İstanbul’dan Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır?

İstanbul'dan Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır?
İstanbul'dan Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır?

İstanbul’da ikamet eden bir çok vatandaşımız iş sahasının geniş olması nedenini ve daha rahat geçinme hayallerini göz önüne alarak köylerini terk etmek zorunda kalmış ve İstanbul ve diğer büyük illere yerleşerek geçimlerini sürdürmeye çalışmışlardır. Bu durum bir çok vatandaşımız için olumlu sonuçlanırken bir çok vatandaşımız için ise olumsuzluklarla dolu bir hayat olmuştur. Doğal yaşam ve temiz hava yerini kalabalık bir şehre ve oldukça kirli havaya bırakırken hayat şartlarını giderek zorlaşması da işin cabası olmuştur. Tüm bu durumlar göz önüne alınmış olduğunda ve ülke ekonomisinin ve istihdamın daha sağlıklı yerlere gelmesi açısından hükumet kollarını sıvamış ve yeni projeler düzenleyerek şehirden köye göç etmek isteyen vatandaşlarımızın önünü açmıştır. Hal böyle olunca da bir çok vatandaşımız İstanbul’dan memlekete göç yardımı nasıl alınır? sorusu ile karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca tüm bunların yanı sıra İstanbul dışında Anadolu’da bulunan herhangi bir il veya ilçeden memleketine göç etmek isteyen vatandaşlarımız da bu yardımlardan yararlanabilmektedir.

Göç etmek isteyen  vatandaşlarımız için sağlanan bu hizmet İstanbul büyük şehir belediyesi köye dönüş parası olarak bilinmiş olsa da aslında Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunarak maddi manevi destek alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Köye Dönüş Parası

İstanbul ilinin Avrupa veya Anadolu yakalarında oturan ve köylerine geri dönüş yapmak isteyen vatandaşları için düzenlemiş olduğu köye dönüş projesi  sayesinde çok sayıda maddi açıdan sıkıntı yaşayan aile fertleri memleketlerine göç edebilmiştir. İstanbul büyük şehir belediyesi tarafından düzenlenmiş olan bu proje oldukça  yoğun bir şekilde başvurulara ev sahipliği yaparken aynı zamanda yoğunluktan dolayı sıkı bir denetim ile çalışarak dolandırıcılığında önüne geçmeyi hedeflemiştir.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Göç Yardımı 2018

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Göç Yardımı Verilebiliyor.

Neden Göç Parası Veriliyor?

Ülkemizde bulunan büyük il ve ilçelere göç eden ailelerin son zamanlarda giderek artış gösteriyor olması nüfus bakımından, eğitim açısından ve maddi açıdan olumsuzluklarla karşılanmaktadır. Ayrıca bunların yanı sıra köyden şehre aşırı göç durumunun olması tarım ve hayvancılığı olumsuz olarak etkilemiş olduğundan ülke içindeki ekonomik durumda da dalgalanmalar meydana gelmektedir. Hal böyle olunca da et ve süt ürünlerinin fiyatlarında her geçen gün artış meydana gelmektedir. Tarım ve hayvancılığa olan ilginin artması ve büyük şehirlere iş bulma ümidi ile gelip işsiz kalan ve köylerine geri dönüş yapmak isteyen kısım için de devlet göç parası vermektedir. Bu proje sayesinde genç kesimin toprak ile iç içe olması hayvancılık ve tarım alanlarının genç nesil ile buluşması ve ülkenin kalkınmasına ve hayvancılık ve tarım alanındaki ürün fiyatlarının düşmesine sebep olacaktır. Tüm bunların yanı sıra işsizliğin de önüne geçilmiş olacaktır.

Köye Dönüş Parası Nasıl Alınıyor?

Köye dönüş parası desteklerinden yararlanmak isteyen şahısların ilgili kuruma başvuru yapmaları halinde ve başvuruları olumlu sonuçlanmış olduğu halde buy destekten yararlanacak olan şahsa verilecek olan destek nakit olarak sağlanmamaktadır. Eğer yapılacak olan bu yardımlar nakit olarak verilmiş olsa çok fazla istismara uğrayacağı düşünüleceğinden destekler daha çok nakliye bedeli ve yol parası şeklinde verilmektedir. Bu desteklerden yararlanacak olan şahısların İstanbul Büyük Şehir Belediyelerine veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen başvuru yapmaları gerekecektir. Köye dönüş parası desteklerinden faydalanmak için başvuruda bulunmuş olan şahıslar denetime tabi tutulmaktadır. Denetimde ailenin gerçek anlamda maddi açıdan sıkıntı yaşıyor olması gerekmektedir. Maddi açıdan zor durumda olan aileler devlet desteklerinden faydalanabileceklerdir. Ayrıca Devlet yardımları sadece bununla sınırlı kalmamaktadır. Sağlık sektöründe de devlet desteklerinden faydalanmak mümkün olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olan ve düşük gelir düzeyine sahip olan aynı zamanda ailesini geçindirmekte zorlanan vatandaşlarımız aylık çok küçük bir ücret ile sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerdir. Aylık olarak belirlenmiş olan bu ücreti de ödeyemeyecek olan vatandaşlarımızdan hiç bir ücret alınmamaktadır. Tüm bu yardımların yanı sıra muhtaç olan vatandaşlarımız için yakacak, giyecek, yiyecek gibi yardımlar devlet tarafından yapılmaktadır. Tüm bu yardımlardan faydalanabilmek için elbette ki ilgili kurum ve kuruluşlara başvuru yapmak gerekmektedir.

Köye dönüş hibesi nasıl alınır 30 bin TL Kredi şartları nelerdir adlı başlığı inceleyerek köye dönüş projeleri için ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Memlekete Göç Parası Teşvik Edici Mi?

Memlekete dönüş için göç parası yardımları elbetteki teşvik edici bir durumdur. Bu proje gündeme gelmiş olduğunda ve yardımlar verilmeye başlanmış olduğunda bir çok vatandaşımız memleketine göç etmek adına ilgili kurumlara başvuruda bulunmuş ve oldukça yoğun bir tepki görülmüştür. Hatta öyle ki başvuruların yoğunluğu sebebi ile çok sayıda vatandaşımız memleketlerine dönüş yapabilmek için iki, üç hatta dört ay beklemek zorunda kalmaktadır. Başvuru işlemleriniz sonucunda uzun süre beklemek zorunda kalmış olmanız sizi olumsuz düşüncelere itmesin mutlaka ama mutlaka başvurunuz sonucunda olumlu yanıt almış olduğunuz taktirde devlet yardımlarından yararlanmanız mümkün  olacaktır.

Köye dönüş hibesi adı altında verilen 30 bin TL hibe için başvurular sona ermiştir.

Sende Yaz

Yorum

  • köye dönüş yapmak istiyorum istanbulda geçinemiyorum işim yok başka gelirim yok

  • Eşim gecimimizi sağlayamıyor memlekete dönmek istiyoruz ama nakliye icin imkanımız yok bana yardımcı olun lütfen Esyalrim icin nakliye yardımı istiyorum sadce

  • köye dönmek istiyorum fakat burda borçları ödenmeyenn elektrik su nerdeyse eskiden kalan borçlar hacizlik olacak iş yok