Anasayfa / Sigorta / E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu
E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu

Eski sürücü belgelerinin geçerlilik tarihleri bu yıl itibariyle sona erecek. 5 yılda bir yenilenmesi gereken ehliyetlerin bu yıl geçerliliği kaybetmesi nedeniyle yeni ehliyet kartı almak zorunludur. Ehliyet alacak olan kişilerin sağlık şartları olarak rapor alması gereklidir. Bu rapor sağlık kuruluşları tarafından hastanelerde polikliniklerde izin almış olan sağlık ocaklarında ve hastanelerden bu rapor alınabilmektedir.

E-Devlet Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

 • Sağlık raporu, Bakanlığa ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri ile  Hastane (devlet, özel), Özel Sağlık Ocağı, Özel Poliklinik alınır.
 • Bir Doktorun imzası yeterlidir. Hekim tarafından en dikkat edilen husus göz muayenesidir. Gözüyle ilgili bir problemi var ise ona göre bir değerlendirme yapılmaktadır. Göz muayenesinin yanında ortopedik sakatlığı olup olmamasına bakılır. Ayrıca kişide belirgin bir rahatsızlık olup olmadığına bakılır.
 • Sağlık ocağında rapor düzenleyecek olan doktor bir tereddüt yaşıyorsa hastayı hastaneye sevk edebilir ve hastaneden rapor alınmasını isteyebilir.
 • Sağlık kuruluşuna giden bir kimsenin oradaki kısa bir muayenesinin ardından rapor düzenlenebilmektedir.

Hastane poliklinik ve sağlık ocağından alınacak olan rapor başvuruları artık e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet üzerinden ayrıca başvuru sorgulama yapılabilir.

Yeni Ehliyet Kartı Başvurusunda Gerekli Belgeler

 • Yeni ehliyet müracaatlarında adaylardan istenen evraklar ve belgeler ise;
 • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı
 • Sürücü Sertifikası
 • Sürücü Sağlık Raporu
 • Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet vakıf payının anlaşmalı bankalara yatırılması
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubu kartı
 • Adli Sicil Belgesi
TAVSİYE:  Engelli Yönetmeliği 2021 Yeni Sağlık Kurulu Raporu

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Şart mı?

Yeni ehliyet kartına sahip olmak isteyenler mutlaka sağlık muayenesinden geçmeli ve sürücü olur belgesi yerine geçen sağlık raporuna sahip olmalıdır. Sağlık raporu olmadan ehliyet sahibi olunmaz. Ayrıca ehliyet yenileme, ehliyet sınıf değişikliği, kayıp ya da zayi ve ilk defa ehliyet alacak olanlar için sağlık raporu şartı zorunludur. 1. grup ve 2. grup ehliyete sahip olanlar 5 yılda ve  10 yılda bir ehliyetlerini yenileyecek şartı olduğundan sağlık raporu alma şartları güncelleme işlemleri devlet tarafından sürekli güncel tutulan konular arasındadır.

Ehliyet Yenileme Harç Bedeli Ne Kadar?

Yeni ehliyet kartı ve sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli (13 TL+2 TL) olmak üzere toplam 15 TL’dir. 15 TL olan ehliyet harçları yatırılmadan başvuru onaylanmaz. Ehliyet yenileme harç bedeli Ziraat bankası Halkbank ve Vakıfbank ATM gişelerinden yatırılabilir.

Kayıp ehliyet bedeli ise 2021 yılından itibaren 237 TL’dir.

Ehliyet  için harç bedelini yatırıp tüm istenen diğer evrak dosyanızla birlikte Nüfus Müdürlüğüne giderek ehliyeti alabilirsiniz. Detaylar.

Ehliyet Başvuruları

Yeni ehliyet almak isteyenler ile kayıp zayi ehliyet ve değiştirmek isteyenler başvurularını artık Nüfus Müdürlüğüne yapacaktır.5 AŞAMALI Başvuru sisteminde

1 .Aşamada öncelikle; Adınızı, Soyadınızı Kimlik numarası Doğum tarihi telefon ve Güvenlik Kodunu girdikten sonra açılan ekrandan 2. aşamaya geçilir.

2. aşamada İL ve ilçe seçimi yapıp ileri butonundan kişi seçimi yaparak(kişinin kendisi)tarih seçimi yapılır.

Kişinin telefon numarasına doğrulama kodu göndererek işleminiz ve randevu işlemleriniz 5 .aşamada onaylanır.

Randevu seçenekleri olarak kişi seçimi ekranında görüldüğü gibi randevuları kendi adınıza olduğu gibi babanızın, anneniz , eşiniz, oğlunuz, kızınız adına da randevu alabilirsiniz. Yani randevuya tüm aile gidebilirsiniz.

TAVSİYE:  Fakir Parası Başvurusu ve Devletin Verdiği Destekler Nelerdir?

Kimlik kartı başvurularını yapan kişiler sağlık raporu için de randevu almaları gerekmektedir. Yazımızın devamında sağlık randevuları nasıl alınır bu konuyu işleyeceğiz.

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvuruları

Yeni ehliyet kartı almak isteyenler artık sağlık raporlarını e-devlet üzerinden başvuru yaptıktan sonra alabilecek. E- devlet üzerinden yapılacak olan başvuru sonrasında rapor sorgulamalarını da yapabilecek. Yeni sisteme göre ehliyet almak isteyenler ve varolan ehliyetlerini yenilemek isteyenler e-devlet adresi üzerinden kimlik numaralarıyla giriş yaptıktan E-devlet Sağlık sürücü beyan formu doldurmak gerekiyor ayrıca hızlı başvuru içinde (kare kodunu) telefondan okutarak hızlıca başvuru yapılabiliyor.

Sürücü raporu beyan başvurusu yapmak isteyenler öncelikle e-Devlet internet sitesine giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna Kişisel Sağlık Bilgi Formu yazarak SAĞLIK SÜRÜCÜ RAPORU BEYAN BAŞVURUSU linkine tıkladıktan sonra açılan giriş sayfasını sağ üstünde bulunan Yeni Başvuru butonuna tıklayıp açılan yeni sayfada kişisel bazı bilgileri ( öğrenim durumu, meslek, okulu, boy, kilo, kan grubu, adres, fotoğraf gibi) yazdıktan sonra yeni açılacak olan sayfadan başvuru sahibinin sağlık durum bilgileri, (duyu organları hakkında bilgileri, bireylerinin ve yakın akrabalarının sağlık durumları Kalp,damar sistemi, Kan hastalıkları, Solunum sistemi, Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Kas, İskelet Sistemi, Sinir Sistemi, Enfeksiyon Hastalıkları, Hormonal durum, Genito, üriner sistem, Ruh sağlığı,) gibi bilgileri ”verilen bilgilerin doğruluğunu onaylıyorum” kutucuğunu işaretleyip BAŞVUR butonuna tıklayarak başvurularınız sisteme kaydedilecektir. Başvuru  işlemlerinde istenen bilgileri doğru olarak yazıp tamamladığınızdan emin olmanız sürücü olur belgesi olan sağlık raporunun onaylanması için oldukça önemlidir. Yalan eksik  doğru olmayan bilgi girişi yapanlara ”sürücü olur belge raporu” düzenlenmemektedir.

E-devlet Sağlık Raporu Sorgulama

Başvuru işlemleri elektronik ortamda sistem üzerinden online olarak  yapılması nedeniyle basılı evrak ve belgeye ihtiyaç duyulmadığından e-imzalı sürücü raporlarını sorgulama işlemlerini

TAVSİYE:  Bağkur Affı Ne Zamana Kadar? Son Başvuru Tarihi!

SAĞLIK RAPORU SORGULAMA   Linkinden ve aşağıdaki görseldeki kare kodunu okutarak hızlıca giriş yaparak bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

Kare kodu

E-devlet sistemi üzerinden Sağlık bakanlığı sürücü raporu beyan başvurusunda bulunan ve Kişisel Sağlık Formu dolduranlar kişiler yeni ehliyet almak ve yenileme işlemleri için herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek ehliyet muayenesi işlemlerini başlatabilirler. Sağlık raporları, sağlık ocaklarında ücretsiz olarak verildiği gibi özel ve devlet hastanelerinde muayene olmak isteyenler ise hastanelerin belirledikleri miktarlarda muayene ücreti ödemeleri gerekir.

Sağlık Bakanlığı e-Rapor Sistemi Sorgulama 

Sağlık Raporu E-devlet Sorgulama işlemlerinizi  Sağlık Bakanlığı E-RAPOR SİSTEMİ üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için;  E-devlet internet sitesinden sağlık raporu başvurularını 1 yıl boyunca sorgulama yapmak ve çıktısını almak isteyenler kare kodunu okutarak hızlıca yapabilirler.

Sağlık raporunun geçerlilik süresi 1 yıldır. 1 yılın sonunda ehliyet almayan veya değiştirmeyen kişiler raporlarını yenilemek zorundadır. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile trafiğe çıkanlara cezai işlemlerine maruz kalmaktadır.


Hakkında Seda Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir