Anasayfa / Ekonomi / Faiz Oranları Konut Kredisinde Düşecek Mi? (Güncel)
Faiz Oranları Konut Kredisinde Düşecek Mi?
Faiz Oranları Konut Kredisinde Düşecek Mi?

Faiz Oranları Konut Kredisinde Düşecek Mi? (Güncel)

Konut kredilerinin faiz oranları son dönemlerde çok hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Bu durum ise döviz kuru ile alakalı olmaktadır. Doların artış göstermesi ülke ekonomisinde dalgalanmalara sebep olmuş ve banka kredilerinin faiz oranlarını da etkilemiştir. Hal böyle olunca da akıllara faiz oranları konut kredisinde düşecek mi sorusu gelmektedir. Faiz oranlarında görülen artışın sebebine bakıldığı zaman ülkenin içerisinde bulunmuş olduğu borç oranı dikkatleri çekerken döviz kurlarının giderek yükselmesi de bu durum ile doğru orantılı olmaktadır. Dolar ve euroda görülen artış bu şekilde devam ettiği sürece de konut kredilerinin faiz oranlarında bir düşüşün meydana gelmesi çok zor olacaktır.

Konut kredisi faiz oranları
Konut kredisi faiz oranları

Ev sahibi olmak isteyen fakat banka kredilerindeki faizlerden oranlarından dolayı banka kredisi olmadan elden taksitle ev satan kişilerin sayısı giderek artmıştır. Fakat senet karşılığında ev satan inşaat şirketlerine veya müteahhitlere ulaşamıyorsanız tek çareniz banka kredisi çekmek olacaktır. Şu anada konut kredilerinden yararlanabileceğiniz ve en düşük faiz oranını veren bankaların kredilerinden bahsedeceğiz. Fakat en düşük faiz oranları %1,78’in üzerinde olmaktadır. Bu rakamı almak istediğimiz konutun fiyatına eklemiş olduğumuzda ise oldukça yüksek bir meblağda kredi faiz tutarı ile karşı karşıya kaldığımızı göreceğiz.

Bankaların faiz oranları
Bankaların faiz oranları düşüş göstermektedir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası kamu kuruluşlu bir banka olduğu için ülkemizde bulunan diğer bankaların faiz oranları ile karşılaştırmış olduğumuz zaman en düşük faiz oranını sunan bankanın Ziraat bankası olduğunu göreceğiz. 10 yıllık konut kredisi imkanı sağlayan banka 100.000 Türk Lirası için başvuruda bulunan kişilere % 1,65 oranında faiz ödemesi çıkaracaktır. En düşük faiz tutarını sunan banka ise oldukça yüksek bir oranda faiz keseceğini belirtmektedir. Bu durumda ise ekonomi uzmanlarının ortak olarak savunmuş oldukları bir görüş vardır. Savunmuş oldukları görüş ise genel anlamda hepimizin düşüncesine hitap etmektedir. Bu görüş ise; banka kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın faiz oranlarının %1’in altına düşmesini beklemeleri yönünde olmaktadır. Konut kredilerinde 120 ay vade ile banka kredisine başvuruda bulunmuş olduğumuzda faiz oranının 0,001 olarak verilmiş olduğunu varsaydığımızda bile ödemelerimize ek olarak 1.000 Türk Lirasından bile fazla ek ödeme yapmamız gerektiğini görüyoruz. Bu sebeple de konut kredilerindeki faiz oranlarının düşmesini beklemek oldukça mantıklı bir hareket olacaktır.

Ziraat bankası konut kredisi faiz oranları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları
Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Konut Faizlerini Düşürmek İçin Yeni Bir Çalışma Yapılacak Mı?

Ülkemizde inşaat sektörü üretim alanından çok daha fazla gelişmiş olduğu için emlak sektörünün yavaşlamaması açısından yeni düzenlemelerin yapılması söz konusu olmaktadır. Banka faizlerinin yükselmesi ile inşaat sektöründe azda olsa yavaşlama söz konusu olduğu için bu durum ön planda tutularak konut alımlarının hızlandırılması planlanırken konut faizlerinin %1 oranına düşürülmesi hedeflenmektedir. İnşaat sektörünün gerilemesi ve banka faizlerinin tavan yapması ülke ekonomisindeki sirkülasyonu oldukça olumsuz etkilemektedir. Hükumet bu durumu göz önüne alarak önümüzdeki aylar içerisinde düzenlemeler yapacaktır.

Şuan için faiz oranlarının ne derece düşeceği belli olmamış olsa da 0,99 ile %1 oranına çekmeyi hedeflemişlerdir. Şuan için bu durum sadece konuşulmuş olduğu için kesin bir gözle bakmak ve kesin bir ifade kullanmak yanlış olacaktır.

Ekonominin Durumu Konut Kredisini Ne Derece Etkilemektedir

Ülkemizde yaşanılan Koronavirüs salgınının ardından ülkede ekonomik dalgalanmalar yaşanmıştır. Kısıtlamalar ile birlikte dolar artış göstermiş ve maddi açıdan çok sayıda özel kurum ve bankaların borçlarında artış meydana gelmiştir. Bu durum ülkeyi ve vatandaşlarımızı oldukça olumsuz olarak etkilemiştir. Hal böyle olunca konut kredileri de oldukça artmıştır. Yani bu durum konut kredilerini oldukça etkilemiştir. Peki Kısıtlamalar durumu son bulduğunda faiz oranları düşecek mi? Uzmanlara göre içerisinde bulunmuş olduğumuz bu durum yabancı yatırımcıları korkutmuş ve olumsuz yönde etkilemiştir. Kısıtlama durumu kalkmış olduğunda kredilerde hareketlenme meydana gelecek ve faiz oranları tekrar düşecektir. Ev almak isteyen vatandaşlarımız bu durumu da göz önüne alarak yatırım yapmayı düşünmelidirler. Şuan faiz oranları yüksek olduğu için beklemenizi ve faiz oranları düşmüş olduğunuzda yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Banka faizlerine bu kadar yüksek ödeme yapmaktansa beklenilen süre zarfı içerisinde para birikimi yaparak daha az kredi çekmeyi hedefleyebilirsiniz.

İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerinin faiz oranlarında günümüz şartlarında düşüş göstermiştir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.