Anasayfa / Hayvan Kredisi / Genç Çiftçi 2022 Sonuçları Açıklandı! HİBE SÖZLEŞME TARİHİ
genç çiftçi sonuçları ne zaman açıklanacak 2022

Genç Çiftçi 2022 Sonuçları Açıklandı! HİBE SÖZLEŞME TARİHİ

Genç çiftçilerin hibe başvurularının sonuçları merakla beklenirken, seçim dönemine denk gelen başvuru sonuçlarında bir gecikme yaşanmakta. Tarım ve hayvancılık alanında başvuru yapıp hibe almaya hak kazanan genç çiftçilerin 2022 başvuruları Nisan ayının sonu itibari ile tamamlanmış ancak beklenen sonuçlar hala açıklanmadı. Açıklamanın ne zaman yapılacağı ve asil ve yedek listelerin ne zaman belli olacağı hala bu projeye başvuran çiftçiler için merak konusu olmakta idi. Peki Genç çiftçi projesi 2022 yılında devam edecek mi?

Genç Çiftçi Hibe Başvurusu Sonuçları Ne zaman Açıklanacak?

Kırsal kesimde kalkınma ve aynı zamanda tarım ve hayvancılık da üretim arttırmak adına her sene daha fazla bütçe ayrılarak desteklenen çiftçiler, bu senede devlet tarafından hibe alarak faaliyetlerine başlayacakları günü beklemektedirler. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 4 Haziran ile 10 Haziran arası duyurulması planlanan asıl ve yedek kazananlar listesi bu tarihler arasında kamuoyuna bildirilecektir. Seçim dönemine gelen hibe açıklaması, gecikse de hibeye hak kazananların yakın zamanda açıklanması beklenmekte. Proje kapsamında, verilecek bu destek için devlet bütçesinden Genç Çiftçi 30 bin lira hibe şartlarını taşıyan vatandaşa 450 milyon lira bütçe ayrılmıştır. Bu seneki yoğun başvurular arasından hibe almaya hak kazanan çiftçi sayısı 16 bin 733 olarak açıklandı. Genç Çiftçi Hibe Projesi kapsamında verilecek desteğin miktarı ise 503 milyon lira olarak belirtilmişti.

Genç Çiftçi 30 Bin Lira Hibe Almaya Hak Kazananlar Neye Göre Değerlendirildi?

Genç çiftçilere verilecek hibenin neye göre ve kim tarafından belirlendiği de akıllarda kalan sorular arasında. Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan bir komisyon başvuruda bulunan kişilerin kriterlere uyup uymadığını ve projelerinin hibe kapsamında olup olmadığını değerlendirirler. Puanlama sistemi ile yapılan bu değerlendirmede alınan kararları, sorgulamamız ya da itiraz etmemiz gibi bir durum söz konusu değildir. Geçen yıllarda verilen destek 31 bin genç çiftçiye 933 milyon lira hibe olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sene verilecek hibe kapsamında hayvanlar yine TİGEM aracılığı ile temin edilecektir. Belirlenen genç çiftçiler ve İlçe Müdürlükleri arasında imzalanacak sözleşme ile bu karara bağlanacak ve sonraki adım olan ödeme kısmına geçilecektir. Asıl listede olan ve sözleşme imzalamaya 5 iş günü içinde gelmeyen hak sahibi hakkını kaybeder ve yedek listeden bir kişiye devretmiş olur. Bu sözleşmenin imzalanmasının ve ödeme yapılması arasında ki süre bitkisel üretim projeleri için 40 gün, hayvansal üretim projeleri için ise 120 günü aşmaması kuralı bulunmaktadır. Alınacak bu hibenin devamında ikamet edilen ve proje desteği verilen bölgeden 2 yıl süre ile ayrılmama şartı bulunmaktadır.

Hibe Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Destek kapsamında başvurusunu yapıp şartlara uygunluğunun devamında hibe almaya hak kazanan çiftçilerin ödemeleri, Ziraat Bankası aracılığı ile ulaştırılacaktır. Bu demeler kapsamında hayvancılık alanında desteğe hak kazanan kişilerin hibe demeleri hayvanları TİGEM den temin edileceği için direk olarak kuruma aktarılarak gerçekleştirilecektir. Bu proje kapsamında diğer giderler için yapılacak hibe ödemesinde mutlaka giderlerin faturalanması şartı vardır. Bu giderler için yapılacak ödemeler banka aracılığı ile dekontlu ve faturalı olarak gerçekleştirilecektir.

Hibe Alan Çiftçinin Haksız Hibe Alması Tespitinin Sonuçları Nedir?

Başvuru yapan kişinin tüm şartlara uygunluğu kapsamında hak kazandığı bu hibeyi eğer ki haksız yere aldığı denetimler ve takip sonucu tespit edilirse yapılan ödeme; 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesinde belirtilen gecikme zammı oranları dikkate alınarak, ödeme tarihinden itibaren hesaplanan kanunî faizi ile birlikte anılan Kanun hükümlerine göre geri alınması tebliğ edilmiştir. Yapılan bu haksız ödemeye zemin hazırlayan belgeleri düzenleyen kişi ve ya kurumlarda bu konuda sorumlu tutulur. Haksız yere hibeden yararlanmaya kalkan çiftçiye 5 yıl süreyle Tarım Kanununun 23 üncü maddesi gereğince hiçbir destekleme programından yararlanma hakkı tanınmaz.

Diğer bir hususta hibe sözleşmesini imzalayıp koşullara uygun hareket etmeyen ve fes edilen çiftçi de, 2 yıl süre ile hiç bir desteklemeden faydalanamamaktadır. Başvuruda belirtilen proje için verilen hibe desteğini 3 yıl değiştirme hakkımız bulunmamaktadır. Bunu İl ve İlçe Müdürlükleri rutin olarak yılda bir kaç defa denetim ve takip altında tutmaktadırlar. Büyük bir titizlikle verilen ve verilecek kişilerin seçildiği bu projede kesinlikle belge ve bilgilendirmelerde yanıltıcı yada aslı olmayan taahhütler karşınıza red cevabı olarak çıkacaktır.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Sonuçlar Açıklandı mı?

E-Devlet sisteminden tüm başvuranların sonuçları açıklandı. Tarım ve Orman Müdürlükleri Askı listelerini yayınlandı. Hibe sözleşmesi için aşağıda ki tarihlerde başvurmak gerekiyor.

Net bilgi almak için Müdürlükleri ziyaret ediniz.

Destek kapsamında verilen 30 bin TL hibe için başvurular başlamış olup 31 Mayıs tarihinde sona erecektir.

Genç Çiftçi Projesi 2022 Yılında Devam Edecek mi?

Genç çiftçilere geçtiğimiz yıllarda verilmiş olan 30 bin TL hibe 2022 yılında da devam edeceği ile alakalı henüz bilgi verilmemiştir.

Genç Çiftçi Projesinden yararlanmak için esnafkefalet.net bizi takip ederek anında haberdar olabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

2 yorum

  1. Merhaba genççiftçi projesinden yararlanmak istiyorum yardımcı olurmusunu kadın girişimciyim nerden bilgi alabilirim istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum.

  2. Harun dağcı

    Köye dönüş proje sinde yararlanmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.