Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Yasal Tefeciler Nerelerde Bulunur? Başvuru Adresleri (Nakit Bulma Yöntemleri)
Tefecilik Suç Mudur?
Alternatif Para Bulma Yöntemleri

Yasal Tefeciler Nerelerde Bulunur? Başvuru Adresleri (Nakit Bulma Yöntemleri)

Günümüzde tefecilik her ne kadar Türk Ceza Kanununda suç olsa da, gizli gizli yapılmaya devam ediyor. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşa para ile nakil satan bu kişilere tefeci adı veriliyor. Birde bu işin yasal boyutu var. Yasal tefeci var mı? Varsa bu vatandaşlara nasıl ulaşacağız? Sizler için inceledik.

Yasal Tefeci Var mı? Nerede Bulunur?

Eğer bir vatandaş elinde ki maddiyatı size para ile pazarlıyor ise bunun adı tefecilikten başka ne olmalıdır? Tabi birde insanlara nakit lazım olduğunda bunu belirli bir usul ve esaslara göre vermek gerekir. Eğer bu işler kanun ile korunmaz ise, serbest piyasa gereği tefecilik yürür gider. İşte bu yüzden BBDK isimli kuruluş finansal kurumları kurmuştur. Bu kuruluşlara banka adını veriyoruz. Bankalar da sonuç itibari ile size verdiği paraya faiz oranı ekleyerek kullanımınıza sunuyor.

yasal-tefeciler-kimlerdir
Para karşılığı daha çok para politikası ile kaybınız artıyor.

Sizde istediğiniz vade seçenekleri ve size uygun banka kampanyaları ile ihtiyacınızın karşılandığını düşünürken aslında para karşılığı çok daha fazla para ödemeniz gerekiyor. Sunulan uzun vade süreleri ise müşteriye cazip geliyor ve ihtiyaç kredisi adı altındaki kampanyalardan faydalanarak ihtiyaçlarınızın karşılandığını düşünüyorsunuz. Ödemediğiniz taktirde ise banka muhatabınız olmaktan çıkıyor ve işlemleri anlaşmalı olduğu avukatlara devrederek size yasal yaptırımlar sunuyor. Yalnızca faiz oranları değil dosya masrafı ve sigorta ücreti de eklenince kredinizin yanı sıra ekstra ücretler ödüyorsunuz. Sürekli size kredi kartı pazarlama amacı güden bankalar var. Borcunuz artıyor. Bu sefer de borç kapatma kredileri ile borcunuzun tolere edildiğini düşünürken yeni bir borçla karşı karşıya kalıyorsunuz. Yasal olmayan tefeciler de aynı işlemi yapıyorlar. Size vaat ettikleri sürede ödeme gerçekleştirmezseniz bu sefer ek süre talep ediyorsunuz. Ya da farklı yaptırımlar neticesinde borcunuzu ödemeye zorlanıyorsunuz.

tefeci
Tefeciler size finansman desteği sunduklarını iddia etmekte ve sırtınızdan para kazanmaktadırlar.

Yasal Tefecilere Nasıl Ulaşılabilir?

Günümüzde nakit ihtiyacı olanlar internet aracılığı ile tefeci adreslerini sorguluyor. Kredi kartı ya da çektiği kredileri ödemekte zorlanarak kredi notu düşenler ve sicili bozulanların ilk durağı yasal tefeciler oluyor. Hesap araçları sayesinde belirledikleri faiz oranları ile ne kadara karşılık ne kadar ödeyeceğiniz bile sizler için hesaplanıyor. Başvuru için kurumu ziyaret etmeye bile gerek kalmıyor. İnternet bankacılığı üzerinden ya da kısa mesaj yöntemi ile başvuruları kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Bazı şahıslar veya kuruluşlara 10 bin TL nakit ihtiyacınız olduğunu söylediğinizde en düşük faiz oranı ile (şu an itibari ile ihtiyaç kredisi faiz oranı %1,70) ve 12 ay taksit seçeneği ile 11.293,99 TL geri ödeme yapmanızı bekliyor. İhtiyaçlarınız karşılanırken onlar da kazanmaya devam ediyor.  Ayrıca taksitlerinizi aktarmanız durumunda icra, hapis gibi yasal yaptırımlarla da karşı karşıya kalıyorsunuz.

Alternatif Para Bulma Yöntemleri

Size tavsiyemiz tefeci adreslerini aramak yerine ihtiyaçlarınızı karşılamak için daha alternatif ve mantıklı yöntemler araştırmanız olacaktır. Örneğin senetle altın satan yerlere başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi kartınız varsa kuyumculardan taksitle altın alabilirsiniz. Aldığınız altını farklı bir kuyumcuda bozdurarak nakit paraya çevirebilirsiniz. Ya da yine kuyumcular bazı kıstasları dikkate alarak senetle borç para verebilmektedir. Faiz ve kar paylarını hesaba katarak eviniz olup olmadığına ya da borcu ödeyip ödeyemeyeceğinize göre durumunuzu değerlendirerek size para verebilirler. Bu tarz yöntemler dışında size para vermeyi taahhüt eden kişilere itimat etmemeniz gerekiyor. Borç para arayanlara 1 saatte nakit bulma yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

senet
Tefeciye gitmek yerine farklı alternatiflere başvurunuz.

Sanal Tefeciler Kimlerdir?

Sosyal medya kullanımının artması ile artık insanlar para taleplerini sosyal medya sitelerinde paylaşıyorlar. Cazip sloganlarla insanların ihtiyaçlarını karşılamak için sıraya girenler de oldukça fazla. Özellikle facebook aracılığı ile acil para imkanı, emekliye faizsiz para, sicili bozuk olana finansman desteği gibi sloganlarla dikkatinizi çekmek isteyenler çok olacaktır ve hatta oluyordur da… Yine twitter ve instagramda sıkça rastlanılan bu tipler yasal olmayan usullerle insanlara destek sağlamak istiyor gibi görünüp aslında sizin sırtınızdan para kazanmaktadır.

sosyal-medya
Sosyal medya üzerinden oynanan oyunlara kanmayın.

Tefecilik Suç Mudur?

Türk Ceza Kanunu madde 241‘e göre kazanç elde etmek maksadı ile elden para vermek, senet kırdırmak ya da pos cihazından çekme yöntemleri ile finansman sağlamak(!) suçtur. Bu maddenin muhatapları senet kıran faktoring şirketler ve bankalar değil midir? Kanunda belirtildiğine göre tefecilik suçu işleyenlere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5000 güne kadar adli para cezası gibi cezai işlemler uygulanır. Ayrıca kanunda yer alan suçu işlemek sureti ile kendi menfaatine haksız kazanç sağlayan tüzel kişiler hakkında da alınan tedbirler söz konusudur. Yargılama asliye ceza mahkemesi tarafından yerine getirilir. Ankara’da nakit para bulma yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

tefecilik-suçu
Kanunlarımızda belirtildiği üzere tefecilik suçtur.

Bankalar Yasal Tefeci Midir?

Öncelikle bankaların yasal tefeci olmadığını belirtmekte yarar var. Çünkü beyan ettiğimiz suçları işleyen kişiler kanunlara aykırı olarak hareket eden kanun tanımaz kişi ya da kuruluşlardır. Bankalar ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından kurulmuştur. Devlet bankaları denetler. Bankalar ise normlar hiyerarşisine uygun olarak hareket ederler. Anayasaya uygun olarak kanun ,tüzük, yönetmelik, KHK ve genelgeler doğrultusunda kısıtlı bir hareket alanları vardır ve sundukları faiz oranları ancak kanunlarda belirtilen ölçülerde olabilmektedir. Ancak tefeciler kanun dışında kurulan, tüzel kişilikleri olmayan şahıslar ya da kuruluşlardır. Bu kişiler borç verdikleri kişinin akıbetinden çok kendi kazançları ile ilgilenir ve devranlarını bu şekilde döndürürler.

N Kolay Kredi Nedir?

Aktifbank sizlere kredi almanın en kolay yolunu sunuyor.

aktif-bank-n-kolay-kredi

Kredi notunuz düşükse tefeciye gitmek yerine N Kolay kredi seçeneğine başvurabilirsiniz. İhtiyaç tutarınızı girip sözleşmeyi onayladığınızda şubeye gitmenize gerek kalmadan talep ettiğiniz ücret 5 dakikada hesabınızda olacak. Üstelik 48 aya varan taksitlerle bu kampanyadan faydalanabileceksiniz. N Kolay krediden faydalanmak için tıklayınız.

İyilik meleği gibi görünen bazı şahıslar öncelikli kendi menfaatlerini düşünürler, hukuki açıdan suç işlerler ve sizi de suçlarına alet ederler. Ya da bu bir dolandırma taktiği olabilir. Önünüze konan senedi okumadan imzaladığınızda elinize aldığınız paradan çok daha fazlasını geri ödemekle mükellef olabilirsiniz.

Sizde, cazip fiyatlarla finansman desteği sunmayı taahhüt edenlere itibar etmeyiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

8 yorum

  1. Izmirdeki tefecilere sesleniom size borcu var aylardir ödemedi ve kacior ailesi bilior nerde oldunu

  2. 20.000 tl çok açıl

  3. Doruk Yetimoğlu

    Allah aşkına bana kuyumcu bulun bu işi yapan… cok acil 10.000 tl ye ihtiyacım var tefeci mefeci ne olursa olsun yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.