Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Senet Kıran Bozan Yerler ve Bankalar Hangileridir? (Güncel)
Senet Kıran Bozan Yerler ve Bankalar Hangileridir?
Senet Kıran Bozan Yerler ve Bankalar Hangileridir?

Senet Kıran Bozan Yerler ve Bankalar Hangileridir? (Güncel)

Her hangi bir alış veriş sonrasında size mal ve ya ürün karşılığı olarak senet verilebilir. İş karşılığında ya da ticari alış verişler sonrasın da genel olarak senet verilir. Senetle iş yapmak, senet almak genelde bir çok kişinin sonunda pişman olduğu alış veriş türüdür. Senetlerin karşılıksız çıkması gibi bazı sorunlara sık sık rastlanmaktadır. Senetler; hukuksal olarak resmi belgeler olup, kişinin ödemesini kabul ettiği borcunu gösteren ıslak imzalı belgelerdir. Senetler, borcu ödeyen ve borcu veren kişilerin karşılıklı anlaşmalı olarak imzaladığı belgedir. Kişiler ya da firmalar senetle işlem yapabilirler. Elinizdeki senetler kağıt olarak aslında pek bir şey ifade etmezler. Elinizdeki senedi paraya çevirerek değerlendirebilirsiniz. Senetleri nakit paraya çevirmek için senet kıran bozan yerler ve bankalar vardır. Senedi bozdurduğunuz zaman senet üzerinde yazan para miktarını olduğu gibi alamazsınız. Çeşitli kesintilere uğrayarak size yeni bir rakam çıkar. Bazı yerler az komisyon alır bazıları çok komisyon alırlar. Komisyon almadan senet bozan yer yok denebilir. Senedi nerede bozduracağınız size kalmış bir seçenektir. Fakat elinizdeki senedi bozdurmak istiyorsanız senet gününü beklemeniz gerekecektir. Beklemediğiniz takdirde kesinti çok olacaktır.

sviçrede Gizli Banka Hesabı Nasıl Açılır - Senet Kıran Bozan Yerler ve Bankalar Hangileridir? (Güncel)
Senet kıran ve bozan yerler bulunmaktadır.

Senet kıran ve bozan yerler genel olarak; kuyumcular, faktoring şirketler, döviz büroları, ikrazatçılar, iş adamları ve halk arasında bilinen ve sıkça karşılaşılan tefeciler senetlerinizi paraya çevirebilmeniz için bazı seçeneklerdir. Elinizdeki senetleri bozdurmak oldukça kolaydır. Önemli ve dikkat etmeniz gereken husus çok fazla komisyon ödemeden yani sizden yüksek miktar da kesinti yapmadan  düşük miktarda komisyon alarak senetlerinizi bozdurabilmenizdir. Bankalar günü gelmeden bozduracağınız senetlerden normalden daha fazla komisyon almaktadır. Bankalar BDDK’ nın belirlediği fiyat üzerinden komisyon alırlar fakat bu bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bu sebeple bankaları araştırarak düşük komisyon alan bankaları tercih edebilirsiniz. Faktöring şirketlerde senet bozarlar ve BDDK‘ ya bağlı olarak çalıştıkları için senet bozma komisyon oranları özel yerlerden daha düşüktür.Elinizde bulunan 10000 bin TL’lik senedi 2000 bin TL komisyon vererek bozdurmanız sizin için arlı bir pazarlık olmayacaktır. Bu sebeple elinizdeki senedi bozdururken düşük komisyon alan yerleri araştırarak tercih edebilirsiniz. En düşük komisyonla senet bozan yer bankalar olarak bilinmektedir.

 

Senet Alan Bankalar 2019

Bütün bankalar senet bozar ve senet alırlar. Bankalar iyi komisyon aldıklarından dolayı bu işi yaparlar. Bazı bankalar uzun vadeli senetlerden düşük komisyon alırlar. Fakat bazı bankalar ise kişilerin aciliyetine ve durumlarına göre acımasız davranarak yüksek komisyon alırlar. Müşterilerin durumlarını sıkışık gören bankalar 3 aylık kısa süreli senetleri bile çok yüksek oranlar da bozmaktadır. Bunun için dikkatli ve temkinli davranmanız gerekir. Çek alan bankalar; Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Halk Bankası, Vakıf Bank, Garanti Bankası, HSCB, Finansbank çek bozan ve kıran bankalar arasında yer almaktadır. Fazla komisyon ödemek istemeyen kişiler KOBİ ve İş adamlarına senet kırdırabilirler. Senet bozdurmak isteyen kişiler önceden hesaplamalarını yapmaları ve ona göre senet bozma işlemini yaptırmaları daha iyi olacaktır. Önemli olan diğer bir konu ise faturalı senet tahsilatı ve faturasız senet tahsilatıdır. Bu iki senet tahsilatı birbirinden farklıdır. Faturalı senetler vergiye tabi olmaktadır. Bu sebeple faturalı senet bozdururken daha fazla komisyon ödersiniz. Faturasız senetler de komisyon miktarı daha az olmaktadır.

images 3 2 - Senet Kıran Bozan Yerler ve Bankalar Hangileridir? (Güncel)
Senet alan bankalara da müracaat edebilirsiniz.

Senet Bankaya Verilirse Ne Olur?

Senet bankaya tahsil için verildiğinde bankalar tahsile verilen senetler ve alacaklar için tahsil komisyonu masrafı ve haberleşme masrafı alırlar. Haberleşme masrafları telefon, faks gibi giderler için alınır. Banka, tahsil hizmetinin karşılığında senet tutarına göre belli bir oranda komisyon ve ayrı olarak götürü adı altında da bir kesinti yapar. Komisyon oranları senedin nereden olduğuna yani şehir içi ya da şehir dışı, vesikalı ve ya vesikasız olmasına göre değişmektedir. Götürü adı verilen masraf ise basılı kağıt ve haberleşmeye ait masraflardır. Ayrıca komisyon ve masrafların toplamı üzerinden alınan gider vergisi ise ayrı olarak müşterilerden alınır.

Halk Bankası senet tahsili masraflarını görmek için tıklayınız.

Senet kıran ve bozan yerler bu şekildedir. Hali hazırda bir senediniz var ise bu yerlerden bozdurabilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!