Anasayfa / Sigorta / Üniversite Hastaneleri 2019 Güncel Muayene Ücretleri (Güncel)
Üniversite Hastaneleri Güncel Muayene Ücretleri
Üniversite Hastaneleri Güncel Muayene Ücretleri

Üniversite Hastaneleri 2019 Güncel Muayene Ücretleri (Güncel)

Bir çok vatandaşımız geçirmiş oldukları sağlık problemlerini atlatabilmek için Sosyal sigortalar kurumuna bağlı olan hastanelerde muayene olmayı tercih ederken aynı zamanda özel hastane ve üniversite hastanelerini de tercih etmektedirler. İnsanlar daha rahat ve daha ayrıntılı muayene olabilmek için özellikle üniversite hastanelerini veya özel hastaneleri tercih etmektedirler. Herkesin bildiği gibi devlet hastaneleri sosyal güvencesi olan vatandaşlarımıza ücretsiz muayene olma imkanı verirken özel hastanelerde, üniversite hastanelerinde ve araştırma hastanelerinde belirli bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Üniversite hastaneleri güncel muayene ücretleri hakkında bilgiler verirken aynı zamanda diğer hastaneler için geçerli olan muayene ücretlerinden de bilgiler vereceğiz. SGK hastanelerinin muayene ücretlerine yüzde yirmi ile yüzde altmış oranında zam yapılmıştır.

Devlet Hastanesi Katılım Payı Bedeli 300x155 - Üniversite Hastaneleri 2019 Güncel Muayene Ücretleri (Güncel)
Devlet Hastanesi Katılım Payı Bedeli

Devlet Hastanesi Muayene Ücretleri

Devlet hastanesi muayene ücretleri geçmiş olduğumuz yıl 5 lira olurken bu yıl muayene ücretlerine gelen zam ile birlikte ödenen katkı payları 6 liraya çıkarılmıştır. Devlet hastanesinde muayene olan vatandaşlarımızın sosyal güvenceleri var ise muayene esnasında herhangi bir ücret ödemesi yapmamaktadırlar. Fakat muayene olduktan sonra doktorun yazmış olduğu reçete karşılığında eczanelere katkı payı ödersiniz. Ayrıca emekli olan vatandaşlarımızın muayene ücretleri ise maaşlarından kesilmektedir.

Araştırma Hastanesi 2018 Muayene Bedeli 300x155 - Üniversite Hastaneleri 2019 Güncel Muayene Ücretleri (Güncel)
Araştırma Hastanesi Muayene Bedeli

Eğitim Araştırma Hastaneleri Muayene Ücretleri

Devlet hastanelerinden sonra en çok tercih edilen bir diğer hastane ise eğitim araştırma hastanelerdir. Bu hastane de daha ayrıntılı tetkikler yapılmış olduğu için genellikle eğitim araştırma hastaneleri oldukça tercih sebebi olmaktadır. Vatandaşlarımız muayene ücreti olarak küçük bir miktarda ödeme yapmaktadırlar. Bu ödedikleri ücretler katılım payım olarak bilinmektedir. Daha önceleri araştırma hastanelerinin ücretleri 5 Türk Lirası olurken yapılmış olan zamlar karşılığında ödenecek olan katkı payının bedeli yüzde kırk artmış ve 7 Türk Lirası olarak netleşmiştir.

Fakülte Hastaneleri Muayene Ücretleri 300x155 - Üniversite Hastaneleri 2019 Güncel Muayene Ücretleri (Güncel)
Fakülte Hastaneleri Muayene Ücretleri

Üniversite Hastanelerinin Katkı Payı ve Muayene Ücretleri

Üniversite hastaneleri en iyi doktorları, profesörleri, doçent doktorların bulunmuş olduğu ve ayrıntılı tetkikler için gerekli olabilecek olan tüm alet ve makinelerin bulunmuş olduğu ve bu sebeple de bir çok vatandaşımızın muayene olmayı tercih ettiği hastanelerdir. Üniversite hastanelerinin katkı payları geçmiş olduğumuz yıllar içerisinde 5 lira iken bu yıl yapılan zamlar ile birlikte katılım payın yüzde altmış oranında artış göstermiş ve 8 Türk Lirasına yükseltilmiştir. Bunun yanı sıra muayene bedeli olarak bilinen ve belirli bir ücret ödemesi yapılan doktor ücretleri söz konusudur. Genellikle profesör farkı olarak geçen bu ödeme tutarı muayene ücretlerinin bir katını geçemeyecek şekilde hastalardan istenmektedir. Profesörlere muayene olmak istediğiniz taktirde sizden istenecek olan bedeli gözden çıkarmak zorundasınızdır. Örneğin muayene ücreti 60 lira olarak belirlenmiş ise hastane sizden 60 lira fark bedeli alacaktır. Muayene sonucunda hastalığınızın tedavisinin ameliyat olduğu önerilmiş olduğu taktirde ve ameliyat için profesör tercih etmiş olduğunuzda SGK nın belirlemiş olduğu ameliyat ücretinin yarısı hoca farkı olarak bilinir ve ameliyata giren hocaya verilir. Yani ameliyatınız için SGK 2000 Türk Lirası ödemiş olduğunda bu tutarın 1.000 Lirası hoca farkı olarak sizden alınır. Ayrıca hastalardan alınacak olan fark bedellerine üst sınır getirilmiş olup asgari ücretin iki katından fazlası alınamayacaktır. Örneğin oldukça riskli bir ameliyata girmeniz gerekecek ve gireceğiniz bu ameliyat için belirlenmiş olan tutar 8.000 Türk Lirası olurken Hastane sizden 4000 Türk Lirası alamayacaktır. Hastanenin sizden talep edebileceği en fazla tutar 1.603,00*2= 3.206,00 Türk Lirası olacaktır.zel Hastane Muayene Bedeli 300x155 - Üniversite Hastaneleri 2019 Güncel Muayene Ücretleri (Güncel)
Özel Hastane Muayene Bedeli

Özel Hastane Muayene Ücretleri 2019

Özel hastanelere muayene olmak istediğimiz zaman belirli bir ücret ödememiz gereklidir. Bu hastanelerde muayene ücretleri doktordan doktora fark gösterirken hastanenin belirlemiş olduğu kriter doğrultusunda yüzde ikiyüz (% 200) oranında bile zam yaparak muayene bedeli isteyebilirler. Bu doğrultuda da özel hastanelerin fiyatları hakkında bir rakam belirtmek yanlış olur fakat birde devlet katkı payı olarak bilenen bir rakam vardır. Bu rakam geçmiş olduğumuz yıllar içerisinde on iki lira olurken bu yıl ise 15 liraya yükseltilmiştir.

Sağlık Ocağı Aile Sağlık Merkezi Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Aile sağlık merkezlerine genellikle insanlar bitmiş olan ilaçlarını yazdırmaya veya ayakta atlatılabilecek olan hastalıklarında muayene olmayı tercih ederken kimi zaman kan verme kimi zaman ise rutin kontroller içinde tercih edilmektedir. Sağlık ocağında muayene olmayı tercih eden hastalardan muayene bedeli veya katılım payı gibi hiç bir ücret talep edilmez. Bu sebeple de Aile sağlık merkezlerindeki doktorlara muayene olmanız sizin için hiç bir zarar doğurmaz aksine daha faydalı olacağı gibi sağlığınızı da koruma altına almış olursunuz. Ayrıca sağlık ocaklarında sigortanız olsun yada olmasın hiç bir muayene ücreti ödemeden tedavi olabilirsiniz. Fakat hekiminizin size yazmış olduğu reçetede geçerli olan ilaçları alırken devlet güvencesinden yararlanamaz ve ilaç bedelini ödemek zorunda kalırsınız. Fakat sigortalı bir hasta olmuş olursanız eğer ilaç bedelinizin yüzde 80’i devlet tarafından karşılanır.

Yeşil kart Kullananların Muayene Ücreti Öderler mi?

Maddi durumu yertersiz olan hiç bir sağlık kurumundan faydalanamayan ve yoksulluk sınırı içinde olan veya yoksul olan vatandaşlarımız ilgili kurumlara başvuruda bulunmuş olduklarında yeşil kart çıkartırlar ve bu kart sayesinde hastanelerde muayene olabilirler. Yeşil kart çıkartan vatandaşlarımız muayene esnasında ve sonrasında hiç bir katılım payı veya muayene ücreti ödemezler. Fakat yeşil kart kullanan vatandaşlarımız özel hastanelerde muayene olmayı tercih ederlerse ki bu ihtimal dışı bir durum fakat zorunlu kaldıklarını varsaymış olduğumuzda muayene bedelini ve hastanede yapılan tüm tetkiklerin bedellerini ceplerinden ödemek zorunda kalırlar yani özel hastanelerde yeşil kart geçersizdir.

2019 Yılı Hastane Muayene Ücreti Ve İlaç Katılım Payı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2019 Yılı içerisinde ve daha önceki yıllar içerisinde hastanelerde muayene olduğunuzu gösteren ve muayene ücretleri ve katılım payı bedellerinin yanı sıra maaşınızdan kesilen tüm bedelleri E-DEVLET üzerinden rahatça sorgulayabilir ve takibini kolayca yapabilirsiniz. Geçmiş muayene ücretlerinizi ve ilaç katılım payı bedellerini sorgulamak için yapacağınız işlem sırası aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

  • E-devlet sitesine arama motorundan giriş yapınız.
  • Karşınıza çıkan sayfada T.C kimlik numaranızı ve postaneden almış olduğunuz şifrenizi giriniz.
  • Sisteme şifreniz ile giriş yapmış olduktan sonra E-hizmetler başlığını tıklayınız.
  • E-hizmetler başlığının altında çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu linkini tıklayınız.
  • Linkin alt başlığında çıkan Ortak 4/a-4/b ve 4/c seçeneğini seçiniz.
  • 4/A-B-C  Muayene katılım payı sorgulama linkini tıklayınız.

Maddeler halinde belirtmiş olduğumu işlem aşamalarını takip etmiş olduğunuzda karşınıza muayene katılım payı sorgulama, eczane muayene ücreti sorgulama, hastane muayene borcu sorgulama gibi, başlıklar çıkacaktır. Bu başlıklar dahilinde geçmiş muayene bedellerini ve sizden kesilen katılım payı tutarlarını görebilirsiniz.

Devlet hastanesi sigortasız muayene ücretleri 2019 güncel adlı başlığımızı inceleyerek sosyal güvenlik kurumuna bağlı olan hastaneler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!