Sera Kurmak İçin 2023 Devlet Hibesi ve Krediler

Sera Kurmak İçin Devlet Hibesi ve Krediler
Sera Kurmak İçin Devlet Hibesi ve Krediler

Sera kurulumu yaparak gelirini sağlamak isteyen vatandaşların içerisinden gerekli sermayeyi bulamayan kişiler devlet tarafından verilen hibe ve kredileri araştırmaya başlarlar. Biz de bu yazımızda sizlere sera nasıl kurulur, gerekli evraklar nelerdir, sera kredisi hesaplaması, sera kurulumunda verilen devlet destekleri ve Ziraat Bankasının sera kredisi şartlarını araştırdık.

İçeriğimizi detaylıca inceleyerek seracılık ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Seracılık Nasıl Yapılır?

Sera, istenilen her yerde kurulabilmektedir. İsterseniz çiftlikte, isterseniz şehir içinde, isterseniz kasabada.. Yani nerede yaşamınızı devam ettiriyorsanız çalışma alanınızı da oraya kurabilirsiniz. Seracılık yapmak için öncelikle hangi ürün grubunu yetiştirmek istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Yetiştireceğiniz ürünün ortalama üretim maliyetlerine, pazar gücüne, alım ve satım arasında edilecek olan kâr oranı gibi hususları inceleyerek en çok kazanç sağlayacağınız ürünleri seçmenizi tavsiye ederiz. İşe yüksek miktarlarda tek çeşit bir sebze ile başlayabilirsiniz. Çünkü farklı tür sebze, bitki ve diğer sera ürünlerini aynı anda yetiştirirseniz bu işin altından kalkmanız zor olabilir. Her çeşidin bakımı ve yetişme özellikleri ayrı olacaktır.

Hangi ürün grubunun yetiştiriciliğine karar verdikten sonra sıra kuruluma gelmektedir. Saksı, sıra tohumları, kutu ya da bahçeye ekim yapmanız gerekiyor. Bu işte tecrübeniz bulunmuyor ise alacağınız tohumları ilk olarak saksıya ekmenizi öneririz. Tohumların derinlikleri boyutlarına göre farklılık gösterecektir. Olması gereken ise tohum çaplarının üç dört misli oranında derinliğe gömülmesidir.

Daha sonra ışık oranını ayarlamanız gerekecektir. Bitkiler için gerekli güneş ışığını sağlamanız gerekecektir. Sera; bulutlu ve karanlık kış mevsiminde dahi maksimum seviyede ışığı geçirmelidir. Bunun için de gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra sıra çevresel faktörlere gelmiş demektir. Bitkilerinizin çevre koşullarından etkilenmemesini sağlamanız gereklidir. Özellikle havalandırma esnasında dışarıda oluşabilecek iklim koşullarını önemsemeniz gerekecektir. Seranın içerisinde bulunacak olan ısı 18 ile 24 derece arasında kalmalıdır. Bitkilerin yetişmesi ve gelişmesi için bir diğer etken ise karbondioksit oranıdır. Sağlıklı üretim yapmak için bu hususta da dikkatli olunması gereklidir.

Tüm canlıların yaşaması için gerekli olan en önemli şey su olmaktadır. Bitkilerin yetişmesi ve gelişmesi için de sulama esnasında yeteri kadar ve nitelikli su vermeye çalışın. Eğer bitkilere az su verirseniz kuruma yapacaktır ve büyümeleri pek mümkün olmayacaktır. Seracılık için yapacaklarınıza sırası ile devam etmek gerekirse yayılma, sprey ya da sisleme yapmanız gerekecektir. Daha sonra ise üretim yapılan ürünler satışa sunulmaya hazır olduğunda gerek pazarlarda gerekse de bu ürünlere ihtiyacı olan firmalar ile görüşme sağlayabilirsiniz. Köye dönüş hibe kredisi hakkında bilginiz var mı?

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği

Seracılık işi ile uğraşmak isteyen kişilere devlet tarafından birçok geri ödemesiz teşvik ve kredilerde kolaylık imkanları sağlanmaktadır. Verilen destekler ve kredilerden yararlanmak isteyen çiftçilerin belli başlı özellikleri taşımaları ve istenilen şartları karşılamaları gerekmektedir. Talep edilen şartların en başında seracılık işi ile devamlı olarak uğraşan kişiler yararlanabilmektedir. Hibe desteği ve kredi sağlayan devlet, işletmeler için yapılan yatırımları riske atmak istememektedir. Geri ödemesiz teşviklerden faydalanan sera işletmecilerinin daha verimli ve uzun vadeli iş görebilmeleri için bazı hususlar da kendini güvence altına almaktadır.

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği alabilirsiniz.

Seracılık işi yapmak isteyen çiftçilere 120 aya kadar faizsiz kredi verilebilmektedir. Bankalar tarafından verilen kredi serada oluşacak masrafların ortalama yüzde 80‘lik kısmını karşılamaktadır. Verilen bu kredi yalnızca sera kurulumu için değil, var olan mevcut serayı geliştirmek için de kullanılabilmektedir.

Bu yıl Genç Çiftçi Projesi başlatılmıştı. Başlatılan proje kapsamında devlet tarafından gençlere 30 bin TL. hibe desteği sağlanmıştı. Verilen bu desteğe birçok kişi başvuru yaparak işletmelerinin kurulumunu gerçekleştirmişti. Başvuru yapan kişilerin arasında seracılık işi ile uğraşan çiftçiler de bulunmuştu. Belirlenen şartları karşılayan çitçilere 30 bin TL. hibe desteği verilmişti. Başvurular 2 Nisan tarihinden 30 Nisan tarihine kadar devam etmişti. Verilen bu desteğin verilip verilmeyeceği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Sera Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Seracılık yapmak için gerekli olan su, elektrik ve mazot gibi harcamalarda gerekli olan nakdin devlet tarafından verilen desteklerden yararlanarak gerçekleştirmek isteyen sera işletmecilerinin ilk olarak Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmaları gereklidir. Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı bulunmayanlar  sera hibesi için verilen desteklerden faydalanamazlar. ÇKS kaydının dışında ise aşağıdaki belgelerin hazırlanması gereklidir;

 • Çiftçi olduğunu beyan eden belge
 • İşleteceğiniz serayı satın alacaksanız seraya ait bir ekspertiz belgesi
 • Sera işletmeciliğini yapacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi
 • Kontrollü örtü altı kayıt sitemi belgesi 
 • Şayet hali hazırda var olan bir sera yenilenecek ya da geliştirilecek ise performans ve bunun dışında da kesin fatura detayı gerekli belgelerdendir.

Bu belgeleri sunmanız halinde, destek kredisi için başvuru yapacağınız banka şubeleri sizlerden farklı yeni evraklar da isteyebilirler. Sera kredisi almak için verilen desteklerden şu an için en mantıklı olanı yine çiftçinin yanında sonuna kadar yer alan Ziraat Bankası gelmektedir. İşletmenizi kurmak için Ziraat Bankası tarafından bu yıl verilen kredilerden de faydalanabilirsiniz. Ziraat Bankası diğer bankalara göre bu hususta bir adım önde görünüyor. Ziraat Bankası traktör kredisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sera Kredisi

Çiftçilere ve hayvancılık işi ile uğraşan kişilere en büyük desteği sağlayan Ziraat Bankası bir kamu bankasıdır. Her alanda çiftçiye destek sağlayan banka sera işletmeciliği için de bitkisel üretimde ihtiyaç duyulacak hususlara yardımcı olmak adına İşletme ve Yatırım Kredisi vermektedir. Örtü altı, su kültürü, topraksız, tarla ve bahçe gibi yerlerde çeşitli üretimler gerçekleştiren tüzel ve gerçek kişilere kredi kullanımında destek sağlanmaktadır.

Soğuk hava deposu, sera, bağ, meyve bahçesi gibi işletmelerin kurulması ya da satın alınması için ve sulama sistemlerinin kurulması, derin bir kuyu açılması, yatırım yapılacak olan tarlanın satın alımı da dahil diğer yapılacak bütün yatırımlar da meydana gelecek harcamaları, kurulacak olan seranın rüzgar, biogaz enerji ya da güneş yatırımlarında oluşacak olan harcamalar için Yatırım Kredisi, 

Yakıt, ilaç, nakliye, pazarlama, tohum, gübre, demirbaş alımı, sigorta, kira, bakım ve onarım da oluşacak harcamalar için ise İşletme Kredisi ile destek sağlamaktadır.

İşletmenizde oluşacak olan harcamalarda bankanın İşletme ve Yatırım Kredilerinden yararlanabilirsiniz. Seracılık için Ziraat Bankasının verdiği kredilerden faydalanmak isteyen vatandaşların Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen koşulları sağlamaları gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayan kişiler banka tarafından belirlenen evrakları da tamamlamaları halinde kredi başvurusunda bulunabileceklerdir. Krediye başvuru yapmak için en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz. Krediden faydalanmak için aşağıdaki belgeler gerekli olmaktadır.

 • Başvuru yapacak kişiye ait nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Çiftçi Kayıt Belgesi,
 • Kurulacak olan işletmeyi teşvik edici; tapu senedi, kira sözleşmesi gibi belgeler,
 • Kredi alımına karşılık gösterilebilecek güvenceleri belirten belgeler,
 • Bilanço esasına göre işgören ve faaliyet gösteren işletmelerden son üç seneye ait güncel gelir tablosu ve bilanço belgeleri istenecektir.
Ziraat Bankası Sera Kredisi

Ziraat Bankası Sera Kredisine başvurabilirsiniz.

Devlet tarafından verilen hibe ve kredilerden yararlanmak için gerekli koşullar bu şekildedir. Siz de seracılık alanında faaliyet göstermek istiyorsanız Ziraat Bankası tarafından verilen krediden yararlanabilirsiniz.

Sende Yaz

Yorum

 • Sakarya hendekte 4 dönüm sera kurmak istiyorum.gerekli evraklar ve istenen belgeler nelerdir..bu krediden faydalana bilirmiyim.

 • kendime ait arazim üzerine tibbi ve aromatik bitki serası kurmak istiyorum emekli memurum arazim 25000 metrekare.seranın enaz nekadar olması gereklidir.pazarlada sorun yaşarmıyım. devjet ne kadar hibe desteği verir arazim nevşehir ili gülşehir ilçesindedir. kurulumunu yapıp krediyi alan şirketler varmıdır. teminat olarak bankaya arazimden başka verecek malım yok. bu şartlarda banka bana kredi verirmi.