Anasayfa / Kuruluşlar / Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (2020)
abb-sosyal-yardım
Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (2020)

Sosyal yardımlar bilindiği üzere devlet bünyesinde Vakıflar ve belediyeler aracılığı ile yapılıyor. İllerde ve İlçelerde Sosyal Yardımlaşma vakıfları nakdi yardımlar, gıda ve yakacak konularında vatandaşlara destek olmaya devam ederken aynı yardımlar belediyeler tarafından da yapılıyor. Yardımlar ve ulaşılan kişilerin sayısı bakımından bu belediyelerin başında İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri geliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarına gıda ve temizlik konularında destek olmaya 2020 yılı itibari ile devam ediyor. Belediyenin ulaştığı aile sayısı 160 bin’i bulmuş durumda.

Yardım Yapılan Alanlar

Gıda ve temizlik alanlarında yardımlar yapılmaya devam ediyor. 5 paket halinde ve 63 kilogram olmak üzere gıda ve temizlik malzemesi yardımları yapılıyor. Ankara’ nın 25 ilçesinde entegre bir şekilde çalışmalar sürdürülüyor. Yılın belirli dönemlerinde olmak üzere yılda 2- 3 kere yardım kampanyaları düzenleniyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca görevlendirilen memurlar tarafından yapılan inceleme sonrasında yardım yapılacak olan aileler tespit ediliyor. Yapılan detaylı inceleme sonrası yardım hak edenlere veriliyor ve bu şekilde de karışıklıkların giderilmesi sağlanıyor. Bu zamana kadar 2 milyar 800 aileye ulaşıldığından söz ediliyor. Gıda malzemelerinin içinde temel gıdalar yer alırken temizlik malzemeleri kolisinde de ihtiyaç duyulabilecek her çeşit temizlik malzemesi yer alıyor.

abb-sosyal-yardım-pakedi
Yardımlar 5 koli halinde hazırlanarak dağıtım yapılıyor. Gıda ve temizlik malzemeleri ayrı ayrı kolilere konuluyor.

Yapılan yardımlar yalnızca gıda ve temizlik malzemeleri ile sınırlı değil. Yakacak ve ekmek yardımları da yardım konuları arasında yer alıyor. Her gün 17 bin 362 aileye Halk Ekmek fabrikası tarafından yapılmış olan ekmeklerden dağıtım yapılıyor. Ekmeklerin taze olmasına dikkat ediliyor. Dağıtımlar belirlenen saatlerde yapılıyor.

Yakacak yardımları da 1997 yılından beri kış aylarında yardıma muhtaç ailelerin yüreklerini ısıtmaya devam ediyor. 21 yıldır 1 milyon 229 bin aileye ulaşılmıştır. Her aileye 1 ton kömür veriliyor. Yılda dağıtılan kömür ise 80 bin ton oluyor. Datığılan kömürün kalori oranının yüksek olduğundan bahsediliyor. Yakacak yardımları kış ayları gelmeden yapılıyor. Ayrıca doğalgazı olmayan ailelerden asgari geçim sınırının altındaki vatandaşlara yardım yapılıyor. Yardım Komisyonunca verilecek olan karar neticesinde yapılacak incelemeden geçer net almak gerekiyor.

Eğitim yardımları da yapılmakta olup Türkiye’ nin ve dünyanın her yerindeki afetlerden zarar gören insanlara insani yardımlar da yapılmaktadır. BİM marketinin sosyal yardımlaşma kartına başvuru yapmak için tıklayınız.

Yardım Başvuru Şartları

 • Yardım talebinde bulunan ailenin Ankara sınırları dahilinde yaşıyor olması gerekmektedir.
 • Ailenin gelirinin Tüik’ in belirlediği yoksulluk sınırının altında olması şartları aranmaktadır. ( 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1637 TL olarak hesaplanmıştır.)
 • Yoksulluk belgesi ve ikametgah kağıdı gerekli olan evraklar arasındadır.
 • Başvuru formunun yanlışsız bir biçimde doldurulması gerekmektedir.
 • İnceme komisyonunca yapılacak olan incelemeden en az yüz puan almak aranan şartlar arasındadır.


abb-yardım
Yapılan inceleme sonrası 100 puan alanlara yardımda bulunuluyor.

Başvuru Evrakları ve Başvuru Süreci

Başvuru süreci için hazırlamanız gereken evraklar vardır. Bu evraklar;

 • Fakirlik kağıdı ( Muhtarlıklardan alınır.)
 • Adresi beyan eden belge
 • Aile içindeki reşit bireylerin nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri
 • Başvuru formu dolu olarak teslim edilecektir. Başvuru formunda geliriniz, sahip olduğunuz mal varlıkları, bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler gibi kategoriler yer alıyor. Bu formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Yanlış beyanda bulunanlar için TCK 156 ve 157. maddeler uyarınca cezai müeyyide uygulanacağı bildiriliyor. Sizden istenen bu evrakları hazırlayarak başvuru yaptığınız taktirde komisyon tarafından inceleme yapılarak yardımı hak edip etmediğinizin kararı veriliyor.

Bu linke tıklayarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz..

Evrakları Nereye Teslim Etmeliyim?

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurularının kabulü için 3 farklı başvuru kabul noktası belirlemiştir. Aşağıda başvuru merkezlerinin adresleri yer almaktadır.

 • Osmanlı İş Merkezi Etlik Cd. Numara 3 Kat No: 1  Etlik Telefon Numarası : 0312 321 08 06
 • Mareşal Çakmak Mahallesi  Lise Caddesi  Numara : 5 Sincan  Telefon Numarası : 0312 276 22 31
 • Yavuz Selim Mahallesi  PTT Caddesi  Numara: 7/A. Çubuk Telefon Numarası: 0312 837 99 29 adreslerini ziyaret ederek ya da telefon aracılığı ile bilgi alabilirsiniz.

Gıda Paketlerinde Yer Alan Ürünler

Gıda Paketlerinde;

 • Zeytin
 • Beyaz Peynir
 • Salça
 • Tuz
 • Makarna
 • Yağ
 • Un
 • Arpa şehriye
 • Üzüm
 • Çay
 • Şeker
 • Reçel
 • Helva
 • Pirinç
 • Fasulye
 • Nohut
 • Bulgur yer alıyor.

Temizlik malzemesi paketlerinde ise;

 • Sabun
 • Deterjan
 • Bulaşık deterjanı yer alıyor.

Evdeki nüfus, öğrenci olan çocuk sayısı, kiracılık durumu, engelli ise engel oranı, karı kocadan herhangi birinin vefat durumu var ise, ya da çocuklardan ebeveynin olmaması durumu, şehit ya da gazi yakınlığı, vatani görevini yapan birinin olup olmadığı gibi kriterler değerlendirilerek puanlama yapılıyor.

Ayrıca bu yardımlar Ramazan aylarında da yapılmaya devam ediyor. Günde bin 500  aileye ulaşılıyor.  Bazen kolluk kuvvetleri tarafından tespit edilen ya da basında yer alan haberler dikkate alınarak da yardımlar yapılıyor. Bu kişilere ikametgahları yolu ile ulaşılıyor. Komisyon yerinde inceleme yapıyor. Yılda 140 bin aileye bu tarz yardımlar yapılmaya devam ediyor. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sizde başvuru evraklarınızı hazırlayarak belediyelerin yapmakta olduğu yardımlardan faydalanabilirsiniz. Sosyal yardım birimlere sizlere yardımcı olacak, inceleme komisyonu tarafından yapılan inceleme sonrası kriterlere uymanız durumunda size yardım yapılabilecektir.

İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu yapmak için tıklayınız.

Belediyeler ve diğer Sosyal Yardımlaşma Vakıflarının verdiği yardımlar her yıl olduğu gibi 2020 yılında da devam edecektir. Bu yerlere başvuru yapabilir, uygunluğunuzun tespiti halinde verilen yardımlardan faydalanabilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

18 yorum

 1. yıldırım memiş

  2013 de yardıma başvurusu yaptım 2 sene yardım aldım 2015 de eşime bir araba aldım yardım kesildi 2017 arabayı satım şimdi yardım almak istiyorum dosyamın incelenmesine yardım almak istiyorum

 2. Özlem Bağcı

  Ben bikaç yildir yardım alıyordum Zor geçiniyoruz eşim işsiz üniversite ye hazırlanan çocuğum var bizimle yaşamayan oğlum iş yeri açtı diye kestiniz yardımı bi gelip araştirsaydiniz. Benim çocuğum sporcu ve abb ismiyle sizi temsil ediyo yaziklar olsun size destek olmak yerine bunumu yapiyosunuz.

 3. Ben yeni evliyim eşim çalışıyor ama yetmiyor gıda yardımı istiyorum

 4. Nurcan şahin

  Ben kiradayım 900 TL ödüyorum kiraparasına gecinemiyorum r evde altı kişiye bakıuom kaynanamlarla oturuyom hamileyim kayınpederim çalışmıyor kaynım da evde sadece kocam çalışıyor bu aralar onunda işi yok zor geçiyoruz yardım bekliyoruz sizde

 5. Adresi degistirdim,nasil ve nereye basvurmaliyim

 6. Elif Celikoglu

  1 hafta önce gıda yardımları dağıtılmış herķese msj gitmiş fakat bana gelmedi.Neden insanların umutlarıyla oynuyorsunuz.Yaziklar olsun.

 7. Sayın başkanım artık başka çarem olmadığı için size halimi arz etmek istedim ben 30 yaşında bir gencim olumsuz şartlar ve maddi sıkıntılardan dolayı sevdiğim kızla bir yuva kuramıyorum issizim sizin yardımınıza ihtiyacım var yaşım ilerledikçe evlenme ve iş kurma olasılım azalıyor ümiylerimde tükeniyor ne olur duyun sesimi borçlarım ve elden aldığım nakitlerim var bunları ödemem için lütfen benden yardımınızı esirgemeyin Allah sizin gibi büyüklerimizi ve yardım severlerimizi başımızdan eksik etmesin

 8. Hayırlı akşamlar ben 3 senedir eşimden ayrılma çabası sarf eden bir vatandaşım üstelik 2 tane evladım var üstelik büyük çocuğum okula gidiyor ve hiç bir gelirim de yok yani bir tek aldığım 700 tl nafaka var.. o parada bu devirde neye yeter bilmiyorum. 3 senedir babamın evine sığındık. Ben de başvuru yapmak istiyorum ama nasıl yapabilirim bilmiyorum.

  • merhaba Aysell hanım bende yardima yazildim Aldim yapman gereken çok basit.

   1 oturdugun mahallenin muhtarin yanina gidip belediyeden istedilerde muhtara yardim paketi veriyorlar * FAKIRLIK * belgesi istedilerde veriyor muhtar

   2 oturdugun evde ev senin veyababanin fark etmez evde 18 yaşindan buyuklerin *SSK* mühürlü dökümani 4A 4B belediye verecem de yardim paketi için de bütün sayfalara mühür vuruyor o zaman

   3 kimlik fotokopileri ve kimlikleri bazen istiyorlar kimligi

   4 ben kiraciyim kiraci oldum için kira kontrati goturmustum bakmismiydi bakmamismiydi hatirlayamadim

   5 sosyal yardim binasina evraklarini verip ceptelefonuna gelecek olan mesaj bekle mesaj gelin ce yardim paketini getiriyorlar

 9. Allah icin yardimci olun 0542*** ulasabilirsin allah icin iki cocugum ilik hastasi ilik nakli olmasi lazim esim kironik kemik hastasi isim yok tedavi edemiyorum bir cocugum seker hastasi ve gercekten zordayim

 10. Yardim yardım

 11. Ben babamdan emekliyim aldigim para 800 lira 500 kira elektirik su bir tane cocigum var 2 yasinda onun ihtiyaclari vs lutfen yardim edin sadece kira icin cok zordayim benim gibi bir suru insan var yazik bize dedigim gibi sadece kira parasi istiyorum

 12. Kardeşim Ankara büyükşehir belediyesini arayın öğrenin.
  Yada yardım alan komşunuz varsa sorun, ona mesaj ile bilgi gelmiş olabilir.
  Aynı yerde oturanlara aynı günde yardım gelir.

  • Benim de 3 kızım 3 oğlum var Ben de Eşimden ayrıyım Aile Sosyal politikalardan 1/800 alıyorum verdikleri yetmiyor ekonomik destek 2 tane evladına veriyor sadece ama benim 6 tane çocuğum okuyor elektrik var su var kira var yeme içme var çocuklar okula gittiği zaman da para vermek mecburiyetindeyiz Ondan sonra hani zorluklar içinde çocukları okutuyorum 2 tane liste 2 tane ortaokul 1 ilkokul 1 anasınıfı bana bir Yardımcı olmanızı istiyorum Allah rızası için

 13. mrb ben yaklasık 3 senedir erzak yardımı alıyorum Allah razı olsun devletimizden son erzaktan sonra numara degisikligi yaptım bana 1 gun onceden msj gelirdi son yardım geldimi gelmedimi bilemiyorum numaramı nereyi arayipta degistirebilirim yardimci olursaniz sevinirim..

 14. Ben annemin evinde oturuyorum 500tl kira veriyorgibi yardim ediyorum 450tl kiredi oduyorum sorlaniyorum gecimde bana yardimci olurmusunuz 3cocugum var vardiminizi bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir