Emekliye En Yüksek Kredi Veren Bankalar ve Şartları (Güncel Faiz)

emekli-kredisi-veren-bankalar
Emekliye En Yüksek Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Türkiye’de 12 milyon emekli bulunmaktadır. Pahalı yaşam koşulları düşük emekli maaşına sahip kişileri de ihtiyaç kredisi almaya yöneltmiştir. Emekli maaşınız ve kredi gibi ek gelirleriniz neticesinde sizde konut, taşıt alımlarınızı gerçekleştirebilir, birbirinden  farklı ve uygun faiz oranları ile ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Maaşınızın 10 ya da 15 katı tutarında kredi verilmesi bankaların sıklıkla kullandığı kampanyalar arasında bulunmaktadır. Aylık taksit tutarı ödeme miktarının aylık gelirinin %50’si şeklinde belirlenen bir diğer yöntem de mevcuttur.

Mesela emekli maaşınız 3.000 TL. ise, banka sizden en fazla aylık ödeme miktarı olarak 1500 TL. talep edecektir. Bankalar açısından hangi kurum tarafından emekli olduğunuzun bir önemi yoktur. Bankalar maaşınız üzerinden herhangi bir kesinti dahi yapılsa bunu dikkate almazlar ve net maaş tutarınız üzerinden size kredi imkanı sunarlar. Bağ-Kur’lu iseniz kredi çekerken sahip olmanız gereken şartları öğrenmek için tıklayınız.

emeklilere-kredi-veren-bankalar

Birçok banka 80 yaşını aşmamış müşterilerine maaş taşıma koşulu ile kredi vermektedir.

Emekli Kredisi Yaş Haddi Var Mıdır?

Emeklilerin kredi kullanmada yaş sınırı bulunmaktadır. Fakat bu sabit bir sınır olmayıp bankalar tarafından değişkenlik göstermektedir. Çoğu banka bu sınırı 80 olarak belirlemiştir. Örneğin 76 yaşındaki bir emekli kredi çekmek istediği bankadan en fazla 4 yıllığına kredi çekebilir. 12*4=48 (En fazla 48 ay vade ile kredi çekebilir.) Bu şart tüm krediler için geçerli olacaktır.

Kredi Başvurusunda Emekliden Talep Edilecek Belgeler

Krediye başvurmak için her bankada aynı olmak koşulu ile başvuru dosyanıza konulacak bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler;

 • Aylık maaş miktarınızı gösterir belge,
 • İkametgah,
 • Konut alımı yapacaksınız konutun tapusunun fotokopisi,
 • Taşıt alımı yapacaksınız aracın ruhsatının fotokopisi ya da fatura,
 • Şayet ek gelire sahipseniz bunu gösterir ek belgeler, (Kirada eviniz var ise)

Eğer kredinizi maaş aldığınız bankadan çekmeyi düşünüyorsanız aylık maaşınızı gösteren belgeyi ve ikamet belgenizi başvuru evraklarınızın içine koymanıza gerek yoktur.

emekliye-kredi-imkanı

Kredi çekebilmek için bazı şartlara haiz olmanız gerekmektedir.

Kredi Çekmek İçin Sahip Olmanız Gereken Şartlar

Kredi çekmek için bazı şartları taşımak gerekmektedir. Bu şartlar;

 1. Yaş sınırı çoğu banka tarafından 80 olarak belirlemiştir.
 2. Krediniz ile ilgili herhangi bir idari ya da yasal takip olmaması gerekir.
 3. Emekli fakat çalışmaya devam eden biriyseniz bunu resmi olarak kanıtlamanız gerekmektedir.
 4. Konut kredisi dışındaki taleplerinizin 48 ayı geçmemesi gerekiyor.
 5. Taksitler aylık gelirinizin en fazla yarısı tutarında olmaktadır.
 6. İpotek gösterilecekse eşin yazılı olarak rızasının olması gerekmektedir.

Emekliler 0 Faizli Kredi Alabilir Mi?

Faizler emekli yerine yetkili kamu kurumları tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle emekliye 0 faizli ya da 0 kâr payı nispetinde kredi veren banka ya da finansal kuruluşlar bulunmamaktadır.

Emekliler İçin Hayat Sigortası

Kredi işlemlerinde sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki seçenek mevcut. Bu tamamen kredi çekmek isteyen banka müşterisinin iradesindedir. Fakat emeklilerin yaş haddinden dolayı bankaların riski artıyor. Bu nedenle bankalar özellikle emeklilere böyle yazılı bir kural olmamasına rağmen sigortasız kredi vermek istemiyor. Hayat sigortasının yapısal mantığı neticesinde krediyi çekmiş bulunan emeklinin vefat etmesi durumunda, ödemeyi bağlı bulunulan sigorta şirketi yapmaktadır. Sigorta şirketleri bu konuda cesur davranır ve sigorta bedelleri belirlerler. Ödeme planınıza baktığınızda hayat sigortası başlığı altında aylık ödeme tutarları görünmektedir. Bu şartlar dikkate alındığında hayat sigortasının en yaygın olarak kullanıldığı grup emekliler olmaktadır.

hayat-sigortası

Bankalar hayat sigortasız olarak emeklilere kredi vermeyi doğru bulmuyor.

Emekliye Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

 • Kuveyt Türk
 • Vakıf Katılım
 • Türkiye Finans
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Albaraka Türk
 • Türkiye İş Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Şekerbank
 • Denizbank

Faiz Oranları Nelerdir?

Faiz oranları ülkenin içinde bulunan politik sebeplere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle sabit bir faiz oranı bulunmuyor. Bankalar emekli müşterilerine kendilerine özel olarak hazırladıkları kredi kampanyalarını sunuyorlar. Bu nedenle kesenize en uygun faiz oranlarını araştırmanız daha doğru olacaktır. Herhangi bir kampanya yapılmadığı müddetçe emeklilere verilecek kredi faiz oranları diğer müşterilere sunulan oranlarla hemen hemen aynı oluyor. Fakat bankaya maaş taşıma şeklindeki kampanyalar neticesinde daha uygun faizlerle kredi imkanı sunan bankalar mevcuttur.  Faizsiz kredi veren bankalar ve başvuru şartları hakkında bilgi alabilirsiniz.

PTTBank

Maaşını PTT’den alan yaşadı! 60.000 TL’ ye varan kredi limiti ile %2,49 faiz oranı ile krediniz PTT’de. Aylık 50 TL kredi tahsis ücreti alınmaktadır.

ptt emekli kredi

PTT’den emeklilere müjde !

Ayrıca  PTT ile anlaşma bankalar aracılığı ile kredi çekebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey PTT şubelerine giderek başvuru formunu doldurmaktır. Form üzerinde hangi bankadan kredi çekeceğinize dair boş bırakılan bölümü doldurmanız gerekmektedir. PTT’nin anlaşmalı olduğu 6 banka bulunmaktadır. Bunlar;

 • Aktif Bank 
 • Denizbank 
 • TEB 
 • İNG-Bank 

Saydığımız bankalardan birkaçı dosya masrafı ödemenize gerek kalmadan kredi vermektedir. PTT kredileri anlık kabul gördüğü için ve düşük faiz oranları sunulduğu için tercih edilmektedir.  Size sunulan en kısa vadeyi seçmeniz en uygun faiz oranında ödeme yapacağınız anlamına gelmektedir. Ayrıca Vakıfbank da 80 yaşın altındaki müşterilerine 60 aya varan seçenekleri ile 20.000 TL kredi vermek için PTT ile anlaşma yapmıştır.

Türkiye İş Bankası

TC. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli müşterilerinin maaşlarını taşımak koşulu ile Türkiye İş Bankası’nın 2020 yılı itibari ile kredi kampanyası bulunmaktadır. Aylık ve 3 aylık taksit seçenekleri mevcuttur. 36 aya varan vadelerle Türkiye İş Bankası kredi vermektedir. İhtiyaç kredisinde %1,50, konut kredisinde %1,40, taşıt kredisinde %1,55 faiz oranı uygulanmaktadır.

Ziraat Bankası

Maaşınızı Ziraat Bankası’na taşıyarak sizde Ziraat’in sunduğu kredi seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

36 ay vade seçeneği ile ihtiyaç kredisinde %1,75, konut kredisinde ise %1,65 faiz oranı uygulanmaktadır. Kampanyadan yalnızca maaşını Ziraat Bankasından alanlar yararlanabilecektir. Bu faiz oranlarından ise Bankkart Combo, KMH ve Talimat Ürünlerine sahip olup başvurusunu yeni yapanlar, İnternet Bankacılığı, BES, AZG, DASK, Konut Sigortası, KASKO, Eşya Sigortası ve Klasik Sivil Yangın Sigortası ürünlerinden en az iki tanesine sahip olan müşteriler ile yeni başvuranlar faydalanabileceklerdir. Banka gerekli gördüğü durumlarda kampanyayı durdurabilir ya da herhangi bir değişiklik yapabilir.

Halkbank

Emeklilere özel ihtiyaç krediniz Halkbank’ta! Banka emeklilere özel düşük faiz avantajı ve 36 aya varan vadelerle 50.000 TL tutarında ihtiyaç kredisi vermektedir. 100.000 TL tutarındaki krediden 36 ay vadeli 525 tahsis ücreti ve %1,71 faiz oranı ile ayda 3956  TL taksit ödeyerek faydalanabilirsiniz. Tahsis ücreti ödemek istemiyorsanız faiz oranı %1,76 olacak olup 3994,20 TL aylık ödemeniz olacaktır. Üst limit 100.000 TL olarak belirlenmiştir.

Halkbank Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi

Aralarında boşluk bırakarak “EMEKLI, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar” kriterlerini yazıp 3452’ye kısa mesaj gönderebilirsiniz. İnternet üzerinden başvuruda bulunabilir ya da Halkbank şubelerini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şekerbank

Şekerbank tahsis ücreti talep etmeden 3 aydan 36 aya varan vade seçenekleri ile müşterilerine 100.000 TL’ye varan kredi imkanı sunuyor. Tabi bunun için emekli maaşınızı Şekerbank’tan almanız gerekiyor. Faiz oranı %1,59 olarak belirlenmiştir. Şayet vade döneminizi 13-36 ay arasında belirlerseniz faiz oranınız %1,64 olmaktadır. Hesaplama aracı için tıklayınız.

Şekerbank Emekli kredisi

Denizbank

Nüfus cüzdanınız ile size en yakın Denizbank şubesine giderek emekli aylığınızı Denizbank’tan almak koşulu ile bankanın emekli müşterilerine sunduğu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Bankacılık işlemleri ve kredi konusunda banka emekli müşterilerine çok fazla imkan sunuyor. 3 aylık maaş alıyorsanız da kredi imkanlarından yararlanabileceksiniz. Denizbank emeklilere özel sunduğu Transfer kredi faiz oranlar 1,95 üzerinden sunuyor. Detaylar.

Siz de aklınıza ve kesenize en uygun bankayı seçerek ihtiyaç, konut, taşıt kredinizi kullanabilirsiniz.

Sende Yaz