Bağkur’dan Emekli Olmak İçin Kaç Gün Gerekli Hesaplaması

Bağkur'dan Emekli Olmak İçin Kaç Gün Gerekli Hesaplaması

BAĞ-KUR: Esnaf ve diğer bağımsız çalışanlara özel, bir sigorta ve sosyal güvenlik kuruluşudur. Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu dışında kalan vatandaşlar, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı kalmadan BAĞ-KUR’a sigorta yaptırabilirler.

Bağ-kur Şartları Nelerdir?

Bağ-kur Şartları aşağıdaki gibidir:

 • Kanunlarla belirlenmiş, SSK ve Emekli Sandığı gibi Sosyal Güvenlik Kurumlarından herhangi birinin dışında kalanlar, bir işverene hizmet sözleşmesi ile bağlı kalmadan, kendi hesabına bağımsız çalışanlar,
 • Esnaf ve Sanatkâr olup kendi işyerinde, kendi hesabına iş yapanlar,
 • Bağımsız çalışıp, ticari kazancı, serbest meslek olup,  gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar,
 • Gelir vergisinden muaf olup, Esnaf ve Sanatkâr siciliyle Serbest Meslek kuruluşları usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar,
 • Kolektif şirketlerin ortakları,
 • Adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları,
 • Limited  şirket ortakları,
 • Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları,
 • Donatma iştirakleri ortakları,
 • Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyesi olan ortakları BAĞ-KUR sigortalı olabilirler.

Son yıllarda, Türkiye’de yaşanan, ekonomik koşullar ve diğer sebepler dolayısıyla, çalıştığı zaman içerisinde, BAĞ-KUR borcunu ödeyemeyen ve bu nedenle emekli olamayan esnaf sayısı çok fazla. Bu yüzden yeni çıkarılan kanunlar neticesinde esnafa müjdeli haber geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü arasında yapılan anlaşmaya göre; BAĞ-KUR’lulara birikmiş borcunu ödeyip hemen emekli olabilecekleri, düşük faizli ve kefilsiz kredi imkanı verildi.

Yıllar boyunca BAĞ-KUR borcunu ödeyemeyip, sigorta borçları birikince sıkıntı yaşayan BAĞ-KUR’lular, özellikle emeklilik yaşı gelmesine rağmen, eksik primi olduğu için emekli olamayanlar, geçmiş dönem sigorta borçları olanlar ve sigortasını dondurup ara verdikleri BAĞ-KUR sürelerini canlandırmak isteyenler bu anlaşmadan yararlanabilecekler

Bağkur’dan Emekli Olmak İçin Kaç Gün Gerekli Hesaplaması

Ziraat Bankası ile anlaşma imzalayan Sosyal Güvenlik Kurumu, yapılan anlaşmaya göre; SGK, 7020 sayılı yasa ile aftan yararlananların, düşük faizle kredi kullanabilmelerine imkân verecek. Vatandaşlar, bu krediden, af kapsamı ile borcunu ödeyip prim ve yaş şartını yerine getirerek hemen emekli olabilecekler.

Şu an Türkiye’de Ziraat Bankasından, BAĞ-KUR Kredisi alıp emekli olabilecek durumda olan kişi sayısı 150 bin kişi. Bu vatandaşlar isterlerse yapılandırdıkları borçlarını son peşin ödeme tarihi olmak üzere, Ziraat Bankasına ya da Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek kredi başvurusunda bulunabilirler.

Emekli olacak BAĞ-KUR’lular, borçlarını hesaplanacak olan güncel değer üzerinden ödeyebilir, daha sonra emekli olabilirler. Kredi için ayda ödenecek en az tutar, 613 TL. Borç ödenince emekli maaşı en geç 3 ay içinde bağlanacak.

Bağkur'dan Emekli Olmak İçin Kaç Gün Gerekli 2019 Hesaplaması

Bağkur’dan Emekli Olmak İçin Kaç Gün Gerekli Hesaplaması

30 BİN LİRADA 1.042,00 TL ÖDEME

Ziraat Bankasından çekilecek BAĞ-KUR Kredisinin vadesi 36 ay, faizi ise % 1.05 olacak. Krediden tahsis ücreti alınmayacak. Eğer Ziraat Bankası uygun görürse, kişiye hayat sigortası yapabilecek.

Bu bağlamda, örnek verecek olursak,  Eğer, BAĞ-KUR’lu 30 bin TL’lik, 36 ay vadeli bir kredi çekerse aylık 1.042.00 TL ödeyecek. Çıkan kredi nakit olarak sigortalıya verilmeyecek, vadesiz hesabına aktarılıp bloke edilip sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılacak.

BAĞ-KUR BORCU DONDURULMUŞ İSE:

Daha önceki yıllar yapılan açıklamada 12 ayın üzerindeki borçlar dondurulmuştu. Örnek verecek olursak, 10 yıllık primini donduran bir kişi,  BAĞ-KUR emekliliği için 3 yıl yetmesine rağmen BAĞ-KUR Sigortasını dondurduğundan dolayı, bu süreçte silinen 10 yıllık sürede ki tüm primlerini ödemek mecburiyetinde. Şu an çıkarılan kanun bu 3 yılı ödemeyecek. Yani, BAĞ-KUR’lu istediği süreyi değil dondurulan süreyi yeniden aktif edebilecek.

Bağ-kur emekli maaşları

Bağ-kur emekli maaşları

ÇEKİLEN BAĞ-KUR KREDİSİNİN GERİ ÖDEMESİ:

Kanundan yararlanıp, BAĞ-KUR borcu için, Ziraat Bankasından Kredi çekip, SGK prim borcunu kapatan BAĞ-KUR’lular, kredi borçlarını, emekli olduktan sonra ödemeye başlayacaklar. Kredi taksitleri emeklinin maaşından belli oranda kesilecek.

Bu kanunla birlikte, yaş ve sigortalılık süresini doldurmasına rağmen prim borcunu kapatamadığından dolayı emekli olamayan BAĞ-KUR’lu vatandaşlar, önemli bir imkân yakaladı. Borcunu yapılandırmasına rağmen borçları içeride kalan BAĞ-KUR’lular düşük faizli kredi alarak borçlarını sıfırlayıp, emekli olabilecekler, bağlanacak olan emekli maaşıyla da kredinin geri ödemesini yapabilecekler.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada;  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan anlaşmaya göre, “Yapılandırma kapsamındaki Bağ-KUR’lulara, borçlarını ödeyip emekli olabilmeleri için herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanma imkânı sağlandığını belirtti.

Bağ-kur Borçları Yapılandırılacak

7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında; BAĞ-KUR Sigortalıların yapılandır borçları da kapsama alındı. Buna göre bağ kur sigortalıların yapılandırma borçları ile ilgili olarak Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıklama yaptı.

Bağ-Kur sigortalılarının talep etmeleri halinde daha önceki düzenlemelerle dondurulmuş hizmet sürelerine ait primlerini Yİ-ÜFE ile güncellenmiş tutar üzerinden 1 Mart 2021 tarihine kadar ödeyerek, hizmetlerini canlandırma imkanı bulunduğunu ifade etti.

Sende Yaz

1 Kişi Yazdı

 • Kötü bir haber Yargıtay’dan geldi Yüksek Mahkeme emekli maaşına haciz konulabilir dedi ve bankaları haklı buldu ve o karar banka kredisi çekmek isteyen biri olarak emekli için Emsal oluşturuyor mahkeme olmaz Bankaya kredi kartı borcu zor durumda bırakıyor Çünkü emekli farkında olmadan maaşına haciz konulmasına izin veriyor öyle bir madde grupta hiçbir emeklinin onu okuma şansı sıfır Neyi okuyacak okuyamaz ki özellikle Yargıtay Emsal karar emeklilerin daha dikkatli olması gerektiğini gözler önüne seriyor Çünkü o karar bankaların işini kolaylaştırıyor Yargıtay kararına konu olan olay bir emeklinin iki bankadan kredi çekmesiyle başladı ama borçlarını ödeyemediği bankalarda emeklilik hesabındaki yaklaşık 2000 lirayı dondurduk emekli de mahkemenin yolunu tuttu iyi müziğini emeklilerden geçinemiyor aldığımızı Ev kirasını elektriğe suya yetmiyor yani mahkeme Emekliyim haklı Bursa’da bankalar kararı temyiz etti Yargıtay emeklinin maaşı ile kredi ödemesi yapılacağını taahhüt ettiğini dava açmasının iyi niyetle bağdaşmadığını vurguladı kredi çekerken sözleşmede maaşa haciz konabilir maddesi varsa emekli o maddeyi Bankayla konuşmalı yani yasayı hatırlatması emeklinin lehine varsa o maddenin sözleşmeden çıkarılmasını istemeli 50 sayfa yazı koyuyorlar 300 tane imza attırıyor.