Anasayfa / Emekli / Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir? (GÜNCEL ORAN)
Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir (GÜNCEL ORAN)
Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir (GÜNCEL ORAN)

Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir? (GÜNCEL ORAN)

Her vatandaşın olduğu gibi emeklilerin de ihtiyaçları için kredi çekmeleri gerekebiliyor. Emekli maaşlarını tahsil ettikleri bankalar üzerinden rahatlıkla kredi çekebilmektedirler. Emekli maaşlarının kaç katı kadar kredi çekildiği hakkında araştırmalar yapılıyor. Biz de sizler güncel oranları araştırdık.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankaların emekli maaşlarının kaç katına kadar kredi verdiğini haberimizde detaylı olarak vereceğiz. Vakıfbank maaşın 22 katına kadar kredi fırsatı sunmaktadır. Emekliye faizsiz kredi veren bankalar bulunmamaktadır fakat ev kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Emeklilerin ne kadar konut kredisi alabileceği ve en fazla ne kadar kredi çekebileceği hakkındaki tüm bilgileri haberimizden inceleyebilirsiniz.

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekli vatandaşların maaşlarının 10 ile 15 katı arasında kredi verilmektedir. Bu kredi yöntemi bankaların en çok kullandığı kampanyaların arasındadır. Fakat uygulanması gereken kredi fırsatı emeklinin maaşlarındaki aylık gelirlerin maksimum yarısının aylık eşit taksitler ile ödenebilecek tutarlar olarak belirlendiği yöntemdir. Örneğin kişi aylık gelir olarak 5 bin TL. kazanıyor ise maksimum 2 bin 500 TL. aylık kredi taksiti ödeyebilmektedir.

Emekli kredileri yaş aralıklarına göre kullandırılmaktadır. Bu yaş aralıkları her bankaya göre farklılık gösterebilmektedir. 80 yaşına kadar kredi veren bankalar da bulunmaktadır. 80 yaş sınırlaması olan bir bankadan kredi çekmek isteyen emekli vatandaş eğer 78 yaşında ise en fazla 2 yıl vade ile kredi çekebilmektedir.

Emeklilik kredisi veren bankalar ile ilgili bilginiz var mı?

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir
Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir

Emeklilerin Kredi Çekebilmesi İçin Gerekli Koşullar

Emekli vatandaşların kredi çekebilmeleri için bazı koşulları sağlamış olmaları gereklidir. Bu koşullar;

 • Bankadan bankaya farklılık gösterecek olup en fazla 80 yaşına kadar kredi verilmektedir. Şahıs 80 yaşını geçmiş ise kesinlikle kredi imkanı sağlanmamaktadır.
 • Kredi çekmesine engel olacak herhangi bir yasal takibe düşmemiş olmalı ve kredi notunun yüksek olması gereklidir.
 • Kredilerin türlerine göre değişiklik gösterecek olup ihtiyaç kredisinde 36 aya varan vadeler ile, taşıt kredisinde 36 aya varan vadeler ile kredi çekilebilmektedir.
 • Uyarlanacak olan taksitlerin emekli şahsın aylık gelirinin yarısını geçmemesi gereklidir.
 • Emekli olmuş ve halen çalışıyor ise resmi geçerliliği olan bir belge ile ispatlaması gereklidir.
 • Bankaya ipotek sunulacak ise eş rızasının yazılı bir belge ile bankaya beyan edilmesi gereklidir.
TAVSİYE:  PTT Emekli Kredisi Şartları Nelerdir?
Emeklilerin Kredi Çekebilmesi İçin Gerekli Koşullar
Emeklilerin Kredi Çekebilmesi İçin Gerekli Koşullar

Emekli Vatandaşlar Ne Kadar Konut Kredisi Alabilir?

Emeklilerin çekmek istediği konut kredisi eğer çok yüksek bir miktarda ise ellerinde bulunan diğer mal varlıkları veya gayrimenkulleri bankalar tarafından göz önünde bulundurulur. Şahsın adına kayıtlı bir arsa, tarla veya araba gibi taşınır veya taşınmazları ipotek altına alınır. Ev alımlarında genel olarak evin ekspertiz değerinin yüzde 75‘ine kadar finans desteği sağlanabilmektedir. Geriye kalan yüzde 25‘lik kısmı vatandaşın kendisi karşılaması gerekmektedir.

Bankanın verdiği finansın haricinde kalan %25‘lik kısım için ellerinde bulunan araba veya herhangi bir şeyi satışa çıkararak alacakları evin peşinatını ödeyebilirler. Bankanın verdiği finansal değer de küçümsenecek kadar değildir fakat bu devir de yükselen faiz oranlarından dolayı ev almak da kolay değildir. Temin ettiğiniz değerin vadelerine göre daha fazla miktarda geri ödeme yapabilirsiniz.

Emeklilere konut kredisi veren bankalar şunlardır;

Emekli Vatandaşlar Ne Kadar Konut Kredisi Alabilir
Emekli Vatandaşlar Ne Kadar Konut Kredisi Alabilir.

Ziraat Bankası Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Veriyor?

Bankalardan maaşınızın çok katı kredi alabilmek için kredi notunuzun çok yüksek olması gerekmektedir. Ziraat Bankasının emekliler için verdiği krediler maaşlarının 40 katına kadar çıkabilmektedir. Her şey yine siz müşterilerin elindedir. Kredi siciliniz kötü ise hiç kredi alamazsınız. Kredi sicil geçmişiniz temiz ve kredi notunuz da yüksek ise yüksek limitli kredi alabilirsiniz. Kredilerinizin aylık taksit ödemeleri aylık aldığınız emekli maaşlarınızın yüzde 50‘sini geçmemesi gerekmektedir.

Örneğin; 1.800 TL. maaş alıyorsanız aylık ödemeleriniz 1800/2= 900 TL. olacaktır. İhtiyaç kredileri de en fazla 36 aya bölünebilmesinden dolayı 900*36= 32.400 civarı kredi çekebileceksiniz demektir. Ziraat Bankası emekli kredisi faiz oranları hesaplamaları için linke tıklayabilirsiniz.

TAVSİYE:  Emekliye Konut Kredisi Veren 5 Banka ve Şartları (Güncel Faiz Oranları)

Ziraat Bankası Emekli Özel Kredileri

Emekli maaşınızı Ziraat Bankasına taşıyarak bankanın verdiği kredilerden faydalanabilirsiniz. Konut ve ihtiyaç kredileriniz için bankanın sağladığı kredinin şartları aşağıdaki gibidir;

 • Krediden yalnızca emekli maaşını mevcut bankaya taşıyan ve oradan almaya devam eden müşterilerimiz faydalanabileceklerdir.
 • Kredi paketine dahil olan faiz oranlarından yeni başvuruda bulunan veya Konut Sigortası, Bireysel Emeklilik Sigortası ve Klasik Sivil Yangın Sigortası gibi banka ürünlerinden minimum iki tanesine sahip olan kişiler faydalanabileceklerdir.
 • Banka gerekli gördüğü durumlarda kredi şartlarında değişiklik yapabilir veya kampanyayı durdurma hakkını saklı tutmaktadır.
 • Detaylı bilgi ve başvuru için en yakın Ziraat Bankasına müracaat edebilirsiniz.
Ziraat Bankası Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Veriyor
Ziraat Bankası Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Veriyor

Vakıfbank Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Veriyor?

Emekli vatandaşların her biri maaşlarını farklı bankalardan veya PTT üzerinden almaktadır. Emekli maaşlarını mevcut bankalarından Vakıfbank’a taşıyanlara özel avantajlar ve kredi imkanları sağlanmaktadır. Banka müşterilerine emekli maaşlarının 40 katına kadar kredi vermektedir. Kredinin yüksek veya düşük limitli olmasını vatandaşlar kendileri belirlemektedir. Kredi notunuza göre alacağınız kredi oranı da yükselmektedir. Kredilerin vade oranı maksimum 36 ay olmaktadır. Kredilerinizin aylık taksit ödemeleri maaşınızın yarısı kadar olabilmektedir.

Vakıfbank Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Veriyor
Vakıfbank Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Veriyor

Halkbank Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Veriyor?

Emekli olan bireylerin de bazı durumlar da ihtiyaç kredisine veya konut kredisine ihtiyaçları olabiliyor. Bankalar bu gibi durumlarda emekli vatandaşların sıkıntılarını ortadan kaldırmak amacı ile bu şahıslara kredi imkanı sağlıyor. Emekli maaşlarının yaklaşık 40 katına kadar kredi veren bankalardan biri de Halk Bankası’dır. Halkbank’ın emekliye özel faiz oranları ile sunduğu kredi fırsatlarından yararlanmak için maaşınızı mevcut bankaya taşımanız yeterli olacaktır. 36 aya varan vade seçenekleri ile kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

Halkbank Emekli Özel Kredisi

Halk Bankasının yalnızca emeklilere özel verdiği krediler bulunmaktadır. 50 bin TL‘ye kadar 36 Ay vadelerde kredi veren bankanın verdiği kredinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Emekli vatandaşların maaşlarını Halkbank üzerinden almaları gerekmektedir.
 • 36 aya varan vade seçenekleri ile geri ödenebilir.
 • Düşük faiz oranları % 1, 71 uygulanmaktadır.
 • 100 bin TL. kredi çekmeniz ve 36 ay vade ile ödemeniz halinde bankanın talep ettiği tahsis ücreti 525 TL  olup faiz oranı ise yüzde 1,71  olacaktır. Geri ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı ise 3.956,12 kuruş olacaktır.
TAVSİYE:  Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi? 2021 Kanunu

Krediden faydalanabilmek için en yakın Halkbank şubesini ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Ya da SMS Bankacılığı ile başvuru yapabilirsiniz.

Bu işlem için “EMEKLI, TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİK NUMARASI, GELİR BELGESİ, ÇEKİLMEK İSTENEN KREDİ TUTARI”nı aralarında birer boşluk bırakıp cep telefonunuzun mesaj bölümüne yazarak 3452′ye mesaj göndererek yapabilirsiniz. Örnek: (EMEKLI 196523458 8520 20000)= 3452 

Halkbank Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Veriyor
Halkbank Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Veriyor

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Emeklilere faizsiz kredi veren bankalar bulunmaktadır.” yazılarına itimat etmeyiniz. Hiçbir banka faizsiz kredi vermemektedir. Ancak uygun faiz oranları ile ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Emekli maaşlarınızı mevcut bankalara taşımanız halinde bu bankaların emeklilere özel sağladığı avantajlardan faydalanabilirsiniz. Emekli maaşlarını PTT üzerinden alan vatandaşlar için bankalar PTT ile anlaşmalı olarak kredi imkanı sağlamaktadır. Bu bankalardan uygun faiz oranları ve uzun vadeler ile kredi alabilirsiniz.

PTT aracılığı ile emeklilere kredi veren bankalar ve faiz oranları aşağıdaki gibidir;

Aktifbank==> Maksimum kredi limiti 60 bin TL, uygulanan faiz oranı %2,49, en yüksek vade 36 aydır. 

ING Bank==> Maksimum kredi limiti 45 bin TL, uygulanan faiz oranı 20 bin TL‘ye kadar %1,49 ile %2,39 değişen faiz oranları ile veriliyor.

DenizBank==> Maksimum kredi limiti 30 bin TL, uygulanacak faiz oranı % 1,95 maksimum uygulanacak vade 36 aydır. 

Bankaların emekli maaşlarının kaç katı kadar kredi verdikleri ve bankalardan kredi almak için gerekli şartlar bu şekildedir. Emekli maaşlarınızı bu bankalara taşıyarak ihtiyaçlarınızı karşılamak adına kredi alabilirsiniz.


Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir