Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları
Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları
 • Halkbank tarafından verilen faizsiz kredilerden yararlanarak işletmenizin tüm finansal ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Banka bu yıl da şartları karşılayan esnaf ve sanatkarlara özel verdiği sıfır faizli kredi kapsamında 350 bin esnafa 22 milyar TL kredi desteği sağlayacak. Kredi hakkında tüm detaylar haberimizde..

  Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Resmi Gazete’de

  Halkbank girişimcilere ve esnaflara işletme ve yatırım giderlerini karşılamaları amacı ile faizsiz kredi desteği vermeye devam ediyor. Yaklaşık 350 bin esnafa 22 milyar destek sağlanacağı açıklandı. Verilecek olan destek geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da 3 farklı başlığa ayrılacak. Faizsiz esnaf kredisi yılının ilk 3 ayında 10 milyar TL geri kalan aylarda ise toplamda 22 milyar TL esnaf kredisi desteği verilecek.

  Halkbank Genel Müdürü yaptığı açıklamalarda;

  ” Ekonomiye değer katmak amacı ile hazırladığımız uygulamalar ile işletmelerin faaliyetlerini en iyi şekilde gerçekleştirebilmeleri için, finansal anlamda zorluk çekmemeleri adına faizsiz kredi desteğini sağlayarak güçlük çekmeden yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacağız. Ülkenin kalkınmasını, iş istihdamı ve üretim artması adına geliştirdiğimiz ürün ve hizmetler ile esnaf ve sanatkarlara tam anlamı ile destek olmaya devam edeceğiz. Yeni umutlar ile başladığımız Esnaf Kredi Programı ile yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşacağız.”

  şeklinde konuştu.

  Esnaf Kredisi Verilmeye Başladı!

  Halkbank şubelerinde kredi tahsisleri yapılmaya ve yeni uygulamaya ilişkin kredi kullanımları başlamıştır. Belirlenen tutarın 10 milyar TL’lik kısmı bu yılın ilk 3 ayında kullandırılmaya başlanmıştır. Esnafa faizsiz kredisi kullandırımlarında, hali hazırda uygulamada olduğu gibi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen faiz desteği devam edecektir. Esnaf Kefalet faiz oran hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

  Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Çeşitleri

  Banka tarafından verilen kredi üç başlık altında verilecektir. Belirlenen meslek gruplarında hizmet veren ve faaliyet gösteren girişimci ve esnafların şartları karşılamaları halinde kredi kullanımlarına izin verilecektir. Ancak bu koşulları sağlamayanlar faizsiz kredi desteğinden yararlanamayacaklardır. Faizsiz kredi desteğinin 3 ana başlığı aşağıdaki gibidir;

  • Genç girişimci ve esnaflara yönelik,
  • Ustalık belgesi olan esnaflara yönelik,
  • Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ve kültürel meslek kollarında faaliyet gösterenlere yönelik kredi kullandırımı yapılacaktır.

  Belirlenen bu başlıklarda hizmet veren ve şartları karşılayan kişilere faizsiz kredi desteği verilecektir.

  Genç Girişimci ve Esnaflara Yönelik Verilen Kredinin Şartları

  Kosgeb Girişimcilik Destek Programını başarı ile bitirmiş girişimcilerin projeleri için 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır. Destekten 18-30 yaş aralığındaki girişimci ve esnaflar yararlanabilecektir. Faizsiz kredi almak için sağlanması gereken koşullar aşağıdaki gibidir;

  • Faizsiz kredi desteğinden yararlanmak için 30 yaşını aşmamış olmak gereklidir.  
  • Girişimcilerin başvuru tarihini takiben son 5 yıl içinde Kosgeb destekleri hariç diğer herhangi bir devlet hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlanmamış olması gereklidir.
  • Girişimcilerin Kosgeb tarafından verilen Girişimcilik Destek Programını başarı ile bitirmiş olması şartı da aranmaktadır.
  Genç Girişimci ve Esnaflara Yönelik Verilen Kredinin Şartları

  Genç Girişimci ve Esnaflara Yönelik Verilen Kredinin Şartları

  Ustalık Belgesi Olan Esnaflara Yönelik Verilen Kredinin Şartları

  Bu kredi desteğinden faydalanacak olan kişilerin 3308 Mesleki Eğitim Kanununda belirtildiğince minimum 3 yıllık ustalık belgesi olması gereklidir. Verilecek olan kredinin maksimum miktarı 500 bin TL olup, vade süresi banka ile girişimci arasında yapılacak olan görüşme esnasında belirlenecektir. Verilecek olan krediye başvuru yapmak için sağlanması gereken bazı koşullar vardır;

  • Kredi başvurusunda bulunan esnafın başvuru tarihini takiben son bir yıl içerisinde hiçbir şekilde ticari faaliyetlere ara vermemiş olması gerekmektedir.
  • Esnafın son bir yıl içerisinde kendi işyerini açtığını belirten bir belge ile beyan etmesi gerekmektedir.
  • Başvuru tarihini takiben son 5 yıl içerisinde Kosgeb destekleri hariç devlet tarafından herhangi bir faizsiz kredi veya hibe almamış olması gereklidir.
  • Krediye başvuru yapıldığı tarihi takiben minimum 3 yıllık bir Ustalık Belgesi sahibi olunması gereklidir.

  Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslek Kollarına Verilen Kredinin Şartları

  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 9’uncu maddesinde bazı meslek dallarına yer verilmiştir. Bu meslek dalları kültürel, geleneksel ve sanatsal değeri olan ancak kaybolmaya yüz tutmuştur. Bakır işletmeciliği, el dokuma işletmeciliği, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, semercilik, yorgancılık, lüle ve oltu taşı işletmeciliği, oyacılık, çini ve çömlek yapımı, bastonculuk, yazmacılık, kaşıkçılık gibi ve bu işlere benzerlik gösteren Maliye Bakanlığı tarafından kabul gören işlerde faaliyet gösterenlere sıfır faizli kredi desteği sağlanacaktır. Krediden yararlanmak için gerekli koşullar aşağıdaki gibidir;

  • Belirlenen meslek alanlarında faaliyet gösteriyor olması gereklidir.
  • Faizsiz kredi desteğinden faydalanacak olan kişinin Esnaf Vergi Muafiyet Belgesine sahip olması gereklidir.
  • Aynı zamanda başvuru tarihini takiben son 5 yıl içerisinde Kosgeb destekleri hariç diğer devlet tarafından verilen hibe ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanmamış olmak gereklidir.

  Belirlenen koşulları sağlayan esnaf ve girişimciler verilen bu kredilerden yararlanabilirler. Faizsiz kredi desteğini Halkbank şubesine şahsen müracaat ederek gerçekleştirebilirsiniz.

  Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslek Kollarına Verilen Kredinin Şartları

  Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslek Kollarına Verilen Kredinin Şartları

  Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi

  Halkbank verdiği faizsiz kredilerin haricinde Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri ile ortak bir çalışma yaparak kooperatife üye olan tüm esnaf ve sanatkarlara kredi desteği sağlamaktadır. Geçen yılın Ekim ayında yapılan düzenleme neticesinde faiz hesaplaması yapılmış olup 5 yıl vade ile 3 aylık ve 6 aylık ödeme kolaylığı ile kredi kullanımına izin verileceği bildirilmiştir. 150 bin TL olarak bilinen kredinin üst limiti 200 bin TL’ye çıkartılmıştır. Bu kredi verilen faizsiz krediden ayrı olarak hesaplanmaktadır. Faiz oranları ise 5 yıla kadar %8,5 üzerinden hesaplanacaktır.

  Esnaf Kefalet 20 bin TL kredi hesaplamasını inceleyebilirsiniz.

  Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları

  Esnaf Kefalet kredisinden kooperatife üye olan tüm esnaflar yararlanabilmektedir. Esnafların bu kredilerden faydalanmaları için bazı koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Esnaf kredisi almak için belgeler ve şartlar linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. Esnaflara verilecek olan kredinin faiz oranları ise aşağıdaki gibidir;

  1. Kullanılacak olan kredinin vadesi 1 yıla kadar ise; yıllık yüzde 7,5 oranında faiz uygulaması yapılacaktır. Bu rakamlara göre de aylık uygulanacak faiz oranı hesaplandığında yüzde 0,70’e denk gelmektedir.
  2. Kullanılacak olan kredinin vadesi 1 yıldan fazla ise; yıllık yüzde 7,5 oranına faiz uygulaması yapılacaktır. Uygulanacak yıllık faiz oranına göre hesap yapılması halinde aylık uygulanacak faiz oranı yüzde 0,70 oranına denk gelecektir.

  Esnaf Kefalet Kredi Kesintileri

  Esnaf Kefalet üzerinden 100 bin TL kredi almanız ve 60 ay vade yapmanız halinde krediye uygulanacak faiz oranı yıllık yüzde 8 oranında olacaktır. Kredi kapsamında kesinti yapılacak tutarlar aşağıdaki gibidir;

  • Peşin alınan tutarlar için risk kesintisi olarak 1.000 TL, 
  • Blok hesabı için yapılan sermaye kesintisi olarak 3 bin TL, 
  • TESKOMB kesintisi olarak 250 TL, 
  • Belirlenen sermayenin ortak bedeli olarak 100 TL,
  • Bölgelere göre belirlenen kesinti 250 TL, 
  • Banka tarafından belirlenecek olan komisyon miktarı bin 500 TL, 
  • Bütün masraflar bin 500 TL, 
  • Belirlenen kesinti 7 bin 700 TL, 
  • Başvuru sonrasında kişinin elde edeceği nakit tutarı 92 bin 300 TL, 
  • Aylık ödenecek taksit tutarı ise 269 TL 45 kuruş olarak belirlenmiştir.

  Belirlenen kredilere başvuru yapmak için en yakın Halkbank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

  Halkbank Esnaf Kredisi  Başvurusu yapabilirsiniz!

  Sende Yaz