Anasayfa / Sigorta / Bağkur Affı Ne Zamana Kadar? Son Başvuru Tarihi!
Bağ-Kur Borcuna Yapılandırma Müjdesi 2021 Teşvikleri

Bağkur Affı Ne Zamana Kadar? Son Başvuru Tarihi!

Prim borcu olan ya da primlerini tamamlamış yaş bekleyen Bağ-Kur‘ lular için belirlenen dönemlerde emeklilik fırsatları doğuyor. Bu imkanlardan emekli olmayı bekleyen kişiler geçen yıl itibari ile de faydalanabilmişlerdir. Borçlarını yapılandıran Bağ-Kurlular için emekli olmak artık hayal değil. Borçlarından kurtulmanın yanı sıra sağlık konularından istihdam teşviklerine kadar birçok fırsattan ve 5 puan indirimden de yararlanmaları söz konusu olabilecek. Borç yapılandırma imkanının tanınması ile Bağ-kurlular büyük sevinç yaşıyor. Prim borcu olanlar ya da sigortalılık süresini doldurup yaş bekleyenler  önemli imkanlar elde etti. Hangi süreler borçlanılabilir, borçlanma şartları nelerdir sizler  için araştırdık.

borç-yapılandırma-2018
SGK borcu olan Bağ-Kur’lular için emeklilik artık hayal değil.

Geriye Dönük Borçlanma Süreleri

Hizmet borçlanmaları 5510 sayılı kanuna göre yapılmaktadır. Bu kanunun 45. maddesinde yapılabilecek hizmet süreleri belirlenmiştir. Bu süreler;

 • SSK,Bağ-Kur ve Emekli sandığı çalışanları olan ücretsiz doğum izni ya da çalışmadan geçirdiği süreleri en fazla 3 çocuğa kadar borçlanabilir. Doğum borçlanması yapmak istediğinizi beyan etmeniz durumunda ödeme yapacağınız (günlük) en düşük doğum SGK borçlanması tutarı 21,64 TL, en yüksek tutar ise 162,32 TL olarak belirlenmiştir.
 • Silah altında olan er ya da erbaşlar ya da subay okulundakiler buralarda geçen süreleri borçlanabilir.
 • Emekli sandığına bağlı olarak çalışanlar aylıksız izin sürelerini borçlanabilirler.
 • Sigortalı olmamak koşulu ile avukatlık stajı yapanlar staj dönemlerini borçlanabilirler.
 • Grev ve lokavt süresince geçen zamanlar borçlanılabilir.
 • Doktora öğrenimini tamamlayarak tıpta uzmanlık için yurt içi ya da yurt dışında öğrenim görülen zamanlar borçlanılabilir.
 • Doktorların fahri asistanlık süreleri borçlanılabilir.
 • Seçim kanunlarına göre görevlerinden istifa etmek koşulu ile ayrılanlar borçlanabilir.
 • Sigortalılıktan faydalanırken tutuklanan ve sonrasında beraat edilenler tutuklu bulundukları süreyi borçlanarak emekli olabilmektedir.

Prim Borçlanması Bağ-Kur’lular İçin Hangi Tarihleri Kapsıyor?

Bağ-Kur’ lulara olmak üzere yapılacak prim borçlanması yalnızca belirlenen tarihlerde oluşmuş borçları kapsayacak. Bu imkandan yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nca başvurular kabul edilecek olup ödemelerin yıl içnde gerçekleşmesi planlanıyor. Peşin ödeme seçeneklerinin yanı sıra ikişer aylık olarak da 18 eşit taksitte ödeme yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca borçların gecikme faizlerinin de silineceği müjdesi verildi. Gecikme faizleri yerine borçlanma hesabı yurt içi üretici fiyat endeksi üzerinden yapılacak.

TAVSİYE:  Ölen Emeklinin Maaşını Kimler Çekebilir? Hak Kimindir?

Şayet ilk taksit ödeme gününde peşin ödeme yaparsanız yurt içi üretici fiyat endeksi tutarının %90‘ından vazgeçilecek. Yapılandırılan borcunuzun ödemesini şayet iki taksit halinde yaparsanız da yine Yİ-ÜFE oranı üzerinden %50 oranında indirim uygulanması mümkün olacak. Şayet 18 aylık taksit ödemeyi taahhüt ederseniz de söz konusu ana para ve Yİ-ÜFE oranlarında hesaplanan borcunuz ile belirlenen katsayıların çarpılması durumunda mevcut olacak rakamı ödemeniz gerekecektir. Şayet belirlenen sürelerde kuruma müracaatta bulunmaz ve borçlarınızı yapılandırmazsanız borcunuza ilişkin hizmet süreleriniz dondurulacak. Sonrasında istendiği taktirde bu dondurulan süre canlandırılabilecek.

Bağ-Kur’lulardan 31.10.2020 itibarıyla prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, 31.01.2021 tarihine kadar ödememeleri veya ilgili kanunları uyarınca yapılandırmamaları halinde, 31.01.2021’e kadar ödenen primler de dikkate alınmak suretiyle, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, hiç prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılıkları durdurulacak. Dolayısıyla Ocak 2021’e kadar SGK’ya prim borcu bulunan kişilerin dondurma işlemleri SGK tarafından otomatik olarak yapılacak.

Bu durumdaki kişilerin SGK’ya borçları silinecek, Bağ-Kur’lu süreleri de dondurulacak.

Bağkur Affı Ne Zamana Kadar? Son Başvuru Tarihi!

Belirlenen tarihlerde başvuruda bulunmazsanız hizmet sürenizin dondurulacağını söylemiştik. Şayet dondurulmuş hizmet süreniz var ise bu süreyi canlandırmanız avantajlı mı olacak, bunu değerlendirmekte yarar var. Eğer dondurulmuş sigortalılık süreniz prim borcunuz nedeniyle ise canlandırma işlemi daha düşük ve güncel olarak ifade edilen tutarlar neticesinde belirlenecek ödemelerle yapılabilecek. Fakat canlandırma işlemine başvurunuz neticesinde borcunuzun tamamı için ödeme yapmanız gerekmektedir. Canlandırma işlemini yapmanız durumunda 1 aylık yapacağınız ödeme miktarı 700 TL olmaktadır. Canlandırma işleminin size sağladığı avantajlardan biri de primlerinizin yeni yasa gereği bugünkü değer üzerinden değil, borcunuzun doğumunun meydana geldiği yıl üzerinden hesaplama yapılacak olmasıdır. Bu süre zarfında işleyen faiz tutarı da silinerek enflasyon oranına göre yeni bir hesap yapılacak. Peşin olarak ödemede bulunduğunuz taktirde enflasyonun %90’ı silinecek.

TAVSİYE:  İşçi Aile Yardımı Nasıl Alınır? (Güncel)
prim ve bağkur borcu olana müjde
Borcunuzu yapılandırmanız durumunda birçok avantajdan faydalanmanız mümkün olmaktadır.

Borcunuzu Yapılandırdığınız Taktirde Sahip Olacağınız Fırsatlar

Bağ-Kur’luların emekli olmasının önü açık. Çünkü size sağlanan pek çok avantaj söz konusu olacak. İşte fırsatlar;

 • Borcunuzu yapılandırarak ilk taksiti ödemeniz durumunda sağlık yardımlarından faydalanmaya başlayabileceksiniz.
 • Borcunuzu yapılandırdığınız taktirde hakkınızda haciz ve icra takibi gibi hukuki yaptırımlar yapılması söz konusu olmayacak.
 • İlk taksiti yatırmanız halinde herhangi bir borcunuz olmadığını belirten bir yazı alabileceksiniz.
 • Kamu ihalelerine katılmanız mümkün olacak.
 • Kredi başvurusu yapabileceksiniz.
 • İstihdam teşvikleri ile ilgilenmeye başlayabileceksiniz.
 • Borcunuzu yapılandırdığınız taktirde, düzenli ödeme yapanlara tanınan 5 puan değerindeki indirimden yararlanmanız da söz konusu olacak.

Kredi Çekerek Emekli Olmak Hayal Değil !

Son zamanlarda en sık rastlanan uygulamalardan biri kredi çekerek emekli olma fırsatıdır. Borçlarını yapılandırmak isteyerek emekli olmak isteyen fakat nakit sıkıntısı çekenlerin en çok başvurduğu yöntemlerden biridir. Bankalar yasaların çıktığı andan itibaren çeşitli kampanyalar dahilinde emekli olmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştirmelerine destek olmak adına kredi imkanı sunmaktadır.

Ziraat Bankası emekli kredisi faiz oranlarına ulaşmak için tıklayınız. 2021 yılı itibari ile yine geçen yıllarda olduğu gibi kredi imkanı sunulmaya devam ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ile anlaşarak nakit sıkıntısı çekenlerin yüzünü güldürdü. İmzalanan bu protokol kapsamında kredi çekme fırsatından istifade etmek isteyenler bankanın sunduğu uygun faiz oranları ile geri ödeme yapmak koşulu ile bu krediye başvurabilecek. Kredinin vade süresi 36 ay olarak belirlenmiştir. Geri ödeme ise maaşlar üzerinden yapılacaktır.

kamu borcu
SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokole göre emekli olmak için kredi çekebilmeniz mümkün olmaktadır.

Kamuya Olan Borçlarınızı Ödemek İsteyenlere Müjde

Kamuya borcu olanlar için şanslı oldukları bir yıl. Çünkü şayet Aralık ayının sonuna kadar borçlarınızın yapılandırılmasına dair talebinizi bildirdiğiniz taktirde gecikme cezaları ve biriken faizlerinizin silinmesi mümkün olacaktır. Peşin ödeme yapmak isteyenlerde mevcut enflasyonun tutarının %90’ı silinerek yalnızca %10’luk kısmı ödenecek. Taksitlendirme seçeneğinden faydalananlar için ise 36 aya varan taksit seçenekleri söz konusu olacak. Prim borçları, öğrenim kredisi borçları, vergi ve trafik cezası gibi borçlar temmuz sonuna kadar yapılandırılarak düşük ödemeler yolu ile kapatılacak. İcralar ve hacizler durdurulacak. 7256 sayılı yapılandırma kanun kapsamında yapılandırma yapmak isteyenler GİB resmi internet sayfasından başvuru yaparak yapılandırmadan yararlanabilir. Son Başvuru Tarihi:  31 Aralık 2020

Başvuru Nerelere Yapılacak?

Borcunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna ise elden ya da posta aracılığı ile bağlı bulunduğunuz il müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Söz konusu olan borcunuz vergi borcu ise Gelir İdaresi internet sitesinden ya da vergi dairelerine bizzat ya da posta yolu ile yapılandırma yapacağınıza dair başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Buradan yapılandırma videosunu izleyerek başvuru yapabilirsiniz.

TAVSİYE:  Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? Gözlük Hakkı Sorgulama (Güncel)

Borçların ödenmesi ile ilgili iki ödeme şekli mevcuttur. İsterseniz borcunuzu peşin ödeyebilir istersiniz 2’şer aylık dönemlerde olmak koşulu ile 18 taksite kadar ödeyebilirsiniz. Gecikme faizleri ve cezanız silinse de ana parayı ödemekle mükellefsiniz. Borcunuz için belirlenen yurt içi fiyat endeksi tutarı (Yİ-ÜFE) aylık %0,35 olarak belirlenmiştir. Tek taksitte ödeme yapacak olanlar bu tutarın %10’unu ödeyecek. Fakat iki taksit yapmanız koşulu ile bu tutarın yalnızca yarısı oranında ödeme yapacaksınız. Taksit seçeneği ile ödeme yapmanız halinde borcunuz;

Ana para + Yİ-ÜFE tutarı (katsayılar 6 taksit için 1,045, 9 taksit için 1,083, 12 taksit için 1,15) hesaplanarak  bulunacak.

Yİ-ÜFE aylık değişim oranları kullanılarak Yİ-ÜFE tutarı hesaplanacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait borcun ilk taksitinin belirlenen tarihlerde ödenmesi gerekiyor. Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, il özel idareleri ve belediyelere yapılacak ödemeler için belirlenen son ödeme tarihi  her yıl yeniden belirleniyor.

 • Birinci Taksit ; 31/01/2021
 • İkinci Taksit;  31/03/2021
 • Üçüncü Taksit; 31/05/2021
 • Dördüncü Taksit; 31/07/2021
 • Beşinci Taksit; 30/09/2021
 • Altıncı Taksit; 30/11/2021
 • Yedinci Taksit; 31/01/2022
 • Sekizinci Taksit ; 31/03/2022
 • Dokuzuncu Taksit ; 31/05/2022
 • Onuncu Taksit ; 31/07/2022
 • On Birinci Taksit; 30/09/2022
 • On İkinci Taksit; 30/11/2022
 • On Üçüncü Taksit; 31/01/2023
 • On Dördüncü Taksit; 31/03/2023
 • On Beşinci Taksit; 31/05/2023
 • On Altıncı Taksit; 31/07/2023
 • On Yedinci Taksit ;30/09/2023
 • On Sekizinci Taksit; 30/11/2023

Kamuya olan borçlarınızı yapılandırmak için başvuru tarihleri sona ermiştir. 2021 yılında tekrar bir af söz konusu olduğunda başvuru tarihlerini sizlerle paylaşacağız. Detaylar.


Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir