Emekliye Konut Kredisi Veren 5 Banka ve Şartları (Güncel Faiz Oranları)

konut-kredisi
Emekliye Konut Kredisi Veren 5 Banka ve Şartları

Emeklisiniz, ev almak için peşinatınız var. Fakat bu peşinatla ev almanız mümkün değil. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız alacağınız evi belirledikten sonra bir kaç banka ile görüşmenizde yarar. Yasalarda belirtildiği üzere bankalar önce evin ekspertiz değerini belirliyor ve belirlenen değerin %70 ve % 75‘ i tutarlarında konut kredisi veriyor. Yani kalan % 25’ lik kısmın peşinat olarak ödenmesi gerekiyor. Sözleşmeniz dahilinde bankalar size bir ödeme planı sunuyor. Emekliye konut kredisi veren bankaları sizler için araştırdık.

Kredi çekerek ev almak istiyorsanız öncelikle evin tapusunun olması şarttır. Topraktan yapılacak olan alımlar içinse kat irtifakı şartı aranır. En düşük faiz ile konut kredisi veren bankalardan kredi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Emeklinin Artısı sloganı ile emekli müşterilerine birçok kredi imkanı sunuyor. İhtiyaç ve konut kredisi de bu kampanyalardandır. Ancak Ziraat Bankasından kredi çekebilmek için maaşınızı da Ziraat Bankasından almanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası maaşını Ziraatten alan müşterilerine emeklinin artısı sloganı ile kredi imkanı sunuyor.

Tabloda en yüksek kredi limiti, vade ve faiz oranları gösterilmektedir. Ayrıca verilen bilgiler neticesinde ne kadar taksit ödeyeceğiniz de hesaplanmaktadır.

Kredi Tutarı Kredi Vadesi (Ay) Faiz Oranı (%) Tahsis Ücreti Taksit Tutarı Yıllık Maliyet Oranı (%)
100.000 TL 120 %0,99 500 TL  1427,78 TL %12,8907

Ziraat Bankasından 100 bin TL’ ye kadar 120 aya varan vade seçenekleri ve %1,98 faiz oranı ile konut kredisi çekebilirsiniz. Banda sizden kredi için başvuru formu, kimliğiniz ya da kimlik yerine kullanabileceğiniz herhangi bir belge, emekli maaş göstergeniz, satın almak istediğiniz  evin tapusunun fotokopisi talep edilir. Ziraat Bankası şubesi bu belgeler dışında sizden herhangi bir belge de talep edebilir. İnternet üzerinden başvuru yapmak için hemen tıklayınız. Detaylı bilgi için size en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret ediniz. Hesaplama aracı üzerinden kredinizin tutarını ve vade süresini belirleyerek ne kadar taksit ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Denizbank

Denizbank, emekli maaşını bu bankadan alan müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır. Ancak emeklilere 0 faizle konut kredisi verilmesi söz konusu değildir. Denizbank üzerinden alacağınız konut kredisi almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin % 80′ i oranında olmaktadır. Kredi vadesi bitene kadar ev üzerine banka tarafından ipotek konulmakta ve kredinizin tamamını ödediğiniz taktirde ipotek kalkmaktadır. Denizbank anlaşmalı inşaat firmalarına ulaşmak için tıklayınız.

denizbank-konut

Denizbank konut almak için kredi çeken müşterilerine 25 yıl vadeli kredi vermektedir.

Yapılacak konut sigortası ücreti konutun özelliklerine ve metrekaresine göre değişkenlik göstermektedir.

 

Konut Kredisi Alınacak Ücretler (TL) Maliyet Oranları (%)
Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı Kredi Tahsis Ücreti Toplam Ücret Aylık Toplam Maliyet Yıllık Toplam Maliyet Oranı
100.000 TL 0-60 Ay %1,39 %0,5 1.348,68TL %2,2929 % 18,45
100.000 TL 61-120 Ay %1,39 %0,5 1.348,68 TL %2,6512 % 18,45
100.000 TL 121-300 Ay %1,39 %0,5 1.348,68 TL %2,6421 % 18,45

Denizbank 25 yıl vade imkanı ile müşterilerine kredi vermektedir. Üstelik faiz oranları da ihtiyaç kredilerinin faiz oranları ile eşdeğerdir. (%1,39) En fazla kullanabileceğiniz kredi miktarı 100 bin olarak belirlenmiştir. Faiz oranları ve maliyetleri öğrenmek için tıklayınız.

Halk Bankası

Halk Bankası emekli maaşını bankadan alan müşterilerine Hesaplı Mutlu Evim sloganı ile kredi imkanı sunmaktadır. İster aylık isterseniz 3 aylık taksit seçenekleri ile kredinizi ödeyebilirsiniz. İlk taksiti de 3 ay erteleyerek kredinizi ödemeye 3 ay sonra başlayabilirsiniz.

halkbank-konut

Halkbankası Konut Kredisi veriyor.

Başvuru için gerekli belgeler;

500 bin TL’ ye kadar olan kredileri 120 ay vade ile %0,99 faiz oranı ile ödeyebilirsiniz. 1.000. 000 TL’ ye kadar kredi çekebilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapmak için tıklayınız.

QNB Finansbank

Finansbank çok farklı sloganlar ile maaşlarını Finans ‘ tan alan müşterilerine konut kredisi sunuyor. Standart konut kredisi, evini değiştirene konut kredisi, artan taksitli konut kredisi, azalan taksitli konut kredisi, peşinatsız konut kredisi ve kentsel dönüşüm kredileri ile Finansbank müşterilerini ev sahibi ediyor. Krediler yalnızca Türk Lirası cinsinden kullandırılır. 180 aya varan vade seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Konutun ekspertiz değerinin %80′ i oranında kredi kullanabilirsiniz. Kredi çekmek istediğiniz konutun tipinin tapu üzerinde mesken olarak görünmesi gerekmektedir. Sabit faiz ile kredi kullanmak istediğinizde kredilerinizin taksitlerinin birkaçını erken ödemeniz durumunda şayet kalan vade 3 yılı aşmıyorsa anaparanın %1’ i oranınını geçmeyecek şekilde masraf tahsil edilir. 3 yıldan fazla ise %2 oranında masraf tahsil edilir.

finansbank

Finansbank emekli müşterilerine konut kredisi veriyor.

Standart konut kredileri için belirlenen tutar, tahsis ücreti ve faizler belirlenmiştir. Kredi için 120 ay vade belirlenmiş olup, % 1,31 aylık faiz oranı  üzerinden kredi çekebilirsiniz. Kredi başvurunuzu internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Başvuru için istenecek evraklar hemen hemen aynıdır. Bu yüzden banka şubeleri tarafından ekstra bir belge talep edilmedikçe maaş dökümünüzü, kimlik belgenizi ve evin tapusunu hazırlamak sureti ile başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

Garanti Bankası

Kredi ödemeye başlarken yüksek taksitlerle ödeseniz bile taksit tutarlarınızı düşürebilirsiniz. Azalan taksitli Mortgage tam size göre. Kredi TL cinsinden kullandırılmakta ve emekli maaşınızı Garanti Bankası şubelerinden almanız gerekmektedir. Kredi vadesi 240 ay olarak belirlenmiştir. Gerçek kişiler tarafından ve yalnızca tapuda mesken olarak belirlenen konutlar için geçerlidir. Satın alacağınız konuta karar vermeniz ve bankanın sizden isteyeceği evrakları hazırlamanız durumunda evin ekspertiz değeri hesaplanarak bu değerin % 80′ i tutarında kredi alabileceksiniz. Sizden kefil istenmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Çünkü eve ipotek yapılacak ve ipotek ancak ödemeleriniz bittikten sonra kaldırılabilecektir. İnternet üzerinden konut kredisini de başvurabilirsiniz.

Garanti Bankasından çekilen örnek bir kredi gösterilmektedir. Sizden ekspertiz için 620 TL, rehin için ise 225 TL ücret talep edilecektir. Kredi tahsis ücreti ise 500 TL’ dir. 60 ay vade seçeneğini kullanarak kredi çekmeniz durumunda %1,02 faiz oranı ile 100 bin kredinize 134,195,55 TL geri ödeme yapacaksınız.

[table id=2 /]

Emeklilerin kredi çekmesi konusunda dikkat edilecek husus ise yaştır. Çoğu banka 70 yaş üstü müşterilerine kredi vermez. Verse dahi vade seçenekleri yaşa göre belirlenir. Örneğin 60 yaşında iseniz ve konut kredisi çekmek istiyorsanız yalnızca 10 yıl vadeli kredi çekebilirsiniz. Çünkü banka kredinin geri ödeneceğini garanti altına almak istemektedir. Detaylı bilgiyi banka şubelerinden alabilirsiniz. Siz de bu kredilere başvurarak ev sahibi olabilir ve emekliliğinizi tadını ev sahibi olarak çıkarabilirsiniz.

Sende Yaz