Anasayfa / Hayvan Kredisi / Tavuk Çiftliğine Devlet Desteği Şartları (Güncel)
Tavuk Çiftliğine Devlet Desteği Şartları
Tavuk Çiftliğine Devlet Desteği Şartları

Tavuk Çiftliğine Devlet Desteği Şartları (Güncel)

Tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasının sunmuş olduğu devlet destekli kredilere başvuru yapabilir ve bu sayede kaz yetiştiriciliği, hindi yetiştiriciliği, salma tavukçuluk veya yumurta yetiştiriciliği yapabilir. Ayrıca bankanın sağlamış olduğu bu kredi türünden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız düşük faizli veya faizsiz kredi uygulamalarından da yararlanabilirler. Tavuk çiftliğine devlet desteği şartları aşağıdaki yazımızda ayrıntılı olarak yer alacaktır.

Tavuk çiftliği devlet desteği
Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği veriliyor.

Etlik Tavuk Çiftliği Ve Yumurta Tavuk Çiftliklerinin Maliyetleri

Devlet tarafından verilen destekler sayesinde son zamanlarda tarım alanında hızlı bir artış görülürken Tavuk çiftliklerinin kurulumunda olan taleplerde gözden kaçmamaktadır. Etlik tavuk çiftlikleri ve yumurta tavuk çiftliklerinin sayısında da oldukça artış gözlemlenirken iki ayrı tavuk çiftliklerinde yapılan üretimler incelemeye alınmış olduğunda yumurta yetiştiriciliğinin etlik tavukçuluktan yüzde otuz oranında fazla olduğu ortaya çıkmaktadır. 

Etlik tavukçuluk çiftliklerinde 1000 adet üretimin yapılması veya yumurta tavuk çiftliklerinde yapılan üretimin 3.000 olması hem maliyeti hem de kar oranının değişmesine sebep olacaktır. Yani her iki çiftlikte yapılan üretimin maliyet oranı veya kar oranı birbiri ile aynı orantıda değildir. Bu sebeple de net bir belirtmek doğru olmayacaktır. Fakat hazır proje düzenleyip sıfırdan ürün temin etmek yerine daha önceden kurulmuş olan tavuk çiftliklerini ziyaret ederek gerekli olan ürünleri ve üretim akışını yakından takip edebilir ve maliyet ve kar oranınızı kafa taslak belirleyebilirsiniz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tavuk çiftlikleri için destek vermektedirler. Fakat KOSGEB tavuk çiftliklerinin kurulumuna veya hayvancılık sektöründe bulunan hiç bir alan için destek vermemektedir. Devletimiz tarafından esnafa, emekliye, çalışana ve işçiye bir çok alanda destek verilecektir. Verilen destekler arasında tarımsal alanda da yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımıza teşvikler verilmeye devam etmektedir.

Kümes Hayvancılığı Yetiştiriciliği Hibe ve Teşviklerinden Faydalanmanın Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 ile 65 yaş aralığında olmak
 • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak
 • 3 yıl süre ile hayvancılık ile uğraşmak
 • Hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak

Bahsetmiş olduğumuz bu maddelere uyum sağlayan ve tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımız yüzde seksen oranında hibelerden faydalanabileceklerdir.

Etlik ve yumurta çiftlik maliyetleri
Etlik ve yumurta tavuk çiftlik maliyetleri farklılık göstermektedir.

Yumurta Tavuk Yetiştiriciliği İşi İle Uğraşmak

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği alanında son dönemlerde tavuk çiftlikleri oldukça hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu sebeple de tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımıza hizmet veren çok sayıda firma, anahtar teslim tavuk çiftlikleri kurarak maliyetinizi biraz daha düşürmektedir. Tavuk çiftliği kurmanızda yardımcı olacak firmaya projenizi teslim ettikten sonra tavuk çiftlikleri kredileri veya hibelerinden yararlanabilmek için başvuruların yapılması ve projelerin hazırlanmasına yönelik işlemler yapılmaktadır. Hükumet tavuk çiftliği kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımıza, mevzuata uygun olan 2 farlı şekilde kredi imkanı sağlamaktadır. Verilen kredi türlerinden birincisi damızlık kanatlı üretimi yapacak olan kişilere verilen krediler olurken ikinci kredi türü ise damızlık kanatlı hayvancılık üretimi için verilen kredi türleridir.

Yumurta ve tavuk çiftliği ile uğraşmak
Yumurta ve tavuk çiftliği kurulumu için devlet tarafından destek alabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kredisi Şartları Nelerdir?

 • Damızlık hindi yetiştiriciliği için 5.000 adet hindinin olması
 • Damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliği için 1000 adet yumurta tavuğunun bulunması
 • 1000 adet damızlık ördek, kaz veya hindinin bulunması
 • 10.000 adet damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğunun bulunması
 • Deve kuşu yetiştiriciliğinde ise 100 adet damızlık hayvan bulunması gerekmektedir.

Saymış olduğumuz maddelere uyum sağlayan vatandaşlarımız tavuk çiftliği kurmak için devlet destekli kredilere başvuru yapabilirler fakat bu kredilerden yararlanmak için öncelikle hayvanların faturalarını ve sağlık sertifikalarını da yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Bulundurulması Gereken Tavuk Sayıları

Tavuk üretimi, yumurta üretimi veya piliç yetiştiriciliği yapacak olan işletmelerin her dönem asgari olarak bulundurması gereken tavuk adet sayıları aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • 2.500 adet hindi, kaz, ördek ve tavuk bulundurulması,
 • 5.000 adet yumurta tavuğunun bulunması,
 • 10.000 adet etlik pilicin bulunması,
 • 50 adet veya üzerinde deve kuşu üretiminin yapılıyor olması gerekmektedir.

Tavuk Çiftliği Kurulumu İçin KOSGEB Destek Verir Mi?

KOSGEB kanatlı hayvan veya hayvancılık alanında yapılacak olan hiç bir canlı hayvan yetiştiriciliği için kredi imkanı sağlamamaktadır. Bu sebeple de tavukçuluk yapmak isteyen vatandaşlarımız KOSGEB destekli hibe kredilerden yararlanacağını düşünen vatandaşlarımızın proje hazırlayarak zaman kaybetmelerini istemeyiz. KOSGEB tarafından verilen destekler sadece iş kurmak isteyen girişimcilerimize özel olarak verilmektedir. Bunun yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl olmak üzere 30 bin lira değerinde kümes hayvancılığı yetiştiriciliğinde kullanılmak üzere kredi imkanı ve hibe desteği sağlamaktadır.

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankaların Hangileridir?

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar aşağıdaki gibidir:

 • İş bankası
 • Akbank
 • Garanti bankası
 • TEB
 • Ziraat bankası
 • QNB finansbank
 • Şekerbank
 • Denizbank

Yukarıda ismini vermiş olduğumuz banklar tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımızın yanında bulunarak onlar için uygun faiz koşulları ve oldukça cazip ödeme imkanları ile destek vermektedirler. Sizlerde tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız eğer bu bankaları gezerek en uygun kredi imkanı sağlayan banka ile çalışabilirsiniz.

Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi 2022

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımızın yanında olarak avantajlı kredi imkanları sağlamaktadır. 3 Ocak Tarihinde Resmi gazetede yayınlanmış olan tebliğe göre içinde bulunmuş olduğumuz yıl dahil olmak üzere önümüzdeki 3 yıl için tavuk çiftliği kurulumunda çekilecek olan krediler iki farklı alanda uygulanmaktadır. Bu alanlardan birincisi kanatlı yetiştiriciliği diğeri ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olmaktadır. Bunların yanı sıra Ziraat bankası sıfır faizli tavuk çiftliği kredisi imkanı sağlamaktadır.  TTK ve Ziraat bankasına başvuru yaparak damızlık hayvan üretimi için 10.000,000 Türk Lirası üst limiti olan sıfır faizli kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Hibe Desteği

Tavuk çiftlikleri için, genç çiftçi projelerine bakılmış olduğunda 30 bin Türk Lirası ve 50 bin Türk Lirası oranında hibe desteğinin verildiğini belirtirken aynı zamanda salma tavukçuluk ve organik tavukçuluk işi ile uğraşan çiftçilerimiz ellerinde bulunan sermayelerinin yanı sıra devletin sağlamış olduğu hibe kredilerinden 50.000 Türk Lirası değerindeki hibelerden yararlanarak sektöre daha sağlam adımlarla giriş yapabilir.

Tavuk çiftliği kurmak için bankaların verdiği uygun faizli kredilerden, devlet tarafından verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

9 yorum

 1. Benim 90 dönüm arazim var elektirik su ve yol sorunu yoktur bu arazime ciddi bir yatırımcı arıyorum. İletişim dan ulaşabilirsiniz

 2. Bütün olay tarıma destek veriyoruz ALGI’sı,, kaç yıldır tesvik veriliyor filan filan.. nasıl bir yatırımsa artık yumurta fiyatlarıda düşmüyor, organik yumurtada gördüğümüz yok.. marketlerde organik dedikleri yumurtaların gerçekten organik olduğuna inan kaç kişiyiz acaba.. Bu tesvik sadece balon.. 400-500 binim olsa ayda 4-5 bin zaten bana ek getirisi olur. Olay bilenden çok bilmeyenin olduğu yerde sokakta tarıma destek veren devletimiz varı söyletmek.. Başarılımı , kesinlikle..

 3. Ibrahim yolcu

  Yazilarin hepisini agir ağır okudum resmen insanlarin gururuyla alay etmişler..yani anlayacaginiz .. yani benim anladigim..şu 400 veya 500 bin tl,en varsa korkma gel ben senin arkandayim sana yardimci olucam diyr ya zaten benim 400 bin tl’em olsa size neden gelimki yani anlayacaginiz devlet zenginin yaninda yani anlacaginiz bosuna bu yazilari okuyupda vakit kaybetmeyin butun sitelerde bu yazilari okudum ……..ankarda dayin yoksa niye dogdun nando kurban

 4. Ben emekli öğretmenim 1999 yılında emekli oldum 2014 yılına kadar İstanbul’da ek işlerde cakistim.2017 yılının temmuz. Ayına kadar 200-300 kara düzen yumurta ve et tavuğu yetiştirdim Torunlarının ve çocuklarımın organik gıda yemeleri için çaba gösterdim.Bu ise iki yıl ara verdim.Simdi ise İstanbul’dan geri dönüş yapıp kasabada en az bin tavuk besiciliği yapmak istiyorum.Eski tesisi onarımdan geçirip modern kümes haline getirmek istiyorum.kredi kullanabilirim MB hangi tür kredi kullanabilirim.

 5. 46 dönüm tarlam var bu tavukçuluk işine girmek istiyorum nasıl destek alabilirim

 6. benim 9300 metre yerim var ve ceviz yetirtiriyorum agaçlar beş yıllık bunun yanında yumurta tavugu yapmak istiyorum fakat sermayem 50000 tl ve bu parayla hiç bi iş yapamadım devlet destek verilirse yada sermayesi olan ankara da ikamet eden birisiyle ortak lık yapabilirim görüşebiliriz yer ankaranın ayaş ilçesi oltan mahallesin de ankaranın en güzel yerlerinden birisi tel ulaşmak isterseniz

 7. irfan çelebi

  Merhaba;
  Benim de 1,300 m2 kendime ait arazim var. Şimdilik 25 tavuğum var ama ben büyütmek istiyorum.Ancak hibe destek veriliyormui kim veriyor kime başvurmalıtım konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz
  053217

 8. Ya insanlarla adeta alay ediyolar dediğiniz sayıda hayvanı olan zaten parayı bulmuştur.insanlara kümes yapımında yardımcı olun destek verin.ben şahsen tarıma müracaat ettim kendi tapulu arazimde 500m.kare alanda tesis yaptığımı fakat imkanlar kısıtlı olduğu için destek almak istedimi söyledim .aldığım cevap olumsuz .bumu teşvik.herşey uydurma

 9. Kanatlı hayvanlarda 7500 bin sıfır faiz deniliyor tarım kredi kooperatif ine sorduk çeşitli etkenlerle yıllık faiz 18% geçiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.