Çiftçi Kredisi Veren 7 Banka ve Şartları

60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar 
60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar 

Tarım ve hayvancılık işi ile uğraşan kişilere finansman desteği sağlamak amacı ile dönem dönem faizsiz ve düşük faizli krediler verilebiliyor. Siz de finansman ihtiyacınızı karşılamak amacı ile bankalara başvuru yapabilir ve projeniz karşılığında kredi alabilirsiniz. Bankaların verdiği tarım kredilerinin haricinde Bakanlıklar tarafından verilen desteklerden de yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankalar çiftçiye destek olmak adına uygun faiz oranları ile çiftçi kredisi vermektedir.  Bu yazımızda sizler için çiftçi kredisi veren 9 bankayı inceleyeceğiz. Çiftçi kredisi faiz oranları, yıllık ödemeli çiftçi kredisi hesaplamaları ve bankaların şartlarını yazımızı detaylıca inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

Tarım ve hayvancılık işi ülkemizde yaygın olarak faaliyette olan ve asla modası geçmeyecek tek meslek sektörüdür. Bu sebeple de gerek devlet tarafından verilen hibeler ile, gerekse de özel ve kamu bankalarının verdiği düşük faizli veya faizsiz krediler ile desteklenmektedir. Devlet tarafından verilen bu destek kapsamında koşulları sağlayan kişilere 30 bin TL hibe verilmektedir.

Çiftçilerin işletme sermayelerini veya acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaları amacı ile devlet desteklerinin yanı sıra bankalar tarafından çiftçi kredisi verilmektedir. Tarım işi ile uğraşan çiftçilere bankalar tarafından özel kredi imkanları verilerek geri ödemelerde de kolaylıklar sağlanıyor. Kredinin geri ödemesini hasat dönemlerindeki kazançlarından yapmalarına olanak sağlamalarının yanı sıra yılda bir ödemeli krediler de bulunuyor.

Bankalar kredi talebinde bulunan kişilerden öncelikli olarak gelir belgesi talep eder. Gerek kamu bankaları gerekse özel bankalar gelir durumu iyi olan kişilere daha kolay kredi verirler. Ancak bu hususta çiftçilerin kredi notu da büyük önem arz etmektedir. Çiftçiler gerekli belgeler ile bankalara başvuru yapmaları halinde haklarında bir tahkikat süreci başlatılacaktır. Bu süreçte kişinin kredi notu, geçmiş sicili, gelir durumu ve ek gelirleri incelenir. Eğer tahkikat süreci olumlu sonuçlanır ise kredi için onay verilir. Tarım alanında çiftçi kredisi veren 9 bankayı ve bu bankaların şartlarını tek tek inceleyelim..

1-) Ziraat Bankası

Ziraat Bankası gerek tarımla, gerekse hayvancılık işi ile uğraşan kişilere büyükbaş hayvancılıktan arıcılığa, seracılıktan, tarımsal mekanizasyon aletlerine kadar birçok alanda düşük faizler ile İşletme ve Yatırım kredisi imkanı sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra üretim konusu bazında belirlenmiş olan gübre, yem, ilaç gibi giderler için de farklı kredi imkanları sağlıyor. Ziraat Bankası  destekleme ödemelerini inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ile işbirliği içerisinde Tarımsal Üretime Dair düşük faizli Yatırım ve İşletme Kredisi vermektedir. Bu karar Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecektir. Ziraat Bankası İşletme ve Yatırım dönemlerine ait faiz oranları ve kredi üst limitleri aşağıdaki gibidir;

 

2-) Şekerbank

Şekerbank çiftçilere özel maksimum 60 ay vadeli kredi imkanı sağlıyor. Üstelik çiftçiler ödemelerde zorlanmasınlar diye hasat zamanında ödeme kolaylığı veriyor. Tüm bunların yanı sıra çiftçiler ayrı yerlerde olan tarlalarını birleştirsinler diye tarla büyütme kredisi de veriyor.

Tarımsal alanda faaliyet gösteren çiftçilerin işlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmeleri için ihtiyaç duydukları bahçe ve tarla gibi gayrimenkullerin satın alımında eksper değeri için yüzde 75’ine kadar sabit faiz oranları, 60 ay vadeli ve 3 ay, 6 ayda bir ya da yılda bir ödemeli kredi imkanı sağlıyor.

ÇKS Belgesi veya Çiftçilik Belgesi bulunan çiftçilere tarım faaliyetlerinde ihtiyaçları olan gübre, tohum, zirai ilaç, işçilik, aydınlatma, mazot, fide gibi hususlarda kredi imkanı sağlamaktadır.

En yakın Şekerbank şubelerine müracaat ederek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Çiftçi kredisi veren diğer bankaları inceleyebilirsiniz.

3-) Vakıfbank

Vakıfbank’tan çiftçiye tam destek kampanyası veriliyor. Banka çiftçilere özel hasat ödemeli kredi imkanı sağlıyor. Başvuru yapan çiftçiler kredisini hemen alıyor ve ne zaman gelir elde ederse o zaman geriye ödeyebiliyor. Gerek tarım gerekse hayvancılık için büyük destek sağlayan banka bitkisel üretimden, besi ve süt hayvancılığına kadar her türlü alanda kredi sağlıyor. Tarım kredisinin özellikleri şu şekildedir;

 • Ödemeler hasat döneminde gerçekleştirilir.
 • Çiftçinin faaliyet gösterdiği alana göre kredi imkanı sağlanır.
 • Yaptığı faaliyeti geliştirmek isteyen çiftçilerin kredi talepleri değerlendirilir.
 • Tarımsal faaliyetlerde çiftçilerin ihtiyaç duydukları tohum, gübre, yem gibi malzemeler için finansman desteği sağlanacaktır.
 • Tüm bunların yanı sıra arazi, traktör ve tarımsal ekipman alımlarında uzun vadeli kredi imkanları sağlanır.
 • Üstelik çiftçilere özel sağlanan kartlar ile anlık nakdi ihtiyaçlarına da çözümler üretilmiştir. VakıfBank Tarım Kart ile anlaşmalı bayilerde 6 aya varan faizsiz işlemler ile senede bir defa borç ödeme imkanı sağlanmaktadır. Tarım Kredili Bankomat ile çiftçilerin her türlü ihtiyacına hızlı bir şekilde çözüm bulunmaktadır. Son olarak bir de TMO Kart imkanı ile Toprak Mahsulleri Ofisi’ne arpa, buğday, çeltik ve mısır satan çiftçilerin ürün bedelleri kısa bir zaman içerisinde kartına aktarılır.

İşletmenizin ihtiyaçlarını karşılamak için Vakıfbank üzerinden; yatırım dönemine ait, proje karşılığında veya işletme kredilerinden yararlanabilirsiniz. Çiftçi kredisi başvurusunda bulunmak için linke tıklayabilir ve Hemen Başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için Vakıfbank şubelerini de ziyaret edebilirsiniz.

4-) Garanti Bankası

Garanti Bankası da çiftçilere ve tarıma destek veren bankalardan biridir. Banka tarım kredisi kapsamında yılda bir ödemeli olarak 12 aydan 60 aya kadar vadeli kredi imkanı sağlayabiliyor. Tarım sektöründe birçok faaliyete destek veren bankadan işletmenizin bütün aşamalarındaki ihtiyacınız olan finansmanı temin edebilirsiniz.

Bitkisel üretim kredisi içinde;

 • Ürün Ön Finansman Kredisi,
 • Traktör ve biçerdöver kredisi,
 • Sera kredisi,
 • Alternatif üretim teknikeri kredisi,
 • Tarım destek kredisi,
 • Oto kredileri vermektedir.

Hayvansal üretim amaçlı verilen krediler kapsamında ise;

 • Besicilik kredisi,
 • Süt sığırcılığı kredisi vermekte olup, bu kredilerin yanı sıra tarımsal mekanizasyon ve ekipman kredisi de vermektedir.

Başvuru için en yakın Garanti Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

5-) Akbank

Akbank tarıma ve çiftçiye destek kredisi kapsamında senede bir defa hasat ödemeli kredi vermektedir. Özellikle kredilerin ödeme tutarlarını çiftçilerin hasat dönemlerindeki kazançlarına göre şekillendirebilmektedir. Akbank tarım kredisi kapsamında;

 • Arsa alım kredisi,
 • Tarımsal ekipman kredisi,
 • Sera kredisi,
 • Ürün ön finansman kredisi,
 • Hafif ticari araç kredisi,
 • Traktör kredisi,
 • Damlama sulama kredisi vermektedir. Kredilerin vadelerine ve özelliklerine ulaşmak için tıklayınız.

6-) TEB

Türkiye Ekonomi Bankası’da çiftçilerin ve tarımın yanında olarak bu iş üzerinde faaliyet gösteren kişilere İşletme, Yatırım ve Girişimci Kredileri vermektedir. Tarımsal alanda İşletme Kredileri kapsamında; 

Tarımsal alanda Yatırım Kredileri kapsamında; 

 • Tarımsal Proje Kredisi,
 • IPARD Kredi Niyet Mektubu,
 • Seracılık,
 • Arazi ve İşletme Alımı,
 • Modern Basınçlı Sulama Sistemleri,
 • Traktör Kredisi,
 • Makine ve Ekipman Kredisi

Banka tarafından verilen kredilerden yararlanmak için gerekli belgeler ile birlikte en yakın TEB şubesini ziyaret edebilirsiniz.

7-) Denizbank

Tarım alanında faaliyet göstermek istiyorsunuz ve yetersiz sermayeden dolayı işletmenizin ihtiyaçlarını gideremiyor iseniz Denizbank tarafından verilen Hasat Vadeli Krediye başvuru yapabilirsiniz. Denizbank verdiği tarım kredisinin yanı sıra Kredili Mevduat Hesabı ile faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz halinde farklı kolaylıklar sağlıyor. Adınıza açılan hesabınızda bakiye bulunmasa bile su, elektrik, doğalgaz, telefon faturalarınızın ödemesini bu hesaptan gerçekleştiriyor ve siz faturalarınızı düşünmek zorunda kalmıyorsunuz. Yılda bir ödemeli olan bu kredi sayesinde yalnızca kullanım yaptığınız süre içerisinde faiz ödemesi yaparsınız.

Denizbank tarafından verilen krediden yararlanmak için en yakın Denizbank şubesini ziyaret edebilirsiniz. 

Bankaların verdiği çiftçi kredileri bu şekildedir. Size en uygun bankaya müracaat ederek kredilere başvuru yapabilirsiniz.

Sende Yaz