Anasayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartına Taksitle Telefon Nereden Nasıl Alınır?
Cep Telefonuna Kaç Taksit Yapılıyor (Kredi Kartı veya Kartsız)
Kredi Kartına Taksitle Telefon Nereden Nasıl Alınır?

Kredi Kartına Taksitle Telefon Nereden Nasıl Alınır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun getirdiği yeni düzenleme ile birçok alanda kart ile yapılan ödemelerde taksit sayıları yükseltildi. Resmi Gazete’de yayımlanan “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” de tablet ve telefon satışlarındaki taksit sayılarına dair değişiklikler yapıldı. Belirlenen taksit sayıları ile ilgili sizleri bilgilendireceğiz.

Kredi Kartına Taksit İle Cep Telefonu Alma Yasağı Kalktı!

Daha önceden cep telefonları gerek kredi kartına taksit ile gerekse elden taksit ile alınabiliyordu. Daha sonra cep telefonlarına taksit yasağı getirildi. Vatandaşa kolaylık sağlamak adına iki alternatif sunuldu. Cep telefonu operatörlerinin faturalı olanlarının üzerine ya da cep telefonu satan mağazaların anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullandırılarak cep telefonu satışı gerçekleştirilmeye başlandı. Elden taksit ile alınan ve faturalı hatlar üzerinden alınan cep telefonlarına fazla miktarda fark konulması sebebi ile insanların bu hususta da cep telefonu sahibi olması zorlaştı.

Yeni getirilen ve bugün Resmi Gazete‘ de yayımlanan düzenlemeler neticesinde artık cep telefonu satışlarında kredi kartına taksit yapılmaya başlandı. Cep telefonları ile ilgili yeni yapılan düzenlemeler hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Cep Telefonu Taksit Sayısı İle İlgili Yeni Düzenleme

26333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine Yönetmelikte belirtilen 12/A maddesinin üçüncü fıkrasında bulunan elektronik eşyalara ilişkin verilen eski düzenlemede tablet, bilgisayar ve cep telefonları alımlarında kredilere uygulanan vade 6 ayı geçemiyordu. Yeni yapılan düzenlemeler neticesinde bu madde değiştirilerek bu eşyaların alımlarında kullandırılacak olan vade sayıları tablet ve bilgisayar alımlarında kullandırılacak olan vade sayısı halen 6 ay olarak devam etmektedir.

Yeni yapılan düzenlemelerde cep telefonlarına getirilen düzenleme de ise 3 bin 500 TL’ ya kadar olan cep telefonlarının alımında uygulanacak olan kredinin vadesi 6 aydan 12 aya (bir yıl) çıkartılmıştır. Ancak cep telefonunun maliyeti 3 bin 500 TL’nin üzerinde bir rakam ise kullandırılacak olan kredinin vadesi halen 6 ay olarak devam edecektir.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara yeni bir geçici madde de eklenerek, cep telefonunun maliyeti 3 bin 500 TL’nin üzerine bir rakam ise kullandırılacak olan kredilere uygulanacak olan vade sayısı 6 ayı aşamazken, 12 ay (bir yıl) olarak uygulanacaktır. Belirlenen yönetmelik bugün ki Resmi Gazete’de yayımlanmış olup, yayımlandığı tarihte yürürlüğe girmiştir.

Cep Telefonu Taksit Sayısı İle İlgili Yeni Düzenleme
Cep Telefonu Taksit Sayısı İle İlgili Yeni Düzenleme getirilmiştir.

Yeni Düzenlemede Taksit Sayıları Yükselen Diğer Hususlar

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında yayımlanan Yönetmelikte var olan 26. maddenin yedinci fıkrasında belirlenmiş olan ikinci cümle de değiştirilerek aşağıdaki hususlarda da taksit sayılarında düzenleme yapılacağı yayımlanmıştır;

  • Elektronik eşya alımlarında kullandırılacak vade 3 ay,
  • Kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, bilgisayar alımlarında, havayollarında, taşımacılığa ilişkin harcamalarda, konaklama ve seyahat acentelerinde yapılan yurt dışı harcamalarda uygulanacak vade 6 ay,
  • Seyahat acenteleri, konaklama ve havayollarının yurtiçi yapılan harcamalarında, sağlık ürünü alımlarında ve sağlık ve sosyal hizmetlerde ve vergi ödemelerinde yapılan ödemelerde uygulanacak vade sayısı 9 ay (dokuz ay) olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartsız Taksitle Cep Telefonu Satışı

Kredi kartına taksitlendirme yasağının kalkması ile birlikte vatandaşa cep telefonu almak için fırsat doğmuş oldu. Kredi kartı olmayan vatandaşlar için ise halen senetle satışlar, faturalı hat üzerine satışa sunulan ve cep telefonu satışı yapan firmaların anlaşmalı bankalar ile kullandırdığı krediler devam ediyor. Cep telefonu kredisi veren bankaları inceleyebilirsiniz.

Senet İle Cep Telefonu Alınır mı?

Senet ile cep telefonu satışı gerçekleştiren mağazalar bulunmaktadır. Bu mağazaların bazıları önden bir peşinat alırken, bazıları ise hiçbir şekilde peşinat talebinde bulunmadan direk senet ile telefon satışını müşterilerine sunmaktadırlar. Senetle telefon satışı gerçekleştiren yerler;

Senetle cep telefonu satan yerler görmek için tıklayınız.

Mutlu Evim: Cep telefonunuzu MutluEvim‘den alarak 24 aya varan vadeler ile senetle satın alabilirsiniz. Firma cep telefonları için önden bir peşinat talep etmektedir. Mutlu Evim’de bulunan cep telefonlarını görmek için linke tıklayınız.

Ev-Kur: Günlük yaşamda kullanmamız gereken birçok ürünün satışını gerçekleştiren ve herkesçe bilinen, birçok ilde veya ilçede firması bulunmakta olan Ev-Kur mağazaları cep telefonu için senetle satış gerçekleştirmektedir. Üstelik senetle cep telefonu satarken önden bir peşinat talebinde bulunmamaktadır. Firmanın tek şartı 18 yaşının üzerinde olmanızdır. Uzun vadeli satışlar gerçekleştirmesi sebebi ile fiyatlara faiz uygulanacaktır. 

Çetinler A.Ş: Çetinler Anonim Şirketi müşterilerine 48 aya varan vade ve senet ile cep telefonu satışı yapmaktadır. Üstelik önden bir peşinat talep etmiyor. Ödemelerde kolaylık sağlayarak bütçenizi zorlamanıza olanak vermiyor. Firmadan senet ile cep telefonu satın almak ve modelleri görmek için tıklayınız

Senet İle Cep Telefonu
Senet İle Cep Telefonu alabilirsiniz.

Faturalı Hat Üzerine Cep Telefonu Veriliyor mu?

Vodafone, Türk Telekom, Turkcell hatlarınızı faturalıya geçirerek de cep telefonu alabilirsiniz. Bu işlem için ise operatörünüzün bayisine giderek kredi notunuzu kontrol ettirmek olacaktır. Mevcut biriken puanınıza göre cep telefonunuzu faturanızın üzerine ek cihaz alabilirsiniz. Her ay ödenecek olan faturanın üzerine cep telefonunun mevcut belirlenen fiyatına göre ek bir tutar ödersiniz. Bu işlemde telefonunuzu mevcut fiyatından biraz daha maliyetli olarak alabilirsiniz. Bu şekilde alacağınız ek cihazın kutusunu açmadan bir başka telefon bayisine satarak yani telefonu bozdurarak acil nakit ihtiyacını karşılayabilirsini.z

Belirlenecek olan vade ile eklenecek olan tutar da belirlenecektir.

Banka Kredisi ile Cep Telefonu Alabilirsiniz

Arçelik, Mediamarkt, Teknosa, Vatan Bilgisayar mağazaları anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile müşterilerine kredi kullandırarak cep telefonu satışı gerçekleştiriyor. Verilen mağazalara müracaat ederek yetkili kişilerle gerekli bilgileri doldurmanız halinde kredi kullanarak cep telefonu sahibi olabilirsiniz. Mevcut firmaların anlaşmalı olduğu bankalar aşağıdaki gibidir.

2022 yılında Cep telefonu kredisi veren bankalar görüntüleyebilirsiniz.

Arçelik ve Teknosa ING Bank: Teknosa ve Arçelik mağazalarına müracaat ederek T.C kimlik numaranız ve firmalar tarafından istenilen diğer bilgiler ile kredi puanınıza bakarak ING Bank aracılığı ile 48 aya varan vadelerle cep telefonu kredisi kullanabilirsiniz. 

Vatan Bilgisayar Odeabank: Vatan Bilgisayar mağazalarından Odebank kredileri sayesinde 12 aya varan vadeler ile cep telefonu kredisi kullanabilirsiniz. Bu firmadan cep telefonu almak için öncelikle model belirleyin ve daha sonra mevcut cep telefonunuzun SMS bölümünden “VATAN yazıp bir boşluk bırakarak T.C Kimlik Numaranızı ve bir boşluk daha bırakarak Cep Telefonu Miktarını” yazdıktan sonra 8444‘e mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Sağlanan geri dönüşün olumlu olması karşılığında bankaya giderek gerekli evrakları imzaladıktan sonra nüfus cüzdanı ile Vatan Bilgisayar mağazalarına giderek beğendiğiniz modeli alabilirsiniz.

Media Markt Denizbank: Cep telefonunuzu Mediamarkt mağazalarından alarak Denizbank ile 36 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Bu bankadan cep telefonu kredisi almak için linke tıklayarak T.C Kimlik Numarası ve Cep telefon Numarası ile başvuru yapınız. Kredi onayınız 5 dakika içinde iletişim numaranıza gelecektir. Media Markt üzerinden satın alacağınız cep telefonunu kredi veya banka kartı ile satın alın. Daha sonra en yakın Denizbank şubesine giderek faturanız ile yatırdığınız miktarı bankadan hemen 36 aya varan vadeler ile kredilendirin.

Cep telefonları hususunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından kredi kartlarına getirilen taksit düzenlemeleri bu şekildedir. Kredi kartınız var ise hemen taksitle cep telefonu alabilir ya da yukarıda verdiğimiz yollar ile cep telefonu sahibi olabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.