Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Giyim Mağazası Açmak İçin Esnaf Kefalete Başvurun!
Giyim Mağazası Açmak İçin Esnaf Kefalete Başvurun
Giyim Mağazası İçin Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Giyim Mağazası Açmak İçin Esnaf Kefalete Başvurun!

Kendi işinizi kurarak esnaflık yapmak istiyorsunuz fakat yeterli sermayeniz mi yok? Dükkan açmak ve kendi işinizin sahibi olmanız için birçok sermaye seçeneği bulunmaktadır. Bankalardan kredi çekebilirsiniz, Kosgeb tarafından verilen hibe ve faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz ya da Esnaf Kefalet tarafından verilen kredilere müracaat edebilirsiniz. Tabii ki bunun için öncelikli olarak birtakım koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Kefalet kredisi almak için krediye karşılık gösterecek bir ipoteğiniz yok ise 1 ile 3 kişi arasında kefile ihtiyacınız olmaktadır. Aynı şekilde kefilin de karşılaması gereken şartlar bulunmaktadır. Bu yazımızda verilen Esnaf Kefalet kredilerinin ve kefillerin şartlarını, hesaplama tablosunu, bu kredinin nasıl alınacağını ve araç ipotekli krediyi sizler ile paylaşacağız. Yazımızı detaylıca inceleyerek Esnaf Kefalet tarafından verilen kredilerden siz de faydalanabilirsiniz.

TESKOMB Kredisi

Türkiye’de bulunan esnafların dükkan kurulumlarında ve gelişmelerinde destek sağlamak amacı ile kurulmuş finansal kurumlardır. Esnafları kalkındırarak ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile verilen bu destekler de kredilerin faizleri ve ticari kredi faizleri arasında oluşan fark devlet tarafından verilmektedir. Bu kaynakların kullanımı için Halkbank görevlendirilmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisinin Şartları

Giyim mağazası açmak için bankalardan kredi alamıyor veya birikmiş bir sermayeniz bulunmuyor ise Esnaf Kefalet tarafından verilen kredilerden yararlanabilirsiniz. Bu krediler esnafın tüm ihtiyaçlarına göre ayarlanmaktadır. Esnafa can suyu adı ile verilen kredilerin en üst limiti 200 bin TL olup maksimum vade süresi ise 5 yıl yani 60 ay vadeli olmaktadır. Küçük ve gelişime açık esnafların bu krediden faydalanmak için aşağıdaki koşulları karşılıyor olması gerekmektedir;

 1. Giyim mağazası açmak isteyen işletmecinin ilk olarak bir esnaf ve sanatkar olması gereklidir.
 2. İkinci olarak ise kişinin hali hazırda esnaf ve sanatkar siciline kaydının mevcut olması ve 6 aylık üyeliğinin bulunması gereklidir.
 3. Başvuru tarihini takiben 5 yıl içerisinde Kosgeb desteklerinden yararlanılmamış olmalıdır.
 4. Açılacak olan işletmenin veya işletme sahibinin bağlı bulunulan kooperatifin var olduğu bölgede ikamet etmesi yada dükkan bulundurması gereklidir.
 5. Kredi başvurusu yapacak olan kişinin yaklaşık bir yıldır esnaflık yapıyor olması gereklidir.

İşletme sahibinin eş zamanlarda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifine ortaklık yapmıyor olması da şartların arasında bulunmaktadır. Bu şartları karşılamayan esnafın giyim mağazası açarken kefalet kredilerinden faydalanması mümkün değildir.

Esnaf Kefalet Kredisi Alım Süreci

Yukarıdaki şartları taşıyan esnafların krediden faydalanmak için belirli bir süreç ve değerlendirmeden geçmeleri gerekmektedir. Esnaflar bu krediden yararlanmak için öncelikli olarak şahsen ortak olunan kooperatife müracaat ederek yazılı bir beyan vermek zorundadır. Kişinin başvurusu Yönetim Kurulu tarafından araştırma ve değerlendirme sürecine tabii tutulur. Daha sonra kurul tarafından değerlendirme süreci bittiğinde olumlu veya olumsuz sonuca varılır. Esnaf kefalet iş kurma kredi hesaplamasını inceleyebilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi değerlendirme süreci
Esnaf kefalet kredisi değerlendirme süreci

Başvuru yapan kişiye en geç 15 gün içerisinde yazılı bir bildiri gönderilir. Değerlendirme için yapılan araştırmalarda başvuru yapan kişinin; ekonomik vaziyeti ve mali durumu araştırılmaktadır. Daha sonra bu başvuru Halkbankasına gönderilir. Bankada da bir değerlendirme ve araştırma süreci başlatılır. Kişinin ekonomik durumuna karşın, kredi notu ve geçmişteki sicili incelenir ve yapılan incelemeler olumlu sonuçlandığında esnafa kredi verilmesi kabul edilir. Bakkal dükkanı esnaf kefalet kredisi şartlarına da göz atabilirsiniz.

Giyim Mağazası Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Giyim Mağazası işletmeciliği için esnaf kefalet kredisinden faydalanmak isteyenler için verilen kredinin faiz oranları bulunmaktadır. Kooperatif tarafından onaylanma durumuna göre 200 bin TL’ye kadar kredi çekerek 60 ay yani 5 yıl vadeli olarak geri ödeyebilirsiniz. Halkbankası’nın dışında,  esnaflara düşük faiz ile ticari kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Vakıfbank, Akbank, Ziraat Bankasının verdiği esnaf kredilerinden de yararlanabilir ve 36 aya kadar vadelendirebilirsiniz. 2022 yılına ait faiz oranları aşağıdaki gibidir;

 • Kredilerin vadesi  1 seneye kadar olması halinde uygulanacak yıllık faiz oranı; yüzde 4,5 oranında,
 • Kredilerin vadesi 1 yıldan fazla olması halinde uygulanacak vade ise; yüzde 4,5 oranında uygulamaya geçecektir.
Giyim Mağazası Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları
Giyim Mağazası Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Krediden yararlanmak için aşağıdaki evrakların  başvuru yapacak işletme sahipleri tarafından hazırlanması gerekmektedir.

 1. İşletme sahibine ait 2 adet nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 2. İşletme sahibine ait 4 adet yeni çekilmiş güncel fotoğraf,
 3. Açılacak olan işletmeye ait vergi levhasının aslı ve 2 adet fotokopisi, 
 4. Bağlı bulunan odanın faaliyet belgesi, 
 5. Esnaf sicil belgesinin aslı ve 2 adet fotokopisi,
 6. Ortağı olunan kooperatiflerden temin edilecek olan ortaklık beyannamesi
 7. Şahsın bulunduğu yerin ikametgahını belirten belge,
 8. Son dönemin güncel hesap özeti gerekli olup muhasebeden kaşeli ve imzalı olma şart aranmaktadır.
 9. Esnaflığını şoför olarak yapan şahıslar için ticari araç ruhsatının aslı ve 2 adet fotokopisi gerekli belgelerdendir. Bu belgeleri tamamlamayan esnaflar verilen krediden faydalanamazlar.

Krediyi Almak İçin Kefil Veya İpotek Gerekli

Esnaf kefalet kredisinden yararlanmak için kefil ya da ipotek gösterilmesi gereklidir. İpotek olarak taşınır veya taşınmaz bir mal kefil olarak ise 3 taneye kadar kefil istenilmektedir. Bulunacak olan kefil için de bazı evrakların tamamlanması gereklidir. Krediden faydalanmak için hem sizin hem de kefillerin Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kaydının bulunması gereklidir. Kefilin hazırlaması gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Vergi levhasının aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Kefilin şahsına ait bir ikametgah belgesi,
 • Kefile ait bir nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi gerekli belgelerdendir.
Krediyi Almak İçin Kefil Gerekli 
Krediyi Almak İçin Kefil Gerekli

Kredi Hesaplaması

Aşağıda vereceğimiz hesaplama yalnızca bilgi amaçlı hazırlanmış olup kesin ve net fiyatları bankaya giderek veya bağlı bulunduğunuz kooperatiften alabilirsiniz. Esnaf kefalet kooperatifinin verdiği ticari araç kredileri hakkında bilginiz var mı?

Çekilecek olan kredi tutarı 10 bin TL olması halinde;

12 ay vadede aylık taksit ödemesi 2500 TL, toplam ödeme ise 10 bin 380 TL olacaktır.

24 ay vadede aylık taksit ödemesi 1.250 TL, toplam ödeme 10 bin 951 TL olacaktır.

36 ay vadede aylık taksit ödemesi 1.050 TL,  toplam ödeme ise 11 bin 381 TL olacaktır.

48 ay vadede aylık taksit ödemesi 868 TL, toplam ödeme ise 11 bin 856 TL olacaktır.

60 ay vadede aylık taksit ödemesi 760 TL, toplam ödeme 12 bin 352 TL olacaktır.

Çekilecek olan kredi tutarı 30 bin TL olması halinde;

12 ay vadede aylık ödenecek taksit 7 bin 837 TL, toplam ödeme ise 31 bin 142 TL olacaktır.

24 ay vadede aylık ödenecek taksit 4 bin 286 TL, toplam ödeme ise 32 bin 854 TL olacaktır.

36 ay vadede aylık ödenecek taksit 2 bin 830 TL, toplam ödeme ise 34 bin 144 TL olacaktır.

48 ay vadede aylık ödenecek taksit 2 bin 606 TL, toplam ödeme ise 35 bin 570 TL olacaktır.

60 ay vadede aylık ödenecek taksit 2 bin 087 TL, toplam ödeme ise 37 bin 056 TL olacaktır.

Çekilecek olan kredi tutarı 50 bin TL olması halinde;

12 ay vadede aylık ödenecek taksit 13 bin 266 TL, toplam ödeme ise 51 bin 904 TL olacaktır.

24 ay vadede aylık ödenecek taksit 7 bin 144 TL, toplam ödeme ise 54 bin 756 TL olacaktır.

36  ay vadede aylık ödenecek taksit 5 bin 250 TL, toplam ödeme ise 56 bin 907 TL olacaktır.

48 ay vadede aylık ödenecek taksit 4 bin 344 TL, toplam ödeme ise 59 bin 283 TL olacaktır.

60 ay vadede aylık ödenecek taksit 3 bin 800 TL, toplam ödeme ise 61 bin 761 TL olacaktır.

Esnaf Kefalet Araç İpotekli Kredi

Bu krediden Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatiflerine ortak olanlar bu krediden yararlanabilmektedir. Kredi şoförlerin kooperatif tarafından belirlenmiş olan hatta kamyon, otobüs, çekici gibi araçların ticari taşıt ile plaka ve hat alımına dair ihtiyaçlarının karşılanmasında kullandırılacaktır. Kredinin en üst limiti 500 bin TL olup 60 ay yani 5 yıl vade yapılmaktadır. Sıfır kilometre olan ticari araçlarda, aracın Katma Değer Vergisi dahil olmak üzere fatura bedeli, 2. el araçlarda ise kasko bedelinin yüzde 70’i kadar kredi kullanımına izin verilecektir.

Giyim mağazası için esnaf kefalet kredisinden yararlanmak istiyorsanız yukarıdaki şartları tamamladıktan sonra gerekli evraklar ile birlikte kredinizi kullanabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.