Anasayfa / Kuruluşlar / Tahliye Olan Eski Hükümlülere 2020 İş Kurma Destekleri
eski hükümlülere devlet destekleri

Tahliye Olan Eski Hükümlülere 2020 İş Kurma Destekleri

Ceza İnfaz Kurumlarından tahliye olan, denetimli serbestlik şube müdürlüklerine sevk edilen hükümlülere Devlet tarafından çeşitli destek ve iş kurma imkanları sağlanmaktadır. 2020 yılında da bu projelerin artacağı söyleniyor. Özel olarak tahliye olan mahkumlara hitaben bir paket mevcut olmasa da, bazı Devlet kurumları sabıka kaydı gibi ayrım yapmadığından bahisle tüm vatandaşlarımız bu destekten yararlanabilirler. Geçen yıl yürürlüğe girmesi ihtimaller dahilinde olan 5 yıl ceza indirimi sonrasında Devletin tahliye olan binlerce vatandaşı için yeni iş imkanları oluşturacağı değerlendiriliyor.

İş Kuracak Eski Hükümlülere 50 Bin Lira Hibe 100 Bin Lira Faizsiz Kredi

Devlet Desteği İle Dükkan Açmak İstiyorum Diyenlere Müjde! Kosgeb kuruluşu tarafından yeni bir iş kurmak isteyen, mevcut işletmesine destek almak isteyen eski hükümlülere 50 bin liraya kadar geri ödemesiz, 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi verilmektedir. Bunun için Kosgeb’in 32 saatlik eğitimine katılmak şarttır. Bazı ceza infaz kurumlarında ücretsiz olarak KOSGEB eğitimi verilmektedir. Cezaevine iken KOSGEB sertifikası alan eski hükümlülerin bu belgeleri geçerlidir. Şartları uygun olan kişiler desteklenen sektörlerden birini seçerek iş kurabilir ve başlangıç sermayesi olarak 50 bin lira hibe ile yoluna devam edebilir. Eğer kişiye 50 bin yetmez ise, 100 bin liraya kadar da KOSGEB’in faizsiz kredisinden yararlanabilir. 100 bin bankalardan ödenmekte olup, KOSGEB bu paranın sadece faiz kısmını karşılar. Kosgeb 2020 yılından itibaren yeni destek programları ile girişimcilere destek verecektir.

Tahliye Olan Eski Mahkumlara İş Kurma İmkanı Sağlanıyor!

Köye Dönen Eski Hükümlülere 30 Bin Lira Hibe

2016 yılından bu yana devam eden program dahilinde köyüne dönüş yapan eski hükümlü çiftçilerimize 30 bin lira hibe verilmektedir. Bu paradan yararlanmak için;

  1. Bitkisel ürün yetiştirmek,
  2. Hayvancılık yapmak,
  3. Projede belirtilen diğer konulardan birinde faaliyet göstermek

Gerekmektedir. Eğer çiftçimiz 41 yaşından küçükse ve şartları genç çiftçi projesine uyumlu ise doğal hayatı tercih ederek 30 bin lira ile kırsal kesime dönüş yapabilir ve ekonomiye katkı sağladığı gibi ailesinin geçimini bu mesleklerin birinden sağlayabilir. Köye dönüp domates, biber yetiştirmek, 50-100 koyun alıp organik ve doğal bir hayat yaşamak bir çoğumuzun hayali değil mi? Köye dönenlere verilen 30 bin TL hibe için başvurular bitmiş olup 2020 yılında tekrar verileceği konuşuluyor.

Köye Dönen Eski Hükümlülere 30 Bin Lira Hibe

Memurlar.NET sitesinde yer alan eski hükümlü ilanlarını takip edebilirsiniz.

İş-Kur Eski Hükümlülere 36 Bin Lira Destek Sağladı

İş-kur’da dönem dönem hükumetin belirlediği programlar dahilinde hem engelli vatandaşlarımıza, hemde tahliye olanlara 36 bin liraya kadar destek programı hazırladı. Çok sayıda vatandaşımız bu destekten faydalandı. Gerekli evrakları hazırlayarak başvurularını gerçekleştiren eski hükümlüler sermayeleri olmamaları nedeniyle erteledikleri hayallerini gerçekleştirdiler.

Büyük şehirlerden memleketine göç etmek isteyen, köye dönüş için nakliye aracı ve yol parası bulunmayan vatandaşlarımıza ise Belediye Başkanlıkları tarafından köye dönüş desteği sağlanıyor. Nakdi olarak bu yardımlar bazen ise aynı semte göç edenlerin aynı nakliye aracıyla gönderilmesini amaçlayabiliyor. Örneğin İstanbul’dan Konya ilimize göç eden 2 aile için tek kamyon kiralanabiliyor. Bu destekten de ihtiyaç sahibi eski hükümlüler faydalanabiliyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Herhangi bir geliri olmayan vatandaşlar, ikamet ettiği bölgede bulunan SYDV’a başvuru yaparak buralardan nakdi yardım alabilirler. Yapacakları başvurular mütevelli heyetlerince değerlendirmeye alınacak ve sonuç heyet kararı ile birlikte kendilerine tebliğ edilecektir. Vakıflar bütçe olanaklarının imkan sağladığı ölçüde birçok eski hükümlü veya tutukluya yardım sağlamaya devam etmektedirler. Aynı zamanda halen ceza infaz kurumlarında cezalarını infaz etmekte olan hükümlü ve tutuklularda mektup yazarak Vakıflara başvuruda bulunabilmektedirler.

Kendi evinde çalışmak isteyenler için İş-kur Evlere Ek İş İmkanı Veriyor mu? Detayları içerikten öğrenin.

Denetimli Serbestliğe Ayrılanlar Faydalanabilir mi?

Henüz koşullu salıverme hükümlerine haiz olmayan kişiler de bu desteklere başvuru yapabiliyor. Ancak kabul görüp görmemesi, onay verilip verilmemesi ise programların özel şartlarına ve kurumlarına kararına kalıyor. Zira denetimde iken sigortalı bir adreste çalıştığını beyan eden birçok hükümlü denetim süresini belirli gün ve tarihlerde imza atarak infaz ediyorlar. Bu sebeple hükümlünün denetimde olması açtığı işyerini idare etmesine engel teşkil etmiyor.

Devlet tarafından tahliye olan hükümlüler için yeni iş imkanları sağlanmasının suç işlenmesinin önlenmesinin önüne geçeceğini düşünmekteyiz.


Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir