Bakkal Dükkanı Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir? (Gerekli Evraklar)

Bakkal Dükkanı Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?
Bakkal Dükkanı Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?
 • Bakkal dükkanı açmak için bankaların verdiği kredilerin dışında bir de Esnaf Kefaletin verdiği düşük faizli kredilerden yararlanabilirsiniz. Esnaf Kefalet için kredi notu hesaplamalarını, verilen kefilsiz krediyi, araç ipotekli krediyi, kredinin şartlarını ve hesaplama tablosunu sizler için araştırdık.

  Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

  Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri Türk Ticaret Kanunu hükümlerince 1951 yılında kurulmuştur. Daha sonra getirilen yeni düzenleme ile birlikte 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu içinde yerini almıştır. Bu kooperatiflerin amacı esnafların bütün ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamak amacı ile destek çıkmaktır. Esnafların işletmelerini kurmak ve geliştirmek amacı ile gerekli olan finansmanı sağlamak adına kredi ve banka teminat almak üzere kefil olmaktadır. Esnaf Kefalet Kooperatifler Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Merkez Birliğinin bünyesinde yer almaktadır. Esnafların verilen kredi desteğinden faydalanmaları için Esnaf Kredi Kooperatiflerine üye olmaları gerekmektedir. Esnaf Kefalet tarafından verilen 20 bin TL kredi hakkında bilginiz var mı?

  Esnaf Kefalet Kredisi

  Esnaf Kefalet Kredisi

  Esnaf Kefalet Kredisi Almak İçin Gerekli Koşullar

  Esnaf Kefalet kredisinden faydalanmak için bazı koşulların sağlanması gereklidir. Bu koşulların sağlanmaması halinde bakkal dükkanı açmak isteyen bir kimse verilen krediden faydalanamayacaktır. Gerekli şartlar aşağıdaki gibidir;

  1. İlk olarak Esnaf ve sanatkar olunması gereklidir.
  2. İkinci bir şart ise başvuru yapacak kişinin Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı sicilinin bulunması gereklidir.
  3. Kredi alacak olan şahısların 6  ay kooperatifte aktif üye olması gerekmektedir.
  4. Başvuru tarihini takiben Kosgeb dahil kamu kurum ve kuruluşundan destek alınmamış olmalıdır.
  5. Başvuru yapacak kişinin kesinlikle vergi borcunun bulunmaması gerekli olup kredi notu bu hususta önem arz etmeyecektir.
  6. Bir diğer şart ise krediye başvuru yapacak kişinin minimum bir yıldır esnaflık yapıyor olması gereklidir.
  7. Kredi veren kooperatifin bulunduğu bölgelerde bir adreste iş yeri olması veya o yerlerde ikamet ediyor olması gereklidir.
  8. Aynı anda birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerine üye olmamak da aranan şartlar arasında olmaktadır.

  Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?

  Başvuru gerçekleştirecek olan kişilerin öncelikle yukarıda belirtilen şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu koşulları sağlayan esnaflar bağlı bulundukları bölgedeki mevcut kooperatiflere müracaat ederek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Daha sonra yapılan başvurular yönetim kurulu tarafından değerlendirmeye ve incelemeye alınır. Değerlendirme süreci en fazla 15 gün sürecektir. 15 gün sonrasında kişiye olumlu veya olumsuz sonuçlardan hangisine karar verildiyse kişi bilgilendirilir. Esnaf Kefalet iş kurma kredisi 2020 hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

  Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

  Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

  Kişinin yaptığı başvuru olumlu sonuçlanmışsa başvuru yapılan kooperatif Halk Bankasına lazım olan bilgileri bildirir. Daha sonra başvurular banka tarafından incelemeye alınır. Bankanın da onay vermesinden sonra olumlu netice kararı verilmiş ise başvuru sahibine kredi verilmesi kabul edilir.

  Bakkal Dükkanı Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

  Esnaf Kefalet Kredisi almak için gerekli koşulları sağlayanların hazırlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Dilerseniz hazırlanması gereken evrakları hep birlikte inceleyelim;

  • Başvuru yapacak işletme sahibine ait 2 adet kimlik kartı fotokopisi,
  • İşletmeye ait 2 adet vergi levhası fotokopisi,
  • Esnaf ve Kefalet odasına kayıtlı olduğunu beyan eden 2 adet kayıt belgesi, 
  • Esnaf sicilinin günlük olarak 2 adet tasdiknamesi,
  • Esnaf Kefalete yeni üye olacak işletme sahipleri için 4 adet güncel vesikalık resim, 
  • 2 adet vergi dairesi mükellefiyet belgesi, 
  • Senelik ciroyu belirten 2 adet belge,
  • İkamet edilen yeri belirten 2 adet belge,
  • Esnafın şoför olması halinde Ticari Araç Ruhsatının aslı ve bir adet fotokopisi gerekli belgelerdendir.
  Bakkal Dükkanı Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar 

  Bakkal Dükkanı Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

  TESKOMB Kredisi

  TESKOMB bütün esnaflar için kredi grupları ve bu kredilere uygun vadeler belirlemiştir. Kredilere uygulanacak faiz oranları seçilecek olan kredi paketine göre belirlenmektedir. Çekilebilecek olan esnaf kredilerinin şahıs şirketleri için belirlenen en üst limiti 200 bin TL’dir. Bu limitlere uygulanabilecek maksimum vade 5 yıl olacaktır.

  • Kredilere uygulanacak olan faiz oranları 1 yıla kadar senelik; yüzde 4,5, 
  • 1 yıldan fazlası için ise yüzde 4,5 oranında olacaktır.

  Esnaf Kredisi Hesaplamaları

  Yeni işyeri açanlara, ticari araç için veya makinelerini yenilemeleri için yatırım kredisi verilmektedir. Bu kredinin en üst limiti 200 bin TL‘dir. Sağlanan kredilerde 60 aya kadar vade yapılabilmektedir. Ödemeleri ise 3 aylık yapılabilmektedir. Esnaflar devlet tarafından verilen 30 bin TL krediye başvuru yapmaları halinde faizsiz olarak kredi kullanabileceklerdir. Diğer kredilerin tümü faizlidir.

  100 bin TL Esnaf Kefalet Kredisi çekecek olan işletme sahiplerinin maksimum 60 ay vade ile bu krediyi kullanabilmektedir. Bu husus da uygulanacak olan kredi faiz oranı yüzde 4,5 oranında olmaktadır. Hesaplamalar bu faiz oranına göre yapılmıştır.

  Bloka sermayesi için yapılan kesintiler: 3 bin TL,
  Peşin alma durumunda alınacak olan risk kesintisi; 1.000 TL,
  TESKOMB’a kesilecek olan miktar  250 TL
  Bölge birliği için kesilecek olan tutar 250 TL
  Ortak sermaye için belirlenen tutar 100 TL
  Diğer masraflar için Bin 500 TL
  Bankanın alacağı komisyon ücreti Bin 500 TL
  Toplamda meydana gelecek olan kesinti 7 bin 700 TL
  Ele geçecek olan net tutar 92 bin 300 TL
  Ödenecek olan ilk aylık taksit 2 bin 69 TL 45 kuruş
  Aylık ödenecek taksitlerin son taksitinde ödenecek tutar Bin 673 TL 85 kuruş

  Esnaf Kredisinden Faydalanmak İçin Kefil Şartı

  Esnaf kredisinden yararlanmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk koşul Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı olmanız gerekmektedir. Bu şartı karşılıyorsanız verilen bu uygun faiz oranlı kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Esnaf kefaletin verdiği kredilerden faydalanmanın bir diğer şartı ise ipotek veya kefildir. Verilen kredi sizlere yalnızca ipotek veya kefil karşılığında verilebilmektedir. İpotek olarak gösterilebilecek taşınır veya taşınmaz bir malınız yok ise kendinize iki adet kefil bulmanız gerekecektir. Aynı zamanda bulacağınız kefilin de esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olması gereklidir. Kefil için gerekli evraklar;

  1. Vergi levhasının aslı ve bir adet fotokopisi;
  2. Kefile ait nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi,
  3. Kefile ait ikametgah belgesi gerekli evraklar arasındadır.
  Esnaf Kredisinden Faydalanmak İçin Kefil Şartı 

  Esnaf Kredisinden Faydalanmak İçin Kefil Şartı

  Esnaf Kefalet Kredi Notu

  İşletme kurmak için Esnaf Kefalet üzerinden kredi kullanımı yapmak istiyorsanız kredi notunuza bakılmamaktadır. Yani değerlendirmenin içine kredi notu dahil edilmediği için kredi başvurunuz kredi notunuz riskli grupta yer alsa da onay alabilecektir.

  Esnaf Kefalet Araç İpotekli Kredi

  Esnaf kefalet tarafından verilen araç kredilerinin üst limiti 500 bin TL‘ye yükseldi. Verilen kredinin vadesi ise 60 ay olarak belirlendi. Belirlenmiş olan alanlarda taşımacılık, nakliye gibi hizmetler veren şoför esnaf olarak adlandırılan ve bir kuruma bağlı olarak işlerini yürüten kişilere kullandırılan bir kredi desteğidir. Sıfır kilometre bir ticari araç alındığında maksimum aracın Katma Değer Vergisi de dahil olmak üzere fatura bedeli kadar kredi kullanımına izin verilmektedir.

  2 el bir ticari araç temin edildiğinde kasko bedelinin maksimum yüzde 70’i kadar kredi kullanımına izin verilmektedir. Ticari taşıtlar ister sıfır ister ikinci el fark etmeksizin maksimum 60 aya kadar vade uygulanacaktır. Temin edilecek aracın yaşı ve kullandırılacak olan kredinin vade toplamının 10 seneyi geçmemesi gerekmektedir. Araç kredisinden faydalanmak isteyen şoför esnafların da ipotek, ticari işletme rehni, nakdi ve gayrinakdi güvenceler talep edilecektir.

  Esnaf Kefalet Araç İpotekli Kredi

  Esnaf Kefalet Araç İpotekli Kredi

  Bakkal dükkanı açmak için Esnaf Kefalet üzerinden kredi kullanmak istiyorsanız yukarıdaki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları karşılıyor iseniz yukarıdaki adımları izleyerek başvuruda bulunabilirsiniz.

  Sende Yaz