve hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. 90 TL ve altı alışverişlerde geçerlidir.
 • Kartın yıllık aidat ücreti 12 TL olup, nakit çekim ve alışveriş faiz oranı %1,59, gecikme faizi %1,89‘tir.
 • Kredi kartından 18-28 yaş aralığındaki öğrenciler yararlanabilir.
 • Vodafone, Turkcell, Turk Telekom hatlarınıza TL yüklemesi yapabilirsiniz. Detaylar.
Vakıfbank Like Card
Vakıfbank Like Card

Bankaların öğrenciler için tanımladığı kredi kartları bu şekildedir. Hepsinin avantajları ve özellikleri hemen hemen birbirine benzemektedir. Kredi kartlarını birbirinden ayıran tek özellik aidat tutarları ya da aidatsız olmalarıdır.


Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir