Anasayfa / Kredi Kartı / Aynı Bankadan 2 Farklı Kredi Kartı Alınır Mı?
Aynı Bankadan 2 Farklı Kredi Kartı Alınır Mı
Aynı Bankadan 2 Farklı Kredi Kartı Alınır Mı

Aynı Bankadan 2 Farklı Kredi Kartı Alınır Mı?

İhtiyaçlarımız doğrultusunda bir kredi kartı bize yetmeyebilir ve birden çok kredi kartına ihtiyaç duyabiliriz. Bankalardan kredi kartı talep ederken limitinin olabildiğince yüksek olmasını isteriz. Kredi kartları limitli, ve limitsiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Limitli kredi kartları insanların maddi durumuna uygun şekilde hazırlanır. Limitsiz kredi kartları standart insanlara verilmemektedir. Ünlü sanatçılara, iş adamları gibi saygın ve gelir düzeyi yüksek insanlara verilmektedir. Maaşınız ve varsa ek geliriniz kart limitinizi belirlemektedir. Bankalar verdiği kredi kartlarının limitlerini düşürebilir veya sizin onayınız doğrultusunda yükseltme talebinde bulunabilir. Peki bankalar limitlerinizi hangi koşullarda ve zaman yükseltir? Bankalar kredi kart limitlerindeki düşüş ve artışları kredi kartı limit yasasına göre düzenlemektedir. Aynı bankadan 2 veya 3 tane kredi kartı almak isteyebilirsiniz. Bankaların ortak kart adı altındaki çalışmalarını ve bu bankalardan aynı anda birden fazla kredi kartı alınabilir mi? Bütün soruların cevabı haberimizde.

Ortak Kart Nedir?

Ortak kart yalnızca ticaret ile uğraşan iş yeri sahiplerine ve bu firmaların çalışanlarına verilmektedir. Mevcut iş yerlerinin müşteriler ile birebir yapmış olduğu satış işlemlerinde meydana gelen, nakit finans ve belge akışını düzene koyan ve kontrol altına alan, müşterilerin vadeler ile alışveriş yapmasına fırsat veren bir sistemdir. Ortak kart aracılığının fırsatları her bankada farklılık göstermektedir.

Garanti Bankası ortak kart için verdiği imkanlar şu şekildedir;

 • Bu kart sistemi banka havalesi, teminat mektubu, senet, çek gibi oluşan masraf tutarları ödememenizi sağlamaktadır.
 • Satış ve tahsilat gibi işlemlerini daha kolay bir hale getirir. Sabit firmalar ve bu firmalara bağlı bayiler arasındaki işlemleri hızlandırmaktadır. Ortak kart sayesinde her iki taraf da güzel ayrıcalıklara sahip olmaktadır.
 • Ödeyemediğiniz borçlarınız için kredilendirme sisteminden faydalanabiliyorsunuz.
 • Perakende satışı yapan kişilere istediğiniz şekilde vade yaptırabilirsiniz.
 • Yaptığınız işlemleri internet üzerinden takip edebilirsiniz.
TAVSİYE:  Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri (Maaşın Kaç Katı?)

Vakıfbank ortak kart sisteminde aşağıdaki kartlarda ortak imkanlar sağlamaktadır. Aşağıda verilen 3 kart tipinde de kullanıcıya düşük faizler uygulanmakta ve kart aidatı alınmamaktadır.

 1. Ases Kart
 2. Kamusen Kart
 3. Öğretmenim Kredi Kartı
Ortak Kart Nedir
Ortak Kart

Ortak Limit Nedir?

Bankalardan birden fazla kredi kartı almak isteyebiliriz. Bankalar eğer sicilimiz temiz ve ödenmemiş bir borcumuz yok ve olan ödemelerimiz de düzenli ise bizim için ek bir kredi kartı daha vermeye onay verebilir. Var olan kredi kartınızın üzerine bir diğer kredi kartı daha aldığınızda aynı limit ile ek bir kredi kartı verilebilir. Fakat iki kart birbiri ile bağlantılı olacaktır. Örneğin 5000 TL. limitli bir kredi kartınız var ve ayriyeten 1000 TL. limiti olan bir ek kart çıkartıyorsunuz. Buna göre ek karttaki 1000 TL.‘yi harcadığınızda diğer sabit kredi kartınızdan yalnızca 4000 TL. harcayabileceksiniz. Bu da aynı bankadan aldığınız iki kartı birleştirme işlemi olacaktır.

Aynı Bankadan Kaç Tane Kart Alınabilir?

Bir bankadan yalnızca 4 adet kart alınabilmektedir. Bankalar bir müşteri için 4 kredi kartından fazlasına onay veremezler. Sabit kartınızın haricinde daha düşük bir limit 1-2 ya da 3 adet kredi kartı için daha aynı bankaya başvuru yapabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken bir husus vardır. Bankadan aldığınız her farklı kredi kartına ayrı ayrı aidat ödemek zorunda kalırsınız. Bütün hepsi için ayrı ayrı faiz oranları uygulanacaktır.

Aynı Bankadan İkinci Kredi Kartını Nasıl Alınır?

Hangi bankadan kredi veya kredi kartı talebinde bulunursanız bulunun kredi notunuzun yüksek, kredi sicilinizin temiz olması gerekmektedir. Bankalara kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman geçmişe dayalı ödenmemiş veya gecikmiş borçlarınız  var veya yasal takibe düşmüşseniz bankalar size ikiyi bırakın bir tane bile kredi kartı çıkarmamaktadır. Fakat aynı bankadan mevcut kredi kartınız var ve bunun üzerine bir kredi kartı daha almak istiyorsanız. Banka sizin ilk kredi kartınızı nasıl kullandığınıza, ödeme işlemlerini nasıl gerçekleştirdiğinize ve kredi notunuzu göz önünde bulunduracak, durum değerlendirmesi yaptıktan sonra ikinci bir kredi kartı verecektir.

TAVSİYE:  Emeklilere Aidatsız Kredi Kartı Veren 5 Banka (Güncel)
Aynı Bankadan İkinci Kredi Kartını Nasıl Alınır
Aynı Bankadan İkinci Kredi Kartını Nasıl Alınır

İkinci Kart Alınırken Bilinmesi Gerekenler

Bir kredi kartı ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetmiyor ve ikincisi için harekete geçmek istiyorsanız bilin ki ikinci kart birinci kartınızla aynı limitte veya daha yüksek limitte olmayacaktır. İkinci veya daha fazla kart almak yerine bankaların size öneri olarak sunduğu kredi limit arttırma işlemine onay verebilirsiniz. Ama illa da farklı bir kart istiyorum diyorsanız bilin ki mevcut kartın haricinde limitten daha yüksek kredi kartları yalnızca ticari amaçlı kullanılan kredi kartlarına verilmektedir. Ticari kredi kartları hakkında bilginiz var mı?

Bankaların Kredi Kartı Limitlerini Yükseltmesi

Bankalar müşterilere verdikleri kredi kartlarının limitlerini var olan sabit limit tutarından farklı olarak düşürme veya yükseltme hakkına sahiptirler. Yükseltme işlemi için banka müşterilerden onay alarak bu işlemi gerçekleştirmektedir. Limit yükseltme işlemini talep etmeniz için bankaya olan kredi kartı borcunuzun ödemelerini düzenli bir şekilde yapmış ve geciktirmemiş olmalısınız. Bu şartları yerine getirmeniz halinde siz talep etmeden banka size limit yükseltme talebinde bulunacaktır. Yüksek limitli kredi kartı veren bankalar hakkında bilginiz var mı?

Kredi Kartı Limitleri Neye Göre Belirleniyor?

Sicili kötü etkilenmemiş ve kredi notu da yüksek olan kişiler nakit ihtiyacı olduğunda, paraya sıkıştıklarında, alışverişlerinde ve daha aklınıza gelebilecek her türlü durum için kredi kartı almak isterler. Çünkü kredi kartı o an için her durumun kurtarıcısı halindedir. Bir de tabii elden verilmediği için yapılan alışverişlerde para harcanmıyormuş hissi var. Para harcadığımızı bilmeden bir sürü harcama yapabiliyoruz. Bunun ancak ödeme günü geldiğinde farkına varabiliyoruz. Kredi kartı almak isteyen vatandaşlar düşük limitli birçok kredi kartı için aidat ve ayrı faizler ödemektense bütün ihtiyaçlarını bir arada karşılayabileceği yüksek limitli bir kart istemektedir. Bankalar kredi kartı için başvuruda bulunan kişilerin nerede çalıştığına ve aldığı maaş gelirine bir de ek geliri var ise onlara bakarak kart limitini belirlemektedir.

TAVSİYE:  Mazot Alımı İçin Yüksek Limitli Avantajlı Kredi Kartları 2021
Kredi Kartı Limitleri Neye Göre Belirleniyor
Kredi Kartı Limitleri Neye Göre Belirleniyor

Masrafsız Kredi Kartları

Bazı bankaların müşterilere sunduğu imkanlar bulunmaktadır. Meslek gruplarına göre ayrılmış avantajlı kredi kartları, öğrenci kredi kartları, aidatsız kredi kartları gibi birçok kart çeşidi bulunmaktadır. Bu kredi kartlarında yıllık aidat ödenmemekte ve uygulanan faiz oranları diğer kredi ve kredi kartlarına göre daha düşük olmaktadır. Bunların dışında farklı ayrıcalıkları da bulunmakta ve bu ayrıcalıklar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Aidatsız kredi kartları şunlardır;

 • Maximum Aidatsız Kart: Her kart için ödenmesi gereken yıllık masraf ücretlerini içeren aidatı ödemezsiniz. Tek çekim alışverişlerinizi taksitlendirebilir, nakit ihtiyacınız olduğunda kartınız ile işinizi halledebilirsiniz ve 12 aya varan vadeler ile geri ödeyebilirsiniz ve alışverişlerinizde temassız ödeme seçeneği ile kolay ve hızlıca işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • HSBC Aidatsız Kart: HSBC kartınız için yıllık aidat ücreti ödemek zorunda kalmaz, ek taksit, taksit erteleme işlemleri yapabilir ve alışverişlerinizde puan kazanabilirsiniz.
 • Fix Kart: Fix kartınız ile yıllık aidat ödemelerinden kurtulursunuz. Temassız ödeme seçeneği ile alışverişlerinizi hızlandırabilir kartınızı hem kredi hem banka kartı olarak kullanabilirsiniz.
 • Akbank Axess Free: Kart aidatı ödemek istemiyorsanız Axess Free kart tam size göre tasarlanmıştır. Yıl içinde herhangi bir ücret ödemeden kartınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Aynı zaman da alışverişlerinizde para puanlar biriktirir ve Free bütçem sayesinde harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.
 • Garanti Bankası Bonus Flexi: Diğer bankalara göre popülaritesi yüksek müşterisi yoğun bankalara Garanti Bankasını da örnek gösterebiliriz. Bankanın çıkardığı Bonus Flexi ile aidat ödemeden kart kullanımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliğin dışında; ek taksit, taksit erteleme, yapılan harcamaları taksitlendirme yapabilir ve harcamalarınızda para puanlar kazanabilirsiniz.

Bankalar nezdinde kredi kartı alma seçenekleri bu şekildedir. Mevcut bir kredi kartınız var ama ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ise ek kart talep edebilir ya da aynı bankadan 4 karta kadar mevcut kredi kartınızdan ayrı kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.


Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir