Anasayfa / Sigorta / Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? Gözlük Hakkı Sorgulama (Güncel)
Devlet Destekli Gözlük Değiştirme Süresi

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? Gözlük Hakkı Sorgulama (Güncel)

Sigortalı çalışanlar devlet destekli gözlük alma hakkına sahipler. Fakat birçoğumuz bu durumdan ya haber değil yada nasıl olduğunu bilmemekte. Bu yazımızda akıllarda soru işareti bırakan sorunları cevaplayacak sizlere devlet destekli gözlük konusunda yardımcı olacağız. TC ile gözlük hakkı sorgulama nasıl yapılır, SGK gözlük çerçeve modelleri ve numaralı gözlük cam fiyatları ne kadar oldu, numaralı gözlük camı fiyatları 2021 için fiyat listesi
numaralı gözlük ve  çerçeve değiştirme fiyatları tüm merak edilenler yazımızda mevcuttur.

Devlet Destekli Gözlük Nasıl Alabilirim?

Devlet destekli çerçeve ve gözlük alabilmek için ilk aranan şartlardan birisi kişinin yeterince prim ödemesi yaparak muayene olabilecek kadar çalışmış olması gerekiyor. Gözlerinizde bir sıkıntı olduğunu düşünüyor ve muayene olduğunuz esnada doktorunuz eğer size gözlük yazdı ise gittiğiniz gözlükçüden devlet destekli gözlük alabilirsiniz.

Devlet destekli gözlük
Gözlük almak için devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz. 

Fakat sigortadan gözlük alan hastalar için devletin ödemesinin geçerlilik süresi 3 yıldır. Yani 2019 yılında sigortadan gözlük alan  sigortanın raporu ve reçetesi ile ödemeden faydalanan gözlüğünü veya çerçevesini devlet desteği ile alan kişiler 2021′ de tekrar başvuru yapabilir yeni gözlük alabilirler. Fakat bu süre içerisinde gözlük kullanan hastalar, kısa süre içerisinde göz bozukluğu 0.5 civarında olan hastalar 3 sene beklemeye gerek kalmaksızın devlet destekli tekrar gözlük alabilirler.

Sosyal Sigortalar kurumu e-Devlet uygulaması ile gözlük ödeneği yapılan kişilerin kaydını yapıyor ve yeni gözlük sorgulamasının ne zaman olacağını hesaplama durumuna internet üzerinden müsaade sağlıyor.

TC ile gözlük hakkı sorgulama nasıl yapılır?

Sigortalar kurumu ne zaman gözlük camı değiştirebilirim sorgusuna kısa mesaja da uyarlamış. 5502 nolu numaraya CAM, TC, Aile Sıra No yazarak gönderiyorsunuz ve size kısa mesaj olarak bilgilendirme adına  mesajı geliyor.

TAVSİYE:  Bağkur Affı Ne Zamana Kadar? Son Başvuru Tarihi!

Hastaların aldıkları cam bedelleri uzak sol ve sağ, yakın sol ve sağ olmak üzere 4 bölüme ayrılıyor. Yani hastalar gözlük camı alırken hesaplarına 4 farklı kategoride ücret yatırılıyor. Eğer sadece sol camın değişmesi gerekiyor ise sol camın bedeli yatırılıyor.

Sizde gözlük kullanıcılarından iseniz E-Devlet şifreniz var ise; Gözlük hakkı sorgulama sayfasından mobil şifreniz ile bağlanarak sorgulatma yapabilirsiniz.

SGK Optik Destekleri

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen destekler normal ve nitelikli malzemeler olmaktadır.

😎 Nitelikli olanlar : Kontak lens, teleskopik gözlük camı

😎 Normal olanlar : Gözlük çerçevesi ve gözlük camı olmaktadır. Normal gözlük camı desteklerinde kolormatik, beyaz, organik, prizmatik gibi camlar bulunmaktadır.

SGK Optik Destekleri
SGK Optik Destekleri

Verilen teleskopik camların da değişim süresi 3 yıl olmaktadır. Bunların yanı sıra kontakt lenslerin de karşılandığı bilinmektedir. Bu kontakt lenslerin yenilenmesi için belirlenen süre 2 yıl olmaktadır. Opere olmuş 6 yaş altındaki çocuklarda 6 ayda bir yenilenmesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir.  Kontakt lens kullanana hastaların gözlük için cam ve çerçeveleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanamayacaktır. Lenslerin solisyonlarının da hastalar tarafından alınması gerekiyor. Bu solisyonların da kurum tarafından karşılanmadığını belirtelim.

Devlet Destekli Gözlük Değiştirme Süresi

Devlet destekli olarak gözlük ve çerçeve için verilen destek 3 yılda bir geçerli olmaktadır. 2021 yılında yeni gözlük alanlar 2024 yılında tekrar göz doktoruna giderek yeni bir gözlük alabilirler. Fakat 3 yıl dolmadan yeni bir gözlük alınması mümkün olmamaktadır. Bu sürenin 2 istisnai durumu vardır. 

  • Gelişim döneminde olan çocuklarda var olan göz problemleri için 18 yaşını doldurmamak kaydı ile 3 yıl dolmadan gözlük almak mümkün olmaktadır.
  • Gözün gelen ışınları kırma seviyesinde 0,5 oranında bir değişim meydana geldiğinde süre dolmadan yeni bir gözlük alınması mümkündür.

Gözlük Camlarına Devlet Ne Kadar Ödüyor?

Devlet herkes için aynı tutar ödemiyor. Belirlenen bu tutar kişinin sigorta primine, çalışılmışlık süresine ve doktorun yazdığı reçeteye göre değişmektedir. Devlet tarafından çerçeve için verilen destek destek tutarı 35 TL.’ dir. Ayrıca camın cinsine göre 10,16 TL. – 76,27 TL.’ lik kısımlar karşılanmaktadır. Gözlük almak isteyen kişi, gözlük camlarının ve çerçevesinin daha fazla tutması dahilinde kalan tutarı kendisi ödeyecektir.

TAVSİYE:  Nafaka Kalkıyor mu? Yasa Tasarısında Son Durum

Teleskobik camlardan da bahsetmek gerekiyor. Tek cam için devlet tarafından 550 TL., çift cam ise 110 TL. verilmektedir. Verilen kontakt lens destekleri ise tek lens için 170, iki lens için 340 TL. olmaktadır. Replasmanlı lensler için de 1 kutu için 50 TL., iki kutu için 100 TL. destek vermektedir. Şayet seçtiğiniz lenslerin tutarları belirlenen bu tutardan yüksek ise kalanı kendiniz ödemeniz gerekiyor.

Gözlük camlarına devlet desteği
Gözlük camlarına devlet desteği veriliyor.

Devlet Destekli Güneş Gözlüğü Alınır mı?

Devletin yapmış olduğu ödemeyi optikler sizlerden aldıkları faturalar ile her ayın belirli bir gününde sosyal sigortalar kurumuna başvuru yaparak belirli dönemlerde teslim alırlar. Özel optik firmaları devletin yardımını ister cam ve çerçevede kullanabilir ister ise güneş gözlüğü olarak kullanabilmektedir. Hal böyle iken devlet destekli güneş gözlüğü alanlar vardır. Fakat bu yöntem kesinlikle yasal olmamaktadır.

Üniversite Hastaneleri Güncel Muayene Ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Gözlük çerçevesi ve modelinin seçimini yaparken oldukça dikkatli olun. Çünkü aldığınız yılı takiben bir daha 3 yıl boyunca devlet desteği ile gözlük alamazsınız. Ayrıca doktorlar tarafından verilen reçetelerin geçerlilik süreleri 10 iş günü olmaktadır. 10 iş günü içerisinde gözlük almazsanız reçetenizin yanacağını da hatırlatalım.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir