Esnaflara Yüzde 50 Faiz İndirimli Kredi

Esnaflara Yüzde 50 Faiz İndirimli Kredi 2022

Halkbank Faiz indirimlerine Esnaf ve sanatkarları da yalnız bırakmadı Esnaf ve sanatkarlara daha önceki yıllarda kullandırılmış ve bakiyesi 2022 yılına devreden kredilerle birlikte 2022-2023-2024 yılında doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak bazı kredilerde % 50 ve %100 faiz indirimi yapılacak.

Halkbank’tan Esnaflara Faiz İndirimi Müjdesi!

04.01.2022 tarihli 5061 sayılı Resmi Gazete‘nin yayımlanan Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlara kulandırdığı kredilerde indirime gidildi.  Cumhurbaşkanlığı kararı ile birlikte karara göre faiz istisnası; Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKMOB) kefaleti ve bunların kefaleti olmaksızın banka aracılığıyla KKTC de dahil olmak üzere kullandırılmış ve bakiyesi 2022-2023-2024 yılına devreden krediler ile 2022-2023-2024’de kullandırılacak kredileri kapsıyor. 2022 yılında esnaf ve sanatkar kredilerin yüzde elli indirim yapıldı. Bu indirimden aynı zamanda daha önce kredi kullanmış ama 2022-2023-2024 yılına bakiyesi aktarılmış esnaf ve sanatkarda bu aktarılan bakiye üzerinden de yararlanabilecek.

Ayrıca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) aracılığıyla kefaletiyle kredi kullananlarda yine bu % 50′ lik indirimi kullanabilecek. Sadece bu değil daha fazla indirim uygulanacak olan mesleklerde var. Örneğin yokolmaya yüz tutmuş meslekler bumeslek grubunda faaliyet gösteren esnaflara yüzde 100 indirim uygulanacak.

Yüzde 100 faiz indirimleri Girişimcileri de kapsam içine alıyor. Kosgeb tarafından girişimcilik kredisi kullananlarda yine Halkbankasından % 100 indirimli kredi kullanabilecek. Aynı indirimden Kosgeb’ in hammadde kredisi kullananlarda bu indirim imkanından yararlanabilecek. Ancak bazı istisnalar var. Daha önce borcunu taksitlendirmiş ya da yapılandırmış olan girişimciler bu indirimden yararlanamayacak. 4 Ocak 2022 tarihi itibariyle Cumhurbaşkanı Erdoğanın imzası ile Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe giren Halkbank faiz indirimleri esnaf ve sanatkarlar adına oldukça önemli, avantajlı bir düzenleme yapılmış oldu.

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile 1 Ocak 2022 ve 31 Aralık 2024 tarihleri arasında esnafımıza sıfır faizli olarak kredi verileceği resmiyet kazanmasının ardından Bankaya müracaat edecek olan esnaflarımız için  faiz indirimli kredilere başvuru şartları, başvuru için gerekli evraklar ve başvuru detaylarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Esnaf Kredisinin Faiz İndirim Oranı

Halkbank Faiz Oranları

Halkbank tarafından tüketicilere 2022-2023-2024 yılı itibariyle kullandırılan kredilerin faiz oranları ise:

İhtiyaç kredisi faiz oranları;

 • Hızlı kredi: % 1,77
 • Maaşını Halkbank’tan Alanlara Özel: % 1,71
 • Kamu Çalışanlarına Özel: % 1,77
 • Özel Sektör Çalışanlarına Özel:% 1,77
 • Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi: % 1,71
 • Halkbank Gayrimenkul İşyeri Satışı: % 1,67
 • Halkbank Gayrimenkul Arsa Satışı: % 1,67

Taşıt kredisi faiz oranları;

 • Yeşil Işık Taşıt Kredisi 0 KM: 1,77
 • Yeşil Işık Taşıt Kredisi 2. El: 1,79

Konut kredisi faiz oranları;

 • Hesaplı Evim (1. el 120 aya kadar ): 1,52
 • Halkbank Gayrimenkul Konut Satışı: 1,52
 • Halkbank (2. el 120 aya kadar ) 1,67′ dur.

Halkbank Esnaf Kredileri

Halkbank Esnaf ve Sanatkarlarımıza % 100 faiz indirimli (% 0 faizli) ve uygun vade imkanları ile kredi sunuyor. ESKK kefaletiyle ve ESKK kefaleti olmaksızın kredi imkanı sunan banka “Esnaf ve Sanatkara Destek Böyle Olur”  sloganıyla esnaflara özel verilen kredi imkanı ile

Esnaf ve sanatkara % 0 faizli esnaf kredisi

 • 60 aya kadar vadeli aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme seçenekleriyle
 • Bağlı bulunan ESKKK’nın risk grubuna göre 100 bin TL, 125 bin TL, 150 bin TL veya 200 bin TL limitli olarak veriliyor.
 • İşletmenizin sermayesi ihtiyaçları karşılamaya yönelik 200 bin.TL’ye kadar,
 • Esnaf yatırım kredileri kapsamında işyeri alımı (120 aya kadar vadeli aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle) ve taşıt alımı için  (otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs, midibüs, otobüs 84 aya kadar vadeli aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle) 500 bin TL’ye kadar yatırım kredisi alabilirsiniz.
 • ESKKK yani (Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti) ve doğrudan banka tarafından verilen kredileri alarak her türlü ihtiyaçlarınızı bu krediler ile giderebilirsiniz.

ESKK kefaletiyle sunulan kredileri aşağıdaki şartlara haiz olan esnaflar kullanabilecektir.

 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na ve esnaf veya sanatkarlar sicil müdürlüğüne kayıtlı,
 • İşletme açılış tarihinden itibaren en az 3 aylık faaliyet süresini tamamlayan,
 • Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olan (iş veya ikametgahının bulunduğu ilçede faaliyet gösteren olması gerekiyor),
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip gerçek kişiler kullanabilirsiniz.

ESKK ye ortak olan bu şartları taşıyan esnaf ve sanatkarlarımız bankadan kredi alabilmek için gerekli olan nüfus cüzdanı örneği, esnaf oda kayıt belgesi, esnaf sicil tasdiknamesi ve vergi levhası fotokopisi gibi evrakları bankaya ileterek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Halkbankası Esnaf Kredisi Başvurularında İstenen Belgeler

Sıfır Faizli Esnaf Kredileri

Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık) işlerinde faaliyet gösteren Esnaf Vergi Muafiyet Belgesine  sahip esnaf ve sanatkarlar % 100 faiz indirim imkanı ile Halkbankasından finansman desteği alabilecektir.

Başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl içinde diğer kamu kurum ve kuruluşların faiz ve veya hibe desteği alan esnaf ve sanatkarlar bu krediden faydalanamayacaktır.

Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Faizsiz Kredi

2022 yılında Halkbank Genç girişimci esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi imkanı sunmaya devam ediyor. Kosgeb Girişimcilik destek programını bitiren ve başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlarımız Kosgeb tarafından onaylanan iş planı ve projelerini Halkbankasına iletmeleri şartıyla 100 bin TL’ye kadar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir. Hazine faiz destekli esnaf kredisi bulunanlar bu krediden faydalanamayacaktır.

Ustalık Belgesine Sahip Yeni Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Faizsiz Kredi

Halkbankası en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir. Halkbankası Esnaf ve Sanatkarlara özel meslek kollarına göre desteklerimiz kredi kampanyası adı altında da  esnaflara özel kredi imkanları sunmaya devam ediyor.

Halkbank esnaf kredilerine başvuruda bulunmak isteyenler başvuru için gerekli belge ve evraklar ile (kooperatif ortağı olan esnaflar bağlı bulundukları kooperatiflere) olmayanlar ise ikamet ettiği ilçedeki Halkbank yetkili şubelerine şahsen başvuru yapabilirsiniz.

Esnaflarımız daha önceki yıllarda bankalardan esnaf kredisi kullanmış olup devreden bakiyeleri 2022-2023-2024 yılına ertelenmiş kredilerine de % 50 indirim uygulanacaktır. Halkbankasının sağlamış olduğu esnaf kefalet kredilerinden faydalanmak için ayrıca teminat gösterilmesi gerekir, gösterilen teminatın kredi tutarı için yetersiz görülmesi halinde ise 2 tane kefil talep edilmektedir.

Sende Yaz